ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/46274/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Голубєвої Г.К.
Пилипчук Н.Г.
за участю секретаря Корженкової І.О.
представників позивача Венгринюка С.В., Іордакі М.Д.
відповідача Іліка Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Підприємства «Дім»Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам»
на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.06.2012
у справі № 2а/2470/3067/11
за позовом Підприємства «Дім»Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам»
до Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Чернівецької області Державної податкової служби
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління державної казначейської служби України в Чернівецькій області
про визнання дій протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень., -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 05.04.2012 позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у м.Чернівці форми «В1»№0000930232 від 14.01.2011 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 229641,00 грн. та застосування штрафної санкції у розмірі 57410,25 грн., форми «В4»№0000940232 від 14.10.2011, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 295197,00 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 73799,25 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 229641,00 грн. Стягнуто з держбюджету судові витрати у розмірі 850 грн.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.06.2012 постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 05.04.2012 скасовано. Прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за липень 2011 року, за результатами якої складено акт №3123/23-2/35158255 від 05.10.2011.
За висновками акта перевірки позивачем допущено порушення п.8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України в результаті чого занижено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на загальну суму 295197 грн., у т.ч. за липень 2011 на суму 295197 грн. А також п.200.4 а) ст.200 ПК України та п.4.6 розділу Ш «Розрахунки з бюджетом за звітний період»наказу ДПА України №41 від 25.01.2011 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за №197/18935, в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в липні 2011 року за червень 2011 року в сумі 229641 грн. Перевіркою зменшено значення рядка 24 податкової декларації за липень 2011 року на суму 2699987 грн.
На підставі акта перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення №0000930232 від 14.10.2011, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за липень 2011 року на суму 229641,00 грн. та застосованого штрафні (фінансові) санкції в розмірі 57410,25 грн., та №0000940232 від 14.10.2011, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за липень 2011 року на 295197 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 73799,25 грн.
Відповідно до пункту 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.197.6 ст.197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями, які засновані громадськими організаціями інвалідів, де кількість інвалідів, які мають у таких організаціях основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менш як 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат з оплати праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств.
Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати зазначену пільгу за наявності реєстрації у відповідному органі державної податкової служби, яка здійснюється на підставі відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу і рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до статті 14-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право на пільги із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (далі - Комісія).
Комісія є спеціальним уповноваженим органом, створеним з метою визначення доцільності надання державної допомоги підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів у вигляді пільг з оподаткування, фінансової допомоги, позичок, дотацій, надання пріоритетів при розміщенні державного замовлення та в інших формах, а також здійснення обліку та контролю за використанням такої допомоги.
Таким чином, застосовувати пільги з оподаткування можна тільки за наявності дозволу Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.
Рішення як про видачу дозволу, так і про скасування дозволу на право користування пільгами приймається тільки такою Комісією. Положення про Комісію з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів затверджено постановою КМУ від 26.12.2000 № 1888.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підприємство позивача належить до підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, яким у періоді що перевірявся дотримано вимоги щодо кількості працюючих інвалідів - 50 % від загальної кількості працюючих та фонду оплати праці таких інвалідів, що перевищує 25% суми загальних витрат підприємства на оплату праці.
На виконання вищенаведених вимог закону, позивачем було отримано дозвіл №7 Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів на застосування пільги на період з 01.04.2011 по 01.04.2012.
У періоді що перевірявся позивачем здійснювалась закупівля насипного цементу у ВАТ «Подільський цемент», який вагонами доставлявся до підприємства позивача, де здійснювався технологічний процес щодо покращення якості продукції, відновлення її властивостей та фасування.
Сума витрат позивача на переробку (обробку) цементу становила не менше 8% продажної ціни товару, що підтверджується актом перевірки, яким перевірялась загальна фактична калькуляція та розрахунок витрат товарно-матеріальних цінностей за червень 2011 року та липень 2011 року.
З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що застосування позивачем нульової ставки податку на додану вартість здійснено з дотриманням норм чинного законодавства.
При цьому судом першої інстанції правильно зазначено, що відповідно до положень п.197.6 ст.197 Податкового кодексу України під безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.
Відповідно до пп.19.5.1.3 п.195.1 ст.195 Податкового кодексу України до робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта.
Матеріалами справи підтверджено придбання позивачем у ВАТ «Подільський цемент» насипного цементу, що відповідає ДСТУ Б В 2.7-46-96. Після обробки та фасування, згідно Сертифікату відповідності серії ВВ №UА1.037.0016371-11, що отриманий позивачем на виконання п.9.1 ДСТУ Б В 2.7-112-2002 «Цемент. Загальні технічні умови», який виданий державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики на портландцемент пакований з добавкою шлаку 6-20% марки 400 (ПЦ ІІ/А-Ш-400) та марки 500 (ПЦ І-500), виробником даної продукції є позивач. Таким чином позивачем здійснювалось покращення якості товару та сертифікацію пакованої продукції.
Здійснення технологічного процесу з виробництва фасованого цементу підтверджується дозволом наданим Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернівецькій області №7310136600-315 від 25.12.2008.
Вищенаведеним спростовуються висновки суду апеляційної інстанції про невиконання однієї з умов здійснення оподаткування податком на додану вартість за нульовою ставкою, передбаченої п.8 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України, так як внаслідок діяльності позивача нові товари (цемент) не створювались.
З огляду на викладене, рішення суду першої інстанції, яким підтверджено правомірність застосування позивачем нульової ставки при оподаткуванні податком на додану вартість постачання товарів, є правильним та скасовано судом апеляційної інстанції помилково.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Підприємства «Дім»Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам»задовольнити.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.06.2012 скасувати.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 05.04.2012 залишити в силі.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Г.К.Голубєва
Н.Г.Пилипчук