Головуючий у 1 інстанції - Іванова А.П.
Суддя-доповідач - Бишов М. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2013 року справа №0522/3353/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Бишова М.В.
суддів Компанієць І.Д., Шальєвої В.А.
при секретарі Корадо А.А.
з участю представника позивача Демидова Ю.С.
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради на постанову Калінінського районного суду м.Донецька від 05 листопада 2012 року по адміністративній справі №2а/0522/3353/2012 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради до ОСОБА_3 про стягнення грошової суми,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 з тих підстав, що згідно заяв відповідача останньому призначена компенсація на оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла як шахтарю за листопад - грудень 2009 року та січень, березень 2010 року. В ході перевірки позивачем встановлена переплата компенсації у зв'язку з наданням відповідачем недостовірних довідок про підтвердження права для призначення компенсації на оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла в сумі 234,19 грн, яку позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
Постановою суду першої інстанції у задоволенні позову відмовлено. При цьому сул першої інстанції дійшов висновку, що у відповідача ОСОБА_3 наявний необхідний стаж роботи шахтарем для користування пільгами щодо оплати електроенергії, природного газу та центрального опалення.
Не погодившись з постановою суду позивач подав апеляційну скаргу, в який просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову про задоволення позову. Апеляційну скаргу обґрунтував тим, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт наголосив, що відповідач не має достатнього стажу роботи на вугледобувних та вуглебудівних підприємствах, яке дає право на користування відповідними пільгами.
У судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про задоволення позову.
Відповідач у судовому засіданні апеляційну скаргу просив залишити без задоволення. А постанову суду першої інстанції - без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача та відповідача. перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Компенсація на оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла призначена відповідачу ОСОБА_3 на підставі Гірничого Закону, Порядку надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року № 887.
На підставі заяви від 23.11.2009 року відповідачу ОСОБА_3 Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради 01.12.2009 року призначена компенсація на оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла за жовтень 2009 року.
На підставі заяви від 14.01.2010 року відповідачу ОСОБА_3 Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради 19.01.2010 року призначена компенсація на оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла за грудень 2009 року.
На підставі заяви від 16.02.2010 року відповідачу ОСОБА_3 Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради 02.03.2010 року призначена компенсація на оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла за січень 2010 року.
Відповідно до п.2 абз. 7 ст. 43 Порядку надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вугледобувних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок.
З трудової книжки відповідача ОСОБА_3 встановлено, що підземний стаж відповідача складає більше 10 років: 02.02.1984 року ОСОБА_3 прийнятий підземним машиністом електровозу згідно Наказу Шахтобудівельного управління №13 тресту «Донецькшахтобуд» №13 від 31.01.1984 року, згідно Наказу №59к від 13.05.1991 року звільнений за ст.38 КзПП УРСР, 21.05.1991 року ОСОБА_3 прийнятий підземним машиністом електровозу згідно Наказу Шахти ім. М.І. Калініна виробничого об'єднання «Донецьквугілля» №320к від 23.05.1991 року, 26.08.1994 року звільнений за п.1 ст. 40 КЗпП України в зв'язку зі скороченням чисельності працівників Наказом №675к від 26.08.1994 року.
Відповідно до ч.8 ст. 43 Гірничого Закону України особи, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
Крім того, відповідно до цієї ж статті, підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, таким категоріям осіб: пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.
Відповідно до абз. 4 п.2 Порядку надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають в будинках з центральним опаленням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року №887 особи, які не працюють не працюють на вугільних підприємствах додають до заяви довідку про підтвердження права на отримання компенсації згідно із статтею 43 Гірничого Закону України, надану вугільними підприємствами, на яких працювали вони або члени їх сімей, що загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля.
З Довідки Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія Шахта ім. М.І. Калініна» №2о/к 429 від 23.11.2009 року вбачається, що ОСОБА_3 є пенсіонером, його підземний стаж складає 10 років 06 місяців, та є особою, що має право на отримання компенсації за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла згідно із статтею 43 Гірничого Закону України, як така, що мала право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби від підприємства з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств відповідно до зазначеного закону, але проживає у будинку з центральним опаленням.
Посилання позивача на роз'яснення Міністерства вугільної промисловості від 21.10.2009 року № 692/08-03-01 як на підставу не зарахування відповідачеві підземного стажу роботи на підприємстві тресту «Донецькшахтобудівництво» правомірно не прийняті судом першої інстанції до уваги, оскільки відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. В зв'язку із тим, що роз'яснення Міністерства вугільної промисловості не мають сили нормативно-правового акту, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть керуватись ними при здійсненні своїх повноважень.
Крім того, позивач, посилаючись на Роз'яснення Міністерства вугільної промисловості від 22.03.2010 року №301/05/04-01 та зазначаючи, що до підземного стажу для призначення компенсації не включається час роботи на вугільних підприємствах Росії, в зв'язку із тим, що договір між Росією та Україною про надання вугілля пенсіонерам, які раніше працювали поза межами держави, не укладений, не надав доказів на підтвердження наявності підземного стажу роботи у відповідача ОСОБА_3 на території Росії.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач ОСОБА_3 мав право на підставі своїх заяв від 23.11.2009р, 19.01.2010р., 16.02.1010р. на отримання компенсації на оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла на підставі Гірничого Закону та Порядку надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року № 887. Тому підстав для задоволення позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради до ОСОБА_3 про стягнення суми переплати у розмірі 234,19 грн не вбачається.
Колегія суддів не погоджується з доводами апеляційної скарги відповідача та вважає їх безпідставними,
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення вимог позивача.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради на постанову Калінінського районного суду м.Донецька від 05 листопада 2012 року по адміністративній справі №2а/0522/3353/2012 - залишити без задоволення.
Постанову Калінінського районного суду м.Донецька від 05 листопада 2012 року по адміністративній справі №2а/0522/3353/2012 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання ухвали у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 15 лютого 2013 року.
Колегія суддів М.В. Бишов
І.Д. Компанієць
В.А. Шальєва