ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2013 р. Справа № 2а/0470/13513/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій у сумі 170, 00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
07.11.2012 року Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій у сумі 170, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач не здійснює своєчасні розрахунки з Пенсійним фондом України, в результаті чого Управлінням Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська було прийнято Рішення про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, відповідно до якого до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 були застосовані фінансові санкції на суму - 170, 00 грн.
Просить суд стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська (код ЄДРПОУ - 21928864) заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 170, 00 грн. (сто сімдесят гривень 00 копійок).
У судове засідання сторони не з'явились, проте від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
З адреси відповідача, вказаною згідно даних позовної заяви та копії Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернулись конверти із поштовим вкладенням.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, вивчивши наявні в справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
29.09.2009 року виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради було здійснено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця - ОСОБА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Частиною 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), визначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 12 ст. 20 вищевказаного Закону (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до вимог ч. 12, 13, 14, 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.
У разі оскарження страхувальниками, банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій, вимоги про сплату недоїмки або рішення про накладення штрафу нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу Пенсійного фонду або позову до суду.
Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику.
Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.07.2011 року позивачем було винесено Акт № 341 про виявлення факту порушення законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з питань неподання, несвоєчасного подання «Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України» у строки, визначені законодавством.
Так, позивач встановив порушення п. 2.2 розділу 2 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року № 26-1 (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), а саме: відповідачем у встановлений строк не надано Управлінню Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010 рік, який необхідно було надати до 01.04.2011 року включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Вказаний акт було направлено на адресу відповідача та отримано останнім - 19.07.2011 року, що також підтверджується копією поштового повідомлення про вручення, яка є наявною в матеріалах справи.
Так, згідно п. 2.2 розділу 2 вищевказаного Порядку (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним роком. Базовим звітним періодом для них є календарний рік.
09.09.2011 року позивачем було прийнято Рішення № 542 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, відповідно до якого до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 були застосовані фінансові санкції на суму - 170, 00 грн.
Відповідно до пп. 9.3.5 п. 9.3, 9.5, 9.6, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 17 та/або додатком 17а цієї Інструкції.
Підставою для прийняття відповідних рішень є акт про зазначене порушення, складений у довільній формі, або акт перевірки.
Факти порушень законодавства, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції, посадова особа органу Пенсійного фонду оформляє актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт підписується посадовими особами органу Пенсійного фонду та страхувальника.
Рішення про застосування штрафу за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.
Перший примірник рішення, протягом трьох робочих днів із дня його винесення, вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру страхувальника, банку чи фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності або надсилається листом з повідомленням про вручення.
Другий примірник залишається в структурному підрозділі, на який покладено обов'язки з організації контролю за надходженням сум страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду.
Суми штрафів підлягають сплаті страхувальником чи банком протягом 10 робочих днів з дня одержання відповідного рішення або можуть бути оскаржені у цей самий строк до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.
Вищевказане Рішення було направлено на адресу відповідача та отримане останнім - 16.09.2011 року, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення та не було оскаржене відповідачем в адміністративному чи судовому порядку.
Отже, станом на час розгляду справи, загальна сума заборгованості відповідача становить - 170, 00 грн.
Суд, приймаючи до уваги вищевикладене, та враховуючи, що на час розгляду справи сума фінансової санкції відповідачем у добровільному порядку сплачена не була, відповідних доказів сплати фінансової санкції під час судового розгляду справи не надано, дійшов висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій у сумі 170, 00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська (код ЄДРПОУ - 21928864) заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 170, 00 грн. (сто сімдесят гривень 00 копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А.Ю. Рищенко