Постанова № 29454099, 14.02.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2013
Номер справи
812/860/13-а
Номер документу
29454099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 лютого 2013 року Справа № 812/860/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ірметової О.В.,

при секретарі судового засідання - Іванович К.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Саліхова В.Б.

від відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Первомайської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі -

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Первомайської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про надання дозволу на погашення податкового боргу по екологічному податку в сумі 570983,60 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог податковий орган зазначив, що Луганським окружним адміністративним судом 11.05.2012 винесена постанова по справі №2а/1270/3126/2012 за позовом прокурора м. Первомайська Луганської області в інтересах держави в особі Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області ДПС до ДП «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу по екологічному податку у сумі 723164,00 грн. Не зважаючи на прийняті заходи щодо погашення боргу, залишок несплаченого боргу за даним податком складає 570983,60 грн. Майно боржника знаходиться у податковій заставі, що підтверджується витягом про державну реєстрацію обтяжень рухомого майна №330847410 від 30.03.2011, згідно акту опису від 25.03.2011 №3/24-32320594. У зв'язку з неможливістю виконання судового рішення у порядку, встановленого раніше та наявністю у підприємства заставного майна, податковий орган просив суд надати дозвіл на погашення суми боргу ДП «Первомайськвугілля» по екологічному податку в сумі 570983,60 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, а саме по Відокремленому підрозділу «Управління матеріально-технічного постачання» ДП «Первомайськвугілля» - група інвентарних об'єктів Техбази, остаточною вартістю на момент опису 201384,00 грн. та по Відокремленому підрозділу «Ремонтно-механічний завод» ДП «Первомайськвугілля» - будівля ЦМК (цех металоконструкцій) остаточною вартістю 235981,00 грн.

14 лютого 2013 року під час судового засідання представник позивача надав уточнений позов, яким просив надати дозвіл на погашення суми боргу ДП «Первомайськвугілля» по екологічному податку в сумі 570983,60 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, а саме по Відокремленому підрозділу «Управління матеріально-технічного постачання» ДП «Первомайськвугілля» - група інвентарних об'єктів Техбази, остаточною вартістю на момент опису 201384,00 грн. та по Відокремленому підрозділу «Ремонтно-механічний завод» ДП «Первомайськвугілля» - будівля ЦМК (цех металоконструкцій) остаточною вартістю 235981,00 грн., тобто на загальну суму 437365,00 грн., а різницю 133618,00 грн. стягнути з розрахункових рахунків ДП «Первомайськвугілля», відкритих у банках обслуговуючих такого платника податків.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином. Відповідач надав письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менш 25 відсотків. Частка держави в статутному фонді ДП «Первомайськввугілля» 100%. Відповідно до п.4.8 Статуту підприємства, затвердженого наказом Міненерго вугілля України від 03.10.2012 №772, відчуження підприємством майнових об'єктів, що належать до основних фондів , здійснюються виключно на конкурсних засадах за погодженням з Уповноваженим органом управління в порядку, встановленому законодавством. На момент звернення до суду з заявою про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна, дозволу Міненерговугілля України - Уповноваженого органу управління на відчуження майна не отримано.

Заслухавши пояснення представника позивача, врахувавши заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України передбачено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

У відповідності зі статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 168.4.3. пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.

Відповідно до ст.89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Таким чином Податковим кодексом встановлено певний порядок примусового стягнення податкової заборгованості: спочатку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а у разі неостаточності коштів - продаж майна, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ДП «Первомайськвугілля» засноване на державній власності відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 12.02.2003 №7 та належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України (а.с.25-26). ДП «Первомайськвугілля» зареєстроване виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 03.03.2003 за №13881200000000004. Згідно повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку №29-04/195 від 16.03.2012 ДП «Первомайськвугілля» взятий на облік ДПІ в м. Первомайську.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 травня 2012 року по справі №2а/1270/3126/2012 позовні вимоги прокурора м. Первомайська Луганської області в інтересах держави в особі Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області ДПС до ДП «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу по екологічному податку у сумі 723164,00 грн. задоволені у повному обсязі (а.с.12-13). Стягнуто з розрахункових рахунків Державного підприємства «Первомайсьвугілля» (код ЄДРПОУ 32320594, 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18-А) відкритих у банках, обслуговуючих Державне підприємство «Первомайсьвугілля» податковий борг з екологічного податку на користь Золотівської міської ради у сумі 337209,00 грн., на користь Гірської міської ради у сумі 219192,34 грн., на користь Тошківської селищної ради у сумі 166762,66 грн., а всього податковий борг у розмірі 723164,00 грн. (сімсот двадцять три тисячі сто шістдесят чотири грн. 00 коп.).

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ в м. Первомайську склало акт опису майна №3/24-32320594 від 25.03.2011 (а.с.11).

Відповідачем вживалися заходи щодо виконання судового рішення шляхом направлення інкасового доручення на розрахункові рахунки банку, які обслуговують платника (а.с.15, 16, 17, 18), які поверталися без виконання.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України №412 від 20.10.2010 затверджено перелік майна ДП «Первомайськвугілля», яке не заподіяне або не використовується у виробничій діяльності і може бути відчужено у рахунок погашення податкового боргу ДП «Первомайськвугілля» (додаток №2) та може бути відчужено органами державної податкової служби України у рахунок погашення податкового боргу за попередньою згодою Мінвуглепрому. Так, відповідно до додатку №2 до вказаного наказу, майно ДП «Первомайсьвугілля», щодо якого податковий орган звернувся до суду за дозволом на погашення податкового боргу: група інвентарних об'єктів Техбази, остаточною вартістю на момент опису 201384,00 грн. та будівля ЦМК (цех металоконструкцій) остаточною вартістю 235981,00 грн., може бути відчужено податковим органом в рахунок погашення податкового боргу тільки за наявної згоди Мінвуглепрому. Таку згоду позивач під час судового розгляду справи не надав. Відповідач про відсутність такого погодження зазначив у своїх запереченнях.

Крім того, згідно з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України суд надає дозвіл на погашення усієї суми податкового органу за рахунок майна платника. Однак у судовому засіданні було встановлено, що відповідач просить суд надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі, на загальну суму 437365,00 грн., що значно менш ніж уся сума податкового боргу - 570983,60 грн.

Уточнена вимога позивач щодо надання дозволу на погашення суми боргу ДП «Первомайськвугілля» по екологічному податку в сумі 570983,60 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, а саме по Відокремленому підрозділу «Управління матеріально-технічного постачання» ДП «Первомайськвугілля» - група інвентарних об'єктів Техбази, остаточною вартістю на момент опису 201384,00 грн. та по Відокремленому підрозділу «Ремонтно-механічний завод» ДП «Первомайськвугілля» - будівля ЦМК (цех металоконструкцій) остаточною вартістю 235981,00 грн., тобто на загальну суму 437365,00 грн., а різницю 133618,00 грн. стягнути з розрахункових рахунків ДП «Первомайськвугілля», відкритих у банках обслуговуючих такого платника податків, не підлягає задоволенню, оскільки постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 травня 2012 року по справі №2а/1270/3126/2012 було стягнуто податковий борг по екологічному податку у сумі 723164,00 грн. з розрахункових рахунків Державного підприємства «Первомайсьвугілля» відкритих у банках, обслуговуючих Державне підприємство «Первомайсьвугілля» та не може бути повторно стягнена сума податкового боргу в розмірі 133618,00 грн. з розрахункових рахунків ДП «Первомайськвугілля», відкритих у банках обслуговуючих такого платника податків.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням того, що суми вартості майна, щодо якого податковий орган звернувся до суду за отриманням дозволу на погашення податкового боргу значно менш ніж уся сума податкового боргу, та позивачем не отримано згоду Мінвуглепрому на реалізацію такого майна в рахунок погашення податкового боргу, відсутні підстави для надання дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Первомайської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про надання дозволу на погашення суми боргу ДП «Первомайськвугілля» по екологічному податку в сумі 570983,60 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, а саме по Відокремленому підрозділу «Управління матеріально-технічного постачання» ДП «Первомайськвугілля» - група інвентарних об'єктів Техбази, остаточною вартістю на момент опису 201384,00 грн. та по Відокремленому підрозділу «Ремонтно-механічний завод» ДП «Первомайськвугілля» - будівля ЦМК (цех металоконструкцій) остаточною вартістю 235981,00 грн., на загальну суму 437365,00 грн., а різницю 133618,00 грн. стягнути з розрахункових рахунків ДП «Первомайськвугілля», відкритих у банках обслуговуючих такого платника податків - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова у повному обсязі складено та підписано 19 лютого 2013 року.

Суддя О.В. Ірметова