копія
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2013 р. Справа № 804/1143/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяЛяшко О.Б., при секретаріСтавицькому О.В., за участю: представника позивача представника відповідача представника третіх осіб - Селянського (фермерського) господарства «Осінь», Селянського (фермерського) господарства «Літо» Хусаїнова Р.О., Жевжик С.А., Костюченко С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба-Казначеївка" до Магдалинівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, Селянське (фермерське) господарство «Осінь», Селянське (фермерське) господарство «Літо» про визнання недійсними та скасування розпоряджень
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Дружба-Казначеївка» 21 січня 2013 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Магдалинівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, Селянське (фермерське) господарство «Осінь», Селянське (фермерське) господарство «Літо», Державне підприємство Центр державного земельного кадастру в особі Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру у якому просило:
1) визнати недійсним та скасувати розпорядження голови районної державної адміністрації № 255-Р-12 від 25.05.2012 «Про розірвання договору оренди земельної ділянки укладеного з ОСОБА_7, про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Осінь»;
2) визнати недійсним та скасувати розпорядження голови районної державної адміністрації № 277-Р-12 від 13.06.2012 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Осінь» для ведення фермерського господарства»;
3) визнати недійсним та скасувати розпорядження голови районної державної адміністрації № 256-Р-12 від 25.05.2012 «Про розірвання договору оренди земельної ділянки укладеного з ОСОБА_6, про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Літо»;
4) визнати недійсним та скасувати розпорядження голови районної державної адміністрації № 278-Р-12 від 13.06.2012 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Літо» для ведення фермерського господарства».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що 10 червня 2003 року було укладено договір оренди земельної ділянки між орендодавцем-власником землі Магдалинівською районною державною адміністрацією в особі Журавля О.Г., і орендарем гр. ОСОБА_6 А 13 квітня 2004 року між ОСОБА_6 (Орендар), яка діяла на підставі договору оренди земельної ділянки від 10 червня 2003 року, і СК «Дружба» (Суборендар), було укладено Договір суборенди земельної ділянки. ОСОБА_6 з 2011 року виявила бажання розірвати договір суборенди від 13 квітня 2004 року в односторонньому порядку, у зв'язку з чим звернулась до Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області. Проте, рішенням Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 22 червня 2012 року та ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 16 жовтня 2012 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 було відмовлено. Отримавши відмову у суді щодо примусового розірвання договору суборенди, ОСОБА_6 подала заяву до Магдалинівської районної державної адміністрації про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Аналогічна ситуація відбулась також з іншим орендарем. Так, 10 червня 2003 року було укладено договір оренди земельної ділянки між орендодавцем-власником землі Магдалинівською районною державною адміністрацією в особі Журавля Олександра Гавриловича, і орендарем гр. ОСОБА_7 В свою чергу, 13 квітня 2004 року, між ОСОБА_7 (Орендар), яка діяла на підставі договору оренди земельної ділянки від 10 червня 2003 року, і СК «Дружба» (Суборендар), було укладено Договір суборенди земельної ділянки. ОСОБА_7 з 2011 року виявила бажання розірвати договір суборенди від 13 квітня 2004 року в односторонньому порядку, у зв'язку з чим звернулась до Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області. Проте, рішенням Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 02 липня 2012 року та ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 16 серпня 2012 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_7 було відмовлено. Отримавши відмову у суді щодо примусового розірвання договору суборенди, ОСОБА_7 подала заяву до Магдалинівської районної державної адміністрації про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Позивач зазначає, що з огляду на Розпорядження № 277-Р-12 та № 278-Р-12 від 13 червня 2012 року вбачається, що фактично засновниками селянського (фермерського) господарства «Осінь» і селянського (фермерського) господарства «Літо» є ті ж самі ОСОБА_7 та ОСОБА_6, відповідно. Факт передачі земельних ділянок Селянському (фермерському) господарству «Літо» та Селянському (фермерському) господарству «Осінь» загальною площею 101,44 га. та 101,78 га. не підпадає під обставини, які перелічені у ч.ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України, оскільки абз. 15 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України стосується саме надання земельних ділянок громадянам, а не юридичним особам, у зв'язку з чим, підлягає застосуванню ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України.
На думку позивача, при винесенні розпоряджень голови районної державної адміністрації № 255-Р-12 від 25.05.2012 і № 256-Р-12 від 25.05.2012 Магдалинівською районною державною адміністрацією було порушено норми Земельного кодексу України, адже право оренди земельної ділянки повинне бути продано на конкурентних засадах (земельних торгах). При укладенні первісних договорів оренди від 10 червня 2003 року земельні торги не проводились оскільки у абз. 15 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва. Але селянське (фермерське) господарство «Осінь» і селянське (фермерське) господарство «Літо» є юридичними особами і на них правило передбачене абз. 15 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не розповсюджується, у зв'язку з чим після розірвання договорів оренди земельних ділянок з ОСОБА_7 та ОСОБА_6 Магдалинівська районна державна адміністрація повинна була оголосити земельні торги.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі, на їх задоволенні наполягала, посилаючись на обставини, які викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала. В обґрунтування своєї позиції зазначила, що твердження позивача стовно того, що Магдалинівською райдержадміністрацією до третіх осіб ОСОБА_6, ОСОБА_7, селянське (фермерське) господарство «Осінь», селянське (фермерське) господарство «Літо», помилково застосовано положення абз. 15 ч.2 ст.134 Земельного кодексу України є хибним, оскільки відповідно до частини 2 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» саме фізичним особам - громадянам надаються земельні ділянки для ведення фермерського господарства, але саме статтею 8 Закону «Про фермерське господарство» передбачено, що після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб, тобто як юридична особа.
Також представник відповідача пояснила, що третім особам надавалися в 2003 році земельні ділянки, як фізичним особам. В 2012 році ОСОБА_6, ОСОБА_7, на адресу Магдалинівської райдержадміністрації було подано заяви про розірвання договорів оренди земельних ділянок та надання дозволів на розробку технічних документацій вже як юридичним особам. По даним заявам Магдалинівською райдержадміністрацією помилково було винесено розпорядження, договір оренди земельної ділянки, укладений з ОСОБА_6, ОСОБА_7 розривався та надавався дозвіл на виготовлення технічної документації вже як юридичним особам. Працівником юридичного відділу райдержадміністрації при винесенні вищевказаних розпоряджень не було враховано той факт, що розпорядження про розірвання договорів оренди земельних ділянок повинні були виноситися окремо від розпоряджень про надання дозволів на виготовлення технічної документації, оскільки перш ніж по новому надавати ті самі земельні ділянки в оренду, але вже юридичним особам перш за все їх необхідно вилучити, тобто дані земельні ділянки повинні відійти у землі запасу.
Представник третіх осіб СФГ «Осінь» та СФГ «Літо» в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала. У своїх поясненнях зазначила, що рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зміни внесені підпунктами 5, 9, 10, 12 пункту 2 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-6 до ст. ст. 124, 134, 135, 137 Земельного кодексу України, тобто визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Земельного кодексу України, які регулюють питання про передачу в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності за результатами проведення земельних торгів. Право володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
Також представник третіх осіб зазначила, що станом на 05.02.2013 в системі АС ДЗК наявні відомості про проведення державної реєстрації припинення договору суборенди, який укладено між СТОВ «Дружба-Казначеївка» і ОСОБА_7 Отже, на думку представника у СТОВ «Дружба-Казначеївка» відсутні жодні права щодо спірної земельної ділянки та їхні права не порушено. Спір, що виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК.
Представник третіх осіб вказувала на те, що факт дотримання усіх вимог земельного законодавства під час вилучення та надання земельної ділянки у користування СФГ «Осінь» для ведення фермерського господарства підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складеного фахівцями Державної інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області, відповідно до якого порушення під час вилучення та надання земельної ділянки у користування СФГ «Осінь» не встановлено.
Додаткового представником третіх осіб наголошувалось на пропуску шестимісячного строку у позивача для звернення позивача до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» в особі Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру було подано до суду клопотання про його заміну як неналежного учасника процесу, у зв'язку з чим судом у судовому засіданні було ухвалено припинити участь Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного у якості третьої особи по справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Так, аналізуючи доводи представника третіх осіб щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, суд наголошує, що дане питання вже досліджувалось при вирішенні питання про відкриття провадження у справі та судом було постановлено ухвалу про визнання поважними причин пропуску строку звернення Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба-Казначеївка» до суду з адміністративним позовом. Доводи щодо факту отримання та ознайомлення зі змістом оспорюваних розпоряджень представником СТОВ «Дружба-Казначеївка» за довіреністю Кушніром В.В. не підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Щодо твердження про те, що аналогічна справа була розглянута господарським судом Дніпропетровської області за № 9/5005/8814/2012, рішенням у якій частково задоволено позов СФГ «Літо» до Магдалинівської районної державної адміністрації про укладення договору оренди земельних ділянок укладеними, то суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що господарським судом Дніпропетровської області 26 грудня 2012 року області у справі № 9/5005/8814/2012 постановлено рішення, яким позов СФГ «Літо» до Магдалинівської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему у Магдалинівському районі про визнання договору оренди землі укладеним - задоволено частково та визнано укладеними договори оренди земельних ділянок загальною площею 101,44 га на території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району для ведення фермерського господарства.
У провадженні Дніпропетровського апеляційного господарського суду перебуває справа № 9/5005/8814/2012 за апеляційною скаргою СТОВ «Дружба-Казначеївка» на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 26 грудня 2012 року, яким частково задоволено позов СФГ «Літо» до Магдалинівської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему у Магдалинівському районі - визнано укладеними договори оренди земельних ділянок загальною площею 101,44 га на території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району для ведення фермерського господарства.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 27 грудня 2012 року прийнято до провадження справу № 30/5005/9780/2012 за позовом СФГ «Осінь» до Магдалинівської районної державної адміністрації, Відділу Держкомзему у Магдалинівському районі Дніпропетровської області про визнання договорів оренди земельної ділянки укладеними, зобов'язання зареєструвати договори оренди земельної ділянки, провадження якої було порушено ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 15 листопада 2012 року (суддею Євстигнеєвою Н.М.).
Господарським судом Дніпропетровської області 28 січня 2013 року винесено ухвалу у справі № 30/5005/9780/2012, якою залучено у якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги та прийнято позовну заяву СТОВ «Дружба-Казначеївка», в якій містяться наступні вимоги:
1) визнати договір оренди земельної ділянки, укладений 10 червня 2003 року між ОСОБА_7 та Магдалинівською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, зареєстрований у Магдалинівському районному відділ земельних ресурсів 23.07.2003 за №3 МД-2 не припиненим на підставі розпорядження голови Магдалинівської районної державної адміністрації за №255-р-12 від 25 травня 2012 року «Про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного з ОСОБА_7 та про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів», що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Осінь»;
2) визнати розпорядження голови Магдалинівської районної державної адміністрації за №255-р-12 від 25 травня 2012 року «Про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного з ОСОБА_7 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів», що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Осінь» - недійсним;
3) визнати розпорядження Магдалинівської районної державної адміністрації за №277-р-12 від 13.06.2012 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Осінь» для ведення фермерського господарства - недійсним.
З огляду на те, що в межах адміністративного судочинства оскаржується правомірність винесення головою Магдалинівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області розпоряджень щодо розірвання попередніх договорів оренди земельних ділянок, надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки, затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки, а в господарському суді предметом розгляду є визнання договорів оренди земельної ділянки укладеними та зобов'язання зареєструвати такі договори, суд приходить до висновку, що зміст позовних вимог, які є предметом розгляду в межах адміністративного та господарського судочинства є відмінним.
Так, згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.п. 1, 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Отже, у зв'язку з тим, що Магдалинівська районна державна адміністрація Дніпропетровської області є органом державної влади, який виконує владні управлінські функції у сфері розпорядження землями державної власності відповідно до закону, суд вважає, що в даному випадку відповідач по справі є суб'єктом владних повноважень. Отже, спір між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Дружба-Казначеївка» та суб'єктом владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, є публічно правовим спором та належить до юрисдикції адміністративних судів.
З матеріалів справи судом встановлено, що 10 червня 2003 року було укладено договір оренди земельної ділянки між орендодавцем-власником землі Магдалинівською районною державною адміністрацією в особі Журавля О.Г., з одного боку, і орендарем гр. ОСОБА_6, з другого боку, який посвідчено приватним нотаріусом Магдалинівського районного нотаріального округу ОСОБА_10 та зареєстровано в реєстрі за № 1043.
У пункті 1 Договору визначено, що орендодавець Магдалинівська районна державна адміністрація на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації № 231-р від 19.03.2003 надає, а орендар гр. ОСОБА_6 приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Казначеївської сільської ради площею 101,44 га. (рілля).
Відповідно до п. 2 Договору земельна ділянка передається в оренду з метою сільськогосподарського використання для ведення фермерського господарства.
У пп. 3.2 п. 3 Договору визначено, що орендар має право за згодою орендодавця передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянку або її частини іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом.
Між ОСОБА_6 (Орендар), яка діяла на підставі договору оренди земельної ділянки від 10 червня 2003 року, з одного боку, і СК «Дружба» (Суборендар), з другого боку, було укладено Договір суборенди земельної ділянки від 13 квітня 2004 року.
Згідно п. 1 даного Договору орендар надає, а суборендар приймає у суборенду земельну ділянку загальною площею 101,44 га. (рілля) у строк на 24 роки для сільськогосподарського використання, а саме для сільськогосподарського виробництва, з письмової згоди орендодавця (Магдалинівської районної державної адміністрації) від 13.04.2004 № 2-07/366-04.
Рішенням Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 22 червня 2012 року та ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 16 жовтня 2012 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 щодо розірвання договору суборенди від 13 квітня 2004 року в односторонньому порядку було відмовлено.
ОСОБА_6 подала заяву до Магдалинівської районної державної адміністрації про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Головою Магдалинівської районної державної адміністрації 25 травня 2012 року було винесено розпорядження № 256-Р-12 від 25.05.2012 «Про розірвання договору оренди земельної ділянки укладеного з ОСОБА_6, про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Літо».
Згідно вищевказаного розпорядження розірвано договір оренди земельної ділянки загальною площею 101,44 га, яка розташована на території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району за межами населеного пункту, укладений 10 червня 2003 року між ОСОБА_6 та Магдалинівською районною державкою адміністрацією, який зареєстровано у Магдалинівському районному відділі земельних ресурсів 23 липня 2003 року на № 4 МД-2, факт реєстрації договору оренди посвідчено головою Казначеївської сільської ради Кушніром М.Г.
Також, даним розпорядженням надано дозвіл селянському (фермерському) господарству «Літо» на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку загальною площею 101,44 га, яка розташована па території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району за межами населеного пункту для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 49 років.
Головою Магдалинівської районної державної адміністрації 13 червня 2012 року було винесено розпорядження № 278-Р-12 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Літо» для ведення фермерського господарства».
Даним розпорядженням затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Літо» для ведення фермерського господарства на території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району за межами населеного пункту, а також надано земельну ділянку в оренду терміном на 49 років голові селянського (фермерського) господарства ОСОБА_6 загальною площею 101,44 га. для ведення фермерського господарства яка розташована на території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району.
Між орендодавцем-власником землі Магдалинівською районною державною адміністрацією в особі Журавля О.Г., з одного боку, і орендарем гр. ОСОБА_7, з другого боку, 10 червня 2003 року було укладено договір оренди земельної ділянки, який посвідчено приватним нотаріусом Магдалинівського районного нотаріального округу ОСОБА_10 та зареєстровано в реєстрі за № 1046.
У п. 1 Договору орендодавець Магдалинівська районна державна адміністрація на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації № 232-р від 19.03.2003 надає, а орендар гр. ОСОБА_7 приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Казначеївської сільської ради площею 101,78 га. (рілля).
Відповідно до п. 2 Договору земельна ділянка передається в оренду з метою сільськогосподарського використання для ведення фермерського господарства.
У пп. 3.2 п. 3 Договору визначено, що орендар має право за згодою орендодавця передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянку або її частини іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом.
Між ОСОБА_7 (Орендар), яка діяла на підставі договору оренди земельної ділянки від 10 червня 2003 року, з одного боку, і СК «Дружба» (Суборендар), з другого боку, 13 квітня 2004 року було укладено Договір суборенди земельної ділянки.
Згідно до п. 1 Договору орендар надає, а суборендар приймає у суборенду земельну ділянку загальною площею 101,78 га. (рілля) у строк на 24 роки для сільськогосподарського використання, а саме для сільськогосподарського виробництва, з письмової згоди орендодавця (Магдалинівської районної державної адміністрації) від 13.04.2004 № 2-07/366-04.
Рішенням Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 02 липня 2012 року та ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 16 серпня 2012 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_7 щодо розірвання договору суборенди від 13 квітня 2004 року в односторонньому порядку було відмовлено.
ОСОБА_7 подала заяву до Магдалинівської районної державної адміністрації про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Головою Магдалинівської районної державної адміністрації 25 травня 2012 року було винесено розпорядження № 255-Р-12 від 25.05.2012 «Про розірвання договору оренди земельної ділянки укладеного з ОСОБА_7, про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Осінь».
Відповідно до даного розпорядження розірвано договір оренди земельної ділянки загальною площею 101,78 га, яка розташована на території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району за межами населеного пункту, укладений 10 червня 2003 року між ОСОБА_7 та Магдалинівською районною державкою адміністрацією, який зареєстровано у Магдалинівському районному відділі земельних ресурсів 23 липня 2003 року на № 4 МД-3, факт реєстрації договору оренди посвідчено головою Казначеївської сільської ради Кушніром М.Г.
Також, даним розпорядженням надано дозвіл селянському (фермерському) господарству «Осінь» на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку загальною площею 101,78 га, яка розташована па території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району за межами населеного пункту для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 49 років.
Головою Магдалинівської районної державної адміністрації 13 червня 2012 року було винесено розпорядження № 277-Р-12 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Осінь» для ведення фермерського господарства».
Даним розпорядженням затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Осінь» для ведення фермерського господарства на території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району за межами населеного пункту, а також надано земельну ділянку в оренду терміном на 49 років голові селянського (фермерського) господарства ОСОБА_7 загальною площею 101,78 га. для ведення фермерського господарства яка розташована на території Казначеївської сільської ради Магдалинівського району.
Голова Магдалинівської районної державної адміністрації Журавель О.Г. 29 жовтня 2012 року направив до голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Вілкула О.Ю. листа за вих. № 01-15/1862/12 «Про скасування розпоряджень».
Зі змісту даного листа та пояснень у судовому засіданні представника відповідача, судом встановлено, що при винесенні розпоряджень від 13 червня 2012 року № 278-Р-12 та №277-Р-12 не було виконано п.п. 1.1 доручення голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації «Про здійснення контролю за дотриманням чинного законодавства при прийнятті розпоряджень головами райдержадміністрацій», а саме було відсутнє погодження юридичного управління Дніпропетровської обласної державної адміністрації проектів розпоряджень по затвердженню даних документацій.
Також, у судовому засіданні представником відповідача було визнано адміністративний позов в частині протиправності винесених розпоряджень голови Магдалинівської районної державної адміністрації від 13 червня 2012 року № 278-Р-12 та №277-Р-12 у повному обсязі.
Так, згідно ч.ч. 1, 3 ст. 136 КАС України визначено, що відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
У ч. 3 ст. 112 КАС України визначено, що у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
З поданих представником третіх осіб доказів, які долучені до матеріалів справи, судом встановлено, що станом на 30 грудня 2012 року в базі даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру Дніпропетровської області існують відомості щодо припинення договорів суборенди між СК «Дружба» та ОСОБА_7, СК «Дружба» та ОСОБА_6, що підтверджується листом ДП «Центр державного земельного кадастру» Дніпропетровської регіональної філії від 05 лютого 2013 року за вих. № 3-2/198.
Представником третьої особи у своїх письмових поясненнях наголошувалось, що позивачем надано суд неправдиву інформацію з Відділу Держкомзему у Магдалинівському районі Дніпропетровської області щодо дійсності договорів суборенди між СК «Дружба» та ОСОБА_7, СК «Дружба» та ОСОБА_6
Дослідивши подані з обох сторін докази, суд прийшов до висновку, що позивачем подано листи Відділу Держкомзему у Магдалинівському районі Дніпропетровської області від 29 грудня 2012 року, а представником третьої особи надано листа від 05 лютого 2013 року, у якому вказано, що інформацію до автоматизованої системи Державного земельного кадастру Дніпропетровської області про розірвання договорів суборенди було внесено 30 грудня 2012 року, тобто на день пізніше отримання інформації позивачем. З огляду на викладене, суд не може відноситись критично до даних доказів, оскільки вони правомірно підтверджують обставини справи, проте, суд приймає до уваги, що інформація, яка в них визначається на момент винесення судового рішення є застарілою.
У своїх письмових поясненнях представник третіх осіб посилається на Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зміни внесені підпунктами 5, 9, 10, 12 пункту 2 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-6 до ст. ст. 124, 134, 135, 137 ЗК України, тобто визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Земельного кодексу України, які регулюють питання про передачу в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності за результатами проведення земельних торгів.
Проте, суд наголошує, що Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 було прийняте 22 травня 2008 року, а вже 16 вересня 2008 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» № 509-VI, у якому викладено новий текст статті 134 Земельного кодексу України, також 05 липня 2012 року було прийнято Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону» № 5077-VI, у якому викладено нову редакцію статті 135 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 19 Основного Закону встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про оренду землі» орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.
Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.
Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі.
У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.
Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).
Згідно п. 2 частини 1 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
У статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно ч. 1, п. 15 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV визначено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Також, ч.ч. 1 та 2 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» визначено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.
Згідно статті 8 Закону України «Про фермерське господарство» після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Частиною 1 статті 34 Закону України «Про оренду землі» визначено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах визначених договором.
Судом, в ході розгляду адміністративної справи, було встановлено, що земельні ділянки після розірвання договорів оренди з фізичними особами не були вилучені, як то встановлено нормами Закону, дані земельні ділянки повинні були відійти у землі запасу, проте, цього не відбулось.
Відповідно до ч.ч. 1, 4, 5 ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:
а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
б) стартова ціна лота;
в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;
г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та виконавцем земельних торгів за рахунок коштів, що сплачуються організатором як винагорода виконавцю, та реєстраційних внесків учасників торгів.
Після опублікування оголошення про проведення земельних торгів виконавець може відмовитися від договору лише у випадках, якщо проведення земельних торгів стало неможливим з незалежних від нього причин.
Згідно ч.ч. 5, 6, 24 ст. 137 Земельного кодексу України, розміщення інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, здійснюється безоплатно. Технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення оголошення про проведення торгів, повинні забезпечувати юридичним та фізичним особам можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування інформації із застосуванням поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених технологічних чи програмних засобів, цілодобово, без обмежень.
Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.
Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев'ятою цієї статті.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши обставини справи, суд прийшов до висновку, що при винесенні розпоряджень голови Магдалинівської районної державної адміністрації від 25 травня 2012 року за № № 255-Р-12 та № 256-Р-12, не було враховано той факт, що розпорядження про розірвання договорів оренди земельних ділянок повинні були виноситися окремо від розпоряджень про надання дозволів на виготовлення технічної документації, адже Законом України «Про оренду землі» чітко встановлено обов'язок вилучення земельних ділянок після розірвання договорів оренди.
Також суд вважає, що третім особам ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у 2003 році правомірно надавались земельні ділянки та відповідно до норм Закону України «Про фермерське господарство» після укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фізичні особи мали право на реєстрацію фермерського господарства у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб, в даному випадку розірвання попереднього договору, укладеного з фізичною особою не вимагається.
З огляду на вищевикладене, та на факт визнання відповідачем адміністративного позову в частині визнання протиправними та скасування розпоряджень голови Магдалинівської районної державної адміністрації від 13 червня 2012 року за № 277-Р-12 та № 278-Р-12, а також визнання протиправними та скасування розпоряджень голови Магдалинівської районної державної адміністрації від 25 травня 2012 року за № 255-Р-12 та № 256-Р-12 в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Осінь» та селянського (фермерського) господарства «Літо», відповідно, суд вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити частково.
Проте, суд відмовляє у визнанні протиправними та скасуванні розпоряджень голови Магдалинівської районної державної адміністрації від 25 травня 2012 року за № 255-Р-12 та № 256-Р-12 в частині розірвання договорів оренди земельної ділянки укладених з ОСОБА_7 та ОСОБА_6, відповідно, оскільки в даному випадку право на розірвання укладеного договору оренди земельної ділянки встановлено як Законом, так і самим договором і особа не може бути позбавлена даного права.
Згідно з ч.ч. 1, 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба-Казначеївка" - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Магдалинівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 255-Р-12 від 25 травня 2012 р. в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Осінь.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Магдалинівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 277-Р-12 від 13 червня 2012 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Осінь» для ведення фермерського господарства».
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Магдалинівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 256-Р-12 від 25 травня 2012 р. в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Літо».
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Магдалинівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 278-Р-12 від 13 червня 2012 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку селянського (фермерського) господарства «Літо» для ведення фермерського господарства».
В решті позову - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба-Казначеївка" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 25 грн. 80 коп. (двадцять п'ять грн. 80 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 25 лютого 2013 року
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили 25.02.2013 р. СуддяО.Б. Ляшко О.Б. Ляшко