Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-1220/12/2770
12.11.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кучерука О.В.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Курапової З.І.
секретар судового засідання Руднєва А.В.
за участю сторін:
представник позивача, Приватного підприємства "Сінектіка-Експерт-Сервіс"- Московський Віктор Олександрович - виписка серії АА №066421,
представник відповідача, Відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Севастополі, м. Севастополь- не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник відповідача, Головного управління Державного казначейства України- не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства "Сінектіка-Експерт-Сервіс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Водяхін С.А. ) від 22.06.12
за позовом Приватного підприємства "Сінектіка-Експерт-Сервіс" (вул. Комуністична, 38 кв. 47, Севастополь,99003)
до Відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Севастополі, м. Севастополь (вул. Кулакова, б. 37,Севастополь,99100)
Головного управління Державного казначейства України (вул. Бастіонна, буд.6,Київ 14,01014)
про скасування постанов, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 22.06.12 у задоволені позову за позовом Приватного підприємства "Сінектіка-Експерт-Сервіс" до Відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Севастополі, м. Севастополь про скасування постанов, зобов`язання вчинити певні дії - відмовлено.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 22.06.12 року та прийняти нове рішення по справі, яким позов задовольнити.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Сінектіка-Експерт-Сервіс".
Апеляційна скарга мотивована тим, що Управлінням Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя незаконно сформовано та направлено на адресу позивача вимоги про сплату боргу. Також, позивач наполягає на протиправності дій відповідача відносно відкриття виконавчих проваджень на підставі виконавчих документів, які мають один й той же номер.
В судовому засіданні представник позивача наполягала на задоволенні апеляційної скарги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.
03 травня 2012 року за вх. № 43957/4 на адресу відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції м. Севастополя надійшла заява Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання узгодженої вимоги про сплату боргу ПП «Сінектіка-Експерт-Сервіс»у розмірі 5 грн. 07 коп. з доданням до заяви вимоги про сплату боргу від 13 березня 2012 року № Ю-247У, копії рішення від 13 березня 2012 року № 229 та копії поштового повідомлення.
Постановою старшого державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ленінського РУЮ у м. Севастополя Єгошіної І.С. від 11 травня 2012 року відкрито виконавче провадження ВП № 32571930 з виконання вимоги № Ю-247У виданої 13 березня 2012 року про стягнення з Приватного підприємства «Сінектіка-Експерт-Сервіс»на користь УПФУ у Ленінському районі м. Севастополя заборгованості у розмірі 5 грн. 07 коп.
14 травня 2012 року за вих. № 9085/2/4 копія зазначеної постанови надіслана відповідачем на адресу Приватного підприємства «Сінектіка-Експерт-Сервіс».
Крім іншого, постановою старшого державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ленінського РУЮ у м. Севастополя Єгошіної І.С. від 14 травня 2012 року відкрито виконавче провадження ВП № 32563523 з виконання вимоги № Ю-247У виданої 13 березня 2012 року про стягнення з Приватного підприємства «Сінектіка-Експерт-Сервіс»на користь УПФУ у Ленінському районі м. Севастополя заборгованості у розмірі 5 грн. 07 коп.
15 травня 2012 року за вих. № 9094/2/4 копія зазначеної постанови надіслана відповідачем на адресу Приватного підприємства «Сінектіка-Експерт-Сервіс».
25 квітня 2012 року за вх. № 43742/4 до відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції м. Севастополя надійшла заява УПФУ у Ленінському районі м. Севастополя про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання узгодженої вимоги про сплату боргу з Приватного підприємства «Сінектіка-Експерт-Сервіс»у розмірі 39 грн. 60 коп. з доданням до заяви вимоги про сплату боргу від 06 березня 2012 року № Ю-247У та копії поштового повідомлення.
27 квітня 2012 року постановою старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Севастополя Єгошіної І.С. відкрито виконавче провадження ВП № 32382813 з виконання вимоги № Ю-247У, виданої 06 березня 2012 року про стягнення з Приватного підприємства «Сінектіка-Експерт-Сервіс»на користь УПФУ у Ленінському районі м. Севастополя заборгованості у розмірі 39 грн. 60 коп., копія якої 28 квітня 2012 року за вих. № 8183/2/4 надіслана на адресу позивача.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд зазначив, що державним виконавцем були відкрити виконавчі провадження на підставі вимог про сплату боргу, які є виконавчими документами встановленими статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та сформованими Управлінням Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя за формою, встановленою у додатку 4 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вере6сня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289.
Колегія суддів, заслухавши у відкритому судовому засіданні представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом міста Севастополь норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга Приватного підприємства "Сінектіка-Експерт-Сервіс" підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно з частиною першою, другою статті 2 цього Закону, примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Примусове виконання рішень, згідно з частиною першою статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Частиною другою вказаної статті встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті; ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; судові накази; виконавчі написи нотаріусів; посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу; рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу; рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження»у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові за наявності) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; 4) резолютивна частина рішення; 5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; 6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Частиною третьою статті 18 Закону України «Про виконавче провадження»встановлено, що виконавчий документ повинен бути підписаний уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплений печаткою. Скріплення виконавчого документа гербовою печаткою є обов'язковим у разі, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, за законом зобов'язаний мати печатку із зображенням Державного Герба України.
Статтею 25 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що Державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження»встановлено перелік підстав для відмову у відкритті виконавчого провадження.
Так, відповідно до частини першої зазначеної статті Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: 1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання; 2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом; 3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання; 4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення; 5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення; 6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону; 7) якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів; 8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Територіальний орган Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів, визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вере6сня 2010 року № 21-5 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі -Інструкція).
Пунктом 6.2 Інструкції передбачено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 4.3.6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 4.5.2, підпунктом 4.5.3 пункту 4.5 та підпунктом 4.6.2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до пункту 6.3 Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника або актів звірок з органами податкової служби сум доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях-розрахунках визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; б) якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску; в) якщо платник має на кінець звітного базового періоду борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Вимога про сплату боргу, відповідно до пункту 6.4 Інструкції, формується на підставі актів документальних перевірок, актів звірок з органами податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
При формуванні вимоги їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1-а частина - літери "Ю" (вимога до юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), 2-а частина - порядковий номер, 3-я частина - літера "У" (узгоджена вимога).
Таким чином, судова колегія погоджується з тим, що державним виконавцем були відкрити виконавчі провадження ВП № 32571930, ВП № 32382813 на підставі вимог про сплату боргу, сформованих Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя, підписаних керівником Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя та скріплених гербовою печаткою. Отже, зазначені виконавчі документи повністю відповідають вимогам, встановленим статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження».
Разом з тим, Управлінням Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя було надіслано 03 травня 2012 року за вх. № 43957/4 на адресу відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції м. Севастополя заяву з примусового виконання узгодженої вимоги про сплату боргу ПП «Сінектіка-Експерт-Сервіс»у розмірі 5 грн. 07 коп. з доданням до заяви вимоги про сплату боргу від 13 березня 2012 року № Ю-247У, 10 травня 2012 року повторно надіслано заяву з примусового виконання узгодженої вимоги про сплату боргу ПП «Сінектіка-Експерт-Сервіс»у розмірі 5 грн. 07 коп., тобто державним виконавцем за однією і тією ж вимогою № Ю-247У від 13.03.2012 року на суму 5,07 грн. було відкрито два виконавчих провадження ВП № 32571930, ВП № 32563523.
За приписами частини 8 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження»підставою для відмову у відкритті виконавчого провадження є наявність інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
Враховуючи те, що згідно зі статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого розгляду адміністративних справ, судова колегія робить висновок, що при відкритті виконавчого провадження ВП № 32563523 з виконання вимоги № Ю-247У виданої 13 березня 2012 року про стягнення з Приватного підприємства «Сінектіка-Експерт-Сервіс»на користь УПФУ у Ленінському районі м. Севастополя заборгованості у розмірі 5 грн. 07 коп., відповідач діяв з порушенням норм чинного законодавства, оскільки за вимогою № Ю-247У виданої 13 березня 2012 року вже було відкрито виконавче провадження ВП № 32571930 раніше, а саме від 11 травня 2012 року.
Судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення та прийняття нового відповідно до пунктів 1, 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Сінектіка-Експерт-Сервіс" задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 22.06.12 по справі № 2а-1220/12/2770 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов Приватного підприємства "Сінектіка-Експерт-Сервіс" задовольнити частково.
Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ленінського РУЮ у м. Севастополя Єгошиної І.С. від 14 травня 2012 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 32563523 з виконання вимоги № Ю-247У виданої 13 березня 2012 року про стягнення з Приватного підприємства «Сінектіка-Експерт-Сервіс»на користь УПФУ у Ленінському районі м. Севастополя заборгованості у розмірі 5 грн. 07 коп.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення виготовлений 19 листопада 2012 р.
Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук
Судді підпис Т.В. Дадінська
підпис З.І.Курапова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Кучерук