Справа № 2604/22754/12
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" лютого 2013 р. Дніпровський районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді Шевченко Н.М.,
при секретарі Фузік Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації про поновлення на роботі,
в с т а н о в и в :
В провадження Дніпровського районного суду м. Києва надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації про поновлення на роботі, відповідно до якої позивач просить поновити його на роботі за основним і суміщуваним місцем роботи на посаді сторожа централізованої бухгалтерії Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації; визнати незаконним звільнення позивача з роботи за п. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку з ліквідацією Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, та одноразово оплатити увесь час вимушеного прогулу та компенсацію моральної шкоди.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, однак до суду направив клопотання про розгляд справи у його відсутність, оскільки не може приймати участь в судових засіданнях за станом здоров'я. (а.с. 43)
Відповідач Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про день та час розгляду справи.
Оцінивши наявні у матеріалах справі докази щодо їх належності, допустимості, достовірності, достатності взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, керуючись нормами діючого законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі з наступних підстав.
Ліквідація - це одна із форм припинення юридичної особи. Ліквідація юридичних осіб здійснюється без переходу прав i обов'язків підприємства, що ліквідується, до інших осіб, тобто без правонаступництва. При ліквідації підприємства його права й обов'язки припиняються.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України та ст. 59 Господарського кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Юридична особа ліквідується: за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами; за рішенням суду.
Загальний порядок ліквідації юридичної особи встановлюють Цивільний кодекс України та Господарський кодекси України (ст.111 ЦК України та ст. 60 ГК України).
У разі прийняття учасниками, судом або іншим органом, відповідно до своєї компетенції рішення про ліквідацію юридичної особи вони зобов'язані негайно письмово повідомити про своє рішення орган, що здійснює державну реєстрацію. Перелік документів, які подаються органу державної реєстрації, містить розділ IV «Державна реєстрація припинення юридичної особи» Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Отримавши таке повідомлення, орган державної реєстрації вносить до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про рішення щодо припинення юридичної особи. Така вимога направлена на захист прав кредиторів, які вже на початковій стадії зможуть знати про наміри юридичної особи, яка припиняє свою діяльність, оскільки дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є відкритими для загального ознайомлення.
Отже, після прийняття відповідними органами (власник, уповноважений орган або суд) рішення про ліквідацію, що є правовою підставою ліквідації, для позбавлення статусу юридичної особи необхідно здійснити наступні заходи, які є етапами ліквідаційного процесу:
1. Утворення органом (особою), який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, ліквідаційної комісії. Причому за рішенням органу у ролі ліквідаційної комісії може виступати орган управління юридичної особи.
З дня призначення ліквідаційної комісії до неї переходять усі повноваження щодо управління справами юридичної особи, крім тих, які залишаються згідно з законодавством України за учасниками, наприклад затвердження ліквідаційного балансу. Слід зауважити, що ліквідаційна комісія не має статусу юридичної особи, а підприємство, що ліквідується, в період її роботи статусу юридичної особи не втрачає. Отже, дієздатність юридичної особи здійснюється через ліквідаційну комісію. Дії комісії розглядаються як дії самої юридичної особи. Комісія здійснює дії, у тому числі виступає в суді від імені юридичної особи і набуває безпосередньо для неї права і обов'язки.
2. Встановлення порядку і строків ліквідації юридичної особи. Їх встановлює орган, що прийняв рішення про ліквідацію (власник, уповноважений орган або суд). Встановлюється також строк для задоволення претензій кредиторів. Але він за законом не може бути меншим двох місяців з моменту оголошення про ліквідацію. Слід також зазначити, що порядок ліквідації має бути передбачено установчими документами юридичної особи.
3. Виконання ліквідаційною комісією своїх обов'язків: повідомлення про ліквідацію юридичної особи в пресі (за місцезнаходженням), про порядок і строки ліквідації; вжиття необхідних заходів для стягнення дебіторської заборгованості, виявлення кредиторів та претензій останніх. У разі якщо відомі кредитори, то ліквідаційна комісія повідомляє їх про ліквідацію письмово.
Робота ліквідаційної комісії починається з опублікування оголошення про ліквідацію юридичної особи, в якому зазначаються порядок і строки заявлення кредиторами претензій. Слід зазначити, що з набранням чинності Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» оголошення про ліквідацію юридичної особи має бути розміщено у спеціальному друкованому засобі масової інформації спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації.
4. Здійснення ліквідаційною комісією згідно з встановленим законодавством порядком інвентаризації і оцінки майна юридичної особи реалізації майна, розрахунків з кредиторами і членами трудового колективу, складання ліквідаційного балансу і подання його органу, який призначив ліквідаційну комісію, або власнику.
5. Внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про державну реєстрацію припинення юридичної особи, що є останнім етапом ліквідаційного процесу.
Після здійснення всіх заходів ліквідаційного процесу юридична особа позбавляється статусу юридичної особи.
Так, судом встановлено, що 06.10.2010 року Наказом № 486 Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації працівників апарату Управління освіти, в тому числі позивача ОСОБА_1, попереджено про наступне вивільнення 06.12.2010 року, у зв'язку із ліквідацією виконавчого органу Дніпровської районної у м. Києві ради (Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації). (а.с. 61, 67)
Розпорядженням Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 09.12.2010 року № 639 «Про ліквідацію Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації», прийнято рішення щодо припинення шляхом ліквідації Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 26063920); утворено з 10.12.2010 року ліквідаційну комісію Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, встановлено строк ліквідації Управління - 4 місяці з дня внесення запису про прийняте рішення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. (а.с. 56-58)
Відповідно до Розпорядження Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від 09.12.2010 року № 639, Наказом Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації № 607 від 13.12.2010 року утворено з 10.12.2010 року ліквідаційну комісію Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації у визначеному Наказом складі. (а.с. 68-70)
Згідно Розпорядження Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації № 46-к від 20.12.2010 року «Про утворення управління освіти Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації», утворено в структурі Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації Управління освіти з правом юридичної особи, встановлено граничну чисельність працівників Управління освіти Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації 17 штатних одиниць та затверджено структуру Управління освіти Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації. Новостворена юридична особа зареєстрована у встановленому законом порядку 04.01.2011 року та внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 778602. (а.с. 59, 74)
08.06.2012 року державним реєстратором Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації на адресу Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації надіслано письмове повідомлення, відповідно до якого до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 08.06.2012 року внесено запис № 10671110007007858 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, 26063920, на підставі рішення засновників (учасників) про ліквідацію юридичної особи, запис про яке внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. (а.с. 73, 134)
Як убачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами до відповідача Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації щодо поновлення його на роботі за основним і суміщуваним місцем роботи на посаді сторожа централізованої бухгалтерії Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, та просить визнати незаконним звільнення позивача з роботи за п. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку з ліквідацією Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, одноразово оплатити увесь час вимушеного прогулу та компенсацію моральної шкоди, з підстав, що містить позовна заява та уточнені позовні заяви, долучені до матеріалів справи.
Разом з тим, судом встановлено, що на підставі Розпорядження Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 09.12.2010 року № 639 прийнято рішення щодо припинення шляхом ліквідації Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, утворено ліквідаційну комісію, за наслідками роботи якої припинено шляхом ліквідації юридичну особу - Управління освіти Дніпровської районної державної адміністрації у м. Києві, та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 08.06.2012 року внесено запис № 10671110007007858 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, 26063920, на підставі рішення засновників (учасників) про ліквідацію юридичної особи, запис про яке внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, - що, відповідно, свідчить про ліквідацію юридичної особи відповідача, без переходу його прав i обов'язків до інших осіб, тобто без правонаступництва, позбавлення відповідача статусу юридичної особи, наслідком чого є припинення прав та обов'язків відповідача як юридичної особи.
Відповідно до пункту сьомого частини першої ст. 205 Цивільного процесуального кодексу України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо ліквідовано юридичну особу, яка була однією із сторін у справі.
Отже, ураховуючи характер спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін в розрізі даного спору, суд приходить до висновку, що дана справа має бути закрита, оскільки ліквідовано юридичну особу, яка виступає на стороні відповідача по справі.
Таким чином, ураховуючи Розпорядження Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 09.12.2010 року № 639 «Про ліквідацію Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації», керуючись ст.ст. 104, 111 Цивільного кодексу України, ст. 59 Господарського кодексу України, ст.ст. 205, 209-210, 293 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
у х в а л и в :
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації про обґрунтування незаконності звільнення з роботи закрити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення ухвали суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
С у д д я :