КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а/2370/4489/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Гриньковська Н.Ю. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
26 лютого 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Черкасах Державної податкової служби на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Реал-Агро» до Державної податкової інспекції у м.Черкасах Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки,-
в с т а н о в и в:
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2012 року позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Реал-Агро» до Державної податкової інспекції у м.Черкасах Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки задоволено повністю, визнано протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Реал-Агро», результати якої оформлені довідкою від 01 листопада 2012 року №886/22-14/32180356.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що посадовою особою відповідача були дослідженні усі первинні документи та сформовано повний перелік проведених господарських операцій на підставі документів, наданих співробітникам податкової міліції, які були предметом укладених договорів та зроблено аналіз фінансово-господарської діяльності позивача, що відноситься до повноважень податкового органу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Судом першої інстанції встановлено, що з 31 жовтня 2012 року по 01 листопада 2012 року ДПІ у м.Черкасах ДПС на підставі п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку ТОВ «Реал Агро», за результатами якої складено довідку від 01 листопада 2012 року №886/22-14/32180356 про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Реал Агро» щодо документального підтвердження господарських відносин з платниками податків-покупцями та платниками податків-постачальниками, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01 липня 2012 року по 31 липня 2012 року. Згідно висновку податкового органу, зазначеного в даній довідці, звіркою позивача документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із платниками податків-покупцями та платниками податків-постачальниками, їх вид, обсяг, якість та розрахунки за липень 2012 року.
В довідці від 01 листопада 2012 року №886/22-14/32180356 відповідачем відображено, що у липні 2012 року ТОВ «Реал-Агро» сформований податковий кредит з податку на додану вартість за рахунок отриманих податкових накладних контрагента ТОВ «ТД «Гаран» за листопад 2011 року на загальну суму 1361683 грн., що підтверджується додатком №5 до декларації з податку на додану вартість позивача. При цьому, у вказаного контрагента - ТОВ «ТД «Гаран» матеріально-технічні та трудові ресурси для здійснення такого обсягу поставки відсутні, а посадова особа вказаного підприємства (засновник, директор та головний бухгалтер) заперечила свою причетність до діяльності та реєстрації ТОВ «ТД «Гаран». Також, у довідці перелічено ряд інших контрагентів позивача із зазначенням проведених господарських операцій у липні 2012 року, однак інформації про здійснення співставлення даних позивача стосовно інших контрагентів та встановлення будь-яких розбіжностей довідка не містить.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що дії відповідача вчинені без дотримання встановленої податковим законодавством процедури та виходять за межі прав і обов`язків контролюючого органу, що є підставою для визнання таких дій протиправними та такими, що порушують вимоги п.п.73.3, 73.5 ст.73 Податкового кодексу України..
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Згідно пп.20.1.6 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право, зокрема, для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, у відповідності до п.п.2, 4 якого зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що податковий орган складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит, натомість, у разі відсутності запитуваної інформації податковий орган надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Як вбачається з довідки №886/22-14/32180356 від 01 листопада 2012 року про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Реал Агро» щодо документального підтвердження господарських відносин з платниками податків-покупцями та платниками податків-постачальниками, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01 липня 2012 року по 31 липня 2012 року, відповідачем фактично здійснено перевірку позивача з питань правильності нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість у липні 2012 року, а не звичайне співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання в розумінні п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України.
Суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку щодо порушення відповідачем п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, оскільки в спірній довідці міститься аналіз первинних документів та податкової звітності з податку на додану вартість по контрагенту ТОВ «ТД «Гаран». Крім того, відповідач при проведенні зустрічної звірки не здійснював співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача та його контрагента - ТОВ «ТД «Гаран», а обмежився наданням оцінки первинним бухгалтерським документам ТОВ «ТД «Гаран» з огляду на пояснення посадової особи вказаного підприємства. Разом з тим, довідка не містить інформації про здійснення співставлення показників відносно інших контрагентів позивача у липні 2012 року, а лише вказується перелік первинних бухгалтерських документів, наявних у відповідача. Натомість, у висновку вищезазначеної довідки відповідач зазначив, що реальність здійснення господарських відносин ТОВ «Реал-Агро» із платниками податків-покупцями та платниками податків-постачальниками, їх вид, обсяг, якість та розрахунки у липні 2012 року не підтверджено, тобто заперечив здійснення будь-якої господарської діяльності ТОВ «Реал-Агро» із усіма контрагентами у липні 2012 року.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у м.Черкасах ДПС 31 жовтня 2012 року надіслала на адресу ТОВ «Реал Агро» запити №30530/22-413 та №30533/22-143 від 29 жовтня 2012 року про надання інформації, необхідної для проведення звірки, однак, з 31 жовтня 2012 року по 01 листопада 2012 року відповідачем було проведено таку звірку, що фактично позбавило позивача можливості надати необхідні документи ДПІ у м.Черкасах ДПС для відповідного співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з контрагентами, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків, що є порушенням ст.73 Податкового кодексу України, п.п.4, 6 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, п.п.4.5, 5.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо недоведення відповідачем всупереч ч.2 ст.71 КАС України правомірності своїх дій, а також встановлення судом протиправності дій ДПІ у м.Черкасах ДПС по проведенню зустрічної звірки, результати якої оформлені довідкою від 01 листопада 2012 року №886/22-14/32180356, під час якої порушено п.п.73.3, 73.5 ст.73 Податкового кодексу України, вимоги Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232, Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 22 квітня 2011 року №236.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Черкасах Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 04 березня 2013 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
І.О.Лічевецький
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.