Постанова № 29624112, 28.09.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2011
Номер справи
25867/09
Номер документу
29624112
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2011 р. справа № 2а-905/08/1170

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Туркіної Л.П.

суддів: Мельника В.В. Проценко О.А.

при секретарі судового засідання: Шкуропадській В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція,

на постанову : Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 р.

у справі № 2а-905/08/1170 (категорія статобліку-6.15 )

за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від імені якого діє виконавча дирекція

до: Загальноосвітньої школи-інтернат I- III ступенів Кіровоградської міської ради Кіровоградської області.

про: про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИЛА:

У серпня 2008 року Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до суду з позовом до Загальноосвітньої школи-інтернат I-III ступенів Кіровоградської міської ради Кіровоградської області про стягнення коштів, у сумі 21553,17 грн.

В обґрунтуванні позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач перебуває на обліку в Кіровоградській міській виконавчій дирекції обласного відділення Фонду, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. При здійсненні перевірки відповідача встановлено, що страхувальником не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту", на загальну суму 1221,17 гривень. В зв'язку з виявленими порушеннями рішенням Фонду "Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті /Ф4-ФСС з ТВП/ сум фінансових /штрафних/ санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 619 від 19.12.2006 року, відповідачу донараховано страхові внески, у сумі 1221,17 гривень та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків в розмірі 20312,00 гривень, а всього на загальну суму 21533,17 гривень. Вважає, що вищевказане рішення прийнято відповідно до вимог діючого законодавства, штрафні санкції відповідачу нараховано правомірно, а тому останні підлягають стягненню.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 р. у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Обґрунтовуючи постанову, суд першої інстанції виходив з того, що рішення "Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті /Ф4-ФСС з ТВП/ сум фінансових /штрафних/ санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 619 від 19.12.2006 року прийнято позивачем з порушенням ст. 57 Закону України "Про освіту", а тому підлягає скасуванню, та не може бути підставою для стягнення суми, пред'явленої позивачем.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції від 30.06.2009р. у даній справі, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати зазначену вище постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування своїх доводів позивач зазначає, що до відповідача були застосовані штрафні санкції за порушення законодавства, яке діяло на момент здійснення грошових виплат, пов'язаних з погашенням працівникам закладів освіти заборгованості з виплат, передбачених ст.57 Закону України „Про освіту". Обов'язковість нарахування страхових внесків та застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування виникло в момент фактичної сплати заборгованості по цих виплатах і не залежить від дати проведення перевірки. Тобто, загальноосвітній школі-інтернату І-Ш ступенів Кіровоградської міської ради поряд з донарахованими страховими внесками в сумі 1221,17 грн., було накладено штраф в розмірі заниженого фонду оплати праці саме за травень 2006 року у розмірі 20312,00 грн.

Згідно статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Рішенням Конституційного суду України від 09.02.1999 р. у справі № 1-7/99 встановлено, що положення частини першої ст.58 Конституції щодо зворотності дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, стосується людини і громадянина (фізичної особи), тобто не може бути застосоване до юридичної особи. Надання зворотної дії у часі таким нормативно-правовим актам, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Таким чином, постанова КМУ від 25.05.2006 р. № 745 "Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яка набрала чинності з 2 червня 2006 року, зворотної дії у часі не має і її положення не можуть бути застосовані до правовідносин, які існували до набрання нею чинності.

Питання про нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування законодавчо врегульовано Законом України від 19.02.2009 р. №1025 „Про внесення змін до Закону України „Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України „Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів", нормою якого зазначено, що такі внески не нараховуються з моменту набрання чинності даного Закону.

Крім того, при винесенні рішення суд першої інстанції помилково дійшов висновку про те, що відповідач є проміжною ланкою між Державним бюджетом України і працівником, який лише здійснює передачу субвенцій в рахунок погашення кредиторської заборгованості з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення.

По-перше, згідно пункту 4 постанови КМУ від 19.09.2005 р. № 934 "Про реаліза цію Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів", нарахування надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним, науково-педагогічним працівникам покладається на навчальні заклади та установи освіти відповідно до Порядку, затвердженого даною постановою. Таким чином, заклади та установи освіти повинні були при нарахуванні цих виплат провести обов'язкові нарахування, передбачені законодавством.

По-друге, висновок суду про те, що дані видатки класифікуються як інші поточні трансферти населенню не базується на нормах законодавства.

Хибним є і висновок суду про безпідставність прийняття позивачем рішення про застосування фінансових санкцій від 20.04.2007 р. № 266. Посилання суду на лист Міністерства фінансів України щодо виконання Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівни кам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки не може бути взято до уваги, так як листи не мають сили нормативно-правового акта, а носять лише роз'яс нювальний, інформаційний характер та не повинні містити нових правових норм.

Відповідач заперечень на апеляційну скаргу не надав.

Представники сторін до суду не прибули. Про час та місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що 12.12.2006 року виконавчою дирекцією Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку Загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів Кіровоградської міської ради за період з 01.10.2005р. по 01.10.2006р. Даною перевіркою встановлено, що страхувальником в травні та серпні 2006 року не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" на загальну суму 1221,17 гривень, згідно акту ревізії №1152 від 12.12.2006 року/а.с.7,8/. У зв'язку з виявленими порушеннями позивачем прийнято рішення "Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті /Ф4-ФСС з ТВП/ сум фінансових /штрафних/ санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №619 від 19.12.2006 року/а.с.5/, відповідно до якого Загальноосвітній школі-інтернату I-III ступенів Кіровоградської міської ради донараховано страхові внески, у сумі 1221,17 гривень та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків в розмірі 20312,00 гривень, а всього на загальну суму 21533,17 гривень.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням"загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 19 Закону встановлено, що джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.

Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців і застрахованих осіб у відсотках: 1) для роботодавців - до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб; 2) для найманих працівників - до сум оплати праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.

Пунктом 1 статті 1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування"установлені розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням: для роботодавців - 2,9 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.

Порядок і строки сплати страхових внесків встановлено частиною 1 статті 23 цього Закону, за якою страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.

Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

Страхові внески, сплачені в іноземній валюті, підлягають перерахуванню на рахунок Фонду у валюті України за офіційним курсом Національного банку України на день сплати страхових внесків.

У разі нестачі у страхувальників-роботодавців коштів для виплати заробітної плати та сплати страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться пропорційно до сум заробітної плати.

У разі незабезпечення банківськими установами перерахування страхових внесків до Фонду одночасно з видачею коштів на виплату заробітної плати банківські установи сплачують за рахунок власних коштів до Фонду суму несплачених страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.

Частиною 1 статті 30 Закону встановлено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

Статтею 57 Закону України "Про освіту" встановлено, що держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам: виплати педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу педагогічної роботи у таких розмірах: понад 3 роки - 10 відсотків, понад 10 років - 20 відсотків, понад 20 років - 30 відсотків; виплату педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.

Підпунктами 2.2.2., 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, вказані виплати відносяться до фонду додаткової заробітної плати та заохочувальних та компенсаційних виплат. Відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб"ці виплати підлягають обкладанням податком з доходів фізичних осіб, а отже на них нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. Виходячи з вмкладеного рішення позивача №619 від 19.12.2006 року, відповідно до якого Загальноосвітній школі-інтернату I-III ступенів Кіровоградської міської ради донараховано страхові внески, у сумі 1221,17 гривень та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків в розмірі 20312,00 гривень, а всього на загальну суму 21533,17 гривень, слід визнати законним та обґрунтованим.

Що стосується позовних вимог, то за відсутності добровільної сплати зазначених у рішенні сум, останні підлягають стягненню у судовому порядку.

Крім того, слід зазначити наступне. Як свідчать матеріали справи, рішення позивача №619 від 19.12.2006 року не є зміненим чи скасованим, назване рішення отримано Відповідачем. За таких обставин, виходячи з принципу сталості правовідносин у сфері управління, який передбачає необхідність виконання чинних рішень суб'єктів владних повноважень, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованим, що є підставою для задоволення позову.

Що стосується рішення суду першої інстанції, то воно винесено з порушенням норм матеріального права та внаслідок неповного з'ясування обставин справи, зокрема без правової оцінки факту чинності рішення суб'єкту владних повноважень, на підставі якого заявлено позов.

Виходячи з викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що позов та апеляційна скарга підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 207

Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 р. - скасувати.

Позов задовольнити.

Стягнути з Загальноосвітньої школи-інтернату I- III ступенів Кіровоградської міської ради Кіровоградської області, м.Кіровоград , вул.Клороленка, 46 ЄДРПОУ 02136560 на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності м.Кіровоград, вул. Преображенська, 4 ЄДРПУ 26070328, - 1221,17 грн. заборгованості по сплаті страхових внесків та 20312 грн. штрафних фінансових санкцій.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Л.П. Туркіна

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: О.А. Проценко