Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-2463/12/0170/20
30.01.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Горошко Н.П.,
суддів Кондрак Н.Й. ,
Щепанської О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим (Красногвардійське відділення) на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кисельова О.М. ) від 13.06.12 у справі № 2а-2463/12/0170/20
за позовом Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству (вул. Леніна, буд.1, с.Восход, Красногвардійський район, Автономна Республіка Крим,97020)
до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим (Красногвардійське відділення) (вул. Дзержинського, буд.30, м.Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96100)
про визнання недійсними та скасування податкових вимог,
ВСТАНОВИВ:
Восходненське виробниче управління по житлово-комунальному господарству звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (Красногвардійське відділення) про визнання недійсними та скасування податкових вимог.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.06.12 у справі № 2а-2463/12/0170/20 адміністративний позов Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим (Красногвардійське відділення) про визнання недійсними та скасування податкових вимог задоволено.
Визнано протиправним та скасовано подання Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (Красногвардійське відділення) від 06.09.11 за №305/240.
Визнано протиправною та скасовано вимогу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (Красногвардійське відділення) від 26.01.12 за №48/5/24-0.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству витрати по сплаті судового збору в розмірі 2146 грн.
Не погодившись з даною постановою, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У судове засідання 23 січня 2013 року сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
До початку судового засідання представник відповідача надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Керченським міським судом Автономної Республіки Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцію АР Крим (Красногвардійське відділення) 06.09.11 на адресу Голови Восходненської сільської ради внесено подання №305/24-0, в якому доводиться до відома про наявність за Восходненським виробничим управлінням по житлово-комунальному господарству, станом на 05.09.11 податкового боргу в сумі 547300 грн., у тому числі заборгованість з ПДВ в розмірі 425700 грн., з земельного податку в розмірі 56900 грн., по відрахуванням на геологорозвідувальні роботи в розмірі 40300 грн.
На виконання ст. 96 Податкового Кодексу України, відповідач у поданні просить скликати позачергову сесію для розгляду даного питання та прийняття одного з рішень: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
26.01.12 Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцію АР Крим (Красногвардійське відділення) на адресу Голови Восходненської сільської ради направлено вимогу №48/5/24-0 на загальну суму боргу в розмірі 636071,22 грн., у тому числі: ПДВ в сумі 495075,51 грн., податок з доходів фізичних осіб в сумі 11992,39 грн., відрахування на геологорозвідувальні роботи в сумі 40217,28 грн., плата за надра в сумі 9567,60 грн., плата за землю в сумі 64323,10 грн., податок на прибуток підприємств в сумі 14578,24 грн., інші в сумі 317,10 грн.
З цією вимогою відповідач звертається до позивача з метою забезпечення виконання платником зобов'язань по сплаті податків та зборів до бюджету, на підставі ст. 88 Податкового Кодексу України, та вимагає виділити активи для реєстрації податкового залогу та їх продажу в рахунок погашення заборгованості.
На виконання ст. 96 Податкового Кодексу України, відповідач також звертає увагу на необхідність скликати позачергову сесію для прийняття одного з рішень: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Також, у вказаній вимозі відповідач клопоче про дострокове розірвання контракту з керівником підприємства.
Відповідно до до п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення.
Таким чином, погашення податкового боргу комунального підприємства здійснюється шляхом звернення з поданням до органу місцевого самоврядування, за умови наявності у такого підприємства боргу.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи актів звірення розрахунків платника з бюджетом (позивача), облікової картки платника - позивача станом на 31.01.09 по 31.12.11 з платежів: ПДВ, земельний податок з юридичних осіб, збір на геологорозвідувальні роботи, визначений у вищенаведеній вимозі та поданні борг сформовано з непогашеної позивачем заборгованості, яка виникла з 2009 року, з урахуванням наявної заборгованості станом на 01.01.09, і яку визначено станом на 23.01.12. Тоді як позивач вважає, що загальну суму боргу визначено відповідачем невірно, з урахуванням зобов'язань, визначених в податкових-повідомленнях рішеннях, які було скасовано в судовому порядку , а також таких, які є предметом судового розгляду.
Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.11.11 по справі № 2а-6312/11/01/70/12 (набрала чинності 19.03.12) за позовом Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим від 22.01.10р №0000071502 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 5896,00грн., від 05.02.10 №0000091502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 13470,01грн., від 19.02.10 №0000131502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 5400,50грн., від 28.04.10 №0000301502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 8688,51грн., від 20.09.10 №0000601502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 18086,51грн., від 25.10.10 №0000911502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 10565,00грн.
У вказаному рішенні встановлена неправомірність застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій в розмірі 50% по кожному вищенаведеному податковому повідомленню-рішенню, в зв'язку з неправомірним віднесення сум, визначених позивачем в платіжних документах в рахунок погашення позивачем в порядку календарної черговості попередньої заборгованості зі сплати податку на додану вартість за лютий-квітень, червень 2009 року.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.11.11 по справі №2а-9957/11/01/70/4 ( 04.04.12 набрала чинності) за позовом Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень визнано протиправним і скасовано податкові повідомлення-рішення Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції №0001391503/1 від 17.12.10 про визначення Восходненському виробничому управлінню по житлово-комунальному господарству суми податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 2068,16 грн.; №0001261502/0 від 21.12.10 про визначення Восходненському виробничому управлінню по житлово-комунальному господарству суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі на суму 9348,51 грн.; №0001571503/0 від 24.12.10 про визначення Восходненському виробничому управлінню по житлово-комунальному господарству суми податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 1178,53 грн.
У вказаному рішенні судом встановлено, що податкове зобов'язання зі збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету за ІІІ квартал 2007 року у сумі 4136,32 грн. повністю погашено за платіжним документом від 01.11.2007 року №362 на суму 3790,00 грн. та від 02.11.07 №363 на суму 346,32 грн. призначення платежу: збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, 3 квартал 2007 року.
Податкове зобов'язання зі збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету за І квартал 2008 року у сумі 2357,05 грн. повністю погашено за платіжними документами від 28.03.08, від 25.04.08, від 05.06.08, призначення платежу: збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, 1 квартал 2008 року; а платіжними документами за датами, про які вказано в акті перевірки від 13.12.10 №823/15-03/30389345, погашалось податкове зобов'язання інших податкових періодів.
Суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість за вересень 2009 року (18697,00 грн.) погашено за платіжними дорученнями від 27.10.09 №408 на суму 8197,00 грн. та від 27.10.2009 року №407 на суму 10500,00 грн. (а.с. 27, 28) із відповідним призначенням платежу.
Однак, платіжними документами з визначеним позивачем призначенням відповідачем погашалось податкове зобов'язання інших податкових періодів, у зв'язку з чим судова колегія погоджується з думкою суду про відсутність у відповідача повноважень змінювати призначення платежу.
Також, судом першої інстанції встановлено, що суми зобов'язань, визначені в оскаржуваних по вказаним справам податковим повідомленням -рішенням, увійшли до загальної суми боргу оскаржуваних вимоги та подання, оскільки на момент їх винесення не було скасовано податкові повідомлення -рішення.
Проте, такевключення є неправомірним, оскільки відповідно до п.56.18 ст. 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Як видно з постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.11.11 по справі №2а-9957/11/01/70/4, провадження по вказаній справі було відкрито 12.08.11.
У постанові Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.11.2011 року по справі №2а-6312/11/01/70/12 датою відкриття провадження по цій справі визначено 01.07.2011 року.
Зазначене, в розумінні положення п.56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, свідчить про неправомірність включення до загальної суми боргу, яку визначено як в оскаржуваній вимозі, так і в оскаржуваному поданні, заборгованості за податковими зобов'язаннями, які було визначено в податкових повідомленнях рішеннях, що були предметом спору по справах № 2а-9957/11/01/70/4 та № 2а-6312/11/01/70/12.
Враховуючи обґрунтованість визначення в оскаржуваних поданні та вимозі суми боргу , то суд встановив, що визначена в них сума боргу не відповідає наявній у позивача заборгованості станом на 23.01.12, і відповідно з урахуванням встановленого порушення, такі документи не можуть бути такими, що винесені податковим органом обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин.
Враховуючи те, що позивачем відповідно до змісту позову невірно визначено спосіб захисту прав, а саме: шляхом визнання недіючими та скасування податкових вимог, суд правомірно, для захисту прав позивача, в порядку ч.2 ст. 11 КАС України, вийшов за межі позовних вимог, та визнав протиправним та скасував вимогу від 26.01.12 №48/5/24-0 на загальну суму боргу в розмірі 636071,22 грн. від 26.01.12 та подання від 06.09.11 №305/24-0 на загальну суму боргу в розмірі 547300 грн.
Виходячи з вищенаведеного суд першої інстанції прийшов до обґрунтованих висновків про наявність підстав для задоволення вимог.
Враховуючи обставини справи постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм процесуального та матеріального права, підстав для скасування і ухвалення нового рішення не вбачається.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційна скарга без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом першої інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим (Красногвардійське відділення) на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.06.12 у справі № 2а-2463/12/0170/20 - залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.06.12 у справі № 2а-2463/12/0170/20- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис Н.П.Горошко
Судді підпис Н.Й. Кондрак
підпис О.А.Щепанська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Н.П.Горошко