Рішення № 29660734, 27.02.2013, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
27.02.2013
Номер справи
5021/2155/2011
Номер документу
29660734
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27.02.13 Справа № 5021/2155/2011.

За позовом: Державної екологічної інспекції в Сумській області, м. Суми;

до відповідача: Державного підприємства "Шосткинського лісового господарства",

смт. Вороніж, Шосткинського району, Сумської області;

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства, м. Суми;

про стягнення 155 994 грн. 80 коп.,

Колегія суддів у складі: головуючого судді Лугової Н.П.

судді Левченко П.І.

судді Моїсеєнко В.М.

Представники сторін:

від позивача: Матюха Д.М.,

від відповідача: Кандюков Г.Г.,

від третьої особи: Сапунова А.Г., Забара О.Г.,

За участю секретаря судового засідання - Кириченко-Шелест А.Г.

В судових засіданнях 10.11.2011 року, 17.01.2013 року та 24.01.2013 року, у зв'язку з необхідністю додаткового вивчення матеріалів справи, судом оголошувалась перерва.

Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача в доход місцевого бюджету Гамаліївської сільської ради завдану державі шкоду за незаконну вирубку лісу в сумі 155 994 грн. 80 коп. з урахуванням вимог п. 35 ст. 4 та ч. 1 ст. 15 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України; а також стягнути судовий збір.

У запереченні на позов (вх. № 14798 від 03.10.11р.) відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову та зазаначає, що висновок, викладений в акті перевірки від 04-15.07.2011р., є помилковим, оскільки під час виписки лісорубного квитка було вказано площу 3.0 га замість 3.3 га, оскільки при програмному обробленні матеріалів інструментальної зйомки було допущено помилку (зменшення площі на 0.3 га проти натурної). Дану помилку було виправлено до закінчення позапланової перевірки, що підтверджується наданими запереченнями до акту перевірки від 15.07.2011р.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 03.10.2011р. за клопотанням відповідача суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства.

Позивач подав до суду заперечення на відзив від 18.10.2011р. та пояснення від 18.12.2012р., в яких підтримує позов.

Ухвалою суду від 16.11.2011р. провадження у даній справі було зупинено до вирішення Сумським окружним адміністративним судом пов'язаної справи № 2а-1870/8114/11.

Ухвалою суду від 07.12.2012р. провадження у даній справі поновлено; постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22.12.2011 року у справі № 2а-1870/8114/11 в задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Шосткинського лісового господарства" до Державної екологічної інспекції в Сумській області про визнання неправомірними дій та визнання незаконним проведення Державною екологічною інспекцією в Сумській області позапланової перевірки Державного підприємства "Шосткинського лісового господарства" - відмовлено. Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012 року вказану постанову залишено без змін.

22.01.2013 року відповідачем подано письмове заперечення, в якому зазначено, що збільшення площі в лісорубному квитку були здійснені в межах дозволеної до рубки площі згідно розрахункової лісосіки в яку входить і спірна лісосіка, затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 679 від 29.12.2008 року і є дійсною на момент отримання лісорубного квитка та проведення відповідних рубок. Рубка на збільшеній площі, тобто на 0,3 га на момент перевірки проведена не була. В Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15.07.2011 року вказано, що дерева зрубані на площі 0,17 га, а на площі 0,12 га пні зрубних дерев взагалі відсутні.

В додаткових поясненнях б/н від 06.02.2013 року позивач зазначає, що відповідачем в порушення п. 2.6. Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу, затверджених Наказом Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 року № 403 не був складений Акт виявлення розбіжностей у матеріалах лісовпорядкування у відповідності до Додатку № 1 методичних вказівок, який передує винесенню виправлень до лісорубного квитка.

Третя особа - Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства в письмовому поясненні повідомляє, що виправлення до лісорубного квитка вносились відповідно до п. 6.7. Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу.

У додаткових поясненнях від 15.02.13р. б/н позивач підтримує позов та в обгрунтування своєї позиції посилається на п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 17 від 10.12.2004 року «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення протии довкілля», згідно якого визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

В судовому засіданні представником відповідача надано заперечення (вх. № 2883 від 27.02.13р.), згідно якого останній заперечує проти позову та додатково зазначає, що нарахування заподіяної лісовим насадженням шкоди за площею відповідно до додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.08р. № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу» не передбачено, тому нараховану позивачем шкоду відповідач вважає незаконною.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників сторін, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору та оцінивши надані ними докази, суд

ВСТАНОВИВ:

В період з 04 по 15 липня 2011 року представниками позивача - Державної екологічної інспекції в Сумській області в присутності головного лісничого ДП "Шосткинського лісового господарства" Балабона П.С. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища ДП "Шосткинського лісового господарства".

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 04-15.07.2011 року.

Згідно вказаного акту, зокрема по Шосткинському лісництву позивачем встановлено наступне:

В кварталі 56 виділ 8(2) площею 3,0 га (із загальної площі виділу 5,8 га) на ділянці в поточному році (2011) проведено рубки головного користування по хвойному господарству, що відповідає фактичному стану насаджень. На проведення рубки головного користування Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства виданий лісорубний квиток № 295472 від 05.01.2011 року. В лісорубному квитку зазначена площа ділянки 3,0 га в кварталі 56 виділ 8(2), на якій дозволено проведення суцільної рубки дерев. При проведенні контролької бусольної зйомки ділянки в кв. 56 вид. 8(2) було встановлено, що суцільна рубка дерев проведена на загальній площі 3,3 га. Фактична площа ділянки, на якій проведена суцільна рубка, на 0,3 га перевищує зазначену в лісорубному квитку. В північно-західній частині ділянки за межами відводу в кв. 56 вид. 8 зрубані дерева на площі 0,17 га, всього за межами відводу на площі, не зазначеній в лісорубному квитку, зрубано 53 дерева сосни.

В обгрунтування позову позивач посилається на порушення відповідачем норм чинного природоохоронного законодавства України, внаслідок чого було спричинено шкоду навколишньому природному середовищу, розмір якої згідно наданого розрахунку складає 155 994 грн. 80 коп.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності та проаналізувавши норми чинного законодавства України, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Як вбачається з матеріалів справи, предметом судового розгляду у даній справі є матеріально-правова вимога Державної екологічної інспекції в Сумській області про стягнення з відповідача 155 994 грн. 80 коп. шкоди, заподіяної незаконною вирубкою дерев сосни.

Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Пунктами 2, 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007р. № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» визначено, що лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів. Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.

Судом встановлено, що на проведення рубки головного користування Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства 05.01.2011 року відповідачу виданий лісорубний квиток № 295472. Згідно зазначеного лісорубного квитка проведення суцільної рубки дерев дозволено на ділянці площею 3,0 га в кварталі 56 виділ 8(2); загальна масса деревини - 1250 куб. метрів; спосіб обліку: по площі. Також в квитку зазначено, що вирубуванню не підлягають дерева за межами лісосіки.

Проте, як вбачається з акту перевірки від 04-15.07.2011р. (арк. справи 8-15), суцільна рубка дерев проведена на загальній площі 3,3 га. Фактична площа ділянки, на якій проведена суцільна рубка, на 0,3 га перевищує зазначену в лісорубному квитку. В північно-західній частині ділянки за межами відводу в кв. 56 вид. 8 зрубані дерева на площі 0,17 га, всього за межами відводу на площі, не зазначеній в лісорубному квитку, зрубано 53 дерева сосни.

Крім того, згідно акту огляду місць заготівлі древесини, інших продуктів лісу та використання корисних властивостей лісів від 10.06.2011р. (арк. справи 63) відповідачем фактично заготовлено 1336 куб. метрів загальної маси деревини замість дозволених 1250 куб. метрів.

Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 17 від 10.12.2004 року «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення протии довкілля», згідно якого визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

Тобто, з наведеної позиції Верховного Суду України випливає, що незаконною визнається не тільки та рубка, що проведена без офіційного дозволу (лісорубного квитка), а й рубка за наявного дозволу, під час якої допускаються порушення.

Як вбачається з матеріалів справи, внаслідок дій відповідача по вирубці дерев на площі, що не передбачена лісорубним квитком спричинена шкода в розмірі 155 994 грн. 80 коп. Розмір заподіяної шкоди розраховано позивачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» від 23.07.2008 року № 665.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що підчас виписки лісорубного квитка № 295472 від 05.01.2011р. було допущено помилку при програмному обробітку матеріалів інструментальної зйомки. Помилка була виправлена до кінця позапланової перевірки.

Але матеріали справи свідчать, що зміни до лісорубного квитка № 295472 були внесені під час проведення перевірки, тобто після того як було вирубано дерева.

Відповідач зазначає, що акт перевірки від 15.07.2011р. свідчить про відсутність заподіяної ним шкоди, оскільки кількість зрубаних дерев не перевищує вказану в лісорубному квитку. На думку відповідача, в даному випадку, відсутній склад господарського правопорушення.

Відповідач зазначає, що в лісорубному квитку є виправлення лише площі рубки і немає виправлень відносно кількості і сортності дерев, що на його думку підтверджує правомірність вирубки дерев.

17.01.2013 року відповідач подав письмове заперечення, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що спірна лісосіка знаходиться в межах розрахункової лісосіки, що підтверджується наданою Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області довідкою, в якій зазначено, що у фонд рубок головного користування, станом на 01.01.2008 року, включено лісову ділянку Шосткинського лісництва, кв. 56, вид.8 площею 5,8 га. Тобто, на думку представника відповідача, внесені до лісорубного квитка зміни щодо розміру площі саме цієї лісосіки з 3 га на 3,3 га знаходяться в межах допустимих меж, що погоджені з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області.

Але слід зазначити, що дерева, які ідуть в рубку, обліковуються не покількості чи якості, а по площі відведення, про що й зазначено в лісорубному квитку № 295472 від 05.01.2011р.

Посилання відповідача на те, що кількість зрублених дерев не перевищує допустиму, яка вказана в лісорубному квитку, не приймаються судом до уваги, оскільки дерева, які йдуть в рубку обліковуються не по кількості, а по площі відведення. На площі, що не визначена лісорубним квитком, зрубано 53 дерева сосни (в північно-західній частині ділянки за межами відводу в кв. 56 вид. 8 зрубані дерева на площі 0,17 га, всього за межами відводу на площі, не зазначеній в лісорубному квитку, зрубано 53 дерева сосни.).

Крім того, в порушення вимог п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.07р. № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» в частині збільшення площі (ширини) суцільної рубки в кварталі 56 було здійснено органом Держкомлісгоспу без погодження з органами Мінприроди, про що свідчить лист Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області № 2546/07 від 19.10.2011 року (арк. справи 92).

Також, зміни внесені до лісорубного квитка щодо розміру площі суперечать пункту 2.7 Наказу Державного комітету лісового господарства України від 23.12.2009 р. № 364 «Про затвердження Правил рубок головного користування», яким передбачено, що площа лісосіки при застосуванні суцільних рубок не повинна перевищувати: в експлуатаційних лісах: для хвойних - 3 гектари, інших деревостанів - 5 гектарів; у лісах інших категорій - 3 гектари.

Тобто, при проведенні перевірки позивачем встановлено факт порушення з боку відповідача вимог ч. 4 ст. 69 Лісового кодексу України, а саме щодо вирубки дерев сосни на ділянці, не визначеній в лісорубному квитку.

Слід зазначити, що постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22.12.2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012 року у справі № 2а-1870/8114/11, в задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Шосткинського лісового господарства" до Державної екологічної інспекції в Сумській області про визнання неправомірними дій та визнання незаконним проведення Державною екологічною інспекцією в Сумській області позапланової перевірки Державного підприємства "Шосткинського лісового господарства" - відмовлено. Тобто, на день розгляду даної справи акт перевірки, в якому засвідчено факт правопорушення, є чинним.

Розмір збитків, заподіяних внаслідок порубки 53-х дерев сосни не на призначеній ділянці обрахований за Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України N 665 від 23.07.2008р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу».

Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на будь-яку форму права і за яку чинним законодавством передбачена відповідальність.

Вина є умовою відповідальності за правопорушення, тобто винною дією є невиконання, або у нашому випадку неналежне виконання ДП «Шосткинське лісове господарство» своїх обов'язків щодо використання природних ресурсів, передбачених ст. 153 Господарського кодексу України-

Таким чином, в діях ДП «Шосткинське лісове господарство» вбачається винна протиправна поведінка, яка призвела до завдання державі збитків. В поведінці відповідача наявні всі ознаки правопорушення: протиправна дія, виражена у здійсненні проведення рубки на площі, яка не була передбачена лісорубним квитком; вина відповідача виражена у невжитті заходів, спрямованих на уникнення шкідливого результату; причинно-наслідковий зв'язок між протиправною дією та шкідливим результатом (збитками), виражений у незаконній вирубці 53 дерев породи сосни, що могло спричинити негативні наслідки для навколишнього природного середовища; шкідливий результат протиправної дії - спричинення державі збитків в сумі 155 994,80 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно із ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства "Шосткинського лісового господарства" (41140, Сумська область, Шосткінський район, смт. Вороніж, пров. Радянський, 5, код 00992987) завдану державі шкоду за незаконну вирубку лісу в доход місцевого бюджету Гамаліївської сільської ради (код бюджетного призначення платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), р/р 33110331700410, код ОКПО 23635250, в ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013) в сумі 155 994 грн. 80 коп. з урахуванням вимог п. 35 ст. 4 та ч. 1 ст. 15 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, а саме: 30% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати до Державного бюджету України та 70% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати в доход місцевого бюджету.

3. Стягнути з Державного підприємства "Шосткинського лісового господарства" (41140, Сумська область, Шосткінський район, смт. Вороніж, пров. Радянський, 5, код 00992987) в доход державного бюджету України (отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, ЄДРПОУ 37970593, МФО 837013, рахунок 31218206783002) 3119,90 грн. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 01.03.2013 року.

Головуючий суддя Н.П. Лугова

Суддя П.І. Левченко

Суддя В.М. Моїсеєнко