ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2013 р.Справа № 2а-2220/10/1570
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Яковлева Ю.В. судді - Запорожана Д.В.при секретаріПилипчук М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 липня 2012 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 19430,00грн., -
встановиЛА:
01 березня 2010 року, позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД»суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 19 430,00грн. за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування РРО, мотивуючи його тим, що у Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» наявна заборгованість у загальній сумі 19430,00грн., яка утворилась внаслідок несплати відповідачем сум штрафних (фінансових) санкцій, визначених рішеннями Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси від 24.11.2009р. №0004462340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 340,00грн., та №0004452340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 19090,00грн., за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування РРО.
Суд першої інстанції своєю постановою від 10 липня 2012 року адміністративний позов Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 19430,00грн., задовольнив.
Стягнув з Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» до бюджету на р/р 31114104700007 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23213460, код платежу 21080900 суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування РРО у загальному розмірі 19 430(дев'ятнадцять тисяч чотириста тридцять)грн. 00коп.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Товариство з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Армтрейд ЛТД» зареєстроване Виконавчим комітетом Одеської міської ради 31.01.2000р., про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за №15561200000000524 та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №250600.
04.02.2000р. ТОВ «Армтрейд ЛТД» взято на облік як платника податків у ДПІ у Малиновському районі м. Одеси за реєстраційним №752, що підтверджується наявною в матеріалах справи Довідкою №78/29-120 від 11.02.2010р.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.11.2009р. фахівцями ДПА у Миколаївській області Дмитрик С.В. та Шелест А.О. на підставі направлень від 06.11.2009р. №2909/23-517 та №2911/23-517 відповідно, була проведена перевірка дотримання ТОВ «Армтрейд ЛТД» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Вказана перевірка була проведена на підставі Законів України від 4 грудня 1990року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», від 6 липня 1995року №2б5/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23 березня 1996року №98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 1 червня 2000 року №1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004року №637.
За наслідками вказаної перевірки складено акт №1157/14/00/23/30708326 від 11.11.2009р. «Перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій», в якому встановлено, що ТОВ «Армтрейд ЛТД»порушено порядок використання книги обліку розрахункових операцій, а саме використання з 15.10.2009р. незареєстрованої КОРО №1552002786 р/з, дата реєстрації означеної КОРО 26.10.2009р., чим порушено вимоги ст.3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі означеного акта перевірки ДПА у Миколаївській області прийнято рішення від 24.11.2009р. №0004462340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 340,00грн. за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки. Вказане рішення 24.11.2009р. було отримане відповідачем -ТОВ «Армтрейд ЛТД», про що свідчить підпис головного бухгалтера Товариства - Лець В.І. на вищезазначеному рішенні ДПІ.
10.11.2009р. фахівцями ДПА у Миколаївській області Долгошея Ю.Я. та Тесаковим В.В. на підставі направлень від 06.11.2009р. №2907/23-517 та №2913/23-517 відповідно, була проведена перевірка дотримання ТОВ «Армтрейд ЛТД» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Вказана перевірка була проведена на підставі Законів України від 4 грудня 1990року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», від 6 липня 1995року №2б5/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського
харчування та послуг», від 23 березня 1996року №98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 1 червня 2000 року №1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004року №637.
За наслідками вказаної перевірки складено акт №1227/14/00/23/30708326 від 10.11.2009р. «Перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій», в якому встановлено, що ТОВ «Армтрейд ЛТД»в порушення вимог п.п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не проведено розрахункову операцію через РРО на суму 230,00грн., (не роздрукований та не виданий розрахунковий документ), а також в порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (невідповідність склала 3588,00грн.).
На підставі означеного акта перевірки ДПА у Миколаївській області прийнято рішення від 24.11.2009р. №0004452340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 19090,00грн. за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки. Вказане рішення 24.11.2009р. було отримане відповідачем - ТОВ «Армтрейд ЛТД», про що свідчить підпис головного бухгалтера Товариства - Лець В.І. на вищезазначеному рішенні ДПІ.
Згідно зі ст.ст.15, 16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Статтею 2 передбачено, що реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо; розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів
тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця; розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну; книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг);
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п.13 ст. 3 вищевказаного Закону України суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п.2.1 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2001р. за №106/5297 реєстрація книг обліку розрахункових операцій здійснюється в органі ДПС за місцезнаходженням СГ, а якщо СГ обслуговується в інспекції по роботі з великими платниками податків - за місцем податкового обліку. У разі використання книги ОРО на території іншої адміністративно-територіальної одиниці її необхідно до початку використання взяти на облік в органі ДПС за місцем провадження підприємницької діяльності, крім книг ОРО, зареєстрованих на реєстратор розрахункових операцій або на транспортний засіб чи об'єкт виїзної торгівлі. Реєстрація та взяття на облік здійснюються безоплатно, реєстрація - не пізніше двох робочих днів з моменту подання, а взяття на облік - у день подання СГ необхідних документів.
Згідно з п.п.1,3 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідних належних доказів на підтвердження оскарження та скасування вищеозначених рішень Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.11.2009р. №0004462340 на суму 340,00грн., та №0004452340 на суму 19090,00грн. відповідачем не надано.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи облікової картки платника станом на 10.07.2012р., яка ведеться в органах державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005р №276 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за №843/11123), за ТОВ «Армтрейд ЛТД» рахується заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування РРО у загальному розмірі 19 430,00грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД»суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування РРО у загальному розмірі 19 430,00грн.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД», - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 липня 2012 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Армтрейд ЛТД» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 19430,00грн., - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя Ю.В. Яковлев суддя Д.В. Запорожан