19.02.2013
НАХІМОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Справа № 2704/9290/12
№ 2/765/129/13
Кат. 22
НАХІМОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СЕВАСТОПОЛЯ _______________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повний текст)
19 лютого 2013 року Нахімовський районний суд м.Севастополя в складі:
головуючого судді - Пекарініної І.А.
при секретарі - Карманові К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖИЛ-УЮТ», 3-тя особа: Управління у справах захисту прав споживачів у м. Севастополі про визнання дій по встановленню тарифів на оплату послуг незаконними, зобов'язання до вчинення певних дій щодо перерахунку оплати послуг,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача, уточнив правові підстави позову, просить суд визнати незаконними дії відповідача по встановленню тарифів оплати за користування житлово-комунальними послугами у гуртожитку де мешкає ОСОБА_2, скасувати тариф на оплату послуг на утримання будинку та прибудинкової території, введений в дію з 01.06.2012 року, зобов'язати відповідача зробити перерахунок за період з 01.06.2012 року по теперішній час. Вимоги позову мотивовані тим, що на думку позивача, вказані тарифи змінені за розпорядженням керівництва ТОВ «ЖИЛ-УЮТ», повинні були бути узгоджені з органами місцевого самоврядування, що прямо передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року «Про порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій», також вказував на те, що кімната, якою користується позивач, була надана ОСОБА_2 у зв'язку з перебуванням з колишнім балансоутримувачем житла - ДП «Югсевморсервіс» ВАТ «Севастопольській морській завод» у трудових відносинах, тому оплата комунальних послуг не може бути більше ніж 1,34 грн. за м2 житлової площі, згідно тарифу затвердженого відповідним наказом ТОВ «ЖИЛ-УЮТ» у 2010 році. Також позивач пояснила суду, що скасування тарифу на оплату житлово-комунальних послуг, що існує, їй необхідно для отримання субсидії, оскільки органи, уповноважені оформлювати таку субсидію, їй відмовляють у її наданні, з посиланням на новий тариф оплати в якій входить оплата додаткових послуг які не входять в тариф по утриманню та експлуатації житлового будинку.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, вказував на те, що 01.03.2000 року між сторонами по справі був укладений договір № 33-Б на проживання та порядок оплати за користування житловою площею в молодіжному гуртожитку ТОВ «ЖИЛ-УЮТ». Виключно умовами вказаного договору регулюються правовідносини ОСОБА_2 та відповідача щодо розміру та порядку нарахування орендної плати. Відповідачем був наданий обґрунтований розрахунок оплати додаткових послуг які надаються працівниками ТОВ «ЖИЛ-УЮТ» мешканцям гуртожитку з 01.06.2012 року, на його підставі був виданий наказ № 31 від 15.05.2012 року. Позивач, підписуючи договір від 01.03.2000 року, з його умовами, зокрема п. 2.7. яким передбачена зміна розміру орендної плати, погодилася, тому повинна виконувати умови договору. Також зазначав, що посилання позивача на той факт, що приміщення в гуртожитку їй надавалося у зв'язку з перебуванням у трудових відносинах з ДП «Югсевморсервіс» ВАТ «Севастопольській морській завод» безпідставне, оскільки позивачем не надано будь-яких доказів на підтвердження зазначеного.
Суд, вислухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 18.12.1996 року ДП «Югсевморсервіс» ВАТ «Севастопольській морській завод» на підставі сумісного рішення адміністрації, профспілкового комітету ВАТ «Севморзавод» від 10.01.1996 року, позивачу на склад сім'ї був виданий ордер на зайняття кімнати НОМЕР_1 Згідно відмітки у паспорті, з 1986 по 19.11.1996 року позивач була зареєстрована в кімнаті НОМЕР_1
01.03.2000 року між ОСОБА_2 та ТОВ «ЖИЛ-УЮТ» був укладений договір № 33-Б на проживання та порядок оплати за користування житловою площею в молодіжному гуртожитку ТОВ «ЖИЛ-УЮТ».
Відповідно до п. 2.5., 2.7. договору, розмір орендної плати визначений в сумі 117,80 грн. за кімнату № 58 житловою площею 20 кв.м., з наступними змінами у випадку зміни цін, тарифів, інфляції та інш.
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» передбачено, що до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні, транспортні та інші послуги.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги відповідно до порядку затвердження цін/тарифів поділяються на три групи при встановленні цін/тарифів на послуги, зокрема 3-тя група - це житлово-комунальні послуги які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги лише першої та другої групи, у порядку встановленому законодавством.
Згідно п.27 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», вартість додаткових послуг, що не пов'язані з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій і надаються у гуртожитках для проживання сімей, визначається понад розмір плати за послуги на підставі договорів, укладених відповідними надавачами послуг з наймачами та (або) власниками житлових приміщень у гуртожитках.
Відповідно до ст. 130 Житлового Кодексу України, порядок користування житловою площею в гуртожитках визначається законодавством Союзу РСР та Української РСР.
Регулювання відносин з користування гуртожитками визначається спеціальним правовим статусом цього житла. Норми глави 4 Житлового Кодексу УРСР, Примирного положення про гуртожитки, а також інші норми житлового законодавства стосовно гуртожитків є спеціальними по відношенню до норм цивільного законодавства. Якщо відносини не врегульовані спеціальним законодавством про гуртожитки, необхідно керуватися загальними нормами про договір найму житла як інституту житлового права. В силу ст. 62 Житлового Кодексу УРСР, ч.3 ст. 810 Цивільного Кодексу України, до відносин, що випливають з договору найму житлового приміщення, у відповідних випадках застосовуються також правила цивільного законодавства.
Судом також встановлено, що наказом № 31 від 15.05.2011 року ТОВ «ЖИЛ-УЮТ» визначена плата за додаткові послуги, які надаються працівниками ТОВ мешканцям гуртожитку, та не входять в тариф по утриманню будинку та при будинкової території, а саме: прибирання коридорів, холів, кухонь, кімнат сан. гігієни, туалетних кабін 2-го та 3-го поверхів будівля гуртожитку, винесення сміття з поверхів в сміттязбиральник.
Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд, затверджений Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 року № 150, не містить у якості послуг з утримання будинку, вказаного переліку додаткових послуг, з чого суд робіть висновок, що вказані послуги є додатковими, та повинні сплачуватися понад розмір плати за послуги на підставі договору, та не підлягають узгодженню з органами місцевого самоврядування.
Також суд знаходить безпідставним посилання представника позивача на Постанову Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року «Про порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій», в частині необхідності узгодження тарифів, оскільки з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів та житлово-комунальні послуги», виключено із Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій», Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. Наразі Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 затверджено лише Типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Також суд вказує позивачу на те, що відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до змісту ст.ст. 11, 15 ЦПК України цивільні права і обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист же цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під засобами захисту субєктивних цивільних прав розуміються закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів міститься в ст. 16 ЦК України.
Позивач просить суд визнати незаконними дії відповідача по встановленню тарифів оплати за користування житлово-комунальними послугами у гуртожитку де мешкає ОСОБА_2, скасувати тариф на оплату послуг на утримання будинку та прибудинкової території, введений в дію з 01.06.2012 року, але не ставить питання про скасування наказу № 31 від 15.05.2011 року, яким ТОВ «ЖИЛ-УЮТ» визначена плата за додаткові послуги, які надаються працівниками ТОВ мешканцям гуртожитку, з питань невідповідності його тим, чи іншим нормам законодавства, у зв'язку з чим суд також не знаходить підстав для задоволення вимог позивача в частині скасування тарифу за надання додаткових послуг, а не наказу, яким цей тариф був запроваджений.
На підставі ст.ст. 6,16,810,813,820 ЦК України, ст. 62, 130 ЖК України, ст. 14,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 року № 150, керуючись ст.ст. 4, 10, 11, 15, 60, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖИЛ-УЮТ», 3-тя особа: Управління у справах захисту прав споживачів у м. Севастополі про визнання дій по встановленню тарифів на оплату послуг незаконними, зобов'язання до вчинення певних дій щодо перерахунку оплати послуг, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку в Апеляційний суд міста Севастополя протягом десяти днів з дня його оголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя підпис
КОПІЯ ВІРНА.
Суддя Нахімовського районного
суду міста Севастополя І.А. Пекарініна