Постанова № 29525052, 12.02.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.02.2013
Номер справи
826/719/13-а
Номер документу
29525052
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 лютого 2013 року 18:56 № 826/719/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., за участю секретаря судового засідання Мосійчук І.М. та представників: позивача - Сидоренка А.С., відповідача - Добровольської О.Ю., Процая І.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»доОкружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків державної податкової службипровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10 жовтня 2012 року № 0004414120, № 0004424120, -

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 лютого 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

18 січня 2013 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - ПАТ «НАК «Нафтогаз України») з адміністративним позовом до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби (далі - відповідача) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10 жовтня 2012 року № 0004414120, № 0004424120.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 січня 2012 року відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та адміністративну справу № 826/719/13-а призначено до судового розгляду на 06 лютого 2013 року.

06 лютого 2013 року у судовому засіданні оголошено перерву до 12 лютого 2013 року.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 20077720) зареєстроване Районною державною адміністрацією у Дніпровському районі м. Києва 02 червня 1998 року за № 03712, перереєстровано в зв'язку із зміною юридичної адреси Районною державною адміністрацією у Старокиївському районі м. Києва 13 листопада 2000 року за № 05712, після чого повторно перереєстровано Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 12 травня 2005 року за № 10741200000007172 та 19 січня 2006 року за № 10741050002007172. Місцезнаходження ПАТ «НАК «Нафтогаз України»: 01001, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6.

ПАТ «НАК «Нафтогаз України» взято на податковий облік Державною податковою інспекцією в Дніпровському районі м. Києва 08 червня 1998 року за № 11817. В подальшому, 31 липня 2002 року, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» взято на податковий облік Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків, а станом на момент виникнення спірних правовідносин позивач перебував на обліку у відповідача, який є правонаступником Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків.

До видів діяльності ПАТ «НАК «Нафтогаз України» за КВЕД відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 25 листопада 2010 року серії АБ № 236500 відносяться: 74.15.0 Управління підприємствами, 11.10.1 Добування нафти, 11.10.2 Добування природного газу, 51.51.0 Оптова торгівля паливом, 60.30.2 Транспортування газу трубопроводами.

У вересні 2012 року на підставі наказу Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 08 серпня 2012 року № 326, відповідачем проведено позапланову виїзну документальну перевірку ПАТ «НАК «Нафтогаз України» з питань дотримання вимог податкового законодавства при операціях з придбання та подальшої реалізації природного газу для задоволення потреб суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію, у тому числі блочних (модульних) котелень, установлених на дахові та прибудованих (виходячи з обсягу природного газу, що використовується для виробництва та надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води) за період з 01 січня 2010 року по 30 червня 2012 року, за результатами якої складено акт від 25 вересня 2012 року № 1073/20077720.

У періоді, який перевірявся, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» було платником: податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з доходу фізичних осіб, земельного податку, орендної плати за землю, рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України, збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, екологічного податку, збору за спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення, державного мита.

Водночас, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не є консолідованим платником податку на прибуток, податок на додану вартість сплачує централізовано з урахуванням філії Метрологічний центр Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».

Під час проведення перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем вимог підпункту 153.2.6 пункту 153.2 статті 153 Податкового кодексу України, в результаті чого ПАТ «НАК «Нафтогаз України» при реалізації пов'язаним особам природного газу за період з 01 квітня 2011 року по 30 червня 2012 року неправомірно відображено витрати в розмірі, більшому за доходи, всього в сумі 4 103 271 045, 00 грн., у зв'язку з чим занижено податок на прибуток за період з 01 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 року до сплати в сумі 556 899 449, 00 грн., у тому числі: за ІІ квартал 2011 року - 163 259 000,00 грн., за ІІІ квартал 2011 року - 201 286 127, 00 грн., IV квартал 2011 року - 355 613 322, 00 грн. та завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І півріччя 2012 року на суму 1 681 969 094,00 грн.

ПАТ «НАК «Нафтогаз України» подано до податкового органу письмові заперечення від 03 жовтня 2012 року № 9-5544/1.6-12 (вх. Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 03 жовтня 2012 року № 12602/10) на акт перевірки від 25 вересня 2012 року № 1073/20077720.

За результати розгляду заперечення позивача на акт перевірки, податковим органом висновки, викладені в акті перевірки 25 вересня 2012 року № 1073/20077720, залишено без змін.

10 жовтня 2012 року на підставі акту перевірки Окружною державною податковою службою - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 0004414120 форми «П», яким відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України за порушення пп. 153.2.6 пункту 153.2 статті 153 Податкового кодексу України ПАТ «НАК «Нафтогаз України» визначено суму завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 1 681 969 094, 00 грн.;

- № 0004424120, яким відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, п. 123. 1 ст. 123 Податкового кодексу України та згідно з п. 6 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за порушення пп. 153.2.6 пункту 153.2 статті 153 Податкового кодексу України ПАТ «НАК «Нафтогаз України» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток загальному розмірі 556 899 449, 00 грн., в тому числі: за основним платежем - в розмірі 556 899 449, 00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - в розмірі 0, 00 грн..

22 жовтня 2012 року на вказані податкові повідомлення-рішення ПАТ «НАК «Нафтогаз України» подано до Державної податкової служби України скарги № 14/2-434 (вх. ДПС України № 5323/0/6-12 від 25 жовтня 2012 року ) та № 14/2-435 (вхідний ДПС України № 5324/0/6-12 від 25 жовтня 2012 року), яка своїм рішення від 24 грудня 2012 року № 7603/0/61-12/10-2115 податкові повідомлення-рішення залишила без змін, а скарги залишила без задоволення.

Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання їх протиправними та скасування.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення ПАТ «НАК «Нафтогаз України» вимог підпункту 153.2.6 пункту 153.2 статті 153 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 року до сплати в сумі 556899449,00 грн., у тому числі: за ІІ квартал 2011 року - 163259000,00 грн., за ІІІ квартал 2011 року - 201286127,00 грн., IV квартал 2011 року - 355613322,00 грн. та завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І півріччя 2012 року на суму 1681969094,00 грн.

На думку позивача, висновки, викладені в акті перевірки від 25 вересня 2012 року № 1073/20077720, не відповідають дійсності та нормам чинного законодавства, а тому податкові повідомлення-рішення, винесені за наслідками даного акту, є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідач - Окружна державна податкова служба - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків державної податкової служби подала заперечення проти позову, в яких просить в задоволенні позовних вимог ПАТ «НАК «Нафтогаз України» відмовити в повному обсязі.

Відповідач в обґрунтування своєї правової позиції, викладеної в запереченнях, посилається на те, що позивачу правомірно визначено суму завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток та донараховано суму грошового зобов'язання з податку на прибуток спірними податковими повідомленнями-рішеннями, оскільки останнім при реалізації пов'язаним особам природного газу за період з 01 квітня 2011 року по 30 червня 2012 року неправомірно відображено витрати.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з доводами Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», виходячи з наступного.

Спірні правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Конституції України, Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.

До набуття чинності Податковим кодексом України, (чинний з 01.01.2011 р.) спірні правовідносини між ПАТ «НАК «Нафтогаз України», як платником податків та податковим органом, як контролюючим органом, регулювалися Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР, Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1729 «Про забезпечення споживачів природним газом» Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» є уповноваженим суб'єктом з формування і розпорядження ресурсами природного газу, що використовується для задоволення потреб населення, релігійних організацій, установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25.12.96р. № 1548 НКРЕ встановлює роздрібні ціни на природний газ для потреб населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2008р. №938 унесені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. №605 "Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», згідно з якими скасовується середньозважені граничні рівні цін, за обсягами споживання природного газу.

Відповідно до Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ), затвердженого Указом Президента України від 21.04.1998р. №335/98 «Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) є незалежним позавідомчим постійно діючим державним органом, створює для суб'єктів оптового ринку електричної енергії, ринків газу, нафти та нафтопродуктів передумови для впевненості у справедливості цих ринків і правил, за якими вони працюватимуть, шляхом відкритого обговорення питань, що належить до компетенції Комісії, у присутності постачальників і споживачів, представників громадськості та засобів масової інформації (п. 24 ч. 4 Положення).

У відповідності до підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України пов'язані особи - юридичні та/або фізичні особи, взаємовідносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють і які відповідають будь-якій з наведених нижче ознак:

- юридична особа, що здійснює контроль за господарською діяльністю платника податку або контролюється таким платником податку чи перебуває під спільним контролем з таким платником податку;

- фізична особа або члени її сім'ї, які здійснюють контроль за платником податку;

- посадова особа платника податку, уповноважена здійснювати від імені платника податку юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення правових відносин, а також члени її сім'ї;

- платники податку - учасники об'єднання підприємств незалежно від його виду та організаційно-правової форми, що провадять свою господарську діяльність шляхом утворення такого об'єднання.

Під контролем господарської діяльності платника податку, відповідно до вказаної статті, слід розуміти:

а) володіння безпосередньо або через пов'язаних фізичних та/або юридичних осіб часткою (паєм, пакетом акцій) статутного фонду платника податку в розмірі не менш як 20 відсотків статутного фонду платника податку;

б) вплив безпосередньо або через пов'язаних фізичних та/або юридичних осіб на господарську діяльність суб'єкта господарювання в результаті:

- надання права, яке забезпечує вирішальний влив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління платника податку;

- обіймання посад членів наглядової (спостережної) ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів платника податку особами, які вже обіймають одну чи декілька із зазначених посад в іншому суб'єкті господарювання;

- обіймання посади керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу платника податку особою, яка вже обіймає одну чи декілька із зазначених посад в інших суб'єктах господарювання;

- надання права на укладення договорів і контрактів, які дають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов'язкові до виконання вказівки або здійснювати делеговані повноваження і функції органу управління платника податку.

Відповідно до пп. 153.2.1, пп.153.2.2. п. 153.2 ст. 153 Податкового кодексу України дохід, отриманий платником податку від продажу товарів (виконання робіт, надання послуг) пов'язаним особам, визначається відповідно до договірних цін, але не менших від звичайних цін на такі товари, роботи, послуги, що діяли на дату такого продажу, у разі, якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги). Витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи, визначаються виходячи з договірних цін, але не вищих за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання, у разі якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги).

Положення підпунктів 153.2.1 і 153.2.2 цього пункту поширюються також на операції з особами, які: не є платниками цього податку та на тих, які сплачують податок за іншими ставками, ніж платник податку на прибуток (пп. 153.2.3 п. 153.2 ст. 153 Податкового кодексу України).

Згідно із пп. 153.2.4. п. 153.2 ст. 153 Податкового кодексу України витрати платника податку, понесені у вигляді сплати процентів за депозитами, кредитами (операціями фінансового лізингу), позиками, іншими цивільно-правовими договорами із пов'язаними з платником податку особами, визначаються відповідно до ставок, визначених у договорі, але не вищих за звичайну процентну ставку за депозит, кредит (позику) на дату укладення відповідних договорів.

Підпунктом 153.2.5 п. 153.2 ст. 153 Податкового кодексу України передбачено, що доходи платника податку, отримані у вигляді процентів за депозитами, кредитами (операціями фінансового лізингу), позиками, іншими цивільно-правовими договорами із пов'язаними з платником податку особами, визначаються відповідно до ставок процента, зазначених у договорі, але не нижчих від звичайної процентної ставки за депозит, звичайної ставки процента за кредит (позику) на дату укладення відповідних договорів.

Відповідно до пп. 153.2.6 п. 153.2 ст. 153 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати на оплату винагород або інших видів заохочень пов'язаним з таким платником податку фізичним особам у разі, якщо немає документальних доказів, що таку оплату було проведено як компенсацію за фактично надану послугу (відпрацьований час). За наявності зазначених документальних доказів віднесенню до складу витрат підлягає фактична сума оплати, але не більша, ніж сума, розрахована за звичайними цінами.

Витрати, понесені у зв'язку з продажем/обміном товарів, виконанням робіт, наданням послуг пов'язаним з таким платником податку особам або за операціями з давальницькою сировиною, визнаються в розмірі, що не перевищує доходи, отримані від такого продажу/обміну.

Як вбачається з акту перевірки та не заперечувалось сторонами під час розгляду справи, за період з 01 січня 2010 року по 30 червня 2012 року відповідно до Контракту купівлі-продажу від 19 січня 2009 року № КП позивачем отримано від ВАТ «Газпром» 88133039,744 тис. мі природного газу загальною вартістю 21778558374,55 грн.

Зазначені поставки природного газу супроводжувались актами прийому-передачі на загальну суму 211778558374,55 грн., в тому числі: за січень 2010 року № 1-К-10-КП (2551201,804 тис. мі природного газу за ціною 303,96 дол. США за тис. мі загальною вартістю 6204636958,68 грн.), лютий 2010 року № 2-К-10-КП (6906,719 тис. мі природного газу за ціною 304,03 дол. США за тис. мі загальною вартістю 16801317,10 грн.), лютий 2010 року № 2-К-10-КП (2013030,879 тис. мі природного газу за ціною 304,03 дол. США за тис. мі загальною вартістю 4890054008,30 грн.), березень 2010 року № 3-К-10-КП (4649,780 тис. мі природного газу за ціною 304,58 дол. США за тис. мі загальною вартістю 11307180,24 грн.), березень 2010 року № 3-К-10-КП (1898065,783 тис. мі природного газу за ціною 304,58 дол. США за тис. мі загальною вартістю 4581544543,81 грн.), квітень 2010 року № 4-К-10-КП (1834017,130 тис. мі природного газу за ціною 233,03 дол. США за тис. мі загальною вартістю 3387379161,43 грн.), травень 2010 року № 5-К-10-КП (3327309,628 тис. мі природного газу за ціною 233,32 дол. США за тис. мі загальною вартістю 6152476100,81 грн.), червень 2010 року № 6-К-10-КП (3220977,124 тис. мі природного газу за ціною 234,41 дол. США за тис. мі загальною вартістю 5970016261,09 грн.), липень 2010 року № 7-К-10-КП (2846616,310 тис. мі природного газу за ціною 249,94 дол. США за тис. мі загальною вартістю 5615879829,80 грн.), серпень 2010 року № 8-К-10-КП (276341,507 тис. мі природного газу за ціною 250,33 дол. США за тис. мі загальною вартістю 5839296808,20 грн.), серпень 2010 року № 8-К-10-КП (2681403,126 тис. мі природного газу за ціною 250,33 дол. США за тис. мі), вересень 2010 року № 9-К-10-КП (161351,972 тис. мі природного газу за ціною 249,44 дол. США за тис. мі загальною вартістю 5859150631,75 грн.), вересень 2010 року № 9-К-10-КП (2807002,554 тис. мі природного газу за ціною 249,44 дол. США за тис. мі), жовтень 2010 року № 10-К-10-КП (59464,176 тис. мі природного газу за ціною 252,57 дол. США за тис. мі загальною вартістю 8625418862,87 грн.), жовтень 2010 року № 10-К-10-КП (4257072,087 тис. мі природного газу за ціною 252,57 дол. США за тис. мі), листопад 2010 року № 11-К-10-КП (3913270,1502 тис. мі природного газу за ціною 252,35 дол. США за тис. мі загальною вартістю 7838884633,15 грн.), грудень 2010 року № 12-К-10-КП (4615173,884 тис. мі природного газу за ціною 252,33 дол. США за тис. мі загальною вартістю 9271772465,76 грн.), січень 2011 року № 1-К-11-КП (2660989,898 тис. мі природного газу за ціною 263,06 дол. США за тис. мі загальною вартістю 12788370217,06 грн.), січень 2011 року № 1-К-11-КП (3462336,698 тис. мі природного газу за ціною 263,06 дол. США за тис. мі), лютий 2011 року № 2-К-11-КП (2660180,892 тис. мі природного газу за ціною 263,14 дол. США за тис. мі загальною вартістю 13087731515,26 грн.), лютий 2011 року № 2-К-11-КП (3608791,902 тис. мі природного газу за ціною 263,14 дол. США за тис. мі), березень 2011 року № 3-К-11-КП (2656949,822 тис. мі природного газу за ціною 263,46 дол. США за тис. мі загальною вартістю 11574663093,72 грн.), березень 2011 року № 3-К-11-КП (2869650,334 тис. мі природного газу за ціною 263,46 дол. США за тис. мі), квітень 2011 року № 4-К-11-КП (1006069,955 тис. мі природного газу за ціною 298,19 дол. США за тис. мі загальною вартістю 7293870848,55 грн.), квітень 2011 року № 4-К-11-КП (2068232,325 тис. мі природного газу за ціною 298,19 дол. США за тис. мі), травень 2011 року № 5-К-11-КП (2984750,325 тис. мі природного газу за ціною 298,68 дол. США за тис. мі загальною вартістю 7105672150,88 грн.), червень 2011 року № 6-К-11-КП (3377591,029 тис. мі природного газу за ціною 298,68 дол. США за тис. мі загальною вартістю 8042606825,11 грн.), липень 2011 року № 7-К-11-КП (1355743,511 тис. мі природного газу за ціною 356,10 дол. США за тис. мі загальною вартістю 3848338042,55 грн.), серпень 2011 року № 8-К-11-КП (1350976,623 тис. мі природного газу за ціною 357,17 дол. США за тис. мі загальною вартістю 3846088483,73 грн.), вересень 2011 року № 9-К-11-КП (2438603,205 тис. мі природного газу за ціною 356,81 дол. США за тис. мі загальною вартістю 6937189854,98 грн.), жовтень 2011 року № 10-К-11-КП (2541884,848 тис. мі природного газу за ціною 399,48 дол. США за тис. мі загальною вартістю 8100102332,98 грн.), листопад 2011 року № 11-К-11-КП (2426935,306 тис. мі природного газу за ціною 398,89 дол. США за тис. мі загальною вартістю 7734670567,37 грн.), грудень 2011 року № 12-К-11-КП (2530313,327 тис. мі природного газу за ціною 398,32 дол. США за тис. мі загальною вартістю 8052714916,36 грн.), грудень 2011 року № 12-К-11-КП (1747,045 тис. мі природного газу за ціною 498,32 дол. США за тис. мі загальною вартістю 6955919,69 грн.), січень 2012 року № 1-К-12-КП (1979126,453 тис. мі природного газу за ціною 413,33 дол. США за тис. мі загальною вартістю 6535832961,49 грн.), лютий 2012 року № 2-К-12-КП (2885146,323 тис. мі природного газу за ціною 413,29 дол. США за тис. мі загальною вартістю 9523358042,39 грн.), березень 2012 року № 3-К-12-КП (1283076,545 тис. мі природного газу за ціною 413,64 дол. США за тис. мі загальною вартістю 4238795523,86 грн.), квітень 2012 року № 4-К-12-КП (1487399,915 тис. мі природного газу за ціною 425,37 дол. США за тис. мі загальною вартістю 5055172192,17 грн.), травень 2012 року № 5-К-12-КП (1541827,233 тис. мі природного газу за ціною 426,30 дол. США за тис. мі загальною вартістю 5253317988,32 грн.), червень 2012 року № 6-К-12-КП (2480861,265 тис. мі природного газу за ціною 428,10 дол. США за тис. мі загальною вартістю 8488488235,09 грн.).

Придбаний природний газ в подальшому реалізовувався позивачем особам, які на думку податкового органу є пов'язаними з ним, для задоволення потреб суб'єктів господарювання які виробляють теплову енергію, у тому числі блочних (модульних) котелень, установлених на дахові та прибудованих (виходячи з обсягу природного газу, що використовується для виробництва та надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води) за наступними договорами купівлі - продажу:

- від 30 вересня 2011 року № 14/2189/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Чернівцігаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2206/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2193/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2203/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2209/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2212/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Тернопільгаз»;

- від 30 березня 2012 року № 07/2012-ТКЕ(Н), укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Тернопільгаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2205/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Уманьгаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2198/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Рівнегаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2188/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Миколаївгаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2187/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2207/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Лубнигаз»;

- від 30 березня 2012 року № 4/12-25-ТКЕ(Н), укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Лубнигаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2194/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Тисьменицягаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2197/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Тернопільміськгаз»;

- від 30 березня 2012 року № 6-2012-ТКЕ(Н), укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Тернопільміськгаз»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2187/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Миколаївська ТЕЦ»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2262/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Харківська ТЕЦ-5»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2301/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Одеська ТЕЦ»;

- від 30 вересня 2011 року № 14/2281/11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ДП «Зуївська експериментальна ТЕЦ»;

- від 30 вересня 2011 року № 30/01-11, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Дніпродзержинска ТЕЦ»;

- від 19 січня 2012 року № МР 001-2006-ТЕ, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Дніпродзержинска ТЕЦ»;

- від 31 грудня 2012 року № 06/09-2126, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ДК «Газ України» «НАК «Нафтогаз України»;

- від 30 грудня 2010 року № 06/10-3337, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України»;

- від 28 вересня 2011 року № 1110011260, укладений між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України».

Судом встановлено, що згідно акту перевірки, висновок податкового органу про порушення ПАТ «НАК «Нафтогаз України» вимог підпункту 153.2.6 пункту 153.2 статті 153 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 року до сплати в сумі 556 899 449, 00 грн., у тому числі: за ІІ квартал 2011 року - 163 259 000, 00 грн., за ІІІ квартал 2011 року - 201 286 127, 00 грн., IV квартал 2011 року - 355 613 322, 00 грн. та завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І півріччя 2012 року на суму 1 681 969 094, 00 грн. ґрунтується на твердженні, що позивач є пов'язаною особою з ПАТ «Чернівцігаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Уманьгаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Рівнегаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Миколаївгаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз», ПАТ «Лубнигаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Лубнигаз», ПАТ «Тисьменицягаз», ПАТ «Тернопільміськгаз», ВАТ «Миколаївська ТЕЦ», ВАТ «Харківська ТЕЦ-5», ПАТ «Одеська ТЕЦ», ДП «Зуївська експериментальна ТЕЦ», ПАТ «Дніпродзержинска ТЕЦ», ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України».

Відповідно до пп. 14.1.171 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

В підтвердження вказаної пов'язаності, відповідач зазначив, що згідно даних Державної податкової служби позивач володіє часткою в розмірі більше 20% зазначених підприємств, а саме:

- ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України»: 100% акцій належить ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (сума внеску 1 607 733 100, 00 грн.);

- ПАТ «Запоріжгаз» (код ЄДРПОУ 3345716): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 2 717 200, 00 грн., 50%;

- ПАТ «Тисьменицягаз» (код ЄДРПОУ 20538865): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 168 300, 00 грн., 51%;

- ПАТ «Луганськгаз» (код ЄДРПОУ 5451150): сума внеску Міненерговугілля, який є акціонером ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 100%, становить 3 651 490, 00 грн., 100%;

- ПАТ «Львівгаз» (код ЄДРПОУ 3349039): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 470 00, 00 грн., 27,6%;

- ПАТ «Миколаївгаз» (код ЄДРПОУ 5410263): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 1 009 700, 00 грн., 50%;

- ПАТ «Лубнигаз» (код ЄДРПОУ 5524713): сума внеску Міненерговугілля, який є акціонером ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 100%, становить 600 799, 00 грн., 100%;

- ПАТ «Рівнегаз» (код ЄДРПОУ 3366701): сума внеску Міненерговугілля, який є акціонером ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 100%, становить 17 121 000, 00 грн., 100%;

- ПАТ «Тернопільгаз» (код ЄДРПОУ 3353503): сума внеску Міненерговугілля, який є акціонером ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 100%, становить 187 80, 00 грн., 25,7%;

- ПАТ «Тернопільміськгаз» (код ЄДРПОУ 21155959): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 20 964, 00 грн., 30%;

- ПАТ «Чернівцігаз» (код ЄДРПОУ 3336166): сума внеску Міненерговугілля, який є акціонером ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 100%, становить 204 600, 00 грн., 20,4%;

- ПАТ «Вінницягаз» (код ЄДРПОУ 3338649): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 2 600 093, 00 грн., 100%;

- ПАТ «Волиньгаз» (код ЄДРПОУ 3339459): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 1 302 782, 00 грн., 23,4%;

- ПАТ «Уманьгаз» (код ЄДРПОУ 3361419): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 156 104, 00 грн., 40,3%;

- ДП «Зуївська експериментальна ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 4623778): сума внеску Міненерговугілля, який є акціонером ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 100%, становить 17 106 300, 00 грн., 100%;

- ПАТ «Одеська ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 5471158): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 43 525 400, 00 грн., 100%;

- ВАТ «Миколаївська ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 30083966): сума внеску Міненерговугілля, який є акціонером ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 100%, становить 62 513 200, 00 грн., 100%;

- ВАТ «Харківська ТЕЦ-5» (код ЄДРПОУ 5471230): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 2 95 909 871, 00 грн., 100%;

- ПАТ «Дніпродзержинска ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 130820): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 25 409 711, 00 грн., 100%;

- ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 30019801): сума внеску ПАТ «НАК «Нафтогаз України» становить 6 494 611 600, 00 грн., 100%.

Окрім цього, суд бере до уваги, що за період з 01 квітня 2011 року по 31 жовтня 2011 року ПАТ «НАК «Нафтогаз України» реалізовано ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» природний газ, який в розумінні приписів підпункту 14.1.41 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України є давальницькою сировиною, в обсязі 1124632,866 тис. мі на суму 908 075 097, 52 грн. без ПДВ, при собівартості 2 500 641 909, 13 грн. (збиток 1 592 566 811, 61 грн.).

Крім того, за період з 01 жовтня 2011 року по 30 червня 2012 року ПАТ «НАК «Нафтогаз України» реалізовано ПАТ «Запоріжгаз» (код ЄДРПОУ 3345716), ПАТ «Тисьменицягаз» (код ЄДРПОУ 20538865), ПАТ «Луганськгаз», ПАТ «Львівгаз» (код ЄДРПОУ 3349039), ПАТ «Миколаївгаз» (код ЄДРПОУ 5410263), ПАТ «Лубнигаз» (код ЄДРПОУ 5524713), ПАТ «Рівнегаз» (код ЄДРПОУ 3366701), ПАТ «Тернопільгаз» (код ЄДРПОУ 3353503), ПАТ «Тернопільміськгаз» (код ЄДРПОУ 21155959), ПАТ «Чернівцігаз» (код ЄДРПОУ 3336166), ПАТ «Вінницягаз» (код ЄДРПОУ 3338649), ПАТ «Волиньгаз» (код ЄДРПОУ 3339459), ПАТ «Уманьгаз» (код ЄДРПОУ 3361419) природний газ в обсязі 1151457,283 тис. мі на суму 1 191 393 321, 29 грн. без ПДВ собівартістю 3 206 307 056, 29 грн. (збиток 2 014 913 735, 00 грн.).

Також, за період з 01 жовтня 2011 року по 30 червня 2012 року ПАТ «НАК «Нафтогаз України» реалізовано ДП «Зуївська експериментальна ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 4623778), ПАТ «Одеська ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 5471158), ВАТ «Миколаївська ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 30083966), ВАТ «Харківська ТЕЦ-5» (код ЄДРПОУ 5471230), ПАТ «Дніпродзержинска ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 130820), ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 30019801) природний газ в обсязі 292781,411 тис. мі на суму 319 424 519, 37 грн. без ПДВ собівартістю 815 215 018, 43 грн. (збиток 495 790 499, 07 грн.).

Таким чином, враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позивачем в порушення вимог підпункту 153.2.6 пункту 153.2 статті 153 Податкового кодексу України, при реалізації пов'язаним особам природного газу за період з 01 квітня 2011 року по 30 червня 2012 року неправомірно відображено витрати в розмірі, більшому за доходи, всього в сумі 4 103 271 045, 00 грн., в результаті чого занижено податок на прибуток за період з 01 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 року до сплати в сумі 556 899 449, 00 грн. та завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І півріччя 2012 року на суму 1 681 969 094, 00 грн.

Вказані вище доводи відповідача, представником позивача спростовані не були.

З огляду на те, що позивачем не доведено відсутність зв'язку між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та покупцями, а також не доведено формування витрат, понесених у зв'язку з продажем/обміном товарів, виконанням робіт, наданням послуг пов'язаним з таким платником податку особам або за операціями з давальницькою сировиною, а тому суд дійшов висновку про правомірність зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на суму 1 681 969 094, 00 грн. та збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 556 899 449, 00 грн.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що Окружна державна податкова служба - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби при винесенні податкових повідомлень-рішень від 10 жовтня 2012 року № 0004414120, № 0004424120 діяла відповідно до вимог чинного законодавства, а тому підстав для визнання їх протиправним та скасування, у суду немає.

За правилами частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування (ч. 1 ст. 70 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи доводи позивача були спростовані.

Натомість, відповідачем доведено правомірність прийнятих рішень.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін у справі, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.

Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18.02.2013 р.