Справа № 2а-6560/08
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2008 року Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді-Самойлової В.В.
при секретарі- Демченко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Агролатінвест»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
в с т а н о в и в :
Харківське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю- «Агролатінвест», в якому просить стягнути з останнього на його користь адміністративно- господарські санкції за одно незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда у 2007 році в розмірі 17230,91 грн. та пеню у розмірі 447,85 грн., посилаючись на те, що ТОВ «Агролатінвест» повинен був створити 2 робочих місця для працевлаштування інвалідів. При середньообліковій чисельності штатних працівників облікового складу підприємця у 2007 році в кількості 55 осіб, фактично середньооблікова численність інвалідів складає 1 замість необхідних 2. Тобто, відповідач не виконав нормативи щодо створення 1 робочого місця по працевлаштуванню інваліда, чим порушив вимоги ст. ст.18, 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", в зв'язку з чим зобов'язаний сплатити штрафні санкції за незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда у 2007 році в сумі 17230,91 грн., з урахуванням розміру середньорічної заробітної плати, як то передбачено ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" у відповідності до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами і організаціями суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невикористання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 447,85 грн., яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач, належно повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання повторно не прибув, не повідомивши про причину неприбуття та не надав заяву про розгляд справи за його відсутності і заперечення на адміністративний позов.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних доказів у справі, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Дослідивши докази, суд приходить висновку про задоволення позову, як законного та обґрунтованого, зі слідуючих підстав.
Встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Агролатінвест» перебуває на обліку в Харківському обласному відділенні фонду соціального захисту інвалідів, як товариство, яке в своїй діяльності використовує найману працю.
Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2007 рік, що надавався відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу товариства у 2007 році становила 55 осіб, з них середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників у товаристві складає 1, чисельність інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановлено ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” становить 2 особи, що відповідає вимогам законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач у 2007 році не інформував центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на товаристві шляхом подання звітів за формою № 3-ПН, що підтверджується повідомленням Нововодолазького районного центру зайнятості № 319 від 23.06.2008р.
Викладене свідчить про невиконання відповідачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених ст. 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів”.
Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 вищевказаного закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Стаття 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Аналіз вищевказаних норм закону дає підстави дійти до висновку, що на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю покладено обов'язок по перше: виділити та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, по друге: надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, по третє: якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплатити відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
Згідно ч.1 ст. 217 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Відповідно до ч.1 ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для пропущення господарського правопорушення.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, що мало місце в даному випадку з боку Фонду стосовно відповідача, що стало підставою для утворення заборгованості перед Харківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів у сумі 17678,76 грн., яка до теперішнього часу не сплачена відповідачем на користь останнього та підлягає стягненню в судовому порядку.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 128, 159 КАСУ, Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд-
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агролатінвест» ( юридична адреса: 63254, Харківська обл., Нововодолазький район, с. Старовірівка, вул. Щорса, 246, код ЄДРПОУ: 34270184) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ( юридична адреса: 61002, м. Харків, Держпром, 1 під’їзд, к. 16, код ЄДРПОУ: 14070760) адміністративно-господарські санкції у розмірі 17230,91 грн., пеню у розмірі 447,85 грн., а всього 17678 (сімнадцять тисяч шістсот сімдесят вісім) грн. 76 коп. на р/р 31219230700003 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ – з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя-