Рішення № 29584259, 26.02.2013, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
26.02.2013
Номер справи
5004/1574/12
Номер документу
29584259
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 лютого 2013 р. Справа № 5004/1574/12

за позовом Луцької міської ради, м. Луцьк

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Луцьк

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя: Вороняк А. С.

при секретарі судового засідання Чорному С.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Лабінська Л.О. - представник, довіреність №1.1-8/4077 від 25.07.2012р.;

від відповідача: ОСОБА_3 - представник за довіреністю №224878 від 30.01.13р.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від представників сторін не поступало.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: Луцька міська рада звернулась з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі від 03.02.2005р. №271, площею 1148 кв.м., укладеного між сторонами по справі, а саме просить внести зміни до п.п.5,9 даного договору, шляхом затвердження його в наступній редакції:

п.5. - Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2010 рік на період будівництва становить 233583,56 грн., після здачі в експлуатацію становить 1167894,84; станом на 2011 рік на період будівництва становить 233583,56 грн., після здачі в експлуатацію становить 1167894,84; станом на 2012 рік на період будівництва становить 233583,56 грн., після здачі в експлуатацію становить 1167894,84;

п.9 - Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та становить: станом на 2010 рік: на період будівництва - 7 007,51; після закінчення будівництва - 35 036,85; станом на 2011 рік: на період будівництва - 7 007,51; після закінчення будівництва - 35 036,85; станом на 2012 рік: на період будівництва - 7 007,51; після закінчення будівництва - 35 036, 85.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 10.12.2012р. було порушено провадження у справі, а справу призначено до розгляду на 19.12.2012р. та зобов'язано сторін надати суду ряд документів, необхідних для об'єктивного розгляду справи по суті, а також визнано обов'язковою явку представників останніх в судове засідання.

Ухвалою від 19.12.2012р. розгляд справи відкладено на 16.01.2013р. у зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання, явка якого ухвалою суду від 10.12.2012р. була визнана обов'язковою, необхідністю з'ясування всіх істотних обставин справи, повторного витребування доказів.

Ухвалою від 16.01.2013р. розгляд справи відкладено на 30.01.2013р. у зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання, необхідність з'ясування всіх істотних обставин справи, повторного витребування доказів та надання додаткових доказів.

Ухвалою від 30.01.2013р. строк вирішення спору продовжено до 22.02.13р., розгляд справи відкладено на 13.02.2013р. у зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання та невиконання ним ухвал суду від 10.12.12р., 19.12.12., та від 16.01.13р., необхідність з'ясування всіх істотних обставин справи, повторного витребування доказів.

Ухвалою від 13.02.2013р. розгляд справи відкладено на 21.02.2013р. у зв'язку з неявкою позивача в судове засідання та необхідністю з'ясування всіх істотних обставин справи.

18.02.13р. через канцелярію суду від позивача надійшла заява за №3-28/79 від 15.02.2013р. про зміну предмету позову в якій просять змінити позовні вимоги та викласти їх у такій редакції:

- п.5 даного договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва становить 233583,56 грн., після здачі в експлуатацію - 1167894,84 грн.»;

- п.9 даного договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить: на період будівництва 7007,51 грн.; після закінчення будівництва - 35036,85 грн.»

Приймаючи до уваги те, що вищазгадана заява позивачем подана до початку розгляду справи по суті та з дотриманням приписів частини 4 ст. 22 ГПК України, суд її прийняв та з моменту її прийняття предметом спору у справі є вимога позивача про внесення змін до договору оренди землі за № 271 укладеного 03.02.2005 року між Луцькою міською радою, в особі секретаря ради Кравчука Святослава Євгеновича та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, а саме:

- п.5 даного договору просять викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва становить 233583,56 грн., після здачі в експлуатацію - 1167894,84 грн.»;

- п.9 даного договору просять викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить: на період будівництва 7007,51 грн.; після закінчення будівництва - 35036,85 грн.»

У судовому засіданні 21.02.13р. представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні 21.02.13р. надав суду заяву про те, що відповідач із змінами до предмету позову згідний, проте судові витрати просив покласти на позивача, оскільки позов доведений до суду з їхньої вини. Також надав суду реєстр квитанцій про сплату орендної плати за 2010-2012р.р.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

в с т а н о в и в:

03.02.2005р. між Луцькою міською радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1(орендар) укладено договір оренди землі, який 03.02.2005 року зареєстровано в книзі державної реєстрації договорів оренди за № 271(далі - Договір).

Згідно з пунктами 1, 2 Договору в строкове платне користування надається земельна ділянка загальною площею 1148 кв.м., яка знаходиться на АДРЕСА_2(кадастровий номер 220510036) для обслуговування стоянки автомобілів та обслуговування торгового центру.

Згідно п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на січень 2005 року становить на період будівництва 62983,60 грн., після здачі в експлуатацію 314917,98 грн..

Згідно п.8 Договору сторонами погоджено, що договір укладено на 10 років.

Згідно п. 9 Договору сторонами погоджено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється:

- на період нормативного терміну будівництва - у розмірі 1%(одного відсотка) від грошової оцінки земельної ділянки на рік;

- після закінчення нормативного терміну будівництва/під будівельними майданчиками/ - у розмірі 5%(п'яти відсотків) від грошової оцінки земельної ділянки на рік;

- після закінчення нормативного терміну будівництва/ після здачі в експлуатацію/ у розмірі 1.1%(одного цілого одної десятої відсотка) від грошової оцінки земельної ділянки на рік.

Згідно п. 10 Договору сторонами погоджено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Згідно п.12 Договору розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання передбаченим договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п.14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

П. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.

П. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок; центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання.

Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати за землю" було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно із додатком.

Додатком до цього рішення встановлено, що відсоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки.

Згідно п. 8 даного додатку, якщо земельна ділянка використовується під будівельні майданчики(після закінчення нормативного терміну будівництва), то річний розмір орендної плати становить 3 % від грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно п. 16 даного додатку, якщо земельна ділянка використовується під будівництво об'єктів нерухомого майна(на період нормативного терміну будівництва), то річний розмір орендної плати становить 3 % від грошової оцінки земельної ділянки.

Ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. з подальшими змінами та доповненнями, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Доказів на підтвердження визнання нечинним або скасування рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. не подано.

Відповідно до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 21.03.2011р., довідок-розрахунків орендної плати, розроблених відповідно до нормативної грошової оцінки, які були надані позивачем під час розгляду справи:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки по АДРЕСА_2, площею 1148 кв.м., на період будівництва - 233583,56 грн..(а.с. 21)

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки по АДРЕСА_2, площею 1148 кв.м., після здачі в експлуатацію - 1167894,84 грн..(а.с.22)

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 вищевказаного Закону встановлено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.

Листом за вих. №1.1.-570 від 10.02.2011р. позивач звертався до відповідача з пропозицію про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати, а також надсилав примірник додаткової угоди, проте відповідач не повідомив про результати розгляду пропозиції.

Позовну заяву з додатками позивачем направлено 06.12.12р. на адресу відповідача, яка зазначена в договорі оренди від 03.02.05р., що стверджується описом вкладення у цінний лист та квитанцією про направлення.(а.с.12,13)

21.01.13р. Луцькою міською радою повторно направлено на юридичну адресу відповідача (АДРЕСА_1), що зазначена у витязі з ЄДР, позовну заяву з додатками та копію додаткової угоди, що підтверджується фіксальним чеком та описом вкладення у цінний лист від 21.01.13р., відповіді від відповідача на даний лист, не надходило.

Доказів на підтвердження отримання відповідачем направлених листів з пропозиціями про внесення змін до договору оренди землі №271 від 03.02.2005р. позивач суду не подав, проте ця обставина згідно з п.2 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 р. N 01-8/482 та згідно ч.1 п.6 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 20.11.12р. № 01-06/1821/2012 не є перешкодою для його звернення з позовом до суду(постанова від 20.11.2012р. №28/5005/640/2012).

У зв'язку з тим, що сторони не досягнули домовленості про добровільне внесення змін до договору оренди землі №271 від 03.02.2005р., позивач звернувся до суду з вимогою внести такі зміни до договору за рішенням суду.

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадку, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

У постанові Верховного Суду України від 06.12.2010р. по справі №2-1/10068-2008 зазначено, що орендна плата за землі державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленою умовами договору.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

В силу ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. При цьому вимоги, що пред'являються до доказів, визначені ст.34 ГПК України, відповідно до якої, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги наявні в матеріалах справи документи, докази та письмові пояснення сторін, господарський суд, оцінюючи подані сторонами докази за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному й об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов до висновку про підставність та обґрунтованість пред'явленого позивачем до відповідача позову, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

У зв'язку з тим, що спір до розгляду судом доведено з вини відповідача, то відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України на нього слід покласти судові витрати по справі в розмірі 1073 грн., пов'язані з оплатою судового збору позивачем.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі за № 271 укладеного 03.02.2005 року між Луцькою міською радою, в особі секретаря ради Кравчука Святослава Євгеновича та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, а саме:

- п.5 даного договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва становить 233583,56 грн., після здачі в експлуатацію - 1167894,84 грн.»;

- п.9 даного договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить: на період будівництва 7007,51 грн.; після закінчення будівництва - 35036,85 грн.»

3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Луцької міської ради(Волинська область, м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) 1073 грн.(одну тисячу сімдесят три гривні) сплаченого судового збору.

Повний текст рішення складено

26.02.13

Суддя А. С. Вороняк