Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-6339/12/0170/3
14.02.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дадінської Т.В.,
суддів Дудкіної Т.М. ,
Дугаренко О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючого судді Шкляр Т.О. ) від 20.09.2012 у справі №2а-6339/12/0170/3
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (вул. Училищна, 42-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95001)
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (вул. Північна, 2,Красноперекопськ,Автономна Республіка Крим,96000)
Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим (вул. Севастопольська, 19, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95024)
Красноперекопського управління державної казначейської служби України в АР Крим (вул. Менделєєва, буд.10, м. Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим,96000)
заявник апеляційної скарги: Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція АР Крим Державної податкової служби (вул. Північна, 2, м. Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим,96000)
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.09.2012 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим, Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим, Красноперекопського управління державної казначейської служби України в АР Крим про стягнення - задоволено.
Стягнуто з місцевого бюджету м. Красноперекопська на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" надміру сплачених грошових зобов'язань у сумі 7684,56 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" 107,30 грн. судового збору.
Не погодившись з даним рішенням суду Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція АР Крим Державної податкової служби звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.09.2012 скасувати, прийняти нове рішення.
Апеляційна скарга мотивована не відповідністю судового рішення суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, неправильною оцінкою судом першої інстанції обставин справи, що мають значення для справи.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 14.02.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом АР Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (ЄДРПОУ 03348117) зареєстровано 14.04.1995 Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою: 95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Училищна, буд. 42-А, про що свідчить Виписка з ЄДР, довідка статистики (арк. с. 8-9).
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" має 15 відокремлених підрозділів - філій, серед яких - Красноперекопське управління по експлуатації газового господарства ПАТ "Кримгаз", згідно з Додатком 1 до Статуту (арк. с. 7).
Відповідно до Положення Красноперекопського управління по експлуатації газового господарства ПАТ "Кримгаз" останнє є відособленим структурним підрозділом - філією без права юридичної особи, узято на облік платника податків 06.05.1998 за № 03348117.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011 постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.11.2007 скасовано і залишено в силі постанову Господарського суду АР Крим від 20.08.2007 у справі № 2-16/16401-2006А за позовом ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим визнано неправомірним вилучення Красноперекопською ОДПІ з каси Красноперекопського Управління по експлуатації газового господарства ВАТ "Кримгаз" 7684,56 грн. на підставі повідомлень-рішень Красноперекопської ОДПІ № 0000822301/0 від 29.09.2003 та № 0000812301/0 від 29.09.2003.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" звернулось до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим щодо повернення на рахунок Красноперекопського управління по експлуатації газового господарства ПАТ "Кримгаз" неправомірно вилучену з каси управління суму у розмірі 7684,56 грн.
Нащо Красноперекопською ОДПІ надано відповідь, що повернення на рахунок УЕГГ ПАТ "Кримгаз" м.Красноперекопська надміру сплаченої суми комунального податку у розмірі 7684,56 грн. неможливе, так як у карточці особового рахунку саме такої переплати не існує; в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011 № К-23197/07 не вказано про повернення суми на рахунок платника й відповідні реквізити.
Положеннями п.п.43.1, 43.2 ст. 43 Податкового кодексу України визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до п. 43.5. ст. 43 Податкового Кодекс України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Протягом п'яти робочих днів, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Положеннями Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно з п. 6 цього Порядку, заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Таким чином, встановлені такі обставини: що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" звернулось до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим щодо повернення на рахунок Красноперекопського управління по експлуатації газового господарства ПАТ "Кримгаз" неправомірно вилучену з каси управління суму у розмірі 7684,56 грн., в рахунок погашення податкового боргу посилаючись на Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Тобто цією нормою визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Позивач при зверненні з позовом просив повернути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим ПАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" надмірно сплачену на вимогу Красноперекопської ОДПІ суму комунального податку у розмірі 7684,56 грн.
Положеннями Податкового Кодексу України та Порядку № 974, вбачається, що належним способом захисту порушеного права позивача в частині повернення сплачених до бюджету сум є стягнення зазначених коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до п. 16 Порядку виконання рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, в тому числі для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Державна казначейська служба України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Пунктом 4 Порядку № 974 у разі коли у поточному році порівняно з минулим роком згідно із законодавством відбулася зміна напряму зарахування податку (збору) до бюджету, повернення платнику податку відповідної суми помилково та/або надміру сплаченого грошового зобов'язання здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, що підлягає поверненню.
До того ж, слід зазначити, що на час виникнення спірних правовідносин комунальний податок відносився до місцевих податків, що сплачується до місцевих бюджетів, про що вказано у ч. 2,4 ст. 15 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251 від 25.06.1991.
Тобто комунальний податок на час розгляду справи виключений з переліку місцевих податків та зборів, який вказаний у ст. 10 Податкового кодексу України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, стосовно того, що з урахуванням положень п. 4 Порядку № 974 мають місце правові підстави для стягнення з місцевого бюджету м. Красноперекопська на користь позивача надміру сплачених грошових зобов'язань з комунального податку у розмірі 7684,56 грн.
При таких обставинах справи судова колегія дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.09.2012 у справі №2а-6339/12/0170/3 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.09.2012 у справі №2а-6339/12/0170/3 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис Т.В. Дадінська
Судді підпис Т.М. Дудкіна
підпис О.В.Дугаренко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.В. Дадінська