ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" лютого 2013 р.Справа № 5023/5241/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Бринцева О.В.
при секретарі судового засідання Невзгляд Н.О.
розглянувши справу
за позовом Чугуївського міжрайонного прокурора м. Чугуїв в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Харківській області, м. Харків до відповідача-1: Приватного підприємства "Стандарт вкуса", с. Стара Покровка , відповідача-2: Чугуївської районної державної адміністрації, м. Чугуїв , відповідача-3: Міськрайонного управління Держкомзему у місті Чугуїв та Чугуївському районі Харківської області, м. Чугуїв про скасування розпоряджень, визнання недійсними договорів, скасування держреєстрації та повернення земельних ділянокза участю :
прокурора - Хряк О.О., за посвідченням № 38 від 03.02.2012р.;
позивача - Воробей Н.М., за довіреністю № 63 від 09.01.2013 р.;
відповідача 1 - Романюк А.П., за довіреністю № 2 від 25.01.2013 р.;
відповідача 2 - Юношев Д.А., за довіреністю № 02-33/1191 від 03.04.2012р.;
відповідача З - Репета Г.В., за довіреність № 25-01-10/2965 від 24.12.2012 р.
ВСТАНОВИВ:
Чугуївський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі позивача - Державної інспекції сільського господарства в Харківській області до відповідачів - Приватного підприємства "Стандарт вкуса", Чугуївської районної державної адміністрації та Відділу Держкомзему у м. Чугуїв. В позовній заяві прокурор просить визнати незаконним та скасувати розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області № 293 від 29.03.2010р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди ПП "Стандарт вкуса" на земельні ділянки на території Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області, Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надання їх в оренду; визнати недійсним договір оренди землі № 208/06-12 від 09.04.2010р., укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області, та зобов'язати Міськрайонного управління Держкомзему у місті Чугуїв та Чугуївському районі Харківської області скасувати державну реєстрацію вказаного договору оренди землі, зобов"язати повернути у придатному для використання стані вищевказану земельну ділянку загальною площею 29,9773 га, у т.ч. 29,9773 га - ріллі, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області (за межами населеного пункту), до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області; визнати недійсним договір оренди землі № 209/06-12 від 09.04.2010, укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області, та зобов'язати Міськрайонне управління Держкомзему у місті Чугуїв та Чугуївському районі Харківської області скасувати державну реєстрацію вищевказаного договору оренди землі, повернути у придатному для використання стані, пояснень щодо позову прокурора та витребуваних судом документів не надав.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні 04.02.2013р. позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять задовольнити позов з підстав наведених у раніше наданих суду письмових поясненнях та правових обґрунтуваннях до позовних вимог, а також наданих через канцелярію суду 04.02.2013р. письмових пояснень в порядку ст. 22 ГПК України (вх. 4264 та вх. 4027 відповідно), в яких вважають, що підставою для надання юридичним особам у користування земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у відповідності до положень ст. 123 Земельного кодексу України може бути погоджений та затверджений проект відведення земельної ділянки, а не технічна документації із землеустрою, які не є тотожними відповідно вимог ст. 50 ЗУ "Про землеустрій" та наказу Держкомзему № 43 від 04.05.1999р. "Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі", що є порушенням норм діючого законодавства України.
Присутні в судовому засіданні представники відповідачів 1 та 2 заперечують проти задоволення позову в повному обсязі з підстав, наведених у раніше наданих суду письмових запереченнях на позов та наданих 04.02.2013р. письмових запереченнях на позов (вх.4232 та вх.4201 відповідно), вказують на те, що відповідачем 1 було розроблено технічну документації із землеустрою щодо встановлення меж спірних земельних ділянок в натурі (на місцевості), а розпорядженням голови відповідача 2 від 29.03.2010р. затверджено технічну документацію, надання земельних ділянок в оренду відбулося без зміни її цільового призначення, межі яких визначені в натурі (на місцевості), вважають, що укладені договори оренди є дійсними та правомірно укладеними без проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки раніше земельна ділянка виділялась та перебувала в користуванні іншого сільськогосподарського підприємства, про що свідчить розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 21.04.2004 року №170 "Про надання в оренду земель резерву та запасу на території сільських, селищних рад сільськогосподарським підприємствам Чугуївського району Харківської області", на підставі якого на відповідні земельні ділянки укладався договір оренди землі між приватним сільськогосподарським підприємством "Благодатне" та Чугуївською районною державною адміністрацією.
Крім того, представником відповідача 1 суду були надані письмові пояснення (вх.4258), в яких він не заперечує щодо відмінності понять технічної документації та проекту землеустрою та зазначає перелік документів, які повинні бути в проекті відведення земельної ділянки та не входять в технічну документацію.
Представник відповідача 3 надав суду клопотання (вх.4094) про залучення до матеріалів справи додаткових документів, в якому виклав свою правову позицію по справі та зазначив, що заперечує проти задоволення позовних вимог прокурора та позивача в частині зобов'язання Міськрайонного управління Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області скасувати державну реєстрацію спірних договорів оренди землі та щодо залучення Міськрайонного управління в якості відповідача по справі, в обгрунтування своїх заперечень зазначає, що 01.01.2013р. набули чинності ЗУ "Про державний земельний кадастр", Постанова КМУ "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" № 1051 від 17.10.2012 р. та ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в новій редакції станом на 01.01.2013 р.), Постанова КМУ "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" №703 від 22.06.2011 р. (в новій редакції станом на 01.01.2013 р.), у зв'язку із чим 01.01.2013 р. повноваження територіальних органів Держземагентства у частині державної реєстрації договорів оренди (суборенди) земельних ділянок припинилися та просить замінити 3-го відповідача належним відповідачем. Надані відповідачем 3 документи долучаються судом до матеріалів справи.
Клопотання відповідача 3 про зміну його як неналежного відповідача на належного - Реєстраційну службу Чугуївського міськрайонного управління юстиції залишається судом без задоволення з таких причин.
У відповідності до положень ч. 2 ст. 24 ГПК України господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
Втім, в даному разі прокурор та позивач в судовому засіданні своєї письмової згоди на заміну первісного 3-го відповідача належним відповідачем не надавали, з клопотанням про таку заміну до суду не звертались. Отже визначених у ч. 2 ст. 24 ГПК України необхідних умов для заміни відповідача наразі немає.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, всебічно та повно вивчивши надані учасниками судового процесу докази і таким чином з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, суд установив наступне.
02.06.2008р. відповідачем-2 Чугуївською районною державною адміністрацією видано розпорядження №587, яким відповідачеві-1 ПП "Стандарт вкуса" надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди земель державної власності (землі запасу) орієнтовно загальною площею - 76,0 га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Старопокровської сільської ради та 72,1 га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т.І а.с.29).
17.03.2010р. відповідач-1 звернувся до відповідача-2 з листом про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані за межами населеного пункту на території Старопокровської сільської ради та Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області та передати ділянки в оренду строком на 5 років. (Документи технічної документації із землеустрою наявні в матеріалах справи - т.І, а.с. 24 - 49).
29.03.2010р. Чугуївська райдержадміністрація Харківської області своїм розпорядженням №293 затвердила Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди Приватного підприємства "Стандарт вкуса" на земельні ділянки загальною площею - 58,1497га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Старопокровської сільської ради, 66,5632га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надала в оренду Приватному підприємству „Стандарт вкуса" строком на 5 років зазначені земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т.І а.с.22).
На підставі зазначеного розпорядження відповідача-2 09.04.2010 між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області укладено (див. т.І а.с. 50-68):
- договір оренди № 208/06-12 земельної ділянки загальною площею 29,9773 га, у т.ч. 29,9773 га - ріллі, строком на 5 років, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області, та між сторонами вищевказаного договору оренди землі підписано акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки;
- договір оренди № 209/06-12 земельної ділянки загальною площею 36,5859 га, у т.ч. 36,5859 га - ріллі, строком на 5 років, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області, та між сторонами вищевказаного договору оренди землі підписано акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки;
- договір оренди № 207/06-12 земельної ділянки загальною площею 58,1497 га, у т.ч. 58,1497 га - ріллі, строком на 5 років, що знаходиться на території Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області, та між сторонами вищевказаного договору оренди землі підписано акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки.
01.10.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в Харківській області в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства було встановлено, що розпорядженням №293 від 29.03.2010р. ПП "Стандарт вкуса" на території Старопокровської сільської ради ради надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 58,1497 га та на території Есхарівської селищної ради надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 66,5632 га строком на 5 років без розробки проектів відведення земельних ділянок, про що складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.10.2012р. (т.І, а.с. 116).
В зазначеному акті Державна інспекція сільського господарства в Харківській області зазначає, що підставою для надання юридичним особам у користування земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва може бути погоджений та затверджений в установленому законодавством порядку проект відведення земельної ділянки, а не технічна документація із землеустрою, в зв2язку з чим розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації прийнято з порушенням ст.ст. 116, 123 Земельного кодексу України.
За інформацією, наданою Міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області на запит Головного управління, інформація стосовно наявності проектів відведення земельних ділянок площею 58,1497 га на території Старопокровської сільської ради та 36,5859 га і 29,9773 га на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області в Міськрайоному управлінні Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області відсутня.
Такі обставини на думку прокурора свідчать про порушення прав та охоронюваних законом інтересів держави та є підставою для їх захисту у спосіб, вказаний в позовній заяві.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 13 Конституції України, ст. 373 Цивільного кодексу України, ст. 1 Земельного кодексу України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (ст. 14 Конституції України).
Відповідно ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом на момент винесення відповідачем 2 спірного розпорядження та укладення спірних договорів оренди землі) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. з ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
В даному випадку нормами, котрим мало відповідати спірне розпорядження Чугуївської райдержадміністрації Харківської області від 29.03.2010р. №293, є такі.
Стаття 123 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом на момент винесення відповідачем 2 спірного розпорядження та укладення спірних договорів оренди землі) згідно якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Стаття 50 Закону України "Про землеустрій" у відповідності до приписів якої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України. Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за № 677.
Також цією ж статтею 50 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:
- завдання на розроблення проекту землеустрою;
- пояснювальну записку;
- копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);
- рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);
- письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
- довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;
- матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
- відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів);
- розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
- розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
- акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
- акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);
- перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
- викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- кадастровий план земельної ділянки;
- матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);
- матеріали погодження проекту землеустрою.
Натомість, з матеріалів справи вбачається, що технічна документація, яка була затверджена спірним розпорядженням і яка стала підставою для укладення спірних договорів оренди землі не відповідає наведеним вимогам ст.50 Закону України "Про землеустрій". Так зокрема, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в себе має включати, а фактично виконана на замовлення відповідача 1 технічна документація не містить такі документи: матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; відомості про обчислення площі земельної ділянки; акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) тощо.
Цей факт, не заперечується відповідачами у справі і підтверджується наявними у справі матеріалами перевірки. З останніх вбачається, що межі земельних ділянок, які передавались відповідачу 1, не були визначені в натурі як це передбачено ст. 50 Закону України "Про землеустрій", а визначались лише в процесі виготовлення технічної документації із землеустрою, не вирішено питання щодо прийомки-передачі межових знаків на зберігання, у зв'язку з чим, для укладення оспорюваних договорів оренди від 09.04.2010 необхідно було виготовлення саме проектів землеустрою щодо відведення вищевказаних земельних ділянок, а не технічної документації із землеустрою, оскільки спірні земельні ділянки раніше нікому не виділялись та в користуванні не перебували, у т.ч. у ПП "Стандарт вкуса", їх межі не визначались.
Визнається даний факт і відповідачем 1, представник якого в наданих суду письмових поясненнях (вх.4258) не заперечує щодо існування відмінностей між складом технічної документації та складом проекту землеустрою та зазначає перелік документів, які повинні бути в проекті відведення земельної ділянки, але відсутні в технічній документації.
Таким чином судом достовірно встановлено, що виготовлена відповідачами технічна документації із землеустрою не є тотожною проекту відведення земельної ділянки і вона, технічна документація, не відповідає вимогам, ст. 50 ЗУ "Про землеустрій".
Про відсутність проектів відведення земельної ділянки та невідповідність наявної технічної документації вимогам закону свідчить також те, що наразі рішення Чугуївської райдержадміністрації про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки не приймалось. Між тим наявність рішення про надання цього дозволу є обов'язковою умовою для розроблення проекту та для укладення договору оренди землі у відповідності з вимогами ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за №677.
За таких обставин, суд приходить до висновку про невідповідність Закону (ст.ст. 116, 123 Земельного кодексу України, ст.ст. 50 Закону України "Про землеустрій") розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 29.03.2010р. №293, яким було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди Приватного підприємства „Стандарт вкуса" на земельні ділянки загальною площею - 58,1497 га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Старопокровської сільської ради, 66,5632 га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області та надано зазначені земельні ділянки в оренду строком на 5 років.
Наявність наведених порушень відповідно п.10 ч.2 ст.16 ЦК України та абз.3 ч.2 ст.20 ГК є підставою для визнання незаконним вказаного розпорядження як, рішення органу державної влади, що суперечить законодавству та ущемляє права та законні інтереси держави. Таким чином позов в цій частині підлягає задоволенню.
Вирішуючи господарський спір в частині визнання недійсними договорів землі суд виходить з наступного.
Пленум Верховного Суду України в п.7 Постанови від 06.11.2009р. №9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" роз'яснив, що правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом. При цьому суд повинен встановити наявність тих обставин з якими закон пов'язує настання певних юридичних наслідків. Отже, в даній справі необхідною умовою для визнання договорів оренди земельної ділянки від 19.09.2003р. недійсним є встановлення обставин, визначених ст. 203 ЦК України - невідповідності договорів вимогам Закону.
У відповідності ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. У відповідності до ч.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Зазначені положення ЦК України узгоджуються з положеннями ч.1 ст. 207 ГК України, відповідно до якої господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до ч.1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Тобто, встановлений вище судом факт недійсності розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 29.03.2010р. №293, яким було надано зазначені земельні ділянки в оренду, означає відсутність передбаченої нормою ч.1 статті 124 Земельного кодексу України обов'язкової передумови для укладення договорів оренди землі - рішення відповідного органу виконавчої влади. В свою чергу це означає невідповідність спірних договорів вимогам Закону і, як наслідок, необхідність визнання їх недійсними на підставі ч.1 ст.203, ст.215 ЦК України, ст. 207 ГК України.
Задовольняючи позов в цій частині суд також враховує, що спірні договори оренди не відповідають також і іншим приписам земельного законодавства України, а саме, наведеним нижче.
Так, на підставі ч.2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону - частина 2 статті 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено перелік істотних умов договору оренди землі, відсутність однієї з яких є підставою для визнання вищевказаного договору недійсним. Невід'ємними частинами договору оренди землі є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів, акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), акт приймання - передачі об'єкта оренди, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Згідно до п.п. 2.26. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин у вирішенні спорів про визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки з'ясовується наявність на момент укладення оспорюваного договору оренди рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, оскільки його відсутність суперечить вимогам ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за №677.
Отже, укладення спірних договорів оренди землі не на підставі проектів землеустрою, а на підставі технічної документації із землеустрою, яка була затверджена розпорядженням відповідача 2, суперечить також і наведеним вище нормам права. Це в свою чергу додатково свідчить про невідповідність змісту спірних договорів оренди земельних ділянок від 09.04.2010р. вимогам Закону та наявність підстав для визнання їх недійсними на підставі ч.1 ст. 203, ст.215 ЦК України та ст.207 ГК України.
Суд критично ставиться до тверджень відповідачів про відсутність необхідності у розробці проектів землеустрою та можливість укладення спірних договорів оренди за їх відсутності на підставі лише технічної документації. Суд зауважує, що даний спірний випадок не підпадає під дію норм абз. 5 ч.1 ст.123 Земельного кодексу України та п. 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за № 677, якими передбачено випадки коли земельна ділянка може бути надана не на підставі проектів землеустрою, а на підставі технічної документації.
Так, згідно цих норм проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів). Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках передбачених законом.
Проте, твердження відповідачів 1 та 2 про те, що спірні земельні ділянки раніше виділялися та перебували в користуванні іншого сільськогосподарського підприємства є безпідставними, оскільки вони всупереч ст.33 ГПК України не доведені відповідними доказами.
Так, не може бути визнане таким доказом розпорядження Чугуївської райдержадміністрації від 21.04.2004р. № 170 "Про надання в оренду сільськогосподарським підприємствам землі резерву та запасу на території сільських, селищних рад для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", яким ПСП "Благодатне" надано в оренду 76,0 га землі на території Старопокровської сільської ради та договір оренди землі від 21 квітня 2004 року, укладений між Чугуївською райдержадміністрацією та ПСП "Благодатне", відповідно до умов якого ПСП "Благодатне" прийняло в оренду земельну ділянку загальною площею 76,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Старопокровської сільської ради.
Надані розпорядження та відповідний договір оренди від 21.04.2004р. із ПСП "Благодатне" не дає можливості суду ідентифікувати вказану у них земельну ділянку площею 76,0 га на території Старопокровської сільської ради, як таку що є тотожною спірним земельним ділянкам. Навпаки, з матеріалів справи вбачається, що наразі йдеться про різні земельні ділянки, котрі мають різне розташування та різну площу. Так сума площ трьох спірних земельних ділянок перевищує 76,0 га і становить 124,7129 га. В жодній з комбінацій сума площ двох щ них також не дорівнює 76,00 га.
Крім того, на відміну від ділянки, що є предметом договору оренди від 21.04.2004р. із ПСП "Благодатне" спірні земельні ділянки знаходяться на території різних сільських рад, а не тільки Старопокровської сільської ради, - 29,9773 га на території Есхарівської селищної ради, 36,5859 га на території Есхарівської селищної ради та 58,1497 га на території Старопокровської сільської ради.
Наслідком визнання незаконним та скасування розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 29.03.2010 №293 та визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок від 09.04.2010р. №№ 208/06-12, 209/06-12, 207/06-12 у відповідності до ч.1 ст.216 ЦК України та 210 Земельного кодексу України є обов'язок відповідача-1 повернути земельні ділянки із приведеннях їх у придатний до використання стан до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області.
При цьому суд зауважує, що задоволення усіх вказаних вище позовних вимог прокурора не перешкоджає відповідачам в майбутньому після усунення названих вище недоліків (розроблення відповідних проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок) укласти подібні договори оренди цих же земельних ділянок на законних підставах.
В частині заявлених позовних вимог прокурора про скасування державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок від 09.04.2010р. №№ 208/06-12, 209/06-12, 207/06-12 суд вважає за необхідне відмовити в їх задоволенні виходячи з наступного.
01.01.2013р. набули чинності ЗУ "Про державний земельний кадастр", Постанова КМУ "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" № 1051 від 17.10.2012 р. та ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в новій редакції станом на 01.01.2013 р.). Постанова КМУ "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" № 703 від 22.06.2011 р. (в новій редакції станом на 01.01.2013 р.).
Відповідно до частини 1 статті 6 Закони України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" систему органів державної реєстрації Прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав. Відповідно до частини 2 етапі 6 цього ж Закону держателем Державного реєстру прав є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України.
Згідно до вищезазначених нормативно-правових актів державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень на даний час проводить Укрдержреєстр та структурні підрозділи територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. В той же час Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права та обтяження, суб'єкти прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Територіальним органом Мін'юсту, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру у Чугуївському районі Харківської області, є Реєстраційна служба Чугуївського міськрайонного управління юстиції.
З урахуванням вищевикладеного, на даний час Міськрайонне управління Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області немає повноважень з ведення Державного реєстру прав, а також проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, що фактично породжує виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно на відміну від Укрдержреєстр та структурних підрозділів територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
За таких обставин позовні вимоги Чугуївського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Харківській області в частині зобов'язання Міськрайонного управління Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області скасувати державну реєстрацію спірних договорів оренди земельних ділянок є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню судом.
Вирішуючи питання розподілу судового збору суд керується ст. 49 ГПК України. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача-1 та відповідача-2 в рівних частках. Тобто, з відповідачів стягненню на користь бюджету підлягає по 536,50 грн. (1073,00 грн. х / 2 = 536,50 грн.) судового збору, котрий підлягає сплаті за вимоги немайнового характеру у відношенні яких позов задоволено за ставками судового збору на дату звернення прокурора із позовом.
На підставі викладеного, на підставі ст.ст. 6, 8, 13, 14, 19, 124, 129 Конституції, 116, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. ст. 50, 56 ЗУ "Про землеустрій", ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" ст.ст. 15, 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст.ст.20, 207 Господарського кодексу України, керуючись, ст. ст. 1, 4, 12, 27, 32, 33, 43, 44-49, 75, 82- 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від №293 та від 29.03.2010р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди ПП "Стандарт вкуса" на земельні ділянки на території Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області, Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надання їх в оренду".
Визнати недійсним договір оренди землі №208/06-12 від 09.04.2010р., укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області.
Зобов'язати Приватне підприємство "Стандарт вкуса" (63522, Харківська область, Чугуївський район, с. Стара Покровка, вул. Садова, буд. 5) повернути у придатному для використання стані земельну ділянку загальною площею 29,9773 га, у т.ч. 29,9773 га - ріллі, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області (за межами населеногр пункту), до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. К. Лібкнехта, 29, ідент. код 04058723).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Визнати недійсним договір оренди землі № 209/06-12 від 09.04.2010р., укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області.
Зобов'язати Приватне підприємство "Стандарт вкуса" (63522, Харківська область, Чугуївський район, с. Стара Покровка, вул. Садова, буд. 5) повернути у придатному для використання стані земельну ділянку загальною площею 36,5859 га, у т.ч. 36,5859 га - ріллі, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області (за межами населеногр пункту), до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. К. Лібкнехта, 29, ідент. код 04058723).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Визнати недійсним договір оренди землі № 207/06-12 від 09.04.2010р., укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області.
Зобов'язати Приватне підприємство "Стандарт вкуса" (63522, Харківська область, Чугуївський район, с. Стара Покровка, вул. Садова, буд. 5) повернути у придатному для використання стані земельну ділянку загальною площею 58,1497 га, у т.ч. 58,1497 га - ріллі, що знаходиться на території Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області (за межами населеногр пункту), до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. К. Лібкнехта, 29, ідент. код 04058723).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Приватне підприємство "Стандарт вкуса" (63522, Харківська область, Чугуївський район, с. Стара Покровка, вул. Садова, буд. 5) на користь державного бюджету України (Управління державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код отримувача коштів 37999654, рахунок 31215206783003 в ГУ ДКСУ у Харківський області, МФО 851011, призначення платежу *; 101; код бюджетної класифікації 22030001; 03500039 Судовий збір ГС Х/о, п. 2) - 536,50 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. К. Лібкнехта, 29, ідент. код 04058723) на користь державного бюджету України (Управління державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код отримувача коштів 37999654, рахунок 31215206783003 в ГУ ДКСУ у Харківський області, МФО 851011, призначення платежу *; 101; код бюджетної класифікації 22030001; 03500039 Судовий збір ГС Х/о, п. 2) - 536,50 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В частині скасування державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок №№ 208/06-12, 209/06-12, 207/06-12 від 09.04.2010р. відмовити в задоволенні позовних вимог.
Повне рішення складено 07.02.2013 р.
Суддя Бринцев О.В.
/Справа № 5023/5241/12/