5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 березня 2013 року Справа № 812/1485/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Дибова О.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленного підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Луганського обласного шкірно-венерологічного диспансеру про стягнення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики у сумі 5100,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
08 лютого 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленного підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Луганського обласного шкірно-венерологічного диспансеру про стягнення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики у сумі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено.
31 травня 2012 року відповідачу було винесено припис №02/21-13-0181/1, яким зобов'язано останнього здійснити заходи з організації експлуатації та укомплектування відповідної технічної документації відносно електрообладнання у кількості 36 пунктів.
17 серпня 2012 року у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки (протоколом) від 17 серпня 2012 року №02/21-17-0021 встановлено повне невиконання зазначеного припису. На підставці цього акту перевірки (протоколу), постановою від 30 серпня 2012 року №02/21-17-0021 на відповідача було накладено штраф за поручення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн.
У зв'язку з зазначеним, позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 5100грн.
Ухвалою від 12 лютого 2013 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Ухвала про відкриття скороченого провадження направлена відповідачу на адресу: 91047, Луганська область, м. Луганськ, вул. Краснодонська, 14 та отримана повноважним представником, про що свідчить особистий підпис на поштовому повідомленні (а.с. 24).
У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно з п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було проведено обстеження Луганського обласного шкірно-венерологічного диспансеру, за результатами якого відносно відповідача було винесено припис № 02/21-13-0181/1 від 31.05.2012 про зобов'язання вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства. Термін виконання припису до 18.06.2012 р. (а.с. 19-20).
17.08.2012 позивачем було проведено перевірку виконання відповідачем вимог вищевказаного припису. Актом перевірки від 17.08.2012 № 02/26-17-0021 встановлено невиконання відповідачем вимог припису № 02/21-13-0181/1 від 31.05.2012 (а.с. 18).
На підставі зазначеного акту перевірки постановою заступника начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області - старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Дудченко О.А. № 02/21-17-0021 від 30.08.2012 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100 грн. (а.с. 16). Копію постанови відповідач отримав 03.09.2012 (а.с. 17, а.с. 17 зворотній бік). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, у зв'язку з чим постанова є чинною, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу не погашений.
За таких обставин, судом встановлено, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, доказів оплати штрафу згідно постанови в судовому не надано, тому позовні вимоги є обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленного підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Луганського обласного шкірно-венерологічного диспансеру про стягнення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики у сумі 5100,00 грн. задовольнити в повністю.
Стягнути з Луганського обласного шкірно - венерологічного диспансеру (91047, м. Луганськ, вул. Краснодонська, 14) до Державного бюджету України (п/р №31118106700003 до УДКС у м. Луганську, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, ідентифікаційний код 37991503) штраф у сумі 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.А. Дибова