ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/5018/2012
20 лютого 2013 року
11год. 33хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Ткачук Н.С. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби
до
Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" в особі Костопільського військового лісгоспу
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ :
Костопільська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби звернулася до суду з позовом до Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" в особі Костопільського військового лісгоспу про стягнення заборгованості в сумі 289238,25 грн.
З урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (а.с.81) позивач просить стягнути з відповідача податкову заборгованість на загальну суму 211663,59 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, однак подав письмову заяву, якою просить розгляд справи провести без його участі.
Відповідач в судове засідання участі повноважного представника не забезпечив, однак подав письмову заяву, якою просив розгляд справи провести без участі його представника.
Судом не визнавалася обов’язковою участь сторін в судовому засіданні.
Оскільки в матеріалах адміністративної справи наявні клопотання всіх осіб, які беруть участь у справі про розгляд справи за їх відсутності, у відповідності до вимог ч. 4 ст.122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з ч.3 ст.95 ЦК України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Судом встановлено, що Костопільський військовий лісгосп є філією Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" та не має прав юридичної особи.
Враховуючи приписи ч.4 ст.50 КАС України та ч.3 ст.95 ЦК України, керуючись ч.4 ст.19, ст.52 КАС України, суд допустив заміну неналежного відповідача - Державне підприємство "Львівський військовий лісокомбінат" в особі Костопільського військового лісгоспу на належного - Державне підприємство "Львівський військовий лісокомбінат".
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги в їх сукупності, на підставі чинного законодавства, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07.08.1996 року державним реєстратором виконавчого комітету Львівської міської ради Державне підприємство "Львівський військовий лісокомбінат" було зареєстровано юридичною особою, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.5). 14.04.1997 року Державним підприємством "Львівський військовий лісокомбінат" створено філію Костопільський військовий лісгосп без права юридичної особи, що підтверджується копією довідки з ЄРПОУ (а.с.6). 06.09.1997 року Костопільський військовий лісгосп Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" взято на облік платника податків в Костопільській МДПІ, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків (а.с.49).
Станом на день розгляду справи судом згідно з даними обліку позивача за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом по податку на прибуток та збору за спеціальне використання лісових ресурсів на загальну суму 211663,59 грн.
Заборгованість філії відповідача по податку на прибуток на загальну суму 187446,31 грн. виникла на підставі:
податкового повідомленням-рішенням форми "Р" №0000113540 від 23.03.2012 р. (а.с.66), складеного на підставі акта перевірки №4/16-30/24298010 від 05.03.2012 р.(а.с.67-69);
податкового повідомленням-рішенням форми "Ш" №0003961530 від 02.10.2012 р. (а.с.14), складеного на підставі акта перевірки №483/15/24298010 від 02.10.2012 р.(а.с.15-16);
податкового повідомленням-рішенням форми "Ш" №0004921530 від 29.11.2012 р. (а.с.60), складеного на підставі акта перевірки №610/15/24298010 від 29.11.2012 р.(а.с.61-62);
рішення про розстрочення податкового боргу №3 від 28.02.2012 року (а.с.13), договору на розстрочення податкового боргу №3 від 28.02.2012 року (а.с.11);
сплати податку в сумі 160,65 грн. (облікова картка платника а.с.132-147);
нарахованої позивачем за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань пені в сумі 22453,93 грн. (облікова картка платника а.с.132-147);
відсотків за розстрочення податкового боргу в сумі 507,99 грн. (облікова картка платника а.с.132-147).
Заборгованість філії відповідача по збору за спеціальне використання лісових ресурсів на загальну суму 24217,28 грн. виникла на підставі:
поданої відповідачем до податкової інспекції податкового розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів за ІІІ квартали 2012 року в сумі 22833 грн. (а.с.23-25);
податкового повідомленням-рішенням форми "Ш" №0004981530 від 29.11.2012 р. (а.с.56), складеного на підставі акта перевірки №612/15/24298010 від 29.11.2012 р.(а.с.57);
нарахованої позивачем за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань пені в сумі 60,38 грн. (облікова картка платника а.с.96, 99-131);
відсотків за розстрочення податкового боргу в сумі 723,90 грн. (облікова картка платника нарахованої позивачем за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань пені в сумі 22453,93 грн. (облікова картка платника а.с.132-147);
відсотків за розстрочення податкового боргу в сумі 507,99 грн. (облікова картка платника а.с.132-147).
Вказані вище акти перевірок та податкові повідомлення-рішення вручені головному бухгалтеру Костопільського військового лісгоспу Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат", що підтверджується підписами посадової особи на актах перевірок та податкових повідомленнях-рішеннях.
На момент розгляду справи судом заборгованість перед бюджетом на загальну суму 211663,59 грн. відповідачем не погашено.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 9 Податкового кодексу України встановлено, що податок на прибуток підприємств та збір за спеціальне використання лісових ресурсів належать до загальнодержавних податків і зборів та справляються на всій території України.
Згідно з п.54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Оскільки податкове зобов'язання зі сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів визначене платником податку (філією відповідача) самостійно в поданому до податкового органу податковому розрахунку, то таке підлягає сплаті.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Всупереч цьому, філія відповідач не сплатив узгоджене податкове зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 22833 грн.
Згідно з п.п. 54.3.2. п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
З акта перевірки №4/16-30/24298010 від 05.03.2012 р. та винесеного на підставі нього податкового повідомлення - рішення №0000113540 від 23.03.2012 р. вбачається, що грошове зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 537830,50 грн. податковим органом нараховано за порушення філією відповідача вимог норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та норм Податкового кодексу України.
Статтею 126 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як вбачається з актів перевірки №483/15/24298010 від 02.10.2012 р., №610/15/24298010 від 29.11.2012 р., №612/15/24298010 від 29.11.2012 р. та винесених на підставі них податкових повідомлень - рішень форми "Ш" відповідно №0003961530 від 02.10.2012 р., №0004921530 від 29.11.2012 р., №0004981530 від 29.11.2012 р. за затримку до 30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання податковим органом відповідачу було визначено суму штрафних санкцій у розмірі 417,66 грн., у розмірі 868,03 грн., що становить 10% від погашених сум податкового боргу та за затримку більше 30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання податковим органом відповідачу було визначено суми штрафних санкцій у розмірі 600 грн., що становить 20% від погашених сум податкового боргу.
Відповідно до п.54.5 ст. 54 Податкового кодексу України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Судом встановлено, що відповідач оскаржував в судовому порядку податкове повідомлення - рішення форми "Р" №0000113540 від 23.03.2012 р. Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23 травня 2012 року по справі №2а/1770/1258/2012 (а.с.149-153), залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2012 року (а.с.63-65), адміністративний позов Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" до Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання нечинним податкового-повідомлення рішення №0000113540 від 23.03.2012 р. задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове-повідомлення рішення №0000113540 від 23.03.2012 р. в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на загальну суму 386762,25 грн., в тому числі за основним платежем - 316679 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 70083,25 грн.
Постанова Рівненського окружного адміністративного суду від 23 травня 2012 року по справі №2а/1770/1258/2012 набрала законної сили 13.09.2012 року. Відтак, сума грошового зобов'язання визначена в податковому повідомленні-рішенні №0000113540 від 23.03.2012 р. в розмірі 150907,60 грн. є узгодженою і підлягає сплаті.
Згідно з даними документообігу Рівненського окружного адміністративного суду Державне підприємство "Львівський військовий лісокомбінат" в судовому порядку повідомлення-рішення форми "Ш" №0003961530 від 02.10.2012 р., №0004921530 від 29.11.2012 р., №0004981530 від 29.11.2012 р. про застосування штрафних санкцій не оскаржувало. Відтак, підстави для відмови в задоволенні позовних вимог в частині стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 1885,69 грн. у суду відсутні.
Згідно з ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. Пунктом 129.3 цієї статті встановлено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Позивачем на суму податкового боргу за несвоєчасне погашення відповідачем узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток та збору за спеціальне використання лісових ресурсів була нарахована пеня на загальну суму 22514,31 грн.
В силу вимог п.100.2 ст.100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу стосовно загальнодержавних податків та зборів у межах одного бюджетного року, відповідно до п.100.8 вказаної статті, приймається керівником контролюючого органу (його заступником). Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п.100.6. вказаної статті розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Судом встановлено, що заборгованість відповідача з податку на прибуток в сумі 12291,10 грн. виникла внаслідок несплати філією відповідача розстрочених сум податкових зобов'язань за жовтень-грудень 2012 року відповідно до договору №3 від 28.02.2012 року (а.с.11), укладеного між Костопільською МДПІ та Костопільським військовим лісгоспом Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" на підставі рішення про розстрочення податкового боргу №3 від 28.02.2012 року (а.с.13).
Пунктом 100.1 статті 100 Податкового кодексу України встановлено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Відповідно до п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України пеня, визначена пп.129.1.1 п.129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Позивачем на розстрочені суми податкового боргу з податку на прибуток та збору за спеціальне використання лісових ресурсів було нараховано проценти відповідно в сумі 507,99 грн. та в сумі 723,90 грн., всього на загальну суму 1231,89 грн.
На час розгляду справи судом філія відповідача заборгованість по узгоджених податкових зобов'язаннях по податку на прибуток та збору за спеціальне використання лісових ресурсів на загальну суму 211663,59 грн. не сплатила.
Статтею 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
08.06.2012 р. позивачем філії відповідачу було виставлено податкову вимогу форми "Ю" №46 (а.с.29), яка на момент подання адміністративного позову останнім не задоволена. У встановленому порядку податкова вимога не оскаржувалася. Дану вимогу було вручено 11.06.2012 року головному бухгалтеру Костопільського військового лісгоспу Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" під розписку (а.с.29).
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України встановлено право органів державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" податкову заборгованість філії Костопільський військовий лісгосп по податку на прибуток в сумі 187446,31 грн. та збору за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 24217,28 грн., всього на загальну суму 211663,59 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ткачук Н.С.