ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" лютого 2013 р. Справа № 809/164/13-а
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Шумея М.В.,
секретаря Третяк В.Р.,
за участю: представника позивача Борсука Д.Я.
представників відповідача Ільків Г.Я., Кравець І.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Івано-Франківську справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТзОВ «Богдан-Авто Івано-Франківськ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 15845,34 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд із адміністративним позовом до ТзОВ «Богдан-Авто Івано-Франківськ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 15845,34 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», не виконав нормативу по працевлаштуванню інвалідів та в строк до 18 квітня 2012 року не сплатив адміністративно-господарські санкції за робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами в розмірі 15041,67 гривень. Крім того, позивачем за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, у відповідності до частини 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідачу нарахована пеня в розмірі 803,67 гривень. Загальна сума адміністративно - господарських санкцій та пені складає 15845,34 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Просив суд позов задовольнити повністю. Крім того зазначив, що позивачем при встановленні кількості робочих місць, призначених для працевлаштування інваліда і не зайнятих інвалідами до уваги бралась, поряд із Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", також Інструкція зі статистики кількості працівників.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили. Суду пояснили, що ТзОВ «Богдан-Авто Івано-Франківськ» своєчасно був поданий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік до Фонду соціального захисту інвалідів. Відповідно до вказаного звіту фактично за 2011 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 10 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 1 особу - ОСОБА_4, який прийнятий на посаду кур'єра на основне місце роботи по переводу з Івано-Франківської філії ТОВ «Україніський автомобільний холдинг» з 08.08.2011 року. Тобто вказана особа фактично працює на основному місці роботи у відповідача. Крім того, ТОВ «Богдан-Авто Івано-Франківськ» було створено у травні 2011 року. Відповідно у 2011 році відповідач працював 8 місяців (травень-грудень), з яких 5 місяців працював інвалід. Просили відмовити в задовленні позовних вимог.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, дослідивши подані на обґрунтування позовних вимог докази, суд встановив наступне.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантування їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями та інтересами визначені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до частини першої статті 17 вказаного Закону, з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, не забороненою законом.
Право інвалідів на працю, їх працевлаштування реалізується шляхом створення спеціального робочого місця, адаптацією основного й додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Частина 3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлює обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації та забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною 9 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено обов'язок роботодавців, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєстрації у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щорічного подання цим відділенням звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Постановою Кабінету Міністрів України за №70 від 31 січня 2007 року «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» затверджено Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю. Згідно вказаного порядку роботодавці реєструються у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців. Для реєстрації пунктом 3 вказаного Порядку встановлено обов'язок роботодавців подати (надіслати рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці, та копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Також зазначеною постановою Кабінету Міністрів України за №70 від 31 січня 2007 року затверджено Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування. Згідно якого, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Форма вказаного звіту затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №42 від 10.02.2007 року.
Крім того, Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування передбачає, обов'язок роботодавців подання центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №420 від 19.12.2005 року затверджено форму подання такої звітності та інструкцій щодо її заповнення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування передбачають собою:
1.Виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, в тому числі спеціальних робочих місць.
2.Створення для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації.
3. Надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для працевлаштування інвалідів.
4.Звітування Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
5.Забезпечення інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством.
Судом встановлено, що ТзОВ «Богдан-Авто Івано-Франківськ» своєчасно був поданий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік до Фонду соціального захисту інвалідів. Відповідно до вказаного звіту фактично за 2011 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 10 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає1 особу - ОСОБА_4, який прийнятий на посаду кур'єра на основне місце роботи по переводу з Івано-Франківської філії ТОВ «Україніський автомобільний холдинг» з 08.08.2011 року. Тобто вказана особа фактично працювала на основному місці роботи у відповідача.
Разом з тим, Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з цим не погоджується та визначає у акті перевірки правильності розрахунків роботодавцями області звіту «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів» № 535 від 12.12.2012 року, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає у 2011 році 12 осіб, серед яких відсутня середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства України встановлена інвалідність. Такими чином, позивач фактично заперечує наявність у штаті ТзОВ «Богдан-Авто Івано-Франківськ» особи - ОСОБА_4, який є інвалідом другої групи згідно Довідки Івано-Франківської міськміжрайонної МСЕК серії МСЕ (серія ІФ) № 156475.
Крім того, ТОВ «Богдан-Авто Івано-Франківськ» було створено у травні 2011 року. Відповідно у 2011 році відповідач працював 8 місяців (травень-грудень), з яких 5 місяців працював інвалід.
Тобто, замість розрахунку, що викладений позивачем у листі вих. № 04-08/24 від 09 січня 2013 року, а саме 5/12+0,41, що після округлення дає 0, потрібно розраховувати: 5/8=0,63, що після округлення надає 1 штатного працівника інваліда.
ТзОВ «Богдан-Авто Івано-Франківськ» витримується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, а саме навіть при середньообліковій чисельності штатних працівників у кількості 12 осіб, працевлаштовано одна особа - інвалід, що підтверджується Наказом № 3-к від 08 серпня 2011 року та Довідкою Івано-Франківської Міськміжрайонної МСЕК Сер. МСЕ (Серія ІФ) № 156475.
Проте не зважаючи на вищевикладене позивачем протиправно було застосовано до відповідача адміністративно-господарські санкції та нараховано пеню.
Судом не приймається до уваги посилання позивача на Інструкцію зі статистики кількості працівників, затверджену наказом Державного комітету статистики України №286 від 28.09.2005 року, оскільки ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" має вищу юридичну силу. Крім того, позивач здійснюючи розрахунки згідно вказаної Інструкції, не врахував період створення Товариства, так як цей факт не був відображений в акті перевірки
За таких обставин відповідачем дотримано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Шумей М.В.
Постанова складена в повному обсязі 15.02.2013 року.