ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
13.02.13 Справа № 5010/1571/2012-12/61
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
Головуючого-судді: Данко Л.С.,
Суддів: Давид Л.Л.,
Юрченко Я.О.,
При секретарі судового засідання: Кіт М.В.,
Розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали за апеляційною скаргою Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області № 33/05-04/01 від 28.12.2012 р. (вх. № 58 від 02.01.2013р.),
на ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 18 грудня 2012 року
у справі № 5010/1571/2012-12/61 (суддя П.Я.Матуляк),
за позовною заявою: Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, смт. Верховина, Івано-Франківської обл.,
До відповідача-1: Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, м. Івано-Франківськ,
До відповідача-2: Управління Державної казначейської служби у Верховинському районі Івано-Франківської області, смт. Верховина, Івано-Франківської обл.,
Про: скасування Постанови про арешт коштів боржника Верховинської районної державної адміністрації, прийнятої Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області 07.11.2012р. та зобов'язати відповідача-1 зняти арешт з рахунку захищених видатків бюджету райдержадміністрації: зазначених у п. 3 прохальної частини позову; зобов'язати Управління Державної казначейської служби у Верховинському районі вчинити дії щодо зняття арешту з рахунків зазначених у п. 4 прохальної частини позовної заяви; витребувати у відповідача-2 та відповідача-1 документи зазначені у п.п. 5 та 6 прохальної частини позову; відстрочити сплату судового збору (п. 7 прохальної частини позову) та стягнення з відповідачів судового збору (п. 8 прохальної частини позову).
Представники сторін в судове засідання не прибули.
Права та обов'язки сторін, визначені у ст. ст. 20, 22, 28 ГПК України. Заяв та клопотань про відвід суддів - не надходило.
Відповідно до протоколу розподілу справ КП «Документообіг господарських судів» від 28.01.2013р., дану справу розподілено до розгляду судді - доповідачу Данко Л.С.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 29.01.2013 р. у склад колегії для розгляду справи № 5010/1571/2012-12/61 господарського суду Івано-Франківської області введено суддів - Давид Л.Л. та Юрченко Я.О.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 29.01.2013 року скаржнику відновлено строк для подання апеляційної скарги та прийнято апеляційну скаргу Верховинської районної державної адміністрації № 33/05-04/01 від 28.12.2012 р. (вх. № 58 від 02.01.2013р.) до провадження та розгляд скарги призначено на 13.02.2013 року, про що сторони були належним чином повідомлені рекомендованою поштою з повідомленням про вручення: Апелянт/Позивач - 05.02.2013 р. рекомендованою поштою за № 06489985, Відповідач - 05.02.2013 р. рекомендованою поштою за № 06489977 (докази - оригінали повідомлено про вручення знаходятьс яв матеріалах справи, а. с. 48-49).
Апелянт/позивач повноважного представника у судове засідання не направив, через канцелярію Львівського апеляційного господарського суду подав заяву № 105/05-24/08 від 11.02.2013 р. (вх. № 119 від 12.02.2013 р.), просить розглядати справу без участі представника райдержадміністрації, також до вищевказаної заяви долучив довідку з ЄДРПОУ та Регламент.
Відповідач-1 повноважного представника в судове засідання не направив, відзиву (заперечення) на апеляційну скаргу не подав (не надіслав), про причини неприбуття - не повідомив, був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а. с. 49).
Відповідач-2 повноважного представника в судове засідання не направив, через канцелярію суду подав відзив на апеляційну скаргу № 1-47/118 від 08.02.2013 р. (вх. № 922 від 12.02.2013 р.), просить ухвалу місцевого суду залишити без змін, а скаргу Верховинської РДА - без задоволення, до відзиву додав довідку з ЄДРПОУ, лист № 2-39/8 від 05.01.2011 р. з переліком рахунків.
Враховуючи, що сторін не було позбавлено конституційного права на захист охоронюваних законом інтересів, а також, що сторони своєчасно та належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду скарги за відсутності представників сторін, виходячи з такого.
Відповідно до вимог ст. 98 ГПК України, про прийняття апеляційної скарги до провадження господарський суд виносить ухвалу, в якій повідомляється про час і місце розгляду скарги. Питання про прийняття апеляційної скарги до провадження або відмову у прийнятті до провадження апеляційний господарський суд вирішує не пізніше трьох днів з дня надходження апеляційної скарги.
Відповідно до частини другої статті 102 ГПК України визначено, що апеляційна скарга на ухвалу місцевого господарського суду розглядається протягом п'ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про прийняття апеляційної скарги до провадження.
Крім того, нормами чинного законодавства України не обмежено коло осіб, які можуть представляти особу в судовому процесі. Тому неможливість одного з представників сторін бути присутнім у судовому засіданні не перешкоджає реалізації права учасника можливості скористатися правами ст. 28 ГПК України та ст. 244 ЦК України.
З огляду на наведене колегія суддів не вбачає підстав для відкладення розгляду апеляційної скарги по справі № 5010/1571/2012-12/61.
Відповідно до ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що ухвалу місцевого суду слід залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 18.12.2012 р. у прийнятті позовної заяви Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області до відповідачів: Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області та Управління Державної казначейської служби у Верховинському районі Івано-Франківської області (вх. № 2875 від 13.12.2012 р.) на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62, ст. 86 ГПК України - відмовлено (абзац перший резолютивної частини ухвали). В абзаці другому резолютивної частини цієї ухвали повернуто Верховинській районній державній адміністрації (п. і. 78700, Івано-Франківська обл., Верховинський район, смт. Верховина, вул. Івана-Франка, 20, ідентифікаційний код 20568352), з Державного бюджету України судовий збір в сумі 1080,00 грн. сплаченого за даним позовом по квитанції № 216.78.1 від 06.12.2012 р. (а. с. 1-2).
Не погоджуючись з ухвалою місцевого суду скаржник: Верховинська районна державної адміністрація Івано-Франківської області звернулась до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, просить ухвалу місцевого суду від 18.12.2012 р. по справі № 5010/1571/2012-12/61 скасувати.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що прийнята місцевим господарським судом оскаржувана ухвала по справі № 5010/1571/2012-12/61 є незаконною, необґрунтованою та такою, що ухвалена з неправильним застосуванням норм процесуального права, оскільки вважає, що позовна заява до відповідачів (Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області та Управління Державної казначейської служби у Верховинському районі) була подана з врахуванням Ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2012 р., в якій зазначено: про відмову у відкритті провадження в частині заявлених позовних вимог, де відносно відповідача - відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області - позов підлягає розгляду в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Як встановлено колегією суддів та вбачається з матеріалів справи № 5010/1571/2012-12/61 позивачем: Верховинською районною державною адміністрацією подано позовну заяву до відповідачів - 1 та 2: Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області та Управління Державної казначейської служби у Верховинському районі про: 1) Скасування Постанови про арешт коштів боржника, Верховинської районної державної адміністрації, прийнятою відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області 07 листопада 2012 року. 2) Зобов'язання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області зняти арешт з рахунку захищених видатків бюджету райдержадміністрації: КЕКВ 1111, 1120, 1160, 1134 (послуги Укртелекому) № 35210002000401, а також з рахунків: р/р 3521000200401, 35224065000401, 35229059000401, 35227073000401 - здійснення виконавчої влади у Верховинському районі КФКВ 7791010, р/р 35410028000401- соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді КФК 091103, р/р 35413025000401 - підтримка малого і середнього підприємництва КФК 180404, р/р 35412048000401 - субвенція з МБ в ДБ на виконання соц. екон. Розв., КФК 250344, р/р 35413036000401 - видатки на попередження та ліквідацію надзвичайних ситуацій КФК 210105, р/р 35415023000401 - інші заходи та заклади в галузі сільського господарства, лісового господарства, рибальства та мисливства КФК 160903, р/р 35416022000401 - інші видатки (Програма розвитку туризму в районі) р/р 35418020000401 - проведення навчально-тренувальних зборів і змагань КФК 130102, р/р 35428087000401 - інвестиційні проекти КФК 150122, р/р 35418086000401 - захист прав та підтримка неповнолітніх, профілактика негативних явищ у їхньому середовищі КФК 090802, р/р 37112078000401- виплата допомоги в зв'язку з тимчасовою непрацездатністю від ФСС з ТВП, які знаходяться в Управлінні Державної казначейської служби у Верховинському районі (УДКСУ), інд. код 37638341. 3) Зобов'язання Управління Державної казначейської служби у Верховинському районі вчинити певні дії щодо зняття арешту на рахунок захищених видатків бюджету райдержадміністрації: КЕКВ 1111, 1120, 1160, 1134 (послуги Укртелекому) № 35210002000401, а також: р/р 3521000200401, 35224065000401, 35229059000401, 35227073000401 - здійснення виконавчої влади у Верховинському районі КФКВ 7791010, р/р 35410028000401- соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді КФК 091103, р/р 35413025000401 - підтримка малого і середнього підприємництва КФК 180404, р/р 35412048000401 - субвенція з МБ в ДБ на виконання соц. екон. Розв., КФК 250344, р/р 35413036000401 - видатки на попередження та ліквідацію надзвичайних ситуацій КФК 210105, р/р 35415023000401 - інші заходи та заклади в галузі сільського господарства, лісового господарства, рибальства та мисливства КФК 160903, р/р 35416022000401 - інші видатки (Програма розвитку туризму в районі) р/р 35418020000401 - проведення навчально-тренувальних зборів і змагань КФК 130102, р/р 35428087000401 - інвестиційні проекти КФК 150122, р/р 35418086000401 - захист прав та підтримка неповнолітніх, профілактика негативних явищ у їхньому середовищі КФК 090802, р/р 37112078000401- виплата допомоги в зв'язку з тимчасовою непрацездатністю від ФСС з ТВП, які знаходяться в Управлінні Державної казначейської служби у Верховинському районі (УДКСУ), інд. код 37638341. 4) Витребування з Управління Державної казначейської служби у Верховинському районі документ інформацію до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 05.01.2011 року за № 2-39/8 про наявні відкриті рахунки Верховинської районної державної адміністрації. 5) Витребувати з відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області документ інформацію Управління державного казначейства у Верховинському районі від 05.01.2011 року за № 2-39/8 про наявні відкриті рахунки Верховинської районної державної адміністрації. 6) Відстрочити Верховинській районній державній адміністрації сплату судового збору. 7) Стягнути з Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області та з Управління Державної казначейської служби у Верховинському районі судовий збір.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви апелянта/скаржника, предметом спору є: скасування постанови Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області «Про арешт коштів боржника» від 07.11.2012 року, зобов'язання відповідачів зняти арешт коштів з рахунків скаржника, тобто оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби.
Господарським процесуальним кодексом України (далі за текстом - ГПК України) для даної категорії справ визначено порядок оскарження дій чи бездіяльності Державної виконавчої служби.
Відповідно до ст. 121-2 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Коментована стаття встановлює порядок оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби у процедурі виконання рішення господарського суду та розширеному тлумаченню не підлягає.
Процедуру оскарження дій посадових осіб Державної виконавчої служби встановлено також у ст. 85 Закону України "Про виконавче провадження".
Крім того, п. 7 роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 28.03.2002 р. N 04-5/365 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» зазначається, що за змістом статті 1212 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів розглядає виключно місцевий господарський суд, яким відповідну справу розглянуто у першій інстанції.
Виконання рішення, ухвали, постанови господарського суду є невід'ємною частиною судового процесу, тому господарські суди не повинні порушувати нове провадження за скаргою на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби. У зв'язку з цим така скарга не підлягає оплаті державним митом (судового збору).
Як встановлено місцевим судом, порядок оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби у процедурі виконання судового рішення господарського суду встановлено статтею 121-2 ГПК України та частиною 4 статті 82 Закону України «Про виконавче провадження», якою визначено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ.
Відповідно до вищенаведеного, місцевий суд прийшов до вірного висновку про те, що позовна заява Верховинської районної державної адміністрації вх. № 2875 від 13.12.12 за своєю правовою природою є скаргою на дії органу Державної виконавчої служби, а тому не підлягає розгляду в позовному провадженні, у зв'язку з чим відповідно до п.1 ч. 1 статті 62, статті 86 ГПК України, відмовив Позивачу у прийнятті позовної заяви та повернув йому судовий збір.
Згідно ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, належними та допустимими доказами (ст. 34 ГПК України).
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи наведене, колегія суддів прийшла до висновку, апеляційну скаргу Верховинської районної державної адміністрації залишити без задоволення, ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 18.12.2012р. у справі № 5010/1571/2012-12/61 - без змін.
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що апелянтом/позивачем при поданні апеляційної скарги в прохальній частині (пункт 7) зазначено: «Відстрочити або розстрочити сплату судового збору» (а.с. 18 - зворот).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
На підставі вищенаведеного, ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 29.01.2012 р. у справі № 5010/1571/2012-12/61 пунктом 2 резолютивної частини ухвалено: відстрочити Верховинській районній державній адміністрації сплату судового збору при поданні апеляційної скарги до прийняття судом постанови.
З огляду на наведене, судовий збір за перегляд ухвали місцевого суду в апеляційному порядку в сумі 536,50 грн. слід покласти на апелянта/позивача.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 34, 43, 44 - 49, 99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 18.12.2012 року у справі № 5010/1571/2012-12/61 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Стягнути з Верховинської районної державної адміністрації (п. і. 78700, Івано-Франківська обл., Верховинський р-н, смт. Верховина, вул. Франка, 20, Ідентифікаційний код 20568352) в дохід державного бюджету (УДКСУ у Личаківському районі міста Львова, код ЄДРПОУ 38007620, р/р 31216206782006 у ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014) судовий збір за перегляд ухвали місцевого суду в сумі 536,50 грн.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Матеріали справи повернути господарському суду Івано-Франківської області.
Головуючий суддя Данко Л.С.
Суддя Давид Л.Л.
Суддя Юрченко Я.О.