04.02.2013 Суддя: Зайченко С. В.
Справа № 0551/11755/2012
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
04 лютого 2013 року Центрально-Міський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі:
головуючої судді Зайченко С. В.
при секретарі Бабець О. В.
за участю
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівці Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, до Центрально-міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа ОСОБА_4 про визнання неправомірними дій Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті не донарахованої суми одноразової компенсації як сімї, яка втратила годувальника,та зобовязання стягнення недоотриманої суми допомоги,-
ВСТАНОВИВ
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому зазначає, що 14.03.2012 року помер її батько, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Експертним висновком Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії міста Донецька за № 266 від 11 травня 2012 року встановлено, що захворювання яке призвело до смерті повязана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи зазначені обставини позивач зазначає, що відповідно до норм ст..48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Центрально-міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради повинно нарахувати та виплатити одноразову компенсацію сімї позивача, яка втратила годувальника в розмірі 60 мінімальних заробітних плат.
Тому позивач 25.05.2012 року звернулась з заявою про виплату указаної компенсації до відповідача.
мати позивачки ОСОБА_4, як заінтересована особа, звернулась 27.07.2012 р. до відповідача з заявою, про виплату всієї суми одразу, так як виплата одноразової компенсації носить разовий характер виплат, та в розмірі передбаченим ст..48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В своїй відповіді відповідач відмовив посилаючись на постанову КМУ України від 20.04.2007 року № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст..ст. 62,63 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначивши, що позивачці як інваліду з дитинства, як дитині померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою, нарахували одноразову компенсацію в розмірі 7586,00 грн. та частково виплачено 3514,94 грн. Залишок коштів в розмірі 4071,06 грн. буде виплачено пізніше, при надходженні коштів.
Дії відповідача позивач вважає незаконними, тому просить суд:
Визнати дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті не донарахованої суми одноразової компенсації як сімї, яка втратила годувальника протиправними.
Зобовязати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради перерахувати та виплатити на її користь , інваліда з дитинства, як дитині померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою, суму одноразової компенсації як сімї, яка втратила годувальника в розмірі 60865 (шістдесят тисяч вісімсот шістдесят пять) гривень 06 копійок.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав підтвердивши вищезазначене.
Представник відповідача позов не визнав, надав письмові заперечення, зазначивши, що виплата одноразової компенсації сімям які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється відповідно до постанов КМУ України та до обсягу відповідних видатків державних коштів на ці цілі, тому позивачу слід відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши у судовому засіданні зібрані по справі докази в їхній сукупності, вважає встановленим наступне.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.1,2 ст.8 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ч.1,2 ст.9 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
- суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
- суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_3 дочка ОСОБА_5 (Свідоцтво про народження VI-HO № 332833).
14.03.2012 року ОСОБА_5 - помер (Свідоцтво про смерть І-НО № 608354).
Експертним висновком Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії міста Донецька за № 266 від 11 травня 2012 року встановлено, що захворювання яке призвело до смерті повязана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Мати позивачки ОСОБА_4, як заінтересована особа, звернулась 25.07.2012 р. до відповідача з заявою, про виплату одноразової компенсації сімї позивача, яка втратила годувальника в розмірі 60 мінімальних заробітних плат, посилаючись на норму ст.48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В своїй відповіді відповідач відмовив посилаючись на постанову КМУ України від 20.04.2007 року № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст..ст. 62,63 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначивши, що позивачці як інваліду з дитинства, як дитині померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою, нарахували одноразову компенсацію в розмірі 7586,00 грн. та частково виплачено 3514,94 грн. Залишок коштів в розмірі 4071,06 грн. буде виплачено пізніше, при надходженні коштів.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в ОСОБА_6 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796.
Відповідно до статті 48 ОСОБА_6 України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується одноразова компенсація у розмірі 60 мінімальних заробітних плат.
Виплата компенсації здійснюється з розрахунку мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності (Відповідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2012 рік» станом на 1 січня 2012 року мінімальна заробітна плата становить 1073,00 грн.).
Відповідач в своїх запереченнях посилається на норми постанову КМУ України від 20.04.2007 року № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,проте відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
ОСОБА_6 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_6 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_6, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_6, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_6.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Крім того, відповідно до п.5 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду, від 16.03.2012, № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 ОСОБА_6 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»», виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру виплат застосуванню підлягають положення статті 48 ОСОБА_6 про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_6, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови є неможливим.
Аналізуючи все вищезазначене, суд прийшов до висновку, що слід визнати дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті не донарахованої суми одноразової компенсації як сімї, яка втратила годувальника протиправними, зобовязати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_3, інваліду з дитинства, як дитині померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою, суму одноразової компенсації як сімї, яка втратила годувальника в розмірі 60865 (шістдесят тисяч вісімсот шістдесят пять) гривень 06 копійок, тобто задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3 в повному обсязі.
Керуючись ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3, до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа ОСОБА_4 про визнання неправомірними дій Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті не донарахованої суми одноразової компенсації як сімї, яка втратила годувальника,та зобовязання стягнення недоотриманої суми допомоги задовольнити.
Визнати дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті не донарахованої суми одноразової компенсації як сімї, яка втратила годувальника протиправними.
Зобовязати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_3, інваліду з дитинства, як дитині померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою, суму одноразової компенсації як сімї, яка втратила годувальника в розмірі 60865 (шістдесят тисяч вісімсот шістдесят пять) гривень 06 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально Міський районний суд міста Горлівки Донецької області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяС. В. Зайченко