УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2013 р.Справа № 2а-8886/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2012р. по справі № 2а-8886/12/2070
за позовом Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар"
до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
про визнання бездіяльності незаконною,
ВСТАНОВИЛА:
Державне науково-виробниче підприємство "Об'єднання Комунар" (далі по справі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби (далі по справі - відповідач) в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило суд:
- визнати бездіяльність ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС щодо обов'язку подання висновку органу Державної казначейської служби України із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, незаконною;
- стягнути з Державного бюджету України на користь ДНВП "Об'єднання Комунар" (код ЄДРПОУ: 14308730, м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8, 61070, р/р 26001301813555 в філії "Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Харків", МФО 351458) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість 1940535,00 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України на користь ДНВП "Об'єднання Комунар" пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 70145,57 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2012 року зазначений позов задоволено частково .
Стягнуто з Державного бюджету України (рахунок № 31117030700004, одержувач УДКСУ у Київському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача - 37999675, МФО - 851011, банк - ГУДКСУ у Харківській області, КБК 14010200 "бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами") на користь Державного Науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" (код ЄДРПОУ: 14308730, 61070, м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8, р/р 26001301813555 в філії "Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Харків", МФО 351458) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року в розмірі 1940535,00 грн. та пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості по відшкодуванню ПДВ за квітень 2012 року в сумі 70145,57 (сімдесят тисяч сто сорок п'ять) гривень 57 копійок.
У визнанні бездіяльності Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо неподання висновку органу Державної казначейської служби України із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, незаконною - відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету на користь Державного Науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" (код ЄДРПОУ: 14308730, 61070, м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8, р/р 26001301813555 в філії "Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Харків", МФО 351458) суму сплаченого судового збору в сумі 2146,00 гривень.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2012 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Податкового кодексу України.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Державне Науково-виробниче підприємство "Об'єднання Комунар" зареєстроване як юридична особа, з 01.01.2012 року перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, до цього часу перебувало на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби.
Державним науково-виробничим підприємством "Об'єднання Комунар" до ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області 18.05.2012 р. було подано податкову декларацію з ПДВ за квітень 2012 р. №9027458593 від 18.05.2012 р.(а.с.8-10).
В зазначеній декларації заявлено до відшкодування ПДВ в сумі 1940535,00 грн. на рахунок платника в банку.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач частково діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п. 200.20 ст. 200 ПК України, порядок визначення відповідності платника податку критеріям, зазначеним у п. 200.19 ст. 200 ПК, затверджується центральним органом податкової служби. Відповідно до наказу Міністерства фінансів України №1178 від 21.09.2011 р. "Про затвердження Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість", визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
За результатами автоматичного відбору платників, що відповідають критеріям, визначеним п. 200.19 ст. 200 ПК України, відповідно до Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1178, ДПІ у Київському районі м. Харкова зроблено висновок, що ДНВП "Об'єднання Комунар" має право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку у розмірі 1940535,00 грн., по податковій декларації з ПДВ за квітень 2012 р., про що позивача повідомлено листом ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС від 13.06.2012 р. №5305/10/15-414 (а.с.11-15).
Порядком визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 21.09.2011 р. № 1178, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2011 р. за № 1172/19910, розробленим відповідно до пунктів 200.18 - 200.21 статті 200 розділу V Податкового кодексу України, передбачено, що:
- визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності (п.4);
- за результатами проведення автоматизованої звірки відповідності даних платника критеріям на автоматичне відшкодування центральний орган державної податкової служби не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності формує два переліки платників податку:
перелік платників податку, що відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ;
перелік платників податку, які не відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ (п.5);
- зазначені переліки не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності доводяться до відома та використання в роботі органів державної податкової служби (п.6).
Як вбачається з матеріалів справи, ДНВП "Об'єднання Комунар" внесено до узагальнених матеріалів щодо автоматичного відшкодування сум ПДВ, як такого, що має право на автоматичне бюджетне відшкодування (а.с. 51, 108-109).
Згідно з п. 200.18 ст. 200 ПК України, платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Колегією суддів встановлено, що Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби було проведено камеральну перевірку позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2012 року, в межах строків. передбачених п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України. Результати зазначеної перевірки були оформлені Довідкою у формі висновку №22/15-407/14308730 від 07.06.12 року(а.с.62-64).
Зазначена довідка містить висновок про те, що перевіркою правомірності податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ за квітень 2012 р. порушень не встановлено.
Між тим, ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС за результатами проведеної перевірки заявленої до відшкодування суми з бюджету за квітень 2012 року зазначає про наявність підстав для проведення позапланової виїзної перевірки, а саме: п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 - платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, а також двох підстав, передбачених Переліком достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку, затверджених постановою КМУ №1238 від 27.12.2010 р., а саме:
- існування розбіжностей між сумою податкового кредиту, сформованого платником за операціями з придбання товарів/послуг, та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів/послуг, які не усунуто за результатами проведення камеральної перевірки;
- відсутність протягом попередніх 24 послідовних звітних податкових періодів (місяців) документальних планових перевірок (п. 6 Постанови).
Як вбачається зі змісту Постанови Кабінету Міністрів України №1238 від 27.12.2010 р., вона прийнята на виконання пункту 200.11 статті 200 Податкового кодексу України та повинна застосовуватися при перевірці сум бюджетного відшкодування, заявлених платниками, які не відповідають критеріям щодо отримання автоматичного бюджетного відшкодування, визначених п. 200.19 Податкового кодексу України.
З огляду на зазначене, застосування до відповідача норм вказаної постанови Кабінету Міністрів України для обґрунтування підстав для проведення позапланової перевірки сум бюджетного відшкодування за квітень 2012 року є безпідставним.
Крім того, дані щодо відсутності протягом попередніх 24 послідовних звітних податкових періодів (місяців) документальних планових перевірок позивача спростовується описом копій актів перевірок позивача (а.с.164), повідомлення № 61 від 06.08.10 року про проведення виїзної планової документальної перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків та направленнями на проведення такої перевірки (а.с.84-86).
Стосовно існування розбіжностей між сумою податкового кредиту, сформованого платником за операціями з придбання товарів/послуг, та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів/послуг, які не усунуто за результатами проведення камеральної перевірки на суму 7216,10 грн. - за січень 2012 року, 13989,68 грн. - за лютий 2012 року, 12390,97 грн. - за березень 2012 року, 458,76 грн. - за квітень 2012 року, всього в сумі - 34055,51 грн., колегія суддів зазначає наступне.
Згідно п.п. 200.19.4 п. 200.19 ст. 200 ПК України, в редакції, що діяла на момент проведення камеральної перевірки з 22.05.2012 року по 07.06.2012 року, одним з критеріїв, дотримання якого дає право платнику податку на отримання автоматичного бюджетного відшкодування, є наступне: загальна сума розбіжностей між податковим кредитом, сформованим платником податку за придбаними товарами/послугами та податковими зобов'язаннями його контрагентів, в частині постачання таких товарів/послуг, за даними податкових накладних, що виникла протягом трьох попередніх звітних періодів (кварталу), не перевищує 10 відсотків заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування.
З 01.07.2012 року вказана норма викладена в наступній редакції: загальна сума розбіжностей між податковим кредитом, сформованим платником податку за придбаними товарами/послугами та податковими зобов'язаннями його контрагентів, в частині постачання таких товарів/послуг, що виникла протягом попередніх трьох послідовних календарних місяців, не перевищує 10 відсотків заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування.
З огляду на те, що сума розбіжностей, виявлених в ході камеральної перевірки (34055,51 грн.), склала менше ніж 10 % від заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування (1940535,00 грн.), позивач відповідає критерію, дотримання якого дає право на автоматичне бюджетне відшкодування.
Колегія суддів зазначає, що з системного аналізу норм статті 200 Податкового кодексу України вбачається, що для платників податку, які відповідають критеріям, дотримання яких дає право на автоматичне бюджетне відшкодування, застосовуються інші строки та порядок здійснення бюджетного відшкодування, які є спеціальними. Тому загальні приписи Податкового кодексу України щодо порядку та підстав для проведення перевірок заявлених до відшкодування сум ПДВ, в тому числі позапланових виїзних перевірок згідно п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПКУ не застосовуються.
Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для призначення позапланової виїзної перевірки сум заявлених до бюджетного відшкодування по податку на додану вартість за квітень 2012 року по ДНВП "Об'єднання Комунар".
З огляду на зазначене, призначення податковим органом такої перевірки наказом № 587 від 07.06.2012 року (а.с. 105) не спростовує права позивача на отримання автоматичного бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість в порядку, визначеному п. 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України.
Отже, позивач є таким, що отримав право на автоматичне бюджетне відшкодування по декларації за квітень 2012 року.
У відповідності до п. 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Згідно пп. 200.18.1 пп. 200.18.2 п. 200.18 ст. 200 ПК України, орган державної податкової служби зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету. Орган Державного казначейства України надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Таким чином, граничним терміном, коли позивачем мало бути отримано суму бюджетного відшкодування за квітень 2012 року, є 20.06.2012 р. (21.05.2012 р. - граничний термін подання декларації, + 20 днів - строк проведення камеральної перевірки - останній день 11.06.2012 р., + 3 робочі дні для надання висновку, + 3 операційні дні для перерахування коштів).
ДНВП "Об'єднання Комунар" станом на дату розгляду справи не отримало суму бюджетного відшкодування ПДВ, заявлену у декларації за квітень 2012 р.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС направлявся лист №898/1-04/026 від 21.06.2012 р. з вимогою здійснити дії на виконання положень ПК України щодо перерахування на розрахунковий рахунок ДНВП "Об'єднання Комунар" суми ПДВ, що підлягає автоматичному відшкодуванню по декларації за квітень 2012 р. у розмірі 1940535,00 грн.
Згідно отриманої відповіді №6506/10/15-414 від 06.07.2012 р.(а.с.18-19) ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС зазначила про неможливість здійснення перерахування підприємству сум ПДВ.
З матеріалів справи також вбачається, що висновок податкового органу із зазначенням суми бюджетного відшкодування, який є підставою для проведення відшкодування сум ПДВ з державного бюджету до органу Державної казначейської служби не надавався.
При цьому колегія суддів зазначає, що у разі невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, тому належним та достатнім способом захисту цього права повинна бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування бюджетної заборгованості).
З огляду на викладене колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції прийшов вірного висновку, що позовні вимоги в частині стягнення бюджетної заборгованості підлягають задоволенню, а в задоволенні позовних вимог про визнання бездіяльності ДПІ у Київському районі м. Харкова протиправною належить відмовити.
Щодо позовних вимог про стягнення пені, колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 200.23 ст. 200 ПК України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Таким чином, розрахунок пені розпочинається з першого дня, з якого порушено право платника податку на отримання бюджетного відшкодування.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 08.11.2012 р. бюджетна заборгованість погашена не була, період прострочення складає, а саме: з 15.06.2012 р. (момент, коли вперше внаслідок порушення прав позивача стало неможливим своєчасне отримання бюджетного відшкодування) по 08.11.2012 р. та складає 147 днів.
Оскільки колегією суддів встановлено, що сума бюджетного відшкодування за квітень 2012 року неправомірно не відшкодована позивачу, ДНВП "Об'єднання Комунар" має право на стягнення пені, у зв'язку з наявністю бюджетної заборгованості, виходячи з такого розрахунку: облікова ставка на момент виникнення пені складає 7,5000% (Постанова НБУ від 21.03.2012 р. N 102), відповідно 120%, від облікової ставки складає: 7,5 х 120% = 9 %.
Отже, сума пені за період прострочення складає: 1940535,00 грн. х 9 % х 147 д./(366 д. х 100%) = 70 145,57 грн.
Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2012р. по справі № 2а-8886/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Зеленський В.В.Судді(підпис) (підпис) Пянова Я.В. Чалий І.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Зеленський В.В.