УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2013 р.Справа № 2024/2а-3593/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Донець Л.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 08.06.2011р. по справі № 2024/2а-3593/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області
про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни",
ВСТАНОВИЛА:
25.05.2011р. позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав свобод та інтересів за 2009, 2010 і 2011 роки; застосувати пріоритетність положень статті 1 Першого Протоколу Конвенції щодо приналежності пенсії і соціальних виплат до категорії власності та застосувати практик Європейського суду з прав людини у цій сфері на заявлені мною вимоги; Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі, яка призвела до грубого порушення вимог ст. 152 Конституції України ст. 1175 ЦК України відносно нарахування та виплати щомісячного підвищення до пенс відповідності з положенням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі здійснити перерахунок належної пенсії з підвищенням на 30% від мінімальної пенсії за віком зі статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за 2010 рік, а також 2011 рік і виплатити різницю між виплаченими та невиплаченими сумами за вказаний період; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі здійснити нарахування і виплатити компенсацію у зв'язку зі знеціненням соціальної допомоги за період її невиплати відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам України втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року; зобов'язати Відповідача виплатити 8000 (вісім тисяч) гривень за моральну шкоду, заподіяну у зв'язку з порушенням чинного законодавства щодо своєчасного нарахування і виплати мені соціальної допомоги і порушенням життєвих зв'язків, обумовлених матеріальним труднощами; зобов'язати Відповідача не допускати в подальшому порушення чинного законодавства в частині нарахування та виплати мені щомісячної державної соціальної допомоги в обсязі, як це передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни";
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 08.06.2011 року позов задоволено частково.
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни із розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за період з 25.11.2010 року по 08.06.2011 року.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати в частині відмови в задоволенні решти позову та прийняти в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених в апеляційній скарзі.
Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга була призначна до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження. Позивач просив справу слухати за його відсутності, відповідач в судове засідання не з'явився.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції обґрунтовано встановлено, що позивач відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" є дитиною війни та за приписами ст.6 цього закону має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Задовольняючи позов за період з 25.11.2010р. по 08.06.2011р., суд першої інстанції правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального права надавши перевагу ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" над постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. за № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", як нормативно-правовому акту, що має вищу юридичну силу. Також судом правильно визначено розмір мінімальної пенсії за віком, виходячи із приписів ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншими законами такий розмір не врегульовано.
При цьому колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2010, 2011 роках встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2010, 2011 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Виходячи з системного аналізу ч.2 ст.19 Конституції України, ч. 2 ст. 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та приписів ч.4 ст.9 КАС України, відповідач у 2010, 2011 роках не мав підстав застосовувати постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. за № 530 та був зобов'язаний діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який має вищу юридичну силу ніж зазначена постанова, нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Щодо доводів відповідача про необґрунтоване застосування до спірних правовідносин ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", колегія суддів зазначає наступне.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст.46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Колегія суддів вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст.46 Конституції України та зазначеною нормою Закону.
Колегія суддів також відхиляє доводи відповідача щодо не визначеності на законодавчому рівні питання відносно органу, на який покладено обов'язок по виплаті підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.
Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, суд дійшов обґрунтованого висновку, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" покладено саме на управління пенсійного фонду України за місцем проживання позивача.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати за період з 25.11.2010р. по 08.06.2011р., колегія суддів вважає, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причин.
Що стосується доводів апеляційної скарги щодо необґрунтованої відмови суду першої інстанції в частині позову за період до 25.11.2010р., колегія суддів зазначає, що вказаний період позовних вимог був залишений без розгляду іншим судовим рішенням цього ж суду, а саме ухвалою суду від 27.05.2011р.., а тому не може бути предметом перегляду в суді апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Позивач не позбавлений права оскаржувати в апеляційному порядку ухвалу суду першої інстанції від 27.05.2011р. про залишення позову без розгляду.
Відносно доводів апеляційної скарги про моральну шкоду, колегія суддів зазначає слідуюче.
Відповідно до ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Ст. 1167 ЦК України зазначає, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі
неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Так, п.4,5 постанови Пленуму ВСУ "Про судову практику в справах про відшкодування моральної шкоди"від 31.03.95 № 4 визначено, що у позовній заяві про відшкодування моральної шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, яким неправомірними діями чи бездіяльністю заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами підтверджується. Обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Виходячи з вищезазначеного вбачається, що позивач повинен довести наявність причинного зв'язку між шкодою та протиправними діяннями відповідача, відповідно до яких заподіяно шкоду здоров'ю.
Отже, враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, оскільки позивачем не було подано до суду жодних доказів на підтвердження тих , обставин на які він посилається, то вимоги щодо стягнення моральної шкоди є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Щодо доводів позивача про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі здійснити нарахування і виплатити компенсацію у зв'язку зі знеціненням соціальної допомоги за період її невиплати відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам України втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частин доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» встановлено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частин доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Зі змісту наведених норм вбачається, що компенсації підлягають лише нараховані, але не виплачені грошові доходи, які не мають разового характеру. Слід зазначити, що пенсія позивачу у встановленому законом розмірі нарахована не була, а отже відсутні підстави для задоволення позову в зазначеній частині.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог є законним та обґрунтованим, а тому не вбачає підстав для його скасування.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 08.06.2011р. по справі № 2024/2а-3593/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Донець Л.О. Кононенко З.О.