Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 лютого 2013 р. № 13576/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єгупенко В.В.
за участю секретаря - Вождаєвої М.О.
за участю представників сторін:
представника позивача - Мазур Т.В.
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 7008,26 грн.
Позивач обґрунтовував свої позовні вимоги тим, що Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, в результаті якої комісією зроблено висновок про те, що кошти виплачені службою зайнятості відповідачу за період з 17.01.2012 р. по 05.06.2012 р. складає 7008 грн. 26 коп., що підлягає поверненню, про що складено акт № 143 від 25.10.2012 року, яким встановлено, що відповідач в період отримання допомоги по безробіттю мала трудові відносини та отримувала дохід на ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" з 01.12.2011 року по 31.01.2012 року. На момент подання позовної заяви сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 складає в розмірі 7008,26 грн., відповідачем не відшкодовано.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, виходячи із доводів позовної заяви та додаткових пояснень до адміністративного позову.
Відповідач в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог позивача, посилаючись на те, що у січні місяці вона не працювала у ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна".
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"від 02.03.2000р. № 1533-III функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Судом встановлено, що 10.01.2012 року ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2.
За заявою відповідача від 17.01.2012 року про надання статусу безробітного, наказом Харківського міського центру зайнятості від 17.01.2012 р. № НТ120117 з 17.01.2012 року ОСОБА_2 наданий статус безробітного відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" та призначена допомога по безробіттю з 17.01.2012 року.
Відповідно свідоцтва про шлюб від 22 серппя 2012 року серія НОМЕР_3 прізвище ОСОБА_2 змінена на ОСОБА_2 - місце реєстрації Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2 про що складено акт № 143 від 25.10.2012 року яким встановлено, що відповідач в період отримання допомоги по безробіттю мала трудові відносини та отримувала дохід на ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" з 01.12.2011 р по 31.01.2012 року.
На підставі вищевказаного акту перевірки, директором Харківського міського центру зайнятості прийнятий наказ від 30.10.2012 р. № 1267 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 за період з 17.01.2012 р. по 05.06.2012 р., в сумі 7008,26 грн.
Згідно до п.7 Порядку, наказ Харківського міського центру зайнятості разом з листом - претензією від 31.10.2012 р. № 21013 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу в розмірі 7008,26 грн. направлено відповідачу, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п. 2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, Постанова правління Пенсійного Фонду Україна 13.02.2009 р. №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою де державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Пунктом 4 вказаного порядку передбачено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботі за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Пунктом 5,6 вказаного порядку передбачено, що за результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 7,8 вказаного порядку передбачено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти. У разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Частиною 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до положень частини 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" №803-XII від 01.03.1991р. (із змінами та доповненнями), в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:
а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб;
б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство";
в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях;
г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу;
е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах;
ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.
Відповідач не повідомила Харківський міський центр зайнятості про те, що у період її перебування на обліку як безробітного вона працювала. Тобто, відповідачем порушено вимоги статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", оскільки саме відповідач, яка стала на облік служби зайнятості, зобов'язана була своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, а в разі умисного невиконання зазначеного обов'язків здійснюється стягнення з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Заперечення відповідача суд не приймає до уваги, оскільки відповідно до пп. 1 п. 5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року за № 915/5136, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідач у судовому засіданні заперечувала щодо стягнення з неї суми виплачених як допомога по безробіттю коштів у розмірі 7008,26 грн. посилаючись на те, що у січні 2012 року вона не мала трудових відносин з ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна".
З витребуваних судом у ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" цивільно - правових договорів №13-065 від 01.12.2011 року та № 13-003 від 03.01.2012 року вбачається, що 03.01.2012 року між ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" (замовник) та ОСОБА_2 (виконавець) укладено цивільно - правовий договір №13-003. Строк дії договору до 31.01.2012 року (а.с.69-70). 31.01.2012 року сторонами підписано акт здавання - приймання виконаної роботи (послуги) (а.с.71).
Відповідно до довідки про середню заробітну плату (дохід) (для розрахунку виплат на випадок безробіття), ОСОБА_2 яка працювала на ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" в січні 2012 року отримала заробітну плату у розмірі 1045,00 грн., що також підтверджується розрахунковим листом (а.с. 13,15).
Крім того в судовому засіданні відповідач підтвердила що у лютому місяці вона отримала від ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" заробітну плату у розмірі приблизно більш трьох тисяч, що відповідає дійсності обставин та підтверджується довідкою (а.с.13).
Частиною 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 72 КАС України передбачено, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Отже, позивачем вчинені дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, прийнято рішення в межах повноважень та відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю, яке надіслано відповідачу. На момент розгляду справи сума отриманої допомоги по безробіттю відповідачем не повернута.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані та з ОСОБА_2 підлягає стягненню незаконно отримана допомога по безробіттю на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості в сумі 7008,26 грн.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (р/р 37177300802007 в ГУДК Харківської області, МФО 851011, ЄДРПОУ 36224721) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 7008.26 грн., (сім тисяч вісім грн., 26 грн.).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 18 лютого 2013 року.
Суддя Єгупенко В.В.