Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 лютого 2013 р. № 13948/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді - Горшкової О.О., розглянувши у порядку письмовго провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова до Державного науково-дослідного інституту "Укрдіцемент" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова, звернувся до суду із адміністративним позовом до Державного науково-дослідного інституту "Укрдіцемент", в якому, з урахуванням заяв про зменшення суми позовних вимог, просить суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені в сумі 6357,31 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що позивач, будучі страхувальником на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", здійснив несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в зв’язку з чим, позивачем були прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. З урахуванням проведеної часткової сплати суми фінансових санкцій, за відповідачем рахується заборгованість у сумі 6357,31 грн. В зв’язку з тим, що відповідачем у добровільному порядку суму боргу сплачено не було, то дана сума підлягає стягненню за рішенням суду.
Відповідач проти позову заперечував, пославшись на те, що підприємством в добровільному порядку було проведено сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У судове засідання призначене на 20.02.2013 року представники сторін не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку. Представником позивача до судового засідання було надано клопотання про розгляд справи без його участі.
Згідно приписів ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частиною 6 статті 128 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи вищенаведеної норми права, а також зважаючи на те, що матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого.
Як вбачається з наявною в матеріалах справи ДНДІ "Укрдіцемент" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
В зв’язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень 2012 року, Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова на підставі п. 2 ч. 11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" були прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 6401,63 грн., а саме:
- за період з 20.10.2011 року по 28.05.2012 року рішення №1588 від 24.10.2012 року на суму 728,86 грн (штраф - 240,60 грн, пеня - 488,26 грн);
- за період з 21.11.2011 року по 14.06.2012 року рішення №1589 від 24.10.2012 року на суму 704,32 грн (штраф - 243,66 грн, пеня - 460,66 грн);
- за період з 20.12.2011 року по 20.07.2012 року рішення №1590 від 24.10.2012 року на суму 629,23 грн (штраф - 240,58 грн, пеня - 388,65 грн);
- за період з 20.01.2012 року по 15.08.2012 року рішення №1591 від 24.10.2012 року на суму 678,01 грн (штраф - 277,62 грн, пеня - 400,39 грн);
- за період з 20.02.2012 року по 17.08.2012 року рішення №1592 від 24.10.2012 року на суму 629,88 грн (штраф - 273,10 грн, пеня - 356,78 грн);
- за період з 20.03.2012 року по 17.08.2012 року рішення №1593 від 24.10.2012 року на суму 602,89 грн (штраф - 269,61 грн, пеня - 333,28 грн);
- за період з 20.04.2012 року по 17.08.2012 року рішення №1594 від 24.10.2012 року на суму 693,36 грн (штраф - 331,71 грн, пеня - 361,65 грн);
- за період з 21.05.2012 року по 17.08.2012 року рішення №1595 від 24.10.2012 року на суму 912,52 грн (штраф - 464,87 грн, пеня - 447,65 грн);
- за період з 20.06.2012 року по 19.09.2012 року рішення №1596 від 24.10.2012 року на суму 822,56 грн (штраф - 393,53 грн, пеня - 429,03 грн).
З урахуванням проведеної часткової сплати суми фінансових санкцій, за відповідачем рахується заборгованість у сумі 6357,31 грн.
В зв’язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку суми боргу, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення даної суми у судовому порядку.
Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, суд дійшов виснвоку про наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Порядок обчислення i сплати страхувальниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України визначений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" підприємства, установи та організації, і інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством є страхувальниками.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010, № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч.2 ст.6); подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики (п.4 ч.2 ст.6).
Згідно з ч. 8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (абз.1 ч.8 ст.9); при цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (абз.2 ч.8 ст.9); базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік (абз.3 ч.8 ст.9).
Аналізуючи приписи даної норми, суд доходить висновку, що за загальним правилом суми єдиного внеску повинні сплачуватись платником не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду, а в разі, коли до настання зазначеної дати відбувається виплата заробітної плати, то одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення).
Як було встановлено під час розгляду справи, відповідачем суму єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування було сплачено з порушенням строків, встановлених законодавством, що підприємством фактично не оскаржується.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок ( ч. 3 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування")
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суд зазначає, що відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" розроблена Інструкція про порядок нарахування i сплати єдиного внеску страхувальниками на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010р. № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. № 994/18289.
Відповідно до п. 6.2. зазначеної Інструкції, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 4.3.6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 4.5.2, підпунктом 4.5.3 пункту 4.5 та підпунктом 4.6.2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до п. 2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та п.7.1., п.7.2. Інструкції №21-5 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Пунктом 10 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників (п.п. 7.2.2. п. 7.2 Інструкції №21-5).
Матеріали справи не місять доказів своєчасної сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20.10.2011 року по 28.05.2012 року, з 21.11.2011 року по 14.06.2012 року, з 20.12.2011 року по 20.07.2012 року, з 20.01.2012 року по 15.08.2012 року, з 20.02.2012 року по 17.08.2012 року, з 20.03.2012 року по 17.08.2012 року, з 20.04.2012 року по 17.08.2012 року, з 21.05.2012 року по 17.08.2012 року, з 20.06.2012 року по 19.09.2012 року.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням того, що відповідачем було порушено строки сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування передбачених ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", суд дійшов про обґрунтованість винесення позивачем рішень про застосування фінансових санкцій. Правомірність визначення позивачем розміру штрафу та пені на підставі зазначених рішень підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком.
Станом на день розгляду справи заявлена позивачем до стягнення сума заборгованості перед бюджетом відповідачем добровільно сплачена не була.
Суд зазначає, що сплачені відповідачем кошти були зараховані позивачем в рахунок погашення існуючою заборгованості, що підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску. Згідно із вимогами діючого законодавства, позивач наділений правом самостійно змінювати призначення платежу.
Відповідачем на підставі вимог ч. 1 ст. 71 КАС України не було надано доказів відсутності суми заборгованості чи доказів відсутності обов'язку оплачувати спірну суму заборгованості, а матеріали справи таких доказів не місять.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення суми штрафних санкцій та пені нараховану у зв’язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160– 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова до Державного науково-дослідного інституту "Укрдіцемент" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Державного науково-дослідного інституту "Укрдіцемент" (61106, м. Харків, вул. Плиткова , 1-А, код. ЄДРПОУ 14085879) на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова (61089, м. Харків, вул. 2 Пятирічки, 36, код. ЄДРПОУ 22645252) заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені в сумі 6357 (шість тисяч триста п’ятдесят сім) грн. 31 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя Горшкова О.О.