Справа №1806/12039/12
Провадження №2-а/592/10/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.02.2013 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Сум у складі: головуючого - судді Котенко О.А., секретарі Чайка Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, третя особа Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах про визнання дій протиправними щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобовязання відновити виконавче провадження, зобовязання стягнути недоотримані пенсійні виплати,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, який обґрунтовує тим, що 23.05.2012 року апеляційним судом Сумської області розглянута справа № 2-А-1191/10 року за його адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми, про визнання дій, протиправними при призначенні нарахуванні та виплаті пенсії по інвалідності, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення недоотриманих пенсійних виплат. 05.06.2012 року він звернувся до Ковпаківського районного суду в м. Суми з заявою про видачу виконавчого листа та отримав виконавчий лист за № 2-а-1191/10, виданий Ковпаківським райсудом м. Суми, про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з 19.11 2008 року. 18.06.2012 року він звернувся до державної виконавчої служби з заявою про відкриття виконавчого провадження. 20.06.2012 року старшим державним виконавцем Твердохліб М. В., було прийняте рішення про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 2-а-1191/10, виданим Ковпаківським райсудом м. Суми. 11.07.2012 року старшим державним виконавцем Лясковською К. І., було прийняте рішення про закінчення виконавчого провадження. 30.07.2012 року, він звернувся з заявою до начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області. Не отримавши відповіді від державної виконавчої служби, 14.08.2012 року він звернувся з заявою до Ковпаківського райсуду м. Суми про скасування постанови державного виконавця про припинення виконавчого провадження. З 21-го серпня по 13-те вересня він перебував на санаторно-курортному лікуванні поза межами м. Суми, повернувся до міста 27-го. Лише в жовтні 2012 року він отримав відповідь від Ковпаківського районного суду м.Суми з ухвалою суду про повернення його заяви. Боржник виконав рішення суду лише частково, перерахувавши пенсійні виплати лише за певний період, а саме з 19.11.2009 року по жовтень 2010 року, тому рішення не може бути трактоване як виконане. З 01.11.2011 року відповідач зменшує розмір пенсії і взагалі припиняє виконання рішення суду. Загально відомим фактом є те, що поняття перерахунку пенсійних виплат враховує також проведення виплати суми за результатами перерахунку, чого боржник не зробив. Фінансування пенсійних виплат інвалідів постраждалих від Чорнобильської катастрофи проводиться з Державного бюджету, тому недостатнього фінансування бути не може. Позивач просить суд ухвалити постанову, поновити строк звернення до суду, встановити факт порушення відповідачем його прав при прийнятті постанови про закінчення виконавчого провадження та визнати ці дії протиправними, скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень про закінчення виконавчого провадження, встановити факт порушення відповідачем ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області відновити виконавче провадження до повного виконання рішення суду, стягнути з боржника недоотримані пенсійні виплати.
В судовому засіданні позивач вимоги підтримав з зазначених підстав.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснивши, що виконавчий лист носив зобовязальний характер про зобовязання провести перерахунок пенсії позивачу за певний період. Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах листом від 03.07.2012 року повідомило про здійснення перерахунку пенсії позивача, тому згідно з п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження у звязку з повним виконанням рішенням суду.
В судове засідання представник Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах не зявився, надав відзив на позов, в якому повідомив, що Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 Виплата перерахованої за постановою суду пенсії буде проведена за достатності обсягів фінансування на ці цілі.
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав:
Судом встановлено, що згідно з постановою Ковпаківського районного суду м.Суми від 27.05.2010 року, яка була залишена без змін ухвалою колегії суддів апеляційного суду Сумської області від 23.05.2012 року, зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми (в даний час правонаступник Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 як інваліду третьої групи щодо захворювання якого встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком з 19.11.2008 року та зобовязати здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як інваліду третьої групи в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої законом з 19.11.2008 року (матеріали справи №2А-1191/10).
На виконання постанови суду 06.06.2012 року ОСОБА_1 був виданий виконавчий лист №2-а-1191/10, в якому викладена резолютивна частина постанови. 20.06.2012 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області було відкрито виконавче провадження з примусового виконання цього виконавчого листа (а.с.25).
Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах в добровільному порядку здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується відповідною інформацією Управління ПФ України в м.Сумах (а.с.15). Перерахунок пенсії був проведений по 21.10.2010 року, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 як особи, яка постраждала внаслідок ЧАЕС, з 22.10.2010 року іншою постановою Ковпаківського районного суду м.Суми від 19.05.2011 року (справа №1806/2А-5440/11) було зобовязано здійснити Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми (а.с.35-39). На виконання постанови суду від 19.05.2011 року по справі №1806/2А-5440/11 видавався інший виконавчий лист (постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження по виконавчому листу №1806/2А-5440/11 оскаржувалась за іншим адміністративним позовом ОСОБА_1 постанова суду від 18.10.2012 року). Отже, перерахунок пенсії ОСОБА_1 за постановою суду від 27.05.2010 року, на виконання якої був виданий виконавчий лист №2А-1191/10, проводився Управлінням Пенсійного фонду України в м.Сумах з 19.11.2008 року по 21.10.2010 року. Також до листопада 2011 року ОСОБА_1 крім перерахунку пенсії були проведені частково виплати донарахованої пенсії, що підтверджується довідками Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах (а.с.15, 33).
03.07.2012 року Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах повідомило Відділ примусового виконання рішень (а.с.25, 27), що з 19.11.2008 року проведений перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 як інваліду 3 групи відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС» з підвищенням на 50% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а також проведений перерахунок державної пенсії як інваліду 3 групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком. Сума доплати склала 63830грн.96коп. З інформації Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах від 05.07.2012 року (а.с.15) вбачається, що за період з 19.11.2008 року по жовтень 2010 року із нарахованої суми пенсії, яка включає і суми доплат за рішенням суду основної та додаткової пенсії, - 95536грн.85коп. позивачу ОСОБА_1 частково виплачена ця сума в розмірі 31714грн.14коп.
Згідно з ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі листи, що видаються судами, підлягають виконанню державною виконавчою службою. Відповідно до ст.18 цього Закону у виконавчому документі зазначається резолютивна частина рішення.
Постанова Ковпаківського районного суду м.Суми носила зобовязальний характер і стосувалась лише здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно судом був виданий виконавчий лист про зобовязання Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах здійснити перерахунок пенсії. Такий перерахунок пенсії був проведений ОСОБА_1 відповідно до постанови суду, відповідно до перерахунку сума доплати становила 63830грн.96коп., про що було повідомлено Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах Відділ примусового виконання рішень.
Відповідно до п.7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року та п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» норми і положення ст.ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік та 2012 рік. За відсутності бюджетного фінансування в даний час виплати донарахованих сум не проводяться.
Згідно з п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Одержавши інформацію від Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах про здійснення перерахунку пенсії позивачу 11.07.2012 року державним виконавцем була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження (а.с.5).
Згідно з ч.2 ст.181 КАС України позовну заяву може бути подано до суду в десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Дізнавшись в кінці липня-на початку серпня 2012 року про винесену державним виконавцем постанову від 11.07.2012 року про закінчення виконавчого провадження 14.08.2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про скасування постанови державного виконавця (матеріали справи №1806/10099/12). Заява ОСОБА_1 ухвалою суду від 16.08.2012 року була залишена без руху і йому було запропоновано в строк до 30.08.2012 року усунути недоліки поданої заяви. 20.08.2012 року ухвала суду направлена ОСОБА_1 Позивач ОСОБА_1 з 21.08.2012 року по 13.09.2012 року перебував за межами м.Суми, проходив санаторно-курортне лікування, що підтверджується відповідною довідкою (а.с.3). Отже, ухвала суду від 16.08.2012 року про залишення позову без руху не була отримана особисто ОСОБА_1 04.10.2012 року ОСОБА_1 звернувся до Ковпаківського районного суду м.Суми з заявою про те, що він не отримував повідомлень з суду про результати розгляду його заяви від 14.08.2012 року (матеріали справи №1806/10099/12). 05.10.2012 року ОСОБА_1 отримав копію ухвали суду від 01.10.2012 року про повернення йому заяви про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження.
Отже, суд вважає, що ОСОБА_1 з поважних пропустив строк звернення до суду з позовом на дії державного виконавця і вважає необхідним поновити цей строк.
З врахуванням викладеного, суд вважає необхідним відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 по суті заявлених ним позовних вимог - про визнання дій протиправними щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобовязання відновити виконавче провадження, зобовязання стягнути недоотримані пенсійні виплати, за необґрунтованістю.
Керуючись п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження», постанови КМУ від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 181, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, третя особа Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах про визнання дій протиправними щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобовязання відновити виконавче провадження, зобовязання стягнути недоотримані пенсійні виплати, за необґрунтованістю.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
СуддяО.А. Котенко