Справа № 472/162/13- п
Веселинівський районний суд Миколаївської області
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.02.2013смт Веселинове Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого суддіТустановського А.О.,
при секретаріТарєлкіній Н.М.,
за участю прокурораМаврова О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, українця, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, працюючого на посаді командира військової частини А1571 з 09.07.2010 року, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4,
за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
встановив:
Згідно наказу першого заступника начальника генерального штабу ЗС України № 281 від 09.07.2010 року командиром військової частини А-1571 призначено підполковника ОСОБА_1
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 5 та ч. 1 ст. 37 Закону, вимог п. 3 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 року № 1561-12 забезпечення охорони державної таємниці на підприємстві, в установі, організації покладається на їх керівників. Керівники підприємств, установ, організацій зобовязанні знати вимоги законодавства у сфері охорони таємниці, стан справ у структурних підрозділах, своєчасно вжити заходів для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці на підприємстві, в установі та організації.
Відповідно до вимог п. 1.3 «Інструкції з порядку охорони державної таємниці в Міністерстві оборони України та Збройних силах України», затвердженої наказом МО України № 600 від 16.11.2006 року безпосередня відповідальність за організацію та здійснення необхідних заходів з охорони державної таємниці покладається на командира військової частини. Командир військової частини зобовязаний знати фактичний стан справ у військовій частині щодо забезпечення охорони державної таємниці та організовувати постійну роботу з виявлення та закриття можливих каналів витоку секретної інформації; визначати посадовим (службовим) особам військової частини завдання та обовязки з охорони державної таємниці, спрямовувати їх роботу на виконання вимог законодавства про державну таємницю та здійснювати постійний контроль за забезпеченням охорони державної таємниці та ін.
Разом з тим, в результаті перевірки стану охорони державної таємниці у в/ч А1571 встановлено, що ОСОБА_1 зазначені вище обовязки належним чином не виконував.
В ході перевірки встановлено, що організація та ведення секретного діловодства у в/ч А1571 здійснюється з грубими порушеннями вимог розділу 10 Порядку-1561, контроль зі сторони командира вказаної військової частини не здійснюється.
Так, в порушення п. 205 Порядку-1561 в журналах обліку вхідних та підготовлених документів відсутні дані про обіг значної кількості секретних документів з часу їх отримання до завершення виконання і доручення до справ, відправлення адресатові, передачі до секретного архівного підрозділу, знищення або перереєстрації. Зокрема, в зазначених журналах відсутні відмітки про місцезнаходження таємних документів (журнал інв.. № 16 за 2011 рік обл.. №№ 1т, 4т-10т, 13т-17т, 23т, 24т, 27т-29т, 31т, 32т, 34т, 38т-44, 46т, 48т, 49т, 51т-59т, 65т-68т, 70т; за 2012 рік обл.. №№ 1т, 4т, 5т, 7т-15т, 18т-30т, 33т, 36т-39т, 42т; в журналі інв.. № 17 за 2011 рік обл.. №№ 2 (1прим.), 3 (1прим.), 4 (1прим.); за 2012 рік обл.. № 1дск). Не завжди вказуються №№ реєстрації вхідних пакетів в журналі інв.. № 18, як приклад пакети №№ 2 (4 документи), 5 (5 документів), 7, 8 та ін.., що є порушенням п. 205 Порядку 1561.
В порушення вимог п. 389 Порядку-1561 акти на знищення документів та акти на знищення справ і журналів, які частково затверджував ОСОБА_1, зберігаються в одній справі № 6 розпочата 15.05.2007 року, а не окремо.
Також, 30.12.2010 року ОСОБА_1 виніс наказ № 178, яким визначив спеціально обладнане приміщення, в якому дозволяється знищувати секретні документи і справи. Однак, знищення проводиться в споруді (їдальні), яка не віднесена до режимних приміщень, що не відповідає вимогам п.п. 5, п. 378 Порядку-1561.
В порушення п.п. 391, 392 Порядку-1561 у в/ч А1571, металева урна для зберігання МНСІ, що знищується без складання акту відсутня.
В порушення вимог п.п. 333, 334 Порядку-1561 експертиза цінності секретних документів з метою їх відбору для передачі до секретних архівних підрозділів на зберігання або знищення у в/ч А1571 щорічно не проводиться та ОСОБА_1 не контролюється.
В порушення вимог п. 156 Порядку-1561 протягом 2011 -2012 років у в/ч А1571 не проводилися заходи щодо перегляду та приведення грифів секретності матеріальних носіїв інформації засекречених після 1992 року, терміни засекречування яких вийшли, у відповідності до ЗВДТ-2005.
Робота щодо перегляду грифів секретності МЕСІ у військовій частині потребує активації, в звязку із тим, що в РСО установи зберігаються МНСІ, терміни засекречування яких вийшли, так згідно даних зазначених в «Книзі обліку секретних справ, книг та журналів, що знаходяться на архівному зберіганні у в/ч А1571», рахуються:
- інвентарна книга обліку радсекретных та секретних справ, книг та журналів (гриф «секретно», закінчена 31.12.1989 року);
- справа № 13 (гриф «таємно», закінчена 31.12.1998 року);
- номенклатура справ, книг та журналів таємного діловодства на 2000 р. (гриф «таємно», закінчена 28.12.2004 рок);
- номенклатура справ, книг та журналів таємного діловодства на 2001 р (гриф «таємно», закінчена 31.12.2001р);
- книга обліку особових справ (гриф «секретно») закінчена 04.01.1976р);
- номенклатура справ, книг та журналів таємного діловодства на 2004 рік (гриф «таємно» закінчена 30.12.2004 рік);
- справа № 5 (гриф «таємно» закінчена 13.12.2006 рік);
- справа № 15 (гриф «таємно) закінчено 22.11.2002 р);
- справа № 13 (гриф «таємно» закінчена 31.12.1999 року);
- номенклатура справ, книг та журналів таємного діловодства на 2002 рік (гриф «таємно» закінчена 31.12.2002 року);
- «Інвентарна книга» (гриф «таємно» закінчена 04.01.1976 року);
- журнал обліку техніки та документів (гриф «таємно» закінчений 18.08.2003 року);
- книга обліку таємних документів (гриф «таємно» закінчена 24.02.2006 р);
- журнал обліку кореспонденції (гриф «таємно» закінчений 18.12.2006 р);
- справа № 6 (гриф «таємно» закінчена 12.12.2006 р);
- журнал обліку вхідних документів (гриф «таємно» закінчений 26.12.2006р). Термін зберігання вказаних МНСІ, згідно вимог Порядку-1561 становить 5 років.
Зокрема, встановлено що станом на 06.12.2012 р у в/ч А1571 зберігаються 48 МНСІ, колишнього СРСР, які мають гриф обмеження доступу "совершенно секретно" та "секретно". Зазначені МНСІ відносяться до категорії нормативної документації колишнього СРСР.
Вищевикладене свідчить про неналежне виконання підполковником ОСОБА_1 своїх функціональних обовязків та вимог нормативно-правових актів в сфері охорони державної таємниці.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду подав заяву, в якій просить розгляд справи відкласти у зв'язку із відрядженням. Разом з тим, будь-яких виправдовуючих документів своєї неявки до суду не надав, а тому суд вважає його неявку неповажною. До суду подав заперечення до протоколу про адміністративне правопорушення, в якому вину в інкримінованому правопорушенні не визнав повністю і зазначив, що на час проведення перевірки стану охорони державної таємниці у військовій частині А 1571 перебував у відрядженні, а його обов'язки виконував начальник штабу заступник командира майор ОСОБА_2. Також вказав, що приміщення, в якому дозволяється знищення таємних документів є в переліку режимних приміщень (інв. № 351 від 12.05.2010 року). Інші заперечення ОСОБА_1 стосуються акту перевірки, а не протоколу про адміністративне правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні показав, що ОСОБА_1 згідно наказу першого заступника начальника генерального штабу ЗС України № 281 від 09.07.2010 року було призначено командиром військової частини А-1571. ОСОБА_1 неналежним чином виконує свої функціональні обовязки, оскільки, в порушення вимог п. 1.3 «Інструкції з порядку охорони державної таємниці в Міністерстві оборони України та Збройних силах України», затвердженої наказом МО України № 600 від 16.11.2006 року, а також ч. 6 ст. 5 та ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну таємницю» - не знає фактичний стан справ у військовій частині щодо забезпечення охорони державної таємниці, не організовує постійну роботу з виявлення та закриття можливих каналів витоку секретної інформації, не спрямовує роботу підлеглих на виконання вимог законодавства про державну таємницю та не здійснює простійний контроль за забезпеченням охорони державної таємниці, тому останнього необхідно притягнути до відповідальності за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Суд, заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, вивчивши заперечення ОСОБА_1, прийшов до переконання про наявність вини останнього у вчиненні адмінстративного правопорушення.
Так, скоєння правопорушення ОСОБА_1 підтверджується протоколом № 64/4/3 про адміністративне правопорушення від 23 січня 2013 року, витягом з наказу № 281 від 09.07.2010 року про призначення на посаду (а. с. 6), довідкою про надання доступу до державної таємниці (а. с. 7), витягом з функціональних обовязків у сфері охорони державної таємниці (а. с. 8), зобовязанням громадянина України у звязку з допуском до державної таємниці від 03.11.2011 року (а. с. 9), витягом з акту за результатами тематичної перевірки стану охорони державної таємниці в 206 авіаційному полігоні 6 армійського корпусу сухопутних військ Збройних сил України (військова частина А1571) (обл.. № 64/4/187т від 14.12.2012 року) (а. с. 12).
Зазначені докази вказують на триваючий характер вчинення правопорушення щодо невжиття ОСОБА_1 заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці у військовій частині А 1571.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суд враховує суспільну небезпеку вчиненого адміністративного правопорушення та особу правопорушника, котрий раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення. За таких умов, з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за доцільне та можливе накласти на ОСОБА_1 достатнє та відповідне покарання у вигляді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановив:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, визнати винним в скоєнні правопорушення за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень. (Одержувач: д/бюджет Веселинівського району Миколаївської області, ЕДРПОУ 22443347, МФО 826013 у Веселинівському районі, рахунок 31112106700098).
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Миколаївської області через Веселинівський районний суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова дійсна для пред`явлення державному виконанню на протязі трьох місяців.
Суддя: підпис
Копія вірна
Суддя ОСОБА_3