УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2013 р.Справа № 2034/2а-8709/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації на постанову Харківського районного суду від 20.09.2012р. по справі № 2034/2а-8709/12
за позовом ОСОБА_1
до Харківського обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
20.10.2011 року позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Харківського обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації в якому просила :
Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації у виплаті ОСОБА_1 належних сум щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком за 2007-2011 роки неправомірною.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком за 2007- 2011 рік відповідно до ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням фактично виплачених сум вказаної допомоги.
Зобов' язати Обласний центр по нарахуванню та виплаті допомог та контролю за призначенням і виплатою пенсій НОМЕР_1 зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком за 2007- 2011 рік відповідно до ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням фактично виплачених сум вказаної допомоги.
Постановою Харківського районного суду від 20.09.12 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 в 2011 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику війни в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної аб. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації провести ОСОБА_1 нарахування та виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику війни за 2011 р. в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії .їх соціального захисту», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної аб. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням проведених виплат.
Не погодившись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування вимоги апеляційної скарги зазначив, що задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про порушення позивачем вимог діючого законодавства. Позивачу щорічна разова грошова допомога за 2011 рік була виплачена на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" № 341. Окрім того, відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності бюджетного призначення.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання допомоги до 5 травня відповідно до ст. 14 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", але йому фактично в 2011 році було виплачено дану допомогу в розмірі меншому, ніж передбачено відповідним Законом, що є звуженням змісту та обсягу прав громадян.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником війни, що підтверджується копією відповідного посвідчення та має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та у 2011 році отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в квітні у розмірі 120 грн.
Відповідачем у 2011 році щорічна разова грошова допомога до 5 травня згідно ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" була проведена на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" № 341.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 20 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" була змінена вище зазначена стаття Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме зазначено, що щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення п. 20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" стосовно виплати щорічної разової допомоги, зокрема учасникам війни.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У 2011 році змін до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не вносилося.
Таким чином, відповідач у 2011 році повинен був застосовувати законодавство, яке діяло на час проведення відповідних щорічних виплати грошової допомоги до 5 травня, а саме, ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції від 09.07.2007 року, а саме учасникам війни - трьох мінімальних пенсій за віком, про що зазначив суд першої інстанції і з чим погоджується колегія суддів.
Право на встановлення у 2011 році розміру разової грошової допомоги до 5 травня надано Кабінету Міністрів України законодавцем не було. А тому при виплаті позивачу даної допомоги, відповідач повинен був керуватися положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції повністю відповідають обставинам справи та зроблені у відповідності з нормами матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги щодо правомірності дій по нарахуванню та виплаті допомоги позивачеві є безпідставними з вище наведених підстав і висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації залишити без задоволення.
Постанову Харківського районного суду від 20.09.2012р. по справі № 2034/2а-8709/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Зеленський В.В.Судді Пянова Я.В. Чалий І.С.