Рішення № 29326343, 31.01.2013, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.01.2013
Номер справи
2602/2315/12
Номер документу
29326343
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. КИЄВА

02099, м. Київ, вул. Севастопольська, 14, тел. 575-90-29, тел/факс 575-90-31

__________________________________________________________________________________

справа № 2602/2315/12

провадження № 2/753/1230/13

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"31" січня 2013 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді:Басалаєвої А.В.при секретарі:Деак Ю.В.за участю представника позивача:Бояринцевої В.В.відповідача:ОСОБА_4розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Новобудова" до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ТОВ «Новобудова» звернулось до суду з позовом про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований та проживає в квартирі АДРЕСА_1 проте не виконує обов'язки щодо оплати послуг за надані житлово-комунальні послуги.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги. Просила їх задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволенні позову. В обґрунтування неправомірності заявлених вказує на те, що послуги надаються в неналежній якості; плата за житлово-комунальні послуги нараховується не по чинним тарифам; розпорядження КМДА, згідно яких нараховувалась плата за житлово-комунальні послуги не були зареєстровані в органах юстиції. Відповідач також вказує на неправомірне застосування підвищеного тарифу за житлово-комунальні послуги. В судовому засіданні 31 січня 2013 року вказав на необхідність застосування строків позовної давності.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши сторін суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідач зареєстрований та проживає в квартирі АДРЕСА_2.

ТОВ «Новобудова» є балансоутримувачем будинку, в якому проживає відповідач рішенням правління АТ ХК «Київміськбуд» № 142 від 16.06.2004 року згідно з яким даний будинок був переданий ТОВ «Новобудова» в експлуатацію та обслуговування.

ТОВ «Новобудова» було укладено договори з виробниками послуг, а саме з ВАТ «АК «Київводоканал» - договір № 04967/5-96 від 29.09.2004 року на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі (а.с.140); з АЕК «Київенерго» договір про постачання електричної енергії № 3315286 від 14.10.2004 року (а.с.135); з ТОВ «Техноліфт» договір на виконання робіт з технічного обслуговування ліфтів № 28/11 від 20.01.2011 року (а.с.129); з ТОВ «Селтік» договір № 01/04-09 про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів (ТВП) від 01.04.2009 року (а.с.126).

До переліку абонентів, які знаходяться на балансі ТОВ «Новобудова», і яким за даними договорами постачаються житлово-комунальні послуги, входить житловий будинок АДРЕСА_2, і саме ТОВ «Новобудова» понесло витрати на оплату цих послуг.

Між ОСОБА_4 та ТОВ «Новобудова» (балансоутримувачем зазначеного будинку) були укладені договори в 2004 році про участь у витратах на утримання будинку та при будинкової території, в якому у пункті 2.2.3. передбачено обов'язок власника не пізніше 10 числа наступного місяця вносити плату на рахунок виконавця за утримання будинку та прибудинкової території, комунальні послуги та відновлювальний ремонт згідно з рахунком на сплату послуг. Також між сторонами укладено договір по проведення розрахунків за водопостачання та водовідведення за показниками квартирних приладів обліку споживання холодної та гарячої води, за яким відповідач зобов'язався сплачувати за послуги з водопостачання та водовідведення не пізніше 20-го числа наступного за розрахунковим місяця.

Відповідач у встановленому законом порядку від отримання послуг ТОВ «Новобудова» не відмовлявся, а тому зобов'язаний оплатити їх вартість.

В обґрунтування неправомірності заявлених вимог відповідач вказує на нарахування плати за послуги по тарифах, які не є чинними.

Дане твердження відповідача спростовується наступним. Так, Розпорядженням КМДА від 29.04.2009 року № 518 з 1 червня 2009 року розрахований тариф погоджено на рівні - 1,86 грн./кв.м., що діяв у червні-липні 2009 року; тариф в розмірі 1,86 грн./кв.м. діяв червень-липень (2 місяці).

З 1 серпня 2009 року згідно розпорядження КМДА №979 від 31.08.2009 року тариф вдруге було зменшено (на 5 %) та погоджено на рівні - 1,76 грн./кв.м. площі квартири, який діяв у серпні-вересні 2009 року; - тариф у розмірі 1,76 грн./кв.м. діяв з серпня 2009 року по січень 2011 року включно.

У подальшому, дію розпорядження КМДА № 979 від 31.08.2009 року було подовжено низкою відповідних розпоряджень КМДА, а саме № 1141 від 30.09.2009 року дія тарифу подовжена на жовтень 2009 року; № 1193 від 15.10.2009 року дія тарифу подовжена на жовтень - грудень 2009 року; № 1335 від 30.11.2009 року дія тарифу подовжена на січень - березень 2010 року; розпорядженням КМДА № 191 від 30.03.2010 року подовжено дію розпорядження КМДА № 979 від 31.08.2009 року на квітень-грудень 2010 року.

З 1 лютого 2011 року тариф затверджений розпорядженням КМДА № 1164 від 24.12.2010 року складає 3,28 грн./кв.м.

Виконаний згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 року розрахунок економічно-обгрунтованого тарифу в розмірі - 3,28 грн./кв.м. загальної площі квартир був доведений до відома мешканців житлового будинку АДРЕСА_2 на громадських слуханнях 07.07.2010 року (а.с.116).

Розпорядженням КМДА № 617 від 26.04.2011 року затверджений тариф: до 20 числа місяця - 3,10 грн., після - 20 числа місяця - 3,28 грн.

З квітня 2012 року затверджений розпорядженням КМДА № 2380 від 15.12.2011 року затверджений тариф: до 20 числа місяця - 3,08 грн., після - 20 числа місяця - 3,26 грн.

Щодо тарифів на послуги за холодне водопостачання та водовідведення, гаряче водопостачання та водовідведення, централізоване опалення, то з 1 грудня 2006 року діяв тариф ХВ - 1,48 грн. за 1 куб.м; ГВ - 7,38 грн. за 1 куб.м; затверджений розпорядженням КМДА №№ 86, 141, 142, 143, 144.

З 1 червня 2009 року розпорядженнями КМДА від 29.04.2009 року № 516,518, 520 у м. Києві впроваджено нові тарифи на житлово-комунальні послуги, а саме холодне водопостачання та водовідведення - 3,02 грн. за 1 куб. м.; гаряче водопостачання та водовідведення - 13,69 грн. за 1 куб. м; централізоване опалення - 194,12 грн. за 1 Гкал.

З 1.08.2009 року розпорядженнями КМДА від 31.08.2009 році №№ 978, 980, 981 встановлено 5% знижку на тарифи по житлово-комунальних послугах: холодне водопостачання та водовідведення - 2,87 грн. за 1 куб. м.; гаряче водопостачання та водовідведення - 13,00 грн. за 1 куб. м.; централізоване опалення - 184,41 грн. за 1 Гкал.

З 1 жовтня 2009 року розпорядженнями КМДА від 15.10.2009 року № 1192, 1193 подовжено зміну тарифів на холодну воду і водовідведення та затверджено тарифи, які діяли в жовтні-грудні, а саме на опалення в розмірі - 130,60 грн. за Гкал.; гаряче водопостачання - 10,05 грн. за 1 куб.м.; холодне водопостачання - 2, 87 грн. за 1 куб.м.

Зміни в тарифи внесено на виконання розпорядження КМУ від 17.07.2009 року № 842-р «Про призупинення дії деяких розпоряджень голови Київської міської державної адміністрації з питань встановлення (погодження) тарифів на житлово-комунальні послуги в м. Києві», з урахуванням ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.08.2009 року «Про забезпечення адміністративного позову» по справі № 2а-9705/09/2670.

З 1 липня 2010 року розпорядженням КМДА від 31.05.2010 року № 392 встановлено тарифи на ХВ - 2,87 грн. за 1 куб.м.; ГВ - 13,00 грн. за 1 куб. м.

З 1 лютого 2011 року розпорядженнями КМДА від 27.01.2011 року № 101, № 1222 від 29.12.2010 року встановлено тарифи на: ХВ - 2,87 грн. за 1 куб.м.; ГВ - до 20 числа місяця 15,93 грн. за 1 куб.м., після 20 числа місяця - 16,78 грн. за 1 куб.м.

З 1 березня 2011 року розпорядженнями КМДА від 29.12.2010 року № 1222, №№ 99, 101 від 27.01.2011 року встановлено тарифи на: ХВ - до 20 числа місяця 3,18 грн. за 1 куб.м., після 20 числа місяця - 3,50 грн. за 1 куб.м.; ГВ - до 20 числа місяця 16,24 грн. за 1 куб.м., після 20 числа місяця - 17,41 грн. за 1 куб.м.

Твердження Відповідача про те, що розпорядження КМДА згідно яких нараховувалась плата за житлово-комунальні послуги не були зареєстровані в органах юстиції, а тому вони не підлягають застосуванню спростовується наступним.

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України та конституційним поданням 56 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень частин першої, другої, третьої, четвертої статті 18, частини третьої статті 133, частин першої, другої, третьої статті 140, частини другої статті 141 Конституції України, статті 23, пункту 3 частини першої статті 30 Закону України «Про державну службу», статей 12, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 10,13, 16, пункту 2 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», статей 8, 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (справа про особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті Києві) від 25 грудня 2003 року встановлено, що Київська міська державна адміністрація є єдиним в організаційному відношенні органом, який виконує функції виконавчого органу Київської міської ради та паралельно функції місцевого органу виконавчої влади. З питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, цей орган підзвітний і підконтрольний Київській міській раді, а з питань здійснення повноважень у сфері виконавчої влади - Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 розпорядження КМДА від 30.12.1998 року № 2526 «Про державну реєстрацію розпоряджень Київської міської державної адміністрації» нормативно-правові акти, які видає Київська міська державна адміністрація на виконання нею функцій виконавчого органу Київради відповідно до Указу Президента України від 07.02.1998 року №92/98 «Про деякі питання здійснення виконавчої влади і місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі» не підлягають державній реєстрації в управлінні юстиції в місті Києві.

Відповідно до листа Головного управління юстиції у місті Києві нормативно-правові акти Київської міської державної адміністрації щодо встановлення цін тарифів на житлово-комунальні послуги, прийняті в межах повноважень виконавчого органу Київської міської ради, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» державній реєстрації в органах юстиції не підлягають. Це обумовлено тим, що нормативно-правові акти Київської міської державної адміністрації щодо встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, прийняті в межах повноважень виконавчого органу Київської міської ради, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» державній реєстрації в органах юстиції не підлягають. (а.с.124).

Відповідач наголошує на тому, що в договорах укладених між ним та позивачем у 2004 році вказані тарифи, які підлягають сплаті за отримані послуги. Але, позивач нараховує плату за спожиті житлово-комунальні послуги по інших тарифах.

Проте відповідно до п. 8.3 Основних умов надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 9 березня 2011 року № 307 «Про впорядкування надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Києві» виконавці повинні при зміні тарифів на послуги доводити таку інформацію до відома споживачів без внесення відповідних змін до укладених договорів про надання послуг.

Відповідно до постанови КМУ від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» виконавець доводить розрахунок тарифів до відома власників житлових будинків (гуртожитків), власників квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках) та інших споживачів послуг шляхом проведення щодо кожного будинку громадських слухань.

По будинку АДРЕСА_2 в м. Києві 07.07.2010 року проводилися громадські слухання щодо тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Також, споживачі мають право знайомитися з тарифами на житлово-комунальні послуги на офіційному веб-порталі Київської міської влади www.kmv.gov.ua.

Суд також вважає необґрунтованими посилання відповідача на неправомірність застосування ТОВ «Новобудова» з серпня 2011 року підвищеного тарифу до розрахунків, незважаючи на те, що Відповідачем сплачувались послуги до 20 числа або 20 числа кожного місяця.

Згідно з пунктом 2.6 розпорядження КМДА від 03.02.2011 року № 140 «Про впорядкування нарахування плати за житлово-комунальні послуги в м. Києві» для переходу на розрахунки з населенням за спожиті послуги в залежності від терміну оплати останнім (не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим) рекомендувати виконавцям житлово-комунальних послуг застосовувати тарифи, встановлені для розрахунків з населенням з оплатою останнім після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, у разі наявності заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги за попередні періоди, на яку не укладено договір про її реструктуризацію тощо.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з ч. 2 ст. 162 Житлового кодексу Української РСР плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими у встановленому порядку тарифами.

Відповідач в підтвердження неправомірності заявлених вимог також наголошує на тому, що борг виник у період до 2009 року. А тому до даних правовідносин слід застосувати строки позовної давності.

Проте, відповідно до рахунку-попередження від 31 серпня 2011 року відповідачем в період з листопада 2002 року по грудень 2010 року відбувались оплати за житлово-комунальні послуги.

Частинами першою та третьою статті 264 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.

Після переривання перебіг позовної давності починається заново.

Згідно з рахунком-попередження від 31 серпня 2012 року заборгованість на кінець грудня 2010 року відсутня. Разом з тим, станом на 31 серпня 2012 року заборгованість за спожиті комунальні послуги складає 3033,38 грн.

Враховуючи викладене вище суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 88 ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони всі судові витрати.

Оскільки, позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача сплачений позивачем судовий збір у сумі 214, 60 грн.

Керуючись статтями 67, 68, 150, 156 Житлового кодексу УРСР, пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статтями 264, 526, 610 Цивільного кодексу України, статтями 60, 88, 209, 212, 215 - 218 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заву задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Новобудова"(01021, м.Київ, Кловський узвіз, 14а, поточний рахунок 26007000029876 в ПАТ "Укрсоцбанк"МФО 300023, код 32917247) заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 3033,28 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Новобудова" судовий збір в розмірі 214,60 грн.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ А.БАСАЛАЄВА