ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" лютого 2013 р. м. Київ К-38091/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Лосєва А.М., Нечитайла О.М.,
секретар судового засідання Ритова В.В.,
за участю:
представника відповідача - Ольжича О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24 листопада 2009 року
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року
у справі № 2а-10076/09/1/0170
за позовом Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет»
до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя
третя особа: Інкерманська міська рада
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Закрите акціонерне товариство «Кримвтормет»(далі -позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя (далі -відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15 липня 2009 року № 0000621503/0/167.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24 листопада 2009 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя № 0000621503/0/167 від 15 липня 2009 року, яким позивачу нараховане податкове зобов'язання на загальну суму 55676,95 грн., з яких 42828,43 грн. сума основного платежу з орендної плати за землю та 12848,52 грн. сума штрафних (фінансових) санкцій. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ЗАТ «Кримвтормет»судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24 листопада 2009 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24 листопада 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У запереченні на касаційну скаргу ЗАТ «Кримвтормет», посилаючись на те, що постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24 листопада 2009 року та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги жодним чином це не спростовують, просить відмовити в задоволенні касаційної скарги та залишити без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні представника відповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя була проведена невиїзна документальна перевірка ЗАТ «Кримвтормет»з питань правомірності нарахування, повноти та своєчасності внесення до бюджету узгоджених податкових зобов'язань по орендній платі за землю за квітень 2009 року, за результатами якої складений акт № 75/224/15-341/00190638 від 03 липня 2009 року.
За висновками акта перевірки, позивачем були порушені вимоги статті 7 Закону України «Про плату за землю», статті 21 Закону України «Про оренду землі», що призвело до заниження розміру орендної плати за земельну ділянку за квітень 2009 року на 42878,43 грн.
Зокрема, в акті перевірки було вказано, що з 01 січня 2006 року діє нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення, введена рішенням Севастопольської міської ради № 4046 від 19 жовтня 2005 року, у зв'язку з чим нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду ЗАТ «Кримвтормет», площею 8,0538 га станом на 01 січня 2006 року складає 23824420,00 грн. та, як наслідок, товариством була занижена орендна плата за земельну ділянку за квітень 2009 року на 42878,43 грн.
15 липня 2009 року на підставі вказаного акта перевірки ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя прийняла податкове повідомлення-рішення № 0000621503/0/167, яким згідно з підпунктом «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, статтею 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», визначила ЗАТ «Кримвтормет»податкове зобов'язання за платежем: орендна плата у розмірі 55676,95 грн., у тому числі: 42828,43 грн. -за основним платежем, 12848,52 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач правомірно обчислив розмір орендної плати за земельну ділянку за квітень 2009 року у відповідності до умов договору з урахуванням індексації орендної плати, з урахуванням того, що земельна ділянка, яка надана позивачу в оренду, знаходиться в межах міста Інкерман, а не в місті Севастополь, у зв'язку з чим рішення Севастопольської міської ради не можуть розповсюджуватись на територію міста Інкерман та бути обов'язковими для застосування іншими органами міста Інкерман.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 17 листопада 2004 року між Інкерманською міською радою (орендодавець) та ЗАТ «Кримвтормет» (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення № 89/08, відповідно до умов якого орендодавець у відповідності до рішення Інкерманської міської ради № 17/319 від 15 жовтня 2004 року надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Інкерман, Сімферопольське шосе, 4, для обслуговування Севастопольського виробничого відділення ЗАТ «Кримвтормет» по заготівлі та переробці металобрухту (пункт 11 статті 1 договору); в оренду передається освоєна земельна ділянка загальною площею 8,0538 га, у тому числі: під капітальними будівлями - 1,16455 га, інша земля -6,88925 га (пункт 2.1 статті 2 договору); річна орендна плата за користування земельною ділянкою визначається у відповідності до Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням сесії Інкерманської міської ради № 11/184 від 21 листопада 2003 року, у розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 4.1 статті 4 договору); розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою, згідно розрахунку, визначається за формулою: 13700929,00 грн. * 4,5% = 616541,81 грн. (пункт 4.2 статті 4 договору); наведений розрахунок розміру річної орендної плати щорічно коректується у відповідності до пункту 4.2 цього договору (пункт 4.3 статті 4 договору); орендна плата за землю вносить орендарем рівними частками щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним, у національній валюті України на спеціальний бюджетний рахунок Інкерманської міської ради за місцем розташування земельної ділянки (пункту 4.4 статті 4 договору); нарахування розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір річної орендної плати підлягає щорічному перерахунку в строк до 01 лютого поточного року у залежності від щорічно індексованої грошової оцінки земельної ділянки. Щорічний розрахунок орендної плати здійснюється орендатором у відповідності з умовами цього договору і вимогами діючого законодавства України (пункт 4.5 статті 4 договору).
30 січня 2009 року ЗАТ «Кримвтормет»подало до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, згідно показників якої розмір річної орендної плати на 2009 рік становив 755698,44 грн., щомісячний платіж -62974,87 грн.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до положень абзацу 1 статті 2 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Абзацом 2 статті 4 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно положень абзаців 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, встановлені Законом України «Про плату за землю»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно положень абзацу 1 статті 2 Закону України «Про плату за землю»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
За визначенням, наведеним у абзаці 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про плату за землю»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), оренда -засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.
Відповідно до приписів статті 13 Закону України «Про плату за землю»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 19 Закону України «Про плату за землю»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для визначення позивачу податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: орендна плата за землю слугував висновок податкового органу про те, що з 01 січня 2006 року діє нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення, введена рішенням Севастопольської міської ради № 4046 від 19 жовтня 2005 року.
Разом з цим, рішенням Севастопольської міської ради від 14 жовтня 2003 року № 1342 було затверджене Положення про порядок розгляду питань в галузі регулювання земельних відносин у місті Севастополі, пунктом 3.1 статті 3 якого (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у відповідності до вимог діючого законодавства, нормативних документів та цього Положення - регулювання земельних відносин у межах адміністративно-територіальної одиниці -міста Севастополь, за виключенням земель, що відносяться до ведення сільських, селищних рад та міської ради міста Інкерман, до прийняття та реалізації Закону України «Про статус міста -героя Севастополя»здійснюють Севастопольська міська рада та Севастопольська міська державна адміністрація, в межах їх повноважень, а також державні органи приватизації, у визначених законом випадках.
Зокрема, пунктом 3.4 статті 3 Положення про порядок розгляду питань в галузі регулювання земельних відносин у місті Севастополі, затвердженого рішенням Севастопольської міської ради від 14 жовтня 2003 року № 1342 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що сільські, Качинська селищна та Інкерманська міська ради здійснюють свої повноваження щодо регулювання земельних відносин у межах населених пунктів, що входять до складу цих рад.
Виходячи з аналізу наведених вище правових норм, а також зважаючи на те, що земельна ділянка, яка орендується позивачем згідно договору № 89/04 від 17 листопада 2004 року, знаходиться в межах міста Інкерман, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність порушення позивачем земельного законодавства та безпідставність визначення позивачу податкового зобов'язання за платежем: орендна плата у розмірі 55676,95 грн. оспорюваним податковим повідомленням-рішенням.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24 листопада 2009 року та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24 листопада 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ А.М. Лосєв
______ О.М. Нечитайло