Справа №0555/136/2012
Номер провадження2-а/250/12/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2013 року м. Ясинувата
Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючий суддя Бичков П.Ю.,
при секретарі Черевко О.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представників відповідачів ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області про незгоду призначеної пенсії і проведення її перегляду, -
В С Т А Н О В И В :
29 листопада 2011 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області про незгоду призначеної пенсії і проведення її перегляду, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що є пенсіонером-шахтарем, отримує пільгову пенсію за списком № 1 при стажі 25 років 2 місяця 28 днів, тому має право на отримання пенсії в розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка повинна нараховуватися з середньої заробітної плати шахтаря у вугільній промисловості в цілому, чого відповідач не здійснює, тим самим порушує його права та ігнорує норми закону, що призводить до отримання ним пенсії в заниженому розмірі. На його звернення до останнього з метою добровільного вирішення спору, він отримав письмову відповідь від 28 травня 2012 року, яка є правовим актом індивідуальної дії, який порушив його право власності, тому на ці відносини, відповідно до ст. 268 ЦК України не розповсюджуються строки позовної давності. Просить постановити рішення, яким визнати незаконними дії відповідача по теперішній час (дати розгляду справи по суті) щодо невиплати йому пенсії у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря та визнати незаконною відмову відповідача від 28 травня 2012 року ( як правовий акт індивідуальної дії) щодо нарахування та виплати недоплачених сум, які потрібно визначати в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря. Зобовязати відповідача нарахувати та сплатити йому недоплачену суму пенсії за період, починаючи з 01 червня 2012 року до дати прийняття рішення суду за справою, в розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, яка має встановлюватися згідно середньої заробітної плати шахтаря у вугільній промисловості на підставі офіційних даних Держкомстату України та в такому ж розмірі проводити виплати пенсії після постановлення рішення по справі.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі на обгрунтування чого послався на обставини які викладені в позовній заяві та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача УПФУ в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області ОСОБА_4 та ОСОБА_3, які діють на підставі довіреностей у судовому засіданні позовні вимоги не визнали в повному обсязі, вважали необґрунтованими з наступних підстав. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі та отримує пенсію за віком. Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Страховий стаж ОСОБА_1 складає 32 роки 11 місяців 18 днів, у тому числі на пільгових умовах за Списком № 1 25 років 2 місяці 28 днів. Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за відомостями персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 31 березня 2008 року та при коефіцієнті 2,30790 склала 2764,66 грн. (1197,91 грн. х 2,30790). Розмір пенсії на дату звернення ОСОБА_1 складав 2614,00 грн., у тому числі: 2012,34 грн. розмір пенсії за віком (2764,66 грн. х 0,7288 коефіцієнт стажу); 150,84 грн. доплата за 18 років понаднормового стажу (838,00 грн. х 18 %); 350,82 грн. доплата шахтарям до трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність до 2514,00 грн. (838,00 грн. х 3); 100,00 грн. доплата з 01.05.2012 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327. Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 встановлено, що пенсії, призначені до 1 травня 2012 року відповідно до Законів України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (за наявності страхового стажу у чоловіків - не менш як 25 років, у жінок - не менш як 20 років) підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням перерахунку, проведеного із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, становив не менш як 100 гривень. На підставі цього управлінням встановлено доплату до пенсії позивача у розмірі 100,00 грн. Тобто розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено у мінімальному розмірі згідно діючому пенсійному законодавству, на підставі документів, наявних у пенсійній справі, та станом на 08 травня 2012 року складає 2614,00 грн. Такий розмір пенсії є більшим ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а саме 2514,00 грн. Крім того посилання позивача на ч. 5 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788 вважаємо безпідставним. Вказаною статтею передбачено наступне: «Максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників зайнятих на роботах, передбачених пунктом «а» статті 13 і статтею 14 цього Закону, а саме розмір пенсії - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Дана норма статті встановлює обмеження розміру пенсії для урахування органом Пенсійного фонду при призначенні та перерахунку пенсії, але ніяк не встановлення такого розміру пенсії усім колишнім працівникам, які були зайняті на роботах, передбачених пунктом «а» статті 13 і статтею 14 Закону № 1788. Частиною 3 статті 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» взагалі встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Проте це не означає, що управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі повинно усім пенсіонерам нараховувати максимальний розмір пенсії у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. В даному випадку вважаємо, що подана позовна заява є результатом неправильного розуміння та застосування позивачем норм чинного законодавства України. Розмір пенсії ОСОБА_1 є більшим трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та складає 2614,00 грн., а застосування норми закону щодо встановлення позивачу максимального розміру є безпідставним. Враховуючи вищевикладеного, вважаємо, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі вірно призначено пенсію ОСОБА_1 з урахуванням усіх відомостей та документів, наявних у пенсійній справі, тому просимо відмовити ОСОБА_1 в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши надані докази в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України м. Ясинувата та Ясинуватського району Донецької області і отримує пенсію за віком при повному стажі.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, конституція має вищу юридичну силу, а її норми норми прямої дії, а стаття 22 Конституції України говорить, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути відмінені при прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обєму існуючих прав та свобод.
Суд встановив, що саме Управління Пенсійного Фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватського району є належним відповідачем по цій справі з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, основним завданням органів пенсійного фонду є забезпечення своєчасного та у повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які відповідно до законодавства здійснюються за рахунок коштів фонду й інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення відповідно до цього закону здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями, а також коштів державного бюджету України .
Суд встановив, що органами державної влади саме на відповідача УПФУ в м. Ясинувата та Ясинуватського району Донецької області покладено обовязок провадити виплату позивачу пенсії, і ці виплати фактично здійснюються відповідачем позивачу за рахунок і в межах коштів, що виділяються йому на зазначені цілі з державного бюджету. За таких обставин судом встановлено, що саме Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватського району Донецької області є належним відповідачем у цій справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника. Відповідно до п. 5 цього Порядку днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року, з наступними змінами та доповненнями, перерахунок призначеної пенсії, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (36-2003-п), затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей. Тобто, стаття 1 цього Закону визначає лише коло осіб, на яких поширюється дія цього закону, визначаючи всіх їх узагальнюючим терміном «шахтарі».
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 10 зазначеного Закону передбачено, що дія ст. 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. При цьому сам Закон не містить особливого порядку розрахунку середнього заробітку осіб, на яких поширюється його дія (шахтарів).
Відтак, для визначення середнього заробітку, що застосовується для визначення розміру пенсії особи, на яку поширюється дія Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (шахтаря), слід керуватися загальними правилами, визначеними відповідними законами.
Відповідно до ст. 40 ч. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка йому призначена виходячи з того, що він мав загальний страховий стаж 32 роки 11 місяців 18 днів, з яких за Списком № 1 - 25 років 2 місяця 28 днів. Пенсія йому була обчислена із заробітку відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 01 липня 2000 року по 31 березня 2008 року ( згідно даних персоніфікованого обліку) і склала 2764 гривні 66 копійок.
З 16 вересня 2008 року позивачу, відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» встановлений розмір пенсії в сумі 2514 гривень, виходячи з вказаного вище середнього заробітку, що вище ніж 80 % від неї 1628 гривень 95 копійок та більше ніж 3 прожиткових мінімуми ( 838 гривень х 3 = 2514 гривень).
Останнє підвищення його пенсії було здійснено на підставі Закону України «Про Державний бюджет на 2012 рік» з урахуванням прийнятих прожиткових мінімумів для непрацюючих осіб: з 1 січня - 822 гривні, з 1 квітня - 838 гривень, з 1 липня - 844 гривні, з 1 жовтня - 856 гривень, з 1 грудня - 884 гривні.
Після проведення вищезазначеного перерахунку його пенсія станом на дату звернення (на момент предявлення позову) становила 2614 гривень, тобто на сто гривень більш ніж 3 прожиткових мінімуми.
Таким чином, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідно до зазначених правових норм, заробітна плата для обчислення пенсії позивачу спеціалістами відділу пенсійного забезпечення була взята вірно.
Позовні вимоги позивача щодо здійснення перерахунку розміру пенсії, виходячи з середньої заробітної плати шахтаря у вугільній промисловості на підставі офіційних даних Держкомстату України суперечать зазначеним вище нормативним актам, є необґрунтованими, в звязку з чим суд приходить до висновку щодо відмови у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», статтями 10, 40, 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області про незгоду призначеної пенсії і проведення її перегляду - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення або протягом десяти днів з дня отримання копії даного рішення.
Постанова набуває чинності, якщо протягом зазначеного часу не надійде апеляційна скарга на неї.
Суддя: ОСОБА_5