ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2013 р.Справа № 2а-2191/12/2170
Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Градовського Ю.М.
- Вербицької Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лана- Торг» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лана - Торг" (далі по тексту - ТОВ "Лана-Торг", позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі по тексту - ДПІ у м. Херсоні Херсонської області, відповідач), в якому просить визнати протиправними дії відповідача: щодо проведення зустрічних звірок ТОВ "Лана-Торг" за результатами яких складені акти від 11.11.2011р. № 63/15-2/36944452 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лана- Торг" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2011 року по 31.05.2011 року" та від 21.12.2011р. №90/15-2/36944452 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лана-Торг" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період липень 2011 року"; які полягають у складанні актів від 11.11.2011 р. № 63/15-2/36944452 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лана-Торг" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2011 року по 31.05.2011 року" та від 21.12.2011р.№90/15-2/36944452 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ"Лана-Торг" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків,їх реальності та повноти відображення в обліку за період липень 2011 року".
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Лана-Торг" до Державної податкової Інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними - задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, які полягають в складанні актів від 11.11.2011 р. №63/15-2/36944452 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лана-Торг" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2011 року по 31.05.2011 року" та від 21.12.2011 р. №90/15-2/36944452 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лана-Торг" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період липень 2011 року".
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, неповне з"ясування обставин справи, просить постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 року по справі №2а-2191/12/2170 скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України та п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ДПІ у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби було складено акт №90/15-2/36944452 від 21.12.2011 року "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лана- Торг" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період липень 2011 року" та від 11.11.2011р. №63/15-2/36944452 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лана-Торг" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.11 по 31.05.11р."
В актах зазначено про не підтвердження реальності здійснення господарських відносин ТОВ «ЛАНА - ТОРГ» із платниками податків за період з 01.03.11 по 31.05.11р. та за період липень 2011 року.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог частково, суд першої інстанції виходив з того, що при складанні спірних актів відповідач діяв з порушенням Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 22 квітня 2011 року № 236, тобто у не передбачений законодавством спосіб.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань визначений Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків деталізовані нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затвердженого Постановою КМУ від 27.12.10р. №1232; далі за текстом - Порядок №1232), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1232 зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Виходячи з системного аналізу вказаних правових норм, колегія суддів приходить до висновку, що зустрічна звірка проводиться лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, а отже й висновки в тому числі для з'ясування реальності господарських відносин та повноти відображення в обліку платника податків можуть бути зроблені та викладені у довідці за результатами проведення зустрічної звірки лише у випадку співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.
В спірному випадку звірка фактично не проводилась, відтак у цьому ж акті податковим органом безпідставно, без отримання інформації та з'ясування відомостей щодо факту здійснення господарських операцій зроблені висновки про не підтвердження реальності здійснення господарських відносин ТОВ «ЛАНА - ТОРГ» із платниками податків за період з 01.03.11 по 31.05.11р.та за період липень 2011 року.
Так, вимоги щодо оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема: у разі проведення зустрічної звірки.
Вказана норма кореспондується з положеннями п.6 Порядку № 1232, а саме, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що у разі відсутності у податкового органу інформації, необхідної для проведення зустрічної звірки та оформлення її результатів такий орган зобов'язаний направити суб'єкту господарювання письмовий запит про подання пояснень та їх документального підтвердження.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідачу були направлені запити ДПІ від 18.05.2011 року №2632/10/15-212. від 06.07.2011 року № 16809/10/15-212, від 17.06.2011 року № 15717/10/15-212, від 07.09.2011 року за № 21338/10/15-212, від 13.12.2011 року № 26425/10/15-212, в якому відсутнє будь-яке посилання на п.5 абз.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, так само як і будь-яка вказівка на те, що запитувана інформація та її документальне підтвердження вимагається податковим органом для проведення зустрічної звірки.
Такий обов'язок податкового органу вказувати підстави для надіслання письмового запиту про надання інформації прямо передбачений абз.2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України та абз. 2 п. 10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою КМУ № 1245 від 27.12.2010 року.
Листами від 10.06.2011 року та від 26.07.2011 року ТОВ "Лана-Торг" надало відповіді лише на запити під 18.05.201 1 р., від 06.07.201 1 р., при цьому не надало первинних документів.
Отже, в даному випадку ТОВ "Лана-Торг" цілком правомірно скористалося нормою, передбаченою абз. 5 п. 73.3 ст. 73 Податковою кодексу України - у разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому п. 73.3 ст. 73 Податкового Кодексу України, платник податків звільняється під обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Таким чином, відповідач не отримав від позивача - платника податків інформації, необхідної для проведення звірки, та її документального підтвердження, а відтак не отримував і первинних документів, тому податковий орган не мав визначених законом підстав для вчинення дій по проведенню зустрічної перевірки.
Виходячи з наведеного, податковим органом під час складення вказаного акту не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що є порушення вимог чинного законодавства, оскільки зустрічна звірка можлива лише за результатами такого співставлення.
Колегія суддів погоджується також з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку повинен був складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки, як це передбачено пунктом 4.4. Методичних рекомендацій № 236.
Крім того, Порядком № 1231 від 27.12.10р. передбачено оформлення результатів зустрічної звірки виключно у формі довідки, однак податковим органом в порушення вказаної вимоги оформлено результати зустрічної звірки у формі акту, що суперечить вимогам вказаного Порядку.
Слід також зазначити, що висновки викладені відповідачем у акті є за своєю суттю нічим іншим, як висновками складеними за результатами перевірки, які здійснюються податковим органом з метою контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства суб'єктами господарювання, а не з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, чим є по суті зустрічна звірка.
Колегія суддів зазначає, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.
Колегія суддів, перевіривши оскаржувані в даній справі дії відповідача з урахуванням наведеної норми, вважає, що відповідачем при їх вчинені не дотримано норми чинного законодавства при неповному та неправильному встановленні всіх дійсних обставин справи.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1,197, ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30.10.2012р. по справі № 2а-2191/12/2170 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лана- Торг» до Державної податкової інспекці у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: