Постанова № 29665456, 22.02.2013, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2013
Номер справи
817/49/13-а
Номер документу
29665456
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/49/13-а

22 лютого 2013 року 11год. 25хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Оніщук В.П.,

відповідача: представник Довгалюк І.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради до Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,ВСТАНОВИВ:

Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Управління капітального будівництва ВКРМР) звернулося з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівне (далі - ДПІ у м.Рівне) форми «Ш» від 04.10.2011р. №0005541543, яким до Управління капітального будівництва ВКРМР застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 10042,01 грн.

Позов обґрунтований тим, що оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням вимог чинного податкового законодавства України, а висновки податкового органу не відповідають дійсності та фактичному характеру правовідносин.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та суду пояснив, що всупереч Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.03.2004р. за №377/89/76, податковий орган самостійно змінив призначення платежів, що визначалися позивачем в платіжних дорученнях в результаті чого, штучно виникала заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, як наслідок було застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату. Додатково посилається на платіжні доручення, які підтверджують факт сплати сум узгодженого зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності самостійно визначеної позивачем в податкових деклараціях за 2010р. Просив суд визнати протиправним та скасувати оспорюване податкове повідомлення-рішення.

Відповідач - Державна податкова інспекція у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у м.Рівному Рівненської області ДПС) (правонаступник ДПІ у м.Рівне) адміністративний позов не визнала з підстав викладених в письмових запереченнях. У відповідності до поданих письмових заперечень представник відповідача зазначила, що Управлінням капітального будівництва ВКРМР невчасно сплачувалися узгоджені суми податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, в результаті чого до платника податків на підставі п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями) було застосовано штрафні санкції. Просила суд відмовити в задоволені позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що приймаючи податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 04.10.2011р. №0005541543, яким до Управління капітального будівництва ВКРМР застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 10042,01 грн., ДПІ у м.Рівне стверджує про несвоєчасність сплати Управлінням капітального будівництва ВКРМР узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за листопад 2010р.

На момент сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, а саме: листопад 2010р. був чинний Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).

Пунктом 7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Як визначено пп.7.1.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з п.6 ст.7 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1999р. №679-XIV (із змінами та доповненнями), національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням пп.16.5.2 п.16.5 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

З аналізу норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), які встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню. Серед зазначених порушень немає недотримання порядку погашення податкового боргу та податкових зобов'язань, встановленого п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).

Отже, чинним законодавством України (на час сплати Управлінням капітального будівництва ВКРМР узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за листопад 2010р.) не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків уживаються передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.

Аналогічно вказані норми права було застосовано Верховним Судом України в постанові від 20.06.2011р. у справі №21-80а11. Відповідно до ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України - рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, розглядаючи вказану справу по суті, суд враховує рішення Верховного Суду України від 20.06.2011р. у справі №21-80а11 та вирішує спір з урахуванням правової позиції.

Вказана правова позиція, так само підтримана в листі Вищого адміністративного суду України від 17.03.2009р. №358/13/13-09.

Наведені вище норми права регулювали спірні правовідносини до 01.01.2011р.

Судом встановлено, що ДПІ у м. Рівне було проведено перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності Управлінням капітального будівництва ВКРМР.

За наслідками проведення перевірки ДПІ у м. Рівне складено Акт «Про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності» від 21.09.2011р. №514.

На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ у м.Рівне прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.10.2011р. №0005541543, яким Управління капітального будівництва ВКРМР зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 10042,01 грн.

Як вбачається з акта перевірки від 21.09.2011р. №514 ДПІ у м. Рівне стверджує про факт затримки узгодженої суми податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на 236 днів по строку сплати 30.12.2010р., фактично сплачено 23.08.2011р. на суму 20000,00 грн.; на 242 днів по строку сплати 30.12.2010р., фактично сплачено 29.08.2011р. на суму 10000,00 грн.; на 243 днів по строку сплати 30.12.2010р., фактично сплачено 30.08.2011р. на суму 20210,05 грн.

Судом встановлено, що у відповідності до поданих декларацій за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у наступних розмірах.

У відповідності до поданої 28.01.2010р. основної звітної декларації за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 138015,01 грн.

У відповідності до поданої 27.04.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 133849,52 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 1881,14 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 40614,60 грн.

У відповідності до поданої 10.06.2010р. уточнюючої декларації за 2010 р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 130377,91 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 13886,44 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 27772,90 грн.

У відповідності до поданої 17.09.2010р. декларації за новоукладеними договорами за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 5347,10 грн.

У відповідності до поданої 06.10.2010р. декларації за новоукладеними договорами за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 11867,98 грн.

У відповідності до поданої 03.11.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 127649,95 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 18215,85 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 8183,88 грн.

У відповідності до поданої 24.11.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 124819,79 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 93,33 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 8490,48 грн.

У відповідності до поданої 28.12.2010р. декларації за новоукладеними договорами за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 13632,09 грн.

У відповідності до поданої 28.12.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 75833,91 грн., сплачено у розмірі 81000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення від 23.12.2010р. №1007 у розмірі 30000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010р.); у відповідності до платіжного доручення від 28.12.2010р. №1022 у розмірі 30000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010р.); у відповідності до платіжного доручення від 30.12.2010р. №1037 у розмірі 21000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010р.).

Судом встановлено, що Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати до бюджету за листопад 2010р. суму у розмірі 75833,91 грн., а сплачено до бюджету 81000,00 грн., переплата становить 5166,09 грн.. Також судом встановлено, що 23.08.2011р. Управління капітального будівництва ВКРМР сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 20000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення №558, однак призначення платежу: орендна плата за землю за липень місяць. По строку сплати 30.08.2011р.; 29.08.2011р. Управління капітального будівництва ВКРМР сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 10000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення №567, однак призначення платежу: орендна плата за землю за липень місяць. По строку сплати 30.08.2011р.; 30.08.2011р. Управління капітального будівництва ВКРМР сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 10000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення №571, однак призначення платежу: орендна плата за землю за липень місяць. По строку сплати 30.08.2011р.; 30.08.2011р. Управління капітального будівництва ВКРМР сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 20000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення №575, однак призначення платежу: орендна плата за землю за липень місяць. По строку сплати 30.08.2011р.

Відповідно до ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС не доведено правомірності прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення, в той час як Управлінням капітального будівництва ВКРМР спростовано належними та допустимими доказами безпідставність висновків податкового органу, що зроблені в акті перевірки.

Таким чином, застосування штрафних (фінансових) санкцій до Управління капітального будівництва ВКРМР передували дії ДПІ у м.Рівне по самовільному зміні призначення платежів та зарахування грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу минулих періодів у листопаді 2010р. всупереч волі платника податку. Такі дії податкового органу суперечать приписам Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/89/76, як наслідок податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 04.10.2011р. №0005541543, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 10042,01 грн., є протиправним та підлягає скасуванню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Рівне форми "Ш" від 04.10.2011 №0005541543 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 10042,01грн.

Присудити на користь позивача Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради із Державного бюджету України судовий збір у сумі 114,70грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дудар О.М.