Ухвала суду № 29581501, 12.11.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2012
Номер справи
2а-14650/10/16/0170
Номер документу
29581501
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-14650/10/16/0170

12.11.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кучерука О.В.,

суддів Курапової З.І. ,

Дадінської Т.В.

секретар судового засідання Руднєва А.В.

за участю сторін:

представник позивача, Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим Державної податкової служби - не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача, Кримського республіканського підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі"- не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши матеріали справи № 2а-14650/10/16/0170 за апеляційною скаргою Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Александров О.Ю. ) від 21.08.12

за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим Державної податкової служби (вул. Дзержинского, 7,Леніне,Ленінський район, Автономна Республіка Крим,98200)

до Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" (вул. Години 2 в,Керч,Автономна Республіка Крим,98303)

про стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.08.2012 року позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим Державної податкової служби до Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" про стягнення задоволено частково.

Стягнуто з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків - Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі"(вул. Години, 2 В, Керч, Автономна Республіка Крим, 98303, ЄДРПОУ 19195199) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 116222,97 грн. в дохід Державного бюджету Войковської сільської ради Ленінського району АР Крим (р/р №33117329700172 в ГУДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740646, код платежу 19050200).

В іншої частині позову відмовлено.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.08.2012 року, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2012 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі".

Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду сповіщені належним чином та своєчасно.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

При викладених обставинах, враховуючи те, що сторони викликалися в судове засідання, але в суд не з'явилися, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності нез 'явившихся сторін.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.

Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" 01.08.2006 року зареєстроване Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим у якості юридичної особи.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про державну податкову службу в України", відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються Державна податкова адміністрація в АР Крим, якій, в свою чергу, підпорядкована Державна податкова інспекція в Ленінському районі АР Крим.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Державна податкова адміністрація України здійснює функції, зокрема щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; обліком платників податків, інших платежів; виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів.

Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що Державна податкова інспекція у Ленінському районі АР Крим ДПС у відносинах з фізичними та юридичними особами є суб'єктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до п.1.2, 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про систему оподаткування", платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов'язок сплачувати податки і збори.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Відповідно до п.9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303, платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення -у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів.

Відповідачем до позивача були подані:

- податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року №17167 від 13.10.2009 року із самостійно визначеною сумою податкового зобов'язання за ІІІ квартал 2009 року у розмірі 42 989,16 грн.;

- податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік №23980 від 26.01.10р. із самостійно визначеною сумою податкового зобов'язання за ІV квартал 2009 року у розмірі 47 504,82 грн.;

- податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2010 року №6163 від 15.04.2010 року із самостійно визначеною сумою податкового зобов'язання за І квартал 2010 року у розмірі 49 769,45 грн.;

- податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за півріччя 2010 року №12702 від 22.07.2010 року із самостійно визначеною сумою податкового зобов'язання за ІІ квартал 2010 року у розмірі 50 016,94 грн.

Позивач зазначив, що вище згадані суми у повному обсязі не сплачені.

За несвоєчасну сплату податкових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища та на підставі ст.. 16 Закону України №2181-ІІІ відповідачу нарахована пеня у розмірі 6 016,12 грн., у тому числі: 22.01.10р. -956,69грн., 10.02.10р. -726,14 грн., 22.03.10р. -707,50 грн., 21.04.10р. -801,49 грн., 17.05.10р. -880,18 грн., 17.06.10р. -915,96 грн., 31.08.10р. -1 028,16 грн.

Відповідно до п.п. 6.2.1 ч. 6.2.3 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"із змінами та доповненнями, відповідачу направлялась: перша податкова вимога №1/130 від 29.05.2009 року та отримано 04.06.2009 року та друга податкова вимога № 2/154 від 07.07.2009 року та отримано 20.07.09р..

Відповідач позовні вимоги не визнав, та надав до суду заперечення від 15.02.11р. №39/131318 відповідно до якого дані бухгалтерського обліку підприємства свідчать про те, що на підставі розрахунків до бюджету перераховувались грошові кошти спрямовані на сплату узгоджених податкових зобов'язань за 3,4 квартали 2009 року та 1,2 квартал 2010 року. Загальна сума перерахувань склала 91 000,00 грн.

Відповідач наполягав на тому, що ним податкові зобов'язання з збору за забруднення навколишнього природного середовища були сплачені своєчасно та у повному обсязі.

На підтвердження цього позивачем було представлено:

- платіжне доручення № 2323 від 11.11.09р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІІ квартал 2009 року" з відміткою від 11.11.09р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 2713 від 10.12.09р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІІ квартал 2009 року" з відміткою від 10.12.09р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 93 від 22.01.10р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІІ квартал 2009 року" з відміткою від 22.01.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 203 від 10.02.10р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2009 року" з відміткою від 10.02.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 421 від 22.03.10р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2009 року" з відміткою від 22.03.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 687 від 21.04.10р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2010 року" з відміткою від 21.04.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1261 від 17.06.10р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2010 року" з відміткою від 17.06.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 855 від 17.05.10р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2010 року" з відміткою від 17.05.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 2256 від 31.08.10р. на суму 11 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІ квартал 2010 року" з відміткою від 31.08.10р. про проведення операції.

Відповідно до заяви про уточнення позовних вимог від 06.04.11р. позивачем зазначено що згідно розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІІ кв. 2010 року №17766 від 14.10.10р. відповідачу по строку 19.11.10р. було нараховано збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 49 571,43 грн. Згідно розрахунку за ІV кв. 2010 року №23616 від 18.01.11р. відповідачу по строку 19.02.11р. було нараховано збору у розмірі 50 353,61 грн. Таким чином, станом на 06.04.11р. заборгованість відповідача склала 191 558,62 грн. у тому числі: податкові зобов'язання -177 663,03 грн., пеня -13 895,59 грн.

Згідно заперечення на адміністративний позов щодо стягнення податкового боргу з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.06.11р. №126/131318 відповідач знов зауважив, що відповідно до платіжних доручень заборгованість повністю сплачена та позивачем заявляються вимоги щодо стягнення вже сплачених сум.

На підтвердження цього позивачем було представлено:

- платіжне доручення № 3543 від 30.11.10р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІІ квартал 2010 року" з відміткою від 30.11.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 3835 від 29.12.10р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІІ квартал 2010 року" з відміткою від 29.12.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 3838 від 30.12.10р. на суму 3 500,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІІ квартал 2010 року" з відміткою від 30.12.10р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 232 від 31.01.11р. на суму 10 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІІІ квартал 2010 року" з відміткою від 31.01.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 245 від 01.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року" з відміткою від 01.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 276 від 02.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року" з відміткою від 02.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 292 від 04.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 04.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 348 від 08.02.11р. на суму 6 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 08.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 383 від 10.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 10.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 406 від 14.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 14.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 413 від 15.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 15.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 438 від 16.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 16.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 454 від 17.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 17.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 491 від 21.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 21.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 474 від 18.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: "збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 18.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 509 від 22.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 22.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 525 від 23.02.11р. на суму 3 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 23.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 541 від 25.02.11р. на суму 6 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 25.02.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 613 від 03.03.11р. на суму 7 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно розрахунку від 13.01.11р. №9006005623" з відміткою від 03.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 647 від 10.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 10.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 657 від 14.03.11р. на суму 2 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 14.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 676 від 15.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 15.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 691 від 16.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 16.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 708 від 17.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 17.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1019 від 18.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 18.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1030 від 21.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 21.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1055 від 22.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 22.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1060 від 23.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 23.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1072 від 24.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 24.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1104 від 28.03.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 128.03.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1167 від 01.04.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 01.04.11р. про проведення операції;

- платіжне доручення № 1188 від 05.04.11р. на суму 1 000,00 грн. за призначенням платежу: " збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2010 року відповідно декларації №23616 від 18.01.11р." з відміткою від 05.04.11р. про проведення операції.

Для з'ясування питання щодо обґрунтованості висновків відповідача щодо сплати оскаржуваної суми боргу визначеною позивачем податкового зобов'язання ухвалою від 16.16.11р. призначено експертизу по справі та поставлені на вирішення судово - економічної експертизи наступні питання:

1. Яка сума податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища за 3 квартал 2009 року, 4 квартал 2009 року, 1 квартал 2010 року, 2 квартал 2010 року, 3 квартал 2010 року, 4 квартал 2010 року узгоджена та сплачена Кримським республіканським підприємством "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі"?

2. Яка сума узгоджених податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього середовища за 3 квартал 2009 року, 4 квартал 2009 року, 1 квартал 2010 року, 2 квартал 2010 року, 3 квартал 2010 року, 4 квартал 2010 року була сплачена Кримським республіканським підприємством "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" з порушенням граничного терміну сплати?

3. Чи обґрунтовано нарахована пеня в сумі 13895,59 гривень і яка сума пені підлягає нарахуванню за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища за 3 квартал 2009 року, 4 квартал 2009 року, 1 квартал 2010 року, 2 квартал 2010 року, 3 квартал 2010 року, 4 квартал 2010 року Кримським республіканським підприємством "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі"?.

Дослідивши висновок судово -економічної експертизи №131/11 від 20.07.12р. по першому питанню, суд встановив, відповідно до п.9 Постанови №303 податковим періодом для обчислення та декларування відповідачем збору за забруднення навколишнього природного середовища є календарний квартал.

Податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Декларування, облік та сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідач здійснює окремо за двома територіями забруднення: м. Керч (обліковується ДПІ м. Керчі та сплачується в бюджет м. Керч) та с. Войково (обліковується ДПІ Ленінського району АР Крим та сплачується в бюджет с. Войково).

Позивач стягує податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, який декларується відповідачем, а сплачується до бюджету с. Войково.

За період з третього кварталу 2009 року по четвертий квартал 2010 року відповідач самостійно обчислив та зазначив в податкових деклараціях (розрахунках) податкове зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 290 205,41 грн., у тому числі: за третій квартал 2009 року -42 989,16 грн.; за четвертий квартал 2009 року -47 504,82 грн.; за перший квартал 2010 року -49 769,45 грн.; за другий квартал 2010 року -50 016,94 грн.; за третій квартал 2010 року -49 571,43 грн.; за четвертий квартал 2010 року -50 353,61грн.

Вказані податкові декларації (розрахунки) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року подані відповідачем до позивача у строки, встановлені п.п.4.1.5 п.4.1 ст.4 Закону №2181 про що свідчать відмітки канцелярії ДПІ на лицьовій стороні таких декларацій, у тому числі: за третій квартал 2009 року (за місяців 2009 року) подана 13.10.09р.; за четвертий квартал 2009 року (за 2009 року) подана 26.01.10р.; за перший квартал 2010 року подана 15.04.10р.; за другий квартал 2010 року (за перше півріччя 2010 року) подана 22.07.10р. за третій квартал 2010 року (за 9 місяців 2010 року) подана 14.10.10р. за четвертий квартал 2010 року (за 2010рік) подана 18.01.10р.

Таким чином, відповідачем самостійно визначено та узгоджено податкове зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року у сумі 290 205,41 грн.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Якщо останній день зазначених строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.

Сплата податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що узгоджується відповідачем шляхом подання податкових декларацій до позивача, здійснюється першим в бюджет с. Войково.

На підставі платіжних доручень та виписок банку встановлено, що податкові зобов'язання зі збору забруднення навколишнього природного середовища в сумі 290 205,41 грн., узгоджені відповідачем за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року шляхом подання податкових декларацій (розрахунків) до позивача, були сплачені відповідачем станом на 06.04.11р. в сумі 174 205,47 грн. у тому числі: податкові зобов'язання за третій квартал 2009 року сплачені в сумі 29 747,27 грн.; податкові зобов'язання за четвертий квартал 2009 року сплачені в сумі 19 896,61 грн.; податкові зобов'язання за перший квартал 2010 року сплачені в сумі 29 906,53 грн., податкові зобов'язання за другий квартал 2010 року сплачені в сумі 10 966,47 грн.; податкові зобов'язання за третій квартал 2010 року сплачені в сумі 33 334,98 грн.; податкові зобов'язання за четвертий квартал 2010 року сплачені в сумі 50 353,61 грн.

Факт та суму самостійного розподілення ДПІ платежів відповідно до п.п.16.3.3 п.16.3 ст. 16 Закону №2181 встановлені судовим експертом за даними особистого рахунку оперативного обліку, що здійснюється ДПІ за платником збору за забруднення навколишнього природного середовища - відповідача.

Таким чином, станом на 06.04.11р. податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що узгоджені відповідачем за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року в сумі 290 205,41 грн. шляхом подання податкових декларацій (розрахунків) у позивача, сплачені відповідачем в сумі 174 205,47грн.

Відповідно до висновку експерта щодо другого питання, експертом зазначено, що на підставі платіжних доручень та виписок банку встановлено, що загальна сума платежів, які здійсненні відповідачем до бюджету с. Войково в погашення податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року, складає 174 205,47 грн., з яких:79 000,00 грн. сплачено у межах граничного строку, передбаченого п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону 2181; 95 205,47 грн. сплачено з порушенням граничного строку, передбаченого п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181.

Факт та суму самостійного розподілення ДПІ платежів до п.п.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону №2181 встановлені судовим експертом за даними особистого рахунку оперативного обліку, що здійснюється ДПІ у Ленінському районі АР Крим за платником збору за забруднення навколишнього природного середовища -відповідача.

Таким чином, станом на 06.04.11р. сума платежів, які здійснені відповідачем до бюджету с. Войково в погашення податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього середовища за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року з порушенням граничного строку сплати, становить 95 205,47 грн.

Щодо третього питання поставленого на вирішення експерту, встановлено нарахування пені починається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, що самостійно нараховано платником податків.

Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

При частковому погашенні податкового боргу сума частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо в платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу).

Сума пені, що підлягає нарахуванню у зв'язку з порушенням відповідачем граничних строків сплати податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього середовища за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року, що обліковується позивачем, складає 871,17 грн.

Самостійної сплати пені відповідачем за період з 01.01.09р. по 06.04.11р. не здійснювало.

Проте, ДПІ в Ленінському районі АР Крим відповідно до другого абзацу п.п.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону №2181 здійснювала розподілення платежів, що поступали від відповідача, частково на погашення пені, а в іншій частині на погашення податкового боргу.

Факт та суму самостійного розподілення ДПІ платежів відповідно до п.п.16.3.3 п.16.3 ст. 16 Закону №2181 встановлені судовим експертом за даними особистого рахунку оперативного обліку, що здійснюється позивачем за платником збору за забруднення навколишнього природного середовища -відповідача.

Але при розподіленні вказаних платежів позивач не дотримувався пропорції, передбаченої вище зазначеними нормами.

Тому, щодо тих платежів, які підлягали та фактично були розподілені позивачем, судовим експертом проведено коригування сум розподілення з метою дотримання пропорції, передбаченої абзацом першим п.п.16.3.3 п.16.3 ст. 16 Закону №2181.

Сума пені, що розподілена позивачем на погашення пені з урахуванням коригування, проведеного судовим експертом, складає 648,14 грн.

Таким чином, станом на 06.04.11р. сума податкового боргу з пені, нарахованої за порушенням відповідачем граничних термінів сплати податкових зобов'язань із збору за забруднення навколишнього середовища, нарахованих за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року, складає 223,03 грн.

Розбіжності даних позивача з даними судової експертизи щодо податкового боргу з пені, нарахованої за період з 21.05.2009 року по 06.04.11р. у зв'язку з порушенням відповідачем граничний термінів сплати податкових зобов'язань із збору за забруднення навколишнього природного середовища, становлять 13 672,56 грн. та пояснюються наступним.

Нарахування пені ДПІ здійснювала в тому числі за порушення строків сплати податкових зобов'язань, нарахованих за перший квартал 2009 року (граничний термін сплати 20.05.09р.) та за другий квартал 2009 року (граничний термін сплати 19.08.09р.), а судовий експерт здійснював нарахуванні пені лише в межах експертного завдання (по податкових зобов'язаннях, що узгоджені за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року).

При зарахуванні платежів у сплату податкового боргу ДПІ не враховувала, судовий експерт врахував реквізит призначення платежу.

При розподіленні платежів відповідно до п.п.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону №2181 ДПІ не дотримувалась пропорції, визначеної абз. першим цього пункту, а судовий експерт відкоригував вказане розподілення з метою відновлення пропорції, встановленої Законом №2181.

За період з 01.01.11р. по 06.04.11р. ДПІ продовжувала розподілення платежів в порядку п.п.16.3.3. п.16.3 ст.16 Закону №2181, однак вказаний Закон втратив свою чинність 01.01.11р., а аналогійної норми в Податковому кодексі не з'явилося.

Таким чином, відповідачем самостійно визначено та узгоджено податкове зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року у сумі 290 205,41 грн.

Вказане податкове зобов'язання станом на 06.04.11р. сплачено в сумі 174 205,47 грн.

Станом на 06.04.11р. сума платежів , які здійснені відповідачем до бюджету с. Войково в погашення податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього середовища за 3 квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року з порушенням граничного строку сплати, становить 95 205,47 грн.

Податковий борг з пені, нарахованої за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 13 895,59 грн. визначений позивачем не обґрунтовано.

Станом на 06.04.11р. сума пені, що підлягає нарахуванню у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього середовища, узгодженого відповідачем за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року, складає 871,17 грн. Вказана пеня сплачена в сумі 648,14 грн.

Податковий борг за вказаною пенею становить 223,03 грн.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

При цьому, відповідно до ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно з п.7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) і у рівних пропорціях.

Проте порядок такого стягнення в Законі не визначений, та не зазначено про те, що вказана заборгованість може погашатися за рахунок інших платежів платника податків.

Разом з тим, аналіз норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 № 276, свідчить, що контроль за справлянням податкових зобов'язань, що здійснюється органами державної податкової служби України, не передбачає прав податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" кошти існують у готівковій формі (формі грошових знаків) або у безготівковій формі (формі записів на рахунках у банках).

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" банк виконує доручення клієнта у точній відповідності з інформацією, що міститься в розрахунковому документі.

Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на свій власний розсуд. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном, що встановлено ст. 391 ЦК України. Відповідно до ст. ст. 22, 41 Конституції України захист права власності гарантується державою. Кожен має право володіти, користуватись та розпоряджуватися своєю власністю. Відповідно до ч. 3 ст. 47 Господарського кодексу України держава гарантує недоторканість майна і забезпечує захист майнових прав.

Враховуючи вищевикладене, жодна норма податкового законодавства не наділяє органи державної податкової служби правом розпоряджатися коштами платника податків всупереч його волі, вираженій у призначеннях платежів на платіжних дорученнях, на свій власний розсуд.

Таким чином, відсутні у позивача повноважень змінювати призначення платежу, визначене платником податків в платіжних документах.

Позивач не надав доказів визначеної законом компетенції самостійно визначати цільове призначення платежу, здійсненого платником податків, та зарахування коштів платника на свій розсуд. Щодо джерел погашення податкового боргу за рішенням органу стягнення необхідно зазначити, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку (ч. 3 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування"). Податок, збір (обов'язковий платіж) вважається зарахованим в дохід державного бюджету лише з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету (ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України). Відповідно зазначена норма не встановлює право чи обов'язок саме контролюючого органу якимось чином змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків самостійно спрямував власні кошти.

За наявності податкового боргу у відповідача позивач має право та можливість на підставі п. 10 ст. 10 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" звернутися до суду з позовом про стягнення даного боргу.

Таким чином, враховуючи призначення платежів, визначеного у платіжних дорученнях, суд дійшов висновку, що узгоджені податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року погашені відповідачем у сумі 174 205,47грн.

Не сплачено у сумі 115 999,94 грн.

Позивач, стосовно вище зазначених платіжних доручень, діяв з перевищенням повноважень, передбачених Конституцією України та Законом України "Про державну податкову службу в Україні", не мав право самостійно без узгодження з платником податків перераховувати платежі за поточними зобов'язаннями на погашення податкового боргу, який виник раніше, змінюючи призначення платежу, визначеного позивачем у платіжних документах.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Пунктом 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Таким чином, позивачем нарахована пеня у сумі 13 895,59 грн. Судом встановлена, що ця сума не є обґрунтованою. Сума пені, що підлягає сплаті за третій квартал 2009 року -четвертий квартал 2010 року склала 871,17 грн. Частково сплачена відповідачем у сумі 648,14 грн. Встановлено, податковий борг за вказаною пенею становить 223,03грн.

Таким чином, сума 191 558,62 грн. не може бути визнано такою, що нарахована на підставі та відповідно до діючого законодавства, добросовісно та безсторонньо.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.08.12 у справі № 2а-14650/10/16/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 19 листопада 2012 р.

Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук

Судді підпис З.І.Курапова

підпис Т.В. Дадінська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Кучерук