Рішення № 29584192, 26.02.2013, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
26.02.2013
Номер справи
5004/1579/12
Номер документу
29584192
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 лютого 2013 р. Справа № 5004/1579/12

за позовом Луцької міської ради, м. Луцьк

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Сімтекс", Волинська область, Луцький район, с.Лище

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя: Вороняк А. С.

при секретарі судового засідання Чорному С.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Лабінська Л.О. - представник, довіреність №1.1-8/4077 від 25.07.2012р.;

від відповідача: Самчук А.М. - представник, довіреність №б/з від 14.01.13р.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від представників сторін не поступало.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: Луцька міська рада звернулась з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Сімтекс" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки за №89-03 від 04.11.2003р., площею 437 кв.м. укладеного між сторонами по справі, а саме просить внести зміни до п.2.2 та п. 2.1 даного договору, шляхом затвердження його в наступній редакції:

П.2.2 - Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2010-2012 рік становить 552206,31;

П. 2.1 - Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та становить: 16 566, 19 гривень станом на 2010 рік; 16 566, 19 гривень станом на 2011 рік; 16 566, 19 гривень станом на 2012 рік.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договір оренди землі №89-03 від 04.11.2003р., рішення Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008р. «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель м. Луцька», рішення Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009р. «Про впорядкування орендної плати за землю».

Ухвалою господарського суду Волинської області від 10.12.2012р. було порушено провадження у справі, а справу призначено до розгляду на 19.12.2012р. та зобов'язано сторін надати суду ряд документів, необхідних для об'єктивного розгляду справи по суті, а також визнано обов'язковою явку представників останніх в судове засідання.

Ухвалою від 19.12.2012р. розгляд справи відкладено на 16.01.2013р. у зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання, явка якого ухвалою суду від 10.12.2012р. була визнана обов'язковою, необхідністю з'ясування всіх істотних обставин справи, повторного витребування доказів.

Ухвалою від 16.01.2013р. розгляд справи відкладено на 30.02.2013р. у зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання, необхідністю з'ясування всіх істотних обставин справи та повторного витребування доказів.

У судовому засіданні 30.01.2013р. судом було оголошено перерву до 13.02.13р. для мирного врегулювання спору.

Також ухвалою господарського суду від 30.01.13р. строк вирішення спору був продовжений до 22.02.13р.

Ухвалою від 13.02.2013р. розгляд справи відкладено на 21.02.2013р. у зв'язку з неявкою позивача в судове засідання та через необхідність з'ясування всіх істотних обставин справи.

18.02.13р. через канцелярію суду від позивача надійшла заява за №3-28/80 від 15.02.2013р. про зміну предмету позову в якій просять позовні вимоги викласти у такій редакції:

-п.2.1 даного договору викласти в наступній редакції: « Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 16566,19 грн.»;

-п.2.2 даного договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 552206,31 грн.».

Приймаючи до уваги те, що вищазгадана заява позивачем подана до початку розгляду справи по суті та з дотриманням приписів частини 4 ст. 22 ГПК України, суд її прийняв та з моменту її прийняття предметом спору у справі є вимога позивача про внесення змін до договору оренди землі № 89-03 укладеного 04.11.2003 року між Луцькою міською радою, в особі першого заступника міського голови Кравчука Святослава Євгеновича та товариством з обмеженою відповідальністю «Сімтекс», а саме:

-п.2.1 даного договору просять викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 16566,19 грн.»;

-п.2.2 даного договору просять викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 552206,31 грн.».

У судовому засіданні 21.02.13р. представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні 21.02.13р. надав суду заяву про визнання позову з урахуванням заяви про зміну предмету позову за №3-28/80 від 15.02.2013р., що була подана Луцькою міською радою.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд,-

в с т а н о в и в:

04.11.2003р. між Луцькою міською радою(орендодавець) і товариством з обмеженою відповідальністю "Сімтекс"(орендар) укладено договір оренди землі, який 04.12.2003 року зареєстровано Волинською регіональною філією підприємства "Центр державного земельного кадастру" за №89-03(далі-Договір).

Згідно з пунктами 1.1, 1.2 Договору в довгострокове користування на умовах оренди строком на 10 років передається земельна ділянка загальною площею 437 кв.м. по вул. Київський майдан, 7, в м. Луцьку, для обслуговування торгового закладу.

Згідно п.2.2 Договору грошова оцінка земельної ділянки станом на 31.07.2003 року становить 207265,39 грн.

Пунктом 2.1 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі півтора відсотка від грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п.14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пунктом 274.1 ст.274 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.

Пунктом 289.1 ст.289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок; центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання.

Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати за землю" було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно із додатком.

Додатком до цього рішення встановлено, що відсоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки.

Якщо земельна ділянка використовується під інші види діяльності згідно даного додатку, то річний розмір орендної плати становить 3 % від грошової оцінки земельної ділянки.

Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. з подальшими змінами та доповненнями, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Доказів на підтвердження визнання нечинним або скасування рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. не подано.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 24.03.2011р., довідки-розрахунку орендної плати, розроблених відповідно до нормативної грошової оцінки, які були надані позивачем під час розгляду справи:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Київський майдан, 7, в м. Луцьку, площею 437 кв.м. - 552206,31грн.(а.с. 17).

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 вищевказаного Закону встановлено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.

Листом за вих. №1.1.-11/633 від 11.02.2011р. позивач звертався до відповідача з пропозицію про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати, а також надсилав примірник додаткової угоди, проте відповідач не повідомив про результати розгляду пропозиції.

Позовну заяву з додатками позивачем направлено 06.12.12р. на адресу відповідача, яка зазначена в договорі оренди від 04.11.03р., що стверджується описом вкладення у цінний лист та квитанцією про направлення.(а.с.11,12)

24.01.13р. Луцькою міською радою повторно направлено на юридичну адресу відповідача (Волинська область, Луцький район, с.Лище, вул. Центральна, 8), що зазначена у витязі з ЄДР, позовну заяву з додатками та копію додаткової угоди, що підтверджується фіксальним чеком та описом вкладення у цінний лист від 24.01.13р., відповіді від відповідача на даний лист не надходило.

Доказів на підтвердження отримання відповідачем направлених листів з пропозиціями про внесення змін до договору оренди землі №89-03 від 04.11.2003р. позивач суду не подав, проте ця обставина згідно з п.2 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. N 01-8/482 та згідно ч.1 п.6 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 20.11.12р. № 01-06/1821/2012 не є перешкодою для його звернення з позовом до суду(постанова від 20.11.2012р. №28/5005/640/2012).

У зв'язку з тим, що сторони не досягнули домовленості про добровільне внесення змін до договору оренди землі №89-03 від 04.11.2003р., позивач звернувся до суду з вимогою внести такі зміни до договору за рішенням суду.

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадку, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

У постанові Верховного Суду України від 06.12.2010р. по справі №2-1/10068-2008 зазначено, що орендна плата за землі державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленою умовами договору.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

В силу ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. При цьому вимоги, що пред'являються до доказів, визначені ст.34 ГПК України, відповідно до якої, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги наявні в матеріалах справи документи, докази та письмові пояснення сторін, господарський суд, оцінюючи подані сторонами докази за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному й об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов до висновку про підставність та обґрунтованість пред'явленого позивачем до відповідача позову, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

У зв'язку з тим, що спір до розгляду судом доведено з вини відповідача, то відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України на нього слід покласти судові витрати по справі в розмірі 1073 грн., пов'язаних з оплатою судового збору позивачем.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі № 89-03 укладеного 04.11.2003 року між Луцькою міською радою, в особі першого заступника міського голови Кравчука Святослава Євгеновича та товариством з обмеженою відповідальністю «Сімтекс», а саме:

-п.2.1 даного договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 16566,19 грн.»;

-п.2.2 даного договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 552206,31 грн.».

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сімтекс» (Волинська область, Луцький район, с.Лище, вул. Центральна, 8, код ЄДР 31880887) на користь Луцької міської ради(Волинська область, м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) 1073 грн.(одну тисячу сімдесят три гривні) сплаченого судового збору.

Повний текст рішення складено

26.02.13

Суддя А. С. Вороняк