ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 лютого 2013 р. Справа № 5004/1582/12
за позовом Луцької міської ради, м. Луцьк
до відповідача Підприємця Шестопалової Елли Віталіївни, м. Луцьк
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Костюк С.В.
за участю представників:
від позивача: Гармай І. Т., дов. № 1.1-8/6330 від 12.11.2012 року.
від відповідача: Ленчук С.С., дов. від 27.04.2010 року
Суть спору: Позивач - Луцька міська рада звернувся з позовною заявою, в якій просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 14.07.2003 року № 58-03 укладеному між Луцькою міською радою та Підприємцем Шестопаловою Еллою Віталіївною, зареєстрованому у Волинській регіональній філії підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 110230039, а саме до пунктів 2.2, 2.1 та викласти їх в такій редакції:
п.2.2: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2010-2012 рік становить 158 697,82 грн.;
п.2.1: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та становить: 4 760,93 гривень станом на 2010 рік, 4 760,93 гривень станом на 2011 рік, 4 760,93 гривень станом на 2012 рік.
Обґрунтовуючи заявлену вимогу вказує, що зобов'язання між сторонами виникли на підставі договору оренди земельної ділянки від 14.07.2003 року, відповідно до якого відповідачу передана в оренду земельна ділянка, загальною площею 97 кв.м., строком на десять років (п.1.1, п.1.2 договору). Предметом даного договору є земельна ділянка призначена для обслуговування торгового закладу, яка знаходиться за адресою м.Луцьк, вул. Винниченка,25.
Згідно п. 2.1 договору плата за оренду вноситься орендарем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі1,5% від грошової оцінки земельної ділянки, що станом на 14.07.2003 року становить 53 018,41 грн. (п.2.2 договору).
Пунктом 3.3 договору оренди передбачено можливість зміни орендної плати у разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
26.03.2008 року Луцькою міською радою було прийнято рішення № 25/62 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька", відповідно до якого було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання для економічного регулювання земельних відносин при укладені цивільно-правових угод та визначення розміру земельного податку.
24.06.2009 року Луцькою міською радою прийнято рішення № 42/20 "Про впорядкування орендної плати за землю", яким встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно із додатком, з якого вбачається, що для відповідача він становить 3% річних.
Вказує, що листом № 1.1-11/671 від 11.02.2011 року Луцькою міською радою на адресу відповідача надіслано пропозицію про зміну договору оренди земельної ділянки в частині визначення розміру орендної плати, однак відповіді на дану пропозицію відповідач не надіслав.
При нормативному обґрунтуванні заявленої вимоги посилається на положення договору оренди земельної ділянки та законодавчі акти, які регулюють орендні правовідносини.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні частково погодився з вимогою позивача, заперечуючи встановлення збільшеної суми орендної плати за попередні роки (2010-2012рр.)
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
в с т а н о в и в:
14.07.2003т року між Луцькою міською радою (орендодавець згідно договору) та підприємцем Шестопаловою Е.В. (орендар згідно договору) було укладено договір оренди земельної ділянки площею 97 кв.м. за адресою: м. Луцьк, вул.. Винниченка, 25 для обслуговування торгового закладу (а.с. 14).
Даний договір зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди 14.08.2003р. за №58-03. Згідно п.1.2. договору земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 10 років для обслуговування торгового закладу на вул. Винниченка, 25 м. Луцьк (а.с.14).
Плата за землю визначена розділом 2 договору. Так, п. 2.1. визначено, що плата за оренду земельної ділянки вноситься орендарем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі півтора відсотка грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.2.2. грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.07.2003 р. згідно довідки №1809, виданої Луцьким міським управлінням земельних ресурсів становить - 53 018,41грн.
Підпунктом а) пункту 3.3. розділу 3 договору визначено, що орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Законом України від 28.12.2007 року "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до ч.4 ст.21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", тому зміни до ч. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" у тій самій редакції повторно були внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року і набули чинності 04.06.2008 року.
З 01.01.2011 року Закон України "Про плату за землю" втратив чинність та набрав чинності Податковий кодекс України.
В п.14.1.136. Податкового кодексу вказано, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно із ст.14.1.147. плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 274.1. Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до статті 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Статтею 289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок; центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання.
Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати за землю" було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно із додатком (а.с. 33).
Дане рішення з додатком опубліковано в газеті «Луцький замок» №27 від 02.07.2009 року, додатком до якого встановлено, що відсоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки (а.с. 33-34).
Враховуючи цільове призначення земельної ділянки, наданої в оренду підприємцю Шестопаловій Е.В. річний розмір орендної плати становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. з подальшими змінами та доповненнями, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Доказів на підтвердження визнання нечинним або скасування рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. не подано.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 24.03.2011р. №131/19-1.90, довідки-розрахунку орендної плати, розробленої відповідно до нормативної грошової оцінки та підписаної начальником управління земельних ресурсів:
- нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Винниченка,,25 площею 97кв.м., - 158 697,82 грн., розмір річної орендної плати, починаючи з 2010 року - 4 760,93 грн.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 вищевказаного Закону встановлено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.
Листом з повідомленням за №0417688 від 18.02.2011р. позивач звертався до відповідача з пропозицію про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати, а також надсилав примірник додаткової угоди від 16.05.2011 року, проте відповідач не повідомив про результати розгляду пропозиції (а.с. 16, 21, 23-24).
У зв'язку з тим, що сторони не досягнули домовленості про добровільне внесення змін до договору оренди землі від 14.07.2003р., позивач звернувся до суду з вимогою внести такі зміни до договору за рішенням суду.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадку, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в п.12 договору оренди землі від 07.07.2004р. передбачена можливість перегляду розміру орендної плати, а орендна плата за землі державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленою умовами договору (постанова Верховного Суду України від 06.12.2010р. по справі №2-1/10068-2008).
З огляду на викладене, позивач вправі вимагати внесення змін до договору оренди землі від 14.07.2003р., і в такому випадку договір змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Проте, як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить внести зміни в договір оренди землі від 14.07.2003р. за минулі роки - 2010 - 2012.
Відповідно до п. 4 ч. 1 та ч. 3 ст. 84 ГПК України резолютивна частина має містити висновок про задоволення позову або про відмову в позові повністю чи частково по кожній з заявлених вимог. У спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору. Висновки суду, викладені у резолютивній частині рішення, повинні ґрунтуватися на досліджених у судових засіданнях доказах (в даному випадку проекті додаткової угоди).
Частиною 6 ст. 283 Господарського кодексу України встановлено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Стаття 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, з огляду на норму ч.3 ст.653 ЦК України, враховуючи приписи ст.632 ЦК України щодо неприпустимості зміни ціни договору після його виконання, вимога позивача про внесення змін до договору оренди землі від 14.07.2003р. за 2010-2012 роки, тобто за період, який передує дню прийняття судового рішення та набрання ним законної сили, до задоволення не підлягає.
Разом з цим, зважаючи на законодавчу зміну граничного розміру орендної плати, встановлену договором оренди землі можливість перегляду цього розміру, дію договору до 14.08.2013 року, беручи до уваги пояснення представника позивача про те, що з часу внесення змін до законодавства зміни до договору оренди землі від 14.07.2003 року не вносились, суд вважає за можливе частково задовольнити вимогу позивача та внести зміни до договору оренди землі від 14.07.2003р., а саме:
- п.2.2. даного договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 158 697,82грн.»;
- п.2.1. даного договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та становить 4 760,93грн."
Оскільки зміни до договору оренди землі від 14.07.2003 року вносяться в судовому порядку, то, враховуючи норму ч.3 ст.653 ЦК України, зобов'язання сторін за договором в такому випадку змінюються з моменту набрання рішенням суду законної сили.
У зв'язку з тим, що спір до розгляду судом доведено з вини відповідача, то відповідно до ст. ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України на нього слід покласти понесені позивачем судові витрати по справі в сумі 1118 грн.
Керуючись ст.ст. 188, 283 Господарського кодексу України, ст. 632, 653, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 274.1, 288.5, 289.1 Податкового кодексу України, ст.ст. 13, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2.Внести зміни до договору оренди землі від 14.07.2003 року, укладеного між Луцькою міською радою (43025, м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) та підприємцем Шестопаловою Еллою Віталіївною (43000, м. Луцьк, вул. Саперів буд. 15а, кв. 1, код ЄДР 20032923204), виклавши
- пункт 2.2 договору в такій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0005 га становить 158 697,82 грн.";
- пункт 2.1. договору викласти в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та становить: 4 760,93 грн.»
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з підприємця Шестопалової Елли Віталіївни (43000, м. Луцьк, вул. Саперів буд. 15а, кв. 1, код ЄДР 20032923204) на користь Луцької міської ради (43025, м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) 1118 грн. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
4. Зміни до договору оренди землі від 14.07.2003 року, укладеному між Луцькою міською радою та підприємцем Шестопаловою Еллою Віталіївною, набирають чинності з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Повний текст рішення складено
21.02.13
Суддя С. В. Костюк