Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-196/10/2770
04.02.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Дудкіної Т.М. ,
Іщенко Г.М.
секретар судового засідання Бражникова Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Севморверф"- Коломаченко Галина Петрівна, довіреність № 02/16 від 09.10.12
представник відповідача, Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби - Дерябкіна Вікторія Любомирівна, довіреність № 1837/9/10-0 від 26.06.12
розглянувши матеріали справи №2а-196/10/2770 за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Кравченко М.М. ) від 10.10.12
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Севморверф" (вул. Героїв Севастополя, 13, м. Севастополь,99001)
до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби (вул. Героїв Севастополя, 74, м. Севастополь,99001)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 10.10.12 задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Севморверф" до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби №0003552310/2 від 23 листопада 2005 року про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Севморверф" суми податкового зобов'язання за основним платежем 2 600,00 грн. та за фінансовими (штрафними) санкціями 500,00 грн.
Не погодившись з даною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 10.10.12 та прийняти нове рішення по справі.
У судовому засіданні, представник позивача проти апеляційної скарги заперечував та просив залишити постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 10.10.12 року без змін.
Представник відповідача наполягав на задоволенні апеляційної скарги.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.
На підставі направлення №000163/600 від 18.07.05 р., посадовими особами відповідача проведено комплексну планову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності на підставі п.1 ст.11 3акону України №509-Х11 від 04.12.90 р. "Про державну податкову службу в Україні" з питання дотримання ТОВ "Севморверф " код по ЄДРПОУ 23664754 вимог податкового і валютного законодавства за період з 01.04.04 р. по 31.06.05 р.. Перевірка позивача проведена по питаннях дотримання вимог законодавства по податку на прибуток, по податку на додану вартість, валютного законодавства України, по місцевих, ресурсних і неподаткових платежах, по прибутковому податку, податку на доходи фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів і державному миту, касовій дисципліні за період з 01.04.04 р. по 31.03.05 г., з питання відшкодування з бюджету податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень 2004 року., січень, травень 2005 року.
За результатами перевірки складено акт від 19.08.2005 року №6589/10/23-123/186, відповідно до висновків якого встановлено:
- порушення пп. 3.1 ст. 3, пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4, пп. 7.10.9 п. 7.10 ст. 7, п. 10.1 ст. 10 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22.05.97 р. із змінами і доповненнями, що привело до заниження податку на прибуток на підмет сплати до бюджету за підсумками 2004 р. у розмірі 29,6 тис. грн.
- в ході вибіркової перевірки підтверджено дані податкових декларації по податку на додану вартість за червень липень, серпень, вересень 2004 р., січень, травень 2005г. (без урахування запитів на проведення зустрічних перевірок).
- перевіркою повноти нарахування і своєчасності перерахування частини прибутку (доходу) за наслідками фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання, в статутному фонді яких державі належить частка (акції, паї), встановлено порушення ст. 63 Закони України "Про Державний бюджет України на 2005 рік", що привело до несплати до бюджету частини прибутку отриманою за наслідками господарської діяльності у 2004 р. у розмірі 35,8 тис. грн .; у 1-му квартал 2005р. у розмірі 10,8 грн.;
- щодо перевірки правильності числення та перерахування прибуткового податку з громадян і податку з доходів фізичних осіб встановлено, що п.п.4.2.9 "б", п.п.4.2.15, п.4.2 ст.4 Закону України від 22.05.2003г. №889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (із змінами і доповненнями). Донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 463,87 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
№0002732310/2 від 23 листопада 2005 року про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Севморверф" суми податкового зобов'язання за основним платежем 46600,00 грн. та за фінансовими (штрафними) санкціями 500,00 грн. та за фінансовими (штрафними) санкціями 9300,00 грн. (а.с.15)
№0003552310/2 від 23 листопада 2005 року про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Севморверф" суми податкового зобов'язання за основним платежем 2600,00 грн. та за фінансовими (штрафними) санкціями 500,00 грн. (а.с.16)
Позивач не погодившись з податковим повідомленням-рішенням Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби №0003552310/2 від 23 листопада 2005 року оскаржив його до Окружного адміністративного суду міста Севастополь.
Відповідно до протоколу №1 Загальних зборів засновників товариства з обмеженою відповідальністю «Севморверф» від 12.02.2001р. засновано товариство з обмеженою відповідальністю «Севморверф» (далі - ТОВ «Севморверф»). Засновниками товариства з'явились Відкрите акціонерне товариство "Севастопольський морський завод" та Акціонерне товариство "Сигма-Фонд".
Згідно засновницького договору (ст.6), зареєстрованого Севастопольською міською державною адміністрацією від 23.03.2001р., частка ВАТ «Севастопольський морській завод» в ТОВ «Севморверф» складає 99,9982%, частка Акціонерного товариства «Сигма-Фонд» в ТОВ «Севморверф» складає 0,0018% (а.с.249).
Статтею 29 засновницького договору, в яку внесені зміни 15.06.2001р., встановлено, що товариство утворюється і функціонує як товариство з обмеженою відповідальністю. Дочірнє підприємство суднобудівництва «Севморверф» Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" (м.Севастополь), код згідно ЄДРПОУ 23664754, припиняє свою діяльність шляхом реорганізації в ТОВ «Севморверф», яке є його правонаступником за всіма майновими правами та обов'язками. (а.с.252)
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Севморверф", його засновниками є Відкрите акціонерне товариство "Севастопольський морський завод" та Акціонерне товариство "Сигма-Фонд". Статут Товариства з обмеженою відповідальністю "Севморверф" зареєстрований у Севастопольській міській державній адміністрації, реєстровий №00-12/11198, реєстраційний №04055587100010728 від 23.03.01.
Змінами та доповненнями до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Севморверф", було змінено склад засновників зазначеного підприємства, у результаті чого до пункту 3.1 Статуту внесені зміни, та Акціонерне товариство "Сигма-Фонд" виключене зі складу засновників. Замість нього до складу засновників включено Товариство з обмеженою відповідальністю "Сигма-КС". Аналогічні зміни внесені в засновницький договір.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 79 Господарського кодексу України господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та (або) громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених цим Кодексом, господарське товариство може діяти у складі одного учасника.
Засновниками і учасниками товариства можуть бути суб'єкти господарювання, інші - учасники господарських відносин, зазначені у статті 2 цього Кодексу, а також громадяни, які не є суб'єктами господарювання. Обмеження щодо заснування та участі в господарських товариствах суб'єктів господарювання або інших осіб встановлюються цим Кодексом, іншими законами.
В статті 2 Господарського кодексу України встановлено, що учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи-місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Відповідно до норм ч. 8 ст. 63 Господарського кодексу України у випадках існування залежності від іншого підприємства, передбачених ст. 126 цього Кодексу, підприємство визнається дочірнім. Зазначена стаття передбачає два види залежності підприємств: проста і вирішальна.
Відповідно до частин 1-3 статті 126 Господарського кодексу України, асоційовані підприємства (господарські організації) - це група суб'єктів господарювання - юридичних осіб, пов'язаних між собою відносинами економічної та/або організаційної залежності у формі участі в статутному фонді та/або управлінні. Залежність між асоційованими підприємствами може бути простою і вирішальною. Проста залежність між асоційованими підприємствами виникає у разі якщо одне з них має можливість блокувати прийняття рішень іншим (залежним) підприємством, які повинні прийматися відповідно до закону та/або установчих документів цього підприємства кваліфікованою більшістю голосів.
Вирішальна залежність між асоційованими підприємствами виникає у разі якщо між підприємствами встановлюються відносини контролю-підпорядкування за рахунок переважної участі контролюючого підприємства в статутному фонді та/або загальних зборах чи інших органах управління іншого (дочірнього) підприємства, зокрема володіння контрольним пакетом акцій. Відносини вирішальної залежності можуть встановлюватися за умови отримання згоди відповідних органів Антимонопольного комітету України.
Формування статутного капіталу дочірнього підприємства полягає у тому, що материнське підприємство, виступаючи унітарним власником дочірнього, набуває корпоративних прав, а дочірнє, у свою чергу, отримує частину активів материнського підприємства. При цьому необхідно зазначити, що дочірнє підприємство має окремий баланс, поточні та вкладні (депозитні) рахунки у банках, печатку зі своїм найменуванням, укладає договори від свого імені та самостійно несе відповідальність. Види господарської діяльності, які має право проводити дочірнє підприємство, визначаються в його статуті. При цьому статутом можуть бути передбачені види діяльності, що відрізняються від тих, які здійснює материнське підприємство, оскільки дочірнє підприємство є самостійною юридичною особою та самостійним платником податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Таким чином, будь-яке підприємство, корпоративні права якого більш 99 % належать іншій юридичній особі, є дочірнім підприємством незалежно від того, чи є в назві такого підприємства словосполучення «дочірнє підприємство».
Оскільки позивач утворений за участю Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод", частка якого у статутному капіталі позивача становить 99,9982 % і сформована за рахунок майнового та грошового внесків, в розумінні ст. ст. 63, 126 Господарського кодексу України позивач є дочірнім підприємством Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод". У 2007 році частка Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" у статутному капіталі позивача становить 100% (а.с.33-36)
Слід зазначити, що за приписами ч.4ст.126 ГК України про наявність простої та вирішальної залежності має бути зазначено у відомостях державної реєстрації залежного (дочірнього) підприємства та опубліковано відповідно до закону. У зв'язку з чим, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність у позивача ознак залежності, так як ця обставина не зазначена у відомостях державної реєстрації.
Відсутність у відомостях державної реєстрації інформації про наявність простої або вирішальної залежності не може бути підставою для висновку, що позивач не є дочірнім підприємством Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод". Як зазначено вище позивач зареєстрований у Севастопольській міській державній адміністрації, реєстровий №00-12/11198, реєстраційний №04055587100010728 від 23.03.2001р., тобто на момент набирання чинності з 1 січня 2004 року Господарського кодексу України від 16.01.2003, № 436-IV, а також набирання чинності з 1 липня 2004 року Закону України від 15.05.2003, №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", Товариство з обмеженою відповідальністю "Севморверф" було зареєстровано і діяло відповідно до статутних документів. В наступному, у 2007р. при реєстрації статутних документів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" при наявності частки Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" у статутному капіталі позивача 100% не зазначено у відомостях державної реєстрації про залежність позивача.
Таким чином, відсутність у відомостях державної реєстрації інформації про наявність залежного (дочірнього) підприємства не є вирішальною ознакою такого товариства.
В статті 65 Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" встановлено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Частка держави у статутному фонді Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" складає 26%.
Виходячи з викладеного, Відкрите акціонерне товариство "Севастопольський морський завод", яке має частку держави у статутному фонді, та його дочірнє підприємство - Товариство з обмеженою відповідальністю "Севморверф", відповідно до ст. 65 Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік", сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування проводяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу) за наслідками фінансово-господарської діяльності в 2004 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2005р. встановлені Постановою КМУ №50 від 15.01.2005р. в редакції Постанови КМУ №157 від 28.02.2005р.
Згідно даного Порядку і нормативу господарські організації (крім підприємств установ кримінально-виконавчої системи) здійснюють відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за наслідками фінансово-господарської діяльності в 2004 році (крім частини прибули (доходу), сплаченою згідно ст. 72 Закону України "Про державний бюджет України на 2004 р.") та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2005 році.
Нарахування частині прибутку (доходу) за наслідками фінансово-господарської діяльності в 2004 році (крім частини прибутку (доходу), сплаченою згідно ст. 72 Закони України "Про державний бюджет України на 2004 р.") та за наслідками фінансово-господарської діяльності в січні - лютому 2005 р. здійснюється державними, у тому числі казенними підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, в статутному фонді яких державі належить частка (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 15 % чистому прибутку (доходу), розрахованому відповідно до Положень (Стандартами) бухгалтерського обліку. Починаючи з березня 2005р. державними, казенними підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами нарахування частині прибутку (доходу) за наслідками фінансово-господарської діяльності за березень 2005 р. здійснюється у розмірі 30% чистому прибутку (доходу).
Акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарської діяльності у статутному фонді яких державі належить частка (акції, паї), та їх дочірні підприємства здійснюють відрахування частини прибутку (доходу) щодо розміру державної частки (акції, паї) в їх статутних фондах у розмірі 50 % чистому прибутку (доходу), а акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, в статутному фонді яких державі належить частка (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 30 % чистому прибутку (доходу), розрахованому відповідно до Положень (Стандартами) бухгалтерського обліку.
За результатами 2004г. ТОВ «Севморверф» отримало нерозподілений прибуток у розмірі 918000,00грн. (згідно наданого підприємством звіту про фінансові результати за 2004р. Ф.№2 стр.220 «Чистий прибуток» - 918000,00грн.), а також за наслідками першого кварталу 2005г. ТОВ «Севморверф» отримало нерозподілений прибуток у розмірі 277,50 тис.грн. (зокрема помісячно за січень - 110200,00грн., за лютий - 101806,90грн., за березень - 65450,00грн.), згідно наданого підприємством Звіту про фінансові результати за 1-й квартал 2005г.
Таким чином Товариством з обмеженою відповідальністю "Севморверф" на нараховане та не сплачено до бюджету частину прибутку, отриманої за результатами господарської діяльності у 1-му кварталі 2005р. у розмірі 10,8 тис.грн.. Виходячи з розрахунку відповідача, сума податкового зобов'язання за основним платежем складає 2 600,00 грн. за фінансовими (штрафними) санкціями 500,00 грн.
На підставі викладеного, повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби №0003552310/2 від 23.11.2005 року про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Севморверф" суми податкового зобов'язання за основним платежем 2 600,00 грн. та за фінансовими (штрафними) санкціями 500,00 грн. є обґрунтованим та прийнятим відповідно до законодавства.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову. У ст. 202 КАС України наведені підстави для скасування постанови.
Колегія судів ухвалює нову постанову, у зв'язку з порушенням судом першої інстанції норм матеріально права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 10.10.12 по справі №2а-196/10/2770 скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову Товариство з обмеженою відповідальністю "Севморверф" відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 11 лютого 2013 р.
Головуючий суддя підпис А.С. Цикуренко
Судді підпис Т.М. Дудкіна
підпис Г.М. Іщенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко