Постанова № 29721499, 12.02.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2013
Номер справи
2а-0770/3442/12
Номер документу
29721499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 2a-0770/3442/12

рядок статзвіту -9

код - 08

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2013 року м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Іванчулинця Д.В.,

з участю секретаря судового засідання - Гринюка І.В.,

за участю сторін та осіб, які беруть участь у справі:

сторони в судове засідання не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області в особі начальника Хрипти Костянтина Володимировича про зобов'язання виконати вимогу віл 11.06.2012 року за № 15-13/469, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Закарпатській області (надалі - ДФІ в Закарпатській області, позивач) звернулася у Закарпатський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації в особі начальника Хрипти Костянтина Володимировича, з вимогою зобов'язати Відділ освіти Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області в особі його керівника - начальника відділу Хрипти Костянтина Володимировича забезпечити повне виконання вимоги Хустської об'єднаної Державної фінансової інспекції від 11.06.2012 року за № 15-13/469 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань використання і збереження державних фінансових та матеріальних ресурсів, що призвели до втрат, на загальну суму 565 340,22 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог зазначили, що відповідно до п.3.3.3 Плану роботи Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції на І квартал 2012 року та на підставі направлення від 07.02.2012 року за № 04, виданого начальником Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції, заступником начальника інспекції з 08.02.2012 року по 17.04.2012 року, з перервою з 17.02.2012 року по 14.03.2012 року у зв'язку з проведенням зустрічних звірок відповідно до питань програми ревізії, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності у відділ освіти Іршавської районної державної адміністрації за період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року, якою встановлено ряд порушень. Результати ревізії відображені в акті ревізії від 24.04.2012 року за № 15-16/016. На підставі акту відповідачу направлено вимогу № 15-13/469 від 11.06.2012 р. В ході ревізії були виявлені порушення діючого законодавства України з фінансових питань на загальну суму 2 864 064,48 грн. Станом на 14 листопада 2012 року відповідачем було забезпечено часткове усунення виявлених порушень на загальну суму 95 347,95 грн. Відповідачем не забезпечено усунення виявлених фінансових порушень на загальну суму 565 340,22 грн., що свідчить про невиконання та порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII (надалі - Закон № 2939-XII), якою передбачено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються чи перевіряються.

Представник позивача у судове засідання не з'явився та 12 лютого 2013 року подав до канцелярію Закарпатського окружного адміністративного суду заяву з клопотанням про розгляд адміністративної справи за його відсутності за наявним в матеріалах справи доказами, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, хоча судом вживалися заходи щодо його виклику, передбачені Главою 3 Розділу II Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України). У відповідності до ч.4 ст.128 КАС України - у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відтак, оскільки відповідач, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового розгляду справи у судове засідання не з'явився, не повідомив про причини такого неприбуття, заперечень на адміністративний позов суду не подавав, заяви про відкладення судового засідання або розгляду справи за його відсутністю до суду не надходило, суд визнав можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача на підставі наявних у справі доказів, згідно ст.128 КАС України.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позов із наведених у ньому мотивів є обґрунтованим і такий слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до ч.1, 3 ст.48 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів. розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.

Судом встановлено, що відповідно до п.3.3.3 Плану роботи Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції на І квартал 2012 року та на підставі направлення від 07.02.2012 року за № 04, виданого начальником Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції, заступником начальника інспекції з 08.02.2012 року по 17.04.2012 року, з перервою з 17.02.2012 року по 14.03.2012 року у зв'язку з проведенням зустрічних звірок відповідно до питань програми ревізії, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності у відділі освіти Іршавської районної державної адміністрації за період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року, якою встановлено ряд порушень. Результати ревізії відображені в акті ревізії від 24.04.2012 року за № 15-16/016 (а.с.29-117).

За результатами ревізії виявлено фінансових порушень, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів, на загальну суму 2 864 064,48 грн., зокрема:

незаконних витрат бюджетних коштів - на суму 1 097 229,15 грн.;

недоотримання фінансових ресурсів - на суму 31 765,26 грн.;

фінансових порушень, що не призвели до збитків (тендера) - на суму 1 468 144,07 грн.;

інших фінансових порушень - на суму 266 926,00 грн.

В ході ревізії вжитими заходами відділом освіти Іршавської РДА відшкодовано незаконних витрат на суму 138 635,56 гривень.

З метою забезпечення повного та своєчасного усунення виявлених фінансових порушень на підставі п.7 ст.10 та ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХП Хустською об'єднаною державною фінансовою інспекцією начальнику відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації пред'явлено вимоги «Про усунення недоліків та порушень», про що до 13.07.2012 року поінформувати контролюючий орган з наданням завірених копій належних документів, що підтверджують усунення порушень та недоліків.

На виконання законної вимоги інспекції начальником відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації Хриптою К.В. проінформовано Хустську об'єднану державну фінансову інспекцію з наданням копій підтверджуючих документів про часткове усунення фінансових порушень на загальну суму 95 347,95 грн.

Проте, станом на 14 листопада 2012 року, залишається невиконаною частина законних вимог Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції на загальну суму 565 340,22 гривень, суть яких полягає у наступному:

Ревізією правильності відшкодування витрат на відрядження у частині витрат на проїзд при відрядженнях працівників встановлено, що централізованою бухгалтерією Іршавського відділу освіти за період грудень 2009 року-вересень 2010 року, відповідно до авансових звітів, відшкодовано витрати на проїзд при відрядженні на курси підвищення кваліфікації в м. Ужгород 5 (п'ятьом) працівникам школи-інтернату на загальну суму 254,82 грн. згідно наданих об'єктом контролю проїзних документів для звіту - рулонних квитків неналежного взірця замість квитків на проїзд пасажирів на маршрутах приміського сполучення встановленої типової форми ПА-І, ПА-ІІ, передбаченої п.1.1.3 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України «Про затвердження Типових форм квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу на маршрутах загального користування» від 25.05.2006 №503, які застосовуються виключно при проїзді в межах приміської зони (в межах одного району). А рулонні квитки, які були надані відрядженими працівниками школи-інтернату скасовані і є нечинними.

Цю фінансову операцію в бухгалтерському обліку школи-інтернату відображено в меморіальному ордері №8 за період грудень 2009-вересень 2010 років за дебетом рахунку 811 «Видатки за коштами, отманими як плата за послуги» та кредитом субрахунку 362 «Розрахунки з підзвітними особами» по КФК 070201 «Загальноосвітні школи». Ця дія призвела до завищення касових та фактичних видатків по КФК 0770201 «загальноосвітні школи» за КЕКВ 1140 «Видатки на відрядження» у формах звіту №2-Ід «Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги» та заниження суми дебіторської заборгованості за розрахунками з підзвітними особами у рядку 186 форми «Баланс» на загальну суму 254,82 грн., в тому числі:

за 2009 рік - на загальну суму 60,30 грн.;

за 2010 рік - на загальну суму 194,52 грн.

Цими діями відділ освіти Іршавської РДА порушив вимоги ч.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІУ (далі-Закон №996), пп.3 п.2 ст.26 Бюджетного кодексу України у редакції закону України від 21.06.2001 №2542-111, абз.1.2 п.3 ст.26 Бюджетного кодексу України у редакції закону України від 08.07.2010 №2456-ІУ в частині ведення бухгалтерського обліку відповідно до приписів п.2 Порядку складання місячної та квартальної звітності у 2009 році установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевого бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.03.2009 №123, зареєстрованого в Мін'юсті України 14.04.2009 року за №338/16354 із змінами та доповненнями, дія якого поширюється на складання фінансової звітності за перший квартал 2010 року установами і організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, а також приписів п.1.2 Порядку складання фінансової звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.2010 №164, зареєстрованого в Мін'юсті України 14.06.2010 року за №385/17680.

Це фінансове порушення підтверджується:

- актом ревізії від 24.04.2012 року №15-16/016;

- вимогами Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції від 11.06.2012 року №15-13/469;

- довідкою про результати ревізії правильності відшкодування підзвітних коштів працівниками відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації за період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року, як додаток 7 до акта ревізії;

- поясненням спеціаліста централізованої бухгалтерії відділу освіти Стець Г.І., як додаток 8 до акта ревізії.

Судом встановлено, що за період грудень 2009 року по вересень 2010 року Іршавським відділом освіти здійснено видатків по відшкодуванню витрат на відрядження з порушенням встановленого порядку на загальну суму 254,82 грн., внаслідок чого відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму 254,82 гривень.

Ревізією правильності відшкодування витрат на відрядження сторонніх осіб установлено, що між Іршавським відділом освіти як Замовником та Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти як Виконавцем (далі - Закарпатський інститут ППО) був укладений договір «Про надання послуг» (без дати та номера), згідно з яким спеціалістами інституту з 8 по 12 лютого 2010 року надано послуги з курсової підготовки педагогічних працівників Іршавського відділу освіти (п.1.2) та централізованою бухгалтерією Іршавського відділу освіти в березні 2010 року проведено видатків по відшкодуванню витрат на відрядження 4 (чотирьом) спеціалістам Закарпатського інституту ППО відповідно до платіжної відомості №559 на видачу коштів на відрядження за лютий 2010 року на загальну суму 663,95 грн. на виконання наказу по Закарпатському інституту ППО «Про відрядження» від 08.02.2010 №12/35 з метою організації, проведення та читання лекцій з питань охорони праці посадових осіб працівниками інституту.

Ідентично, відповідно до договору «Про надання послуг» (без дати та номера) між Іршавським відділом освіти як Замовником та Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти як Виконавцем із 3 по 6 жовтня 2011 року було надано послуги з курсової підготовки педагогічних працівників Іршавського відділу освіти (п.1.2) та централізованою бухгалтерією Іршавського відділу освіти в жовтні 2011 року проведено видатків по відшкодуванню витрат на відрядження 4 (чотирьом) спеціалістам Закарпатського інституту ППО відповідно до платіжної відомості №2359 на дачу коштів на відрядження за жовтень 2011 року на загальну суму 761,52 грн. на виконання наказу по Закарпатському інституту ППО «Про відрядження для проведення виїзних курсів» від 03.10.2011 №12/261 з метою організації, проведення та читання лекцій з питань охорони праці посадових осіб працівниками інституту.

Таким чином, з лютого 2010 року по жовтень 2011 року Іршавським відділом освіти здійснено видатків по відшкодуванню витрат на відрядження сторонньої юридичної особи - Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти - з порушенням встановленого порядку на загальну суму 1 432,57 грн., внаслідок чого відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму 1 425,47 гривень.

В ході ревізії та на виконання законної вимоги Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції від 11.06.2012 року № 15-13/469 зазначена сума коштів не відшкодована та порушення не усунуто.

Ревізією з цього ж питання також встановлено, що за період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року централізованою бухгалтерією Іршавського відділу освіти здійснювались видатки на відрядження працівників управлінського апарату відділу освіти, які є штатними працівниками Іршавської районної державної адміністрації і утримуються за рахунок коштів по КПКВ 7771010, які перебували у відрядженні, з оплатою цих витрат за рахунок коштів, запланованих та виділених по КФК 070210 «Загальноосвітні школи» на загальну суму 1 090,00 грн., в тому числі:

- за період з 01.09.2009 року по 31.12.2009 року - на загальну суму 330,00 грн.;

- за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року - на загальну суму -50,00 грн.;

- за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року на загальну суму 310,00 грн.

Зазначені фінансові операції щодо здійснення видатків Іршавським відділом освіти на покриття витрат по оплаті коштів на відрядження сторонніх юридичних осіб на загальну суму 2 522,57 грн. в бухгалтерському обліку відділу освіти відображено в меморіальному ордері №8 за період з 01.07.2009 р. по 31.12.2011 р. за дебетом рахунку 811 «Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги» та кредитом субрахунку 362 «Розрахунки з підзвітними особами» по КФК 070210 Загальноосвітні школи», що призвело до завищення касових та фактичних видатків за КЕКВ 1140 «Видатки на відрядження» у формах звіту № 2д, 2м «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» за період з 01.09.2009 р. по 31.12.2011 р. та заниження суми дебіторської заборгованості за розрахунками з підзвітними особами рядку 186 форми «Баланс за період з 01.09.2009 р. по 31.12.2011 р. на загальну суму 2 522,57 грн., у тому числі:

- за 2009 рік - на загальну суму 330,00 грн.;

- за 2010 рік - на загальну суму 1 113,95 грн.;

- за 2011 рік - на загальну суму 1 071,52 грн.

Цими діями відділ освіти Іршавської районної державної адміністрації порушив вимоги ч.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ (далі-Закон № 996), вимоги пп.3, п.2 ст.26, пп.5,6 ст.51 Бюджетного кодексу України у редакції закону України від 21.06.2001 року № 2542-ІІІ в частині ведення бухгалтерського обліку відповідно до правил, встановлених Державним казначейством України, вимоги абз.1,2 п.3 ст.26, пп.1,4 ст.48 Бюджетного кодексу України у редакції закону України від 08.07.2010 № 2456-ІУ, та відповідно вимоги п.2 Порядку складання місячної та квартальної фінансової звітності у 2009 році установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.03.2009 №123, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2009 року за № 338/16354 із змінами, дія якого поширюється на складання фінансової звітності за І квартал 2010 року установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, приписи п.1.2 Порядку складання фінансової звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.2010 року № 164, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2010 року за № 385/17680, приписи п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 05.01.2011 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 лютого 2011 року за № 144/18882, вимоги п.43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, приписи пп.2.15, 2.16 «Положення про документальне забезпечення запасів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88.

Внесення вищеописаних недостовірних даних до фінансової звітності є бюджетним правопорушенням відповідно до приписів п.33 ст.116 Бюджетного кодексу України у редакції закону України від 08.07.2010 року № 2456-УІ.

Отже, з вересня 2009 року по грудень 2011 року Іршавським відділом освіти здійснено видатків по відшкодуванню витрат на відрядження сторонньої юридичної особи - Іршавської райдержадміністрації - з порушенням встановленого порядку на загальну суму 1 090,00 грн., внаслідок чого відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 1 090,00 гривень.

Таким чином, проведеними контрольними заходами із наведених вище питань, зазначених у пунктах 2.,2.1. встановлено фінансових порушень на загальну суму 2 777,39 гривень, внаслідок чого відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму 2 777,39 гривень.

Судом встановлено, що в ході виконання законних вимог Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції від 11.06.1012 року за № 15-13/469 Іршавським відділом освіти частково відшкодовано неповернутих підзвітних коштів на суму 330,00 грн., однак залишається невиконаною частина фінансових порушень на загальну суму 2 447,39 гривень.

Ревізію видатків на харчування дітей встановлено наступне.

У відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України «Про організацію харчування окремих категорій учнів у загальноосвітніх навчальних закладах» від 19.06.2002 року за № 856 в загальноосвітніх школах Іршавського району діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», забезпечуються безоплатними обідами у загальноосвітніх навчальних закладах у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки.

Для забезпечення організації безкоштовного харчування відповідних категорій учнів, відділом освіти Іршавської районної державної адміністрації укладались договори з приватними підприємцями та споживчими товариствами щодо здійснення харчування дітей.

Централізованою бухгалтерією Іршавського відділу освіти здійснюється оплата за харчування учнів пільгової категорії на підставі наданих приватними підприємцями рахунків та накладних із зазначенням в них вартості відпущених обідів. Харчування пільгових категорій дітей здійснюється за рахунок коштів, передбачених кошторисами Іршавського відділу освіти на відповідні роки.

Згідно з наданими до ревізії перспективними циклічними меню-вимогами на приготування страв при організації гарячого харчування учнів навчальних закладів Іршавського району встановлено, що такі складались суб'єктами господарювання на основі натуральних норм, доведених Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004 року за № 1591, та відповідно до чинного збірника рецептур страв «Сборник рецептур блюд и кулинарных изделий для предприятий общественного питання», затвердженого Наказом Міністерства торгівлі СРСР від 12.12.1980 року за № 310р., та які складалися і затверджувалися відділом освіти Іршавської районної державної адміністрації при погодженні з Іршавською районною санепідемстанцією.

Контрольним заходом правильності калькулювання і списання продуктів харчування при приготуванні страв в процесі організації гарячого харчування учнів навчальних закладів району встановлено, що за період з 01.07.2011 по 31.12.2011 року всіма суб'єктами господарювання при приготуванні страви «Борщ» 1/250 г. здійснювалось калькулювання і списання продукту харчування картопля у завищених розмірах: 96 гр. замість 40 гр., затверджених відповідно до норм калькулювання продукції громадського харчування зазначених в збірнику рецептур страв «Сборник рецептур блюд и кулинарных изделий для предприятий общественного питання», затвердженого Наказом Міністерства торгівлі СРСР від 12.12.1980 р. за № 310 р„ тобто на 56 г. картоплі більше за норму, що призвело до понаднормового списання суб'єктами господарювання вищеназваного продукту харчування; приготуванні страви «Борщ» та до завищення натуральних норм, доведених Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004 року за № 1591.

Судом встановлено, що внаслідок вищенаведеного, у період з 01.07.2011 року по 31.12.2011 року Іршавським відділом освіти здійснено незаконних видатків по оплаті гарячого харчування учнів та плати за оздоровлення дітей під час літніх канікул на загальну суму 43 374,00 гривень за понаднормове щодо натуральних норм списання продукту харчування - картопля, чим порушено вимоги п.182 Інструкції по бухгалтерському обліку в установах та організаціях, які утримуються за рахунок Державного бюджету СРСР, затвердженої наказом Міністерства фінансів СРСР від 10.03.1987 року за № 61.

Це фінансове порушення щодо здійснення видатків на харчування учнів школи-інтернат в завищених розмірах на загальну суму 43 374,00 грн. в бухгалтерському обліку школи-інтернат відображено в меморіальному ордері № 13 за період з 01.07.2011 року по 31.12.2011 року за дебетом рахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи» та кредитом субрахунку 675 «Розрахунки з іншими кредиторами» по КФК 070201 «Загальноосвітні школи».

Вищенаведене призвело до завищення касових та фактичних видатків по КФК 070201 «Загальноосвітні школи» за КЕКВ 1133 «Продукти харчування» у формі «Звіт про виконання загального фонду кошторису установ» за травень - грудень 2011 року на загальну суму 43 374,00 грн., чим відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму 43 374,00 гривень.

Судом встановлено, що цими діями відділ освіти Іршавської районної державної адміністрації порушив вимоги ч.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року за № 996-ХІV, вимоги п.3 ст.56 Бюджетного кодексу України у редакції закону України від 21.06.2001 року № 2542-ІІІ, вимоги абз.1,2 п.3 ст.26 та п.2 ст.56, п.9 ст.78 Бюджетного кодексу України у редакції закону України від 08.07.2010 року за № 2456-ІV в частині ведення бухгалтерського обліку відповідно до порядку, встановленого Міністерством фінансів України, та відповідно до приписів п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом державного казначейства України від 05.01.2011 року за № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 лютого 2011 року за № 144/18882.

Внесення вищеописаних недостовірних даних до фінансової звітності є бюджетним правопорушенням відповідно до приписів п.33 ст.116 Бюджетного кодексу України.

Судом встановлено, що в ході ревізії з цього питання також встановлено, що згідно з наданими підприємцями в складі тендерної документації перспективними меню на 10 днів, які складено на основі натуральних норм, доведених Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування навчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004 року за № 1591, встановлено що за період з 01.05.2011 року по 31.12.2011 року приватними підприємцями в даних меню при розрахунку вартості страви «Суп вермишелевий на кістковому відварі» включено складову страви «Кістка» в кількості 40 грамів вартістю 0,60 грн. та 1,00 грн. за 40 грамів або 15,00 грн. та 25,00 грн. за 1 кілограм.

З метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - відділом освіти Іршавської районної державної адміністрації, в ході проведення ревізії 22 суб'єктам господарювання, які мали правові відносини з об'єктом контролю згідно укладених договорів по харчуванню учнів, було направлено листи-запити про надання всіх наявних документів для зустрічної звірки (копії листів запитів як додаток 68 до акта ревізії).

Перевіркою наданих журналів бракеражу сирої продукції встановлено, що за вищезазначений період цими суб'єктами господарювання закупка і відповідно використання вищезгаданої складової для приготування страви «Суп вермишелевий на кістковому відварі» не проводилось.

Судом встановлено, що внаслідок вищенаведеного, за період з 01.05.2011 року по 31.12.2011 року приватними підприємцями не підтверджено документально всі витрати по приготуванню страви «Суп вермишелевий на кістковому відварі», і відповідно завищено вартість наданих послуг з харчування учнів в загальноосвітніх школах Іршавського району на загальну суму 64 102,45 грн., чим порушено вимоги п.182 Інструкції по бухгалтерському обліку в установах та організаціях, які утримуються за рахунок Державного бюджету СРСР, затвердженої наказом Міністерства фінансів СРСР від 10.03.1987 року за № 61.

Це фінансове порушення щодо здійснення видатків за послуги з харчування учнів в завищених розмірах на загальну суму 64 102,45 грн., бухгалтерському обліку відділу відображено в меморіальному ордері № 6 за 2011 рік за дебетом рахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи» та кредитом субрахунку 675 «Розрахунки з іншими кредиторами» по КФК 070201 «Загальноосвітні школи».

Вищенаведене призвело до завищення касових та фактичних видатків по КФК 070201 «Загальноосвітні школи» за КЕКВ 1133 «Продукти харчування» у формі «Звіт про виконання загального фонду кошторису установ» за 2011 рік на суму 64 102,45 грн., чим відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму 64 102,45 гривень.

Цими діями відділ освіти Іршавської районної державної адміністрації порушив вимоги ч.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року за № 9І6-ХІV, вимоги п.2 п.п.3 ст.26 та п.3 ст.56 Бюджетного в частині ведення бухгалтерського обліку відповідно до правил, встановлених Державним казначейством України, приписи п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 05.01.2011 року за № 2.

Внесення вищеописаних недостовірних даних до фінансової звітності є Бюджетним правопорушенням відповідно до приписів п.33 ст.116 Бюджетного кодексу України.

Водночас ревізією встановлено, що при перевірці наданих журналів бракеражу сирої продукції виявлено, що за період з 01.09.2011 року по 31.12.1011 року приватним підприємцем ОСОБА_3 проводилось завезення деяких видів продукції для приготування страв «Каша гречана з рибою», «Каша перлова з курятиною» та «Макарони з ковбасою» в кількості меншій, ніж та, яка необхідна по нормах, визначених в перспективному меню ПП ОСОБА_3 на відповідну кількість відпущених згідно щоденних меню за вищевказаний період страв учням Брідської ЗОШ І-ІІІ ст.

Судом встановлено, що внаслідок вищенаведеного, за період з 01.05.2011 року по 31.12.2011 року приватними підприємцем ОСОБА_3 документально не підтверджено всі витрати щодо приготування страв «Каша гречана з рибою», «Каша перлова з курятиною» та «Макарони з ковбасою», так як фактично не підтверджено завезення на харчоблок Брідської ЗОШ І-ІІІ ст. риби, ковбаси та курятини у необхідній кількості, чим відповідно завищено вартість наданих послуг з харчування учнів Брідської ЗОШ І-ІІІ ст. Іршавського району на загальну суму 4 841,14 грн., чим порушено вимоги п.182 Інструкції по бухгалтерському обліку в установах та організаціях, які утримуються за рахунок Державного бюджету СРСР, затвердженої наказом Міністерства фінансів СРСР від 10.03.1987 року за № 61.

Допущене порушення щодо здійснення видатків за послуги з харчування учнів в завищених розмірах на загальну суму 4 841,14 грн., в бухгалтерському обліку відділу відображено в меморіальному ордері № 6 за 2011 рік за дебетом рахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи» та кредитом субрахунку 675 «Розрахунки з іншими кредиторами» по КФК 070201 «Загальноосвітні школи».

Судом встановлено, що вищенаведене призвело до завищення касових та фактичних видатків по КФК 070201 «Загальноосвітні школи» за КЕКВ 1133 «Продукти харчування» у формі «Звіт про виконання загального фонду кошторису установ» за 2011 рік на суму 4 841,14 грн., чим відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму 4 841,14 гривень.

Ревізією з питання законності використання коштів місцевого бюджету встановлено, що відділом освіти Іршавської районної державної адміністрації за ревізійний період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року по чотирьом кодам програмної класифікації видатків (070201 «Загальноосвітні школи», 070301 «Загальноосвітня школа-інтернат», 070401 «Позашкільні заклади освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми», 070806 «Інші заклади освіти» та 15010 «Проведення невідкладних відновлювальних робіт») за загальним та спеціальним фондами по КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів» безпосередньо на виконання будівельних (капітальний ремонт) робіт підрядним способом, виготовлення проектно-кошторисної документації, оплату за видачу технічних умов та проведення державної будівельної експертизи було використано коштів в сумі 8 295 849,21 грн.

Використання коштів (фактичні видатки) державного бюджету на виконання будівельних (ремонтних) робіт підрядним методом, в розрізі КФК та років характеризується такими даними:

Управління освіти молоді і спорту Іршавської районної державної адміністрації:

- в 2009 році використано 1 489 888,49 грн., у в тому числі КФК 070201 - 1 160 098,49 грн., КФК 070301 - 112 348,00 грн.; КФК 070401 - 92 100,00 грн.; КФК 150101 - 125 342,00 грн.

Управління освіти молоді і спорту Іршавської районної державної адміністрації:

- в 2010 році використано 23 999,00 грн., у в тому числі КФК 070201 - 23 999,00 грн.

Відділ освіти Іршавської районної державної адміністрації:

- в 2010 році використано 6 805 960,72 грн., у в тому числі КФК 070201 - 6 681 961,72 грн.; КФК 070401 - 100 000,00 грн.

Відділ освіти Іршавської районної державної адміністрації:

- в 2011 році використано 1 669 279,00 грн., у в тому числі КФК 070201 - 181 457,00 грн., КФК 070301 - 49 900,00 грн.; КФК 070806 - 8948,00 грн.; КФК 15010 - 33 802,00 грн.

Крім того, установою за рахунок бюджетних коштів виконувались будівельні роботи з поточного ремонту по КЕКВ 1137 «Поточний ремонт обладнання, інвентарю та будівель; технічне обслуговування» (в 2009 році) та КЕКВ 1134 «Оплата послуг крім комунальних».

Неправильне обчислення розміру єдиного податку за ставкою 10 відсотків допущено при розрахунках вартості виконаних будівельних робіт за період червень-вересень 2009 року ТОВ «СПМК-23» по об'єкту «Капітальний ремонт даху ЗОШ І-II ст. с. Бронька »

Контрольними обмірами по об'єкту: «Капітальний ремонт фасадів ЗОШ І-ІІІ ст. в с. Загаття», виконаних Іршавським РБКП «Агробуд» за листопад 2010 року встановлено завищення обсягів виконаних робіт.

Проведеними розрахунками встановлено, що вартість завищених обсягів виконаних підрядних робіт складає 1 266,95 гривень.

У ході ревізії з цих питань зустрічними звірками виду, обсягу операцій та розрахунків в підрядних організаціях, які перебували у правових відносинах з відділом освіти Іршавської районної державної адміністрації встановлено відхилення вартості виконаних підрядних робіт на загальну суму 15 109,91 грн., в тому числі:

- по ПП «Беркут» - на суму 8 913,82 грн.;

- по РБКП «Агробуд» - на суму 4 078,86 грн.;

- по ДП «Фортуна» - на суму 905,83 грн.;

- по МПП «Кобза» - на суму 1 211,40 грн.

Ревізією правильності використання бюджетних коштів на оплату послуг зв'язку по КФК 070201 «Загальноосвітні школи» встановлено, що за період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року оплачувались бюджетні кошти за отримані послуги зв'язку за службовими телефонами.

Допущені порушення щодо здійснення видатків Іршавським відділом освіти на покриття витрат сторонніх юридичних осіб на загальну суму 5 999,66 грн. призвели до завищення у формах звітів №2 «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» касових та фактичних видатків по КФК 070201 «Загальноосвітні школи».

В результаті проведеного перерахунку використання послуг з теплопостачання (природній газ) встановлено, що орендарями використано та не відшкодовано комунальних послуг вартістю на загальну суму 122192,20 грн.

Допущене фінансове порушення щодо здійснення видатків Іршавським відділом освіти на покриття витрат сторонніх юридичних осіб щодо правильності та ефективності використання службового автомобіля на загальну суму 41 387,00 грн.

Внаслідок допущеного порушення у звітах форми 2м «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» за 2009-2011 роки касові та фактичні видатки по КФК 070201 «Загальноосвітні школи» по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» завищено на:

- 37 389,64 грн. - за П півріччя 2009 року;

- 100 120,82 грн. -за 2010 рік;

- 115 950,33 грн. - за 2011 рік.

Згідно зі ст.8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII Головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції, зокрема, проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.

Для виконання функцій, визначених у ст.8, згідно зі ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право :

- перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);

- пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;

- у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII, службовою особою державної контрольно-ревізійної служби - виконуючим обов'язки начальника державної фінансової інспекції в Закарпатській області пред'явлено вимогу щодо усунення виявлених порушень законодавства, зареєстровану за № 15-13/469 від 11.06.2012 року (а.с.139-141).

Відповідачем подано заперечення за № 701/01-08 від травня 2012 року до акту ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації за період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року від 17 квітня 2012 року за № 15-16/016 (а.с.118-126). Згідно заперечень відповідача до акту ревізії, в діях керівництва відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області жодних порушень, що призвели до збитків, у вигляді незаконних видатків витрачання бюджетних коштів на покриття витрат сторонніх юридичних осіб по списанню автомобільного пального та по оплаті зв'язку, не має.

На заперечення до акту перевірки першим заступником начальника Державної фінансової інспекції в Закарпатській області затверджено висновки від 01 червня 2012 року на заперечення до акту ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації за період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року за № 15-16/016 від 24.04.2012 року (а.с.127-138).

Судом встановлено, що Хустською об'єднаною державною фінансовою інспекцією у Закарпатській області 11 червня 2012 року направлено, на ім'я начальника відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області, вимогу від 11.06.2012 року за №15-13/469 «Про усунення недоліків та порушень» (а.с.139-141).

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII, законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами, що ревізуються. Відповідач доказів щодо виконання вимог позивача в повному обсязі не надав. Вимога позивача відповідачем оскаржена не була, таким чином така підлягає виконанню з моменту її винесення.

Право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів надається Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах, згідно п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, фінансові порушення підтверджені поданими по справі доказами і підлягають відшкодуванню, а позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Відділу освіти Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області в особі начальника Хрипти Костянтина Володимировича про зобов'язання виконати вимогу віл 11.06.2012 року за № 15-13/469 - задовольнити повністю.

Зобов'язати Відділ освіти Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області в особі його керівника - начальника відділу Хрипти Костянтина Володимировича (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код - НОМЕР_1) забезпечити повне виконання вимоги Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції від 11.06.2012 року № 15-13/469 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань використання і збереження державних фінансових та матеріальних ресурсів, що призвели до втрат на загальну суму 565 340 (п'ятсот шістдесят п'ять тисяч триста сорок) гривень 22 (двадцять дві) копійки.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Іванчулинець Д.В.