ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" лютого 2013 р.Справа № 3/77/5022-1015/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Турецького І.М.
розглянув справу
за позовом Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради (код ЄДРПОУ 14034534) вул. І.Франка, 16, м. Тернопіль
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Тернопільська міська рада (код ЄДРПОУ 34334305) вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль
до відповідача Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" (код ЄДРПОУ 21155959) вул. Чернівецька, 54а, м. Тернопіль
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6.
про спонукання вчинення певних дій.
За участю представників сторін від:
Позивача:
Решетуха А.В. - начальник юридичного відділу, представник за довіреністю №2160/18 від 12.09.2012р.
Конопляник С.О. - головний інженер, представник за довіреністю №3023/1 від 12.12.2012р. Відповідача:
Панчук С.М. - юрист, представник за довіреністю № 5 від 16.08.2012р.
Барабан М.І. - начальник відділу реалізації газу , посвідчення №2 від 01.03.2010р.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні:
позивача
Дерень Т.М. - начальник юридично-договірного відділу управління житлово - комунального господарства, благоустрою та екології ТМР , представник за довіреністю №1860/01 від 26.03.2012 р.
Гірняк В.М. - заступник начальника управління правового забезпечення - начальник відділу претензійно - позовної роботи та представництва інтересів в судових інстанціях ТМР, представник за довіреністю № 1240/01 від 16.03.2011р.
відповідача
Станішевський І.С. - начальник сектору проваджень в міжнародних арбітражних установах , представник за довіреністю № 14-386 від 23.04.2012р.
Суть справи:
Комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Тернопільської міської ради про:
- визнання неправомірними дії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" спрямовані на обмеження та припинення постачання природного газу до об'єктів Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради;
- заборону Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" вчиняти дії по обмеженню та/або припиненню постачання природного газу до об'єктів Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради;
- визнання за Комунальним підприємством теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради право на безперебійне постачання природного газу газорозподільними мережами відповідача.
Судовий збір позивач просить покласти на відповідача.
У відповідності до статті 27 ГПК України , ухвалою суду від 13.12.2012р. залучено до участі у справі №3/77/5022-1015/2012 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" (м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6).
Представники позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надали суду в обґрунтування заявлених позовних вимог додатково копії документів, що підтверджується супровідним листом б/н від 09.01.2013р. за вх.№4165 від 10.01.2013 р., просять суд позов задовольнити повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Тернопільська міська рада явку в судове засідання своїх представників забезпечила, письмових пояснень по суті спору суду не надано, проте, в усній формі позовні вимоги позивача підтримують у повному обсязі.
Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався. Явку в судове засідання своїх представників забезпечив, письмового відзиву на позовну заяву суду не надано , проти позову заперечують в усній формі, просять суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" своїм конституційним правом на захист скористалася. Явку в судове засідання свого представника забезпечила, проти позову заперечує з підстав викладених у письмових поясненнях №14/2-741 від 22.01.2013р. ( вх.. № 4662 від 24.01.2013р.) , просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.
У судовому засіданні - 13 грудня 2012 року судом оголошено про початок розгляду справи №3/77/5022-1015/2012 по суті , про що свідчить формуляр (протокол) судового засідання від 13 грудня 2012 року.
Ухвалою суду від 10.01.2013р. на підставі статті 77 ГПК України , розгляд справи №3/77/5022-1015/2012 відкладався на 24.01.2013 року на 15:20 год.
Згідно статті 77 ГПК України , у судовому засіданні оголошувались перерви до 10.01.2013р. до 15:00 год. та до 07.02.2013р. до 11:50 год. , про що свідчать формуляри (протоколи) судових засідань відповідно від 13.12.2012р. та від 24.01.2013р.
Строк вирішення спору у справі №3/77/5022-1015/2012, в порядку частини 3 статті 69 ГПК України, було продовжено до 18 лютого 2013 року, про що винесено відповідну ухвалу від 24 січня 2013 року.
Учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, згідно статтей 20, 22, 27, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Під час судового розгляду справи, в порядку статті 81-1 ГПК України, здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою програмно-апаратного комплексу " Діловодство суду " (компакт-диск CD-R, серійний номер 119 172 LE 24727).
Розглянувши матеріали справи, подані документи, додатково представлені документальні докази, вислухавши доводи та заперечення представників сторін і пояснення представників технічної сторони, суд встановив наступне:
Підставою для звернення Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради до суду з позовною заявою до відповідача Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" щодо:
- визнання неправомірними дії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "- визнання неправомірними дії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" спрямовані на обмеження та припинення постачання природного газу до об'єктів Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради;
- заборони Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" вчиняти дії по обмеженню та/або припиненню постачання природного газу до об'єктів Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради;
- визнання за Комунальним підприємством теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради право на безперебійне постачання природного газу газорозподільними мережами відповідача,
послужило припинення 30.10.2012р. о 15 год. 22 хв. подачі природного газу Приватним акціонерним товариством "Тернопільміськгаз" на комунальну котельну , яка розташована у м. Тернополі по вул. Київській , 3С, яка забезпечує постачання теплової енергії в 130 будинків м. Тернополя.
30.09.2011р. між Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" , як Продавець та Комунальним підприємством теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" ТМР , як Покупець було укладено договір на купівлю - продаж природного газу №14/2321/11 , відповідно до якого Продавець зобов"язується передати у власність Покупцю у 4 кварталі 2011р. та у 2012 р. імпортований природний газ для виробництва теплової енергії , яка споживається населенням та релігійними організаціями , а Покупець зобов"язується приймати та оплачувати газ на умовах даного Договору . Продавець передає Покупцеві газ в обсязі до 78085,0 тис. куб. м. (п.п.1.1., 2.1. Договору).
05 жовтня 2012 року Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" , як Продавець та Комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" ТМР , як Покупець уклали між собою додаткову угоду №1 до договору на купівлю - продаж природного газу від 30.09.2011р. №14/2321/11, в якій сторони домовились внести зміни до кількості , якості та ціни газу .
А також, 30.09.2011р. між Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" , як Продавець та Комунальним підприємством теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" ТМР , як Покупець було укладено договір на купівлю - продаж природного газу №14/2475/11 , відповідно до якого Продавець зобов"язується передати у власність Покупцю у 4 кварталі 2011р. та у 2012 р. імпортований природний газ для виробництва теплової енергії , яка споживається бюджетними установами та організаціями та іншими споживачами , а Покупець зобов"язується приймати та оплачувати газ на умовах даного Договору . Продавець передає Покупцеві газ в обсязі до 41536,0 тис. куб. м. (п.п.1.1., 2.1. Договору).
05 жовтня 2012 року Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" , як Продавець та Комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" ТМР , як Покупець уклали між собою додаткову угоду №1 до договору на купівлю - продаж природного газу від 30.09.2011р. №14/2475/11, в якій сторони домовились внести зміни до кількості , якості та ціни газу .
У відповідності умов договорів на купівлю - продаж природного газу №14/2321/11 від 30.09.2011 року та №14/2475/11 від 30.09.2011 року Продавець передав Покупцю з 1 жовтня 2011 року по 31 грудня 2012 року газ в обсязі по місяцях, а саме:
- в жовтні 2012 року - 3 978,0 тис. куб. м. для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями та 4105 тис. куб. м. , згідно додаткової угоди №1,
- в жовтні 2012 року - 1966,0 тис. куб. м. на виробництво теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та організаціями та іншими споживачами та 1417 тис. куб. м. , згідно додаткової угоди №1 .
П. 3.1. та п. 3.3., договорів на купівлю - продаж природного газу №14/2321/11 від 30.09.2011 року та №14/2475/11 від 30.09.2011 року , визначено , що Покупець зобов"язується самостійно припиняти (обмежувати) споживання газу згідно з чинним законодавством з першого дня відсутності підтвердженого Продавцем у порядку , встановленому цим Договором , планового обсягу поставки на поточний місяць поставки. Покупець до 20 числа місяця , що передує місяцю поставки газу , надає Продавцю належним чином оформлену заяву на планові обсяги споживання газу на наступний місяць , підписану уповноваженою особою. Плановий обсяг поставки підтверджується Продавцем та доводиться до відома газотранспортних підприємств в електронному вигляді ОДУ ДК "Укртрансгаз" на відповідний місяць поставки. Приймання - передача газу , переданого Продавцем Покупцеві у відповідному місяці продажу , оформлюється актом приймання - передачі газу.
Згідно п.10.7., п.10.8. та п.10.10. Договорів на купівлю - продаж природного газу №14/2321/11 від 30.09.2011 року та №14/2475/11 від 30.09.2011 року , передбачено, що Продавець або повноважні представники Державної інспекції з енергозбереження та газотранспортного підприємства мають право призупинити або обмежити постачання газу Покупцю у разі і в порядку, передбачених Правилами подачі та використання природного газу у народному господарстві України (розділ 9). У разі невиконання Покупцем зобов"язань , викладених у п.3.1.1. цього договору , Продавець має право тимчасово припинити постачання газу до усунення перешкод у разі відсутності у Покупця підтвердженого планового обсягу поставки газу, затвердженого Продавцем . Продавець або представники Державної інспекції з енергозбереження та газотранспортного підприємства припиняють або обмежують постачання природного газу Покупцю у разі відбору газу за відсутності у Покупця підтвердженого Продавцем у порядку , встановленому цим Договором , планового обсягу поставки газу на поточний місяць поставки, згідно з Порядком пооб"єктового припинення (обмеження ) газопостачання споживачам , крім населення , затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 08.12.2006р. за №1687.
Як вбачається із матеріалів справи , зокрема із листів №2464/4 від 17.10.2012р. та №2465/4 від 17.10.2012р. КП ТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" надали заявки на виділення ліміту природного газу :
-на другу декаду жовтня 2012 року в кількості 1455 тис куб м. - для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням ; 367 тис. куб. м. - для виробництва теплової енергії , яка споживається бюджетними установами та організаціями та іншими споживачами ;
-на третю декаду жовтня 2012 року в кількості 2330 тис куб м. - для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням ; 970 тис. куб. м. - для виробництва теплової енергії , яка споживається бюджетними установами та організаціями та іншими споживачами.
Проте, як це передбачено вищевказаними договорами , дані ліміти природного газу Продавцем - НАК "Нафтогаз України" в повному обсязі не погоджено .
У відповідності повідомлень в електронному вигляді Продавець підтвердив плановий обсяг поставки газу на другу декаду жовтня 2012 року в кількості 380,000 тис. куб. м. та на третю декаду жовтня 2012 року 380, 000 тис. куб. м.
Таким чином , ліміт поставки природного газу на жовтень 2012 року по всіх договорах поставки природного газу становить 760, 000 тис. куб. м.
Фактично Покупець отримав в жовтні 2012 року 4708,070 тис. куб. м. природного газу , що підтверджується актами приймання - передачі природного газу за жовтень 2012 року .
Виходячи із наведеного та враховуючи твердження представників НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Тернопільміськгаз" , Комунальним підприємством ТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" ТМР здійснено понадплановий відбір природного газу в обсязі 318,5 тис. куб. м. , що підтверджено листом Тернопільського ЛВУМГ філії "УМВУ "Львівтрансгаз" за №1261 від 29.10.2012р.
Крім того, 31 травня 2012 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" , як Газорозподільне підприємство та Публічне акціонерне товариство "НАК "Нафтогаз України" , як Замовник уклали між собою договір на розподіл природного газу ( на транспортування природного газу газорозподільними мережами) № 14/3358//12 , відповідно до якого Газорозподільне підприємство зобов"язується у 2012 році надати Замовнику послуги з транспортування природного газу газорозподільними мережами до межі балансової належності об"єктів Споживачів Замовника (п.1.1. даного Договору).
У відповідності до п.п. 5.1., 5.2. Договору № 14/3358/12 , Газорозподільне підприємство зобов"язується та має право виконувати умови цього Договору якісно і у строк; обмежувати або припиняти транспортування газу на об"єкти Споживачів Замовника згідно з умовами розділу 7 цього Договору та відповідно до порядку , передбаченого нормативно-правовими актами.
Пунктом 7.2. Договору № 14/3358/12 , сторони домовились, що Газорозподільне підприємство має право на обмеження або припинення транспортування природного газу Споживачам Замовника у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України , у разі: недотримання Споживачами Замовника умов договорів , у тому числі перевищення обсягу споживання природного газу понад закуплений обсяг за відповідний період; невиділений Споживачам Замовника планових обсягів постачання природного газу (лімітів); несанкціонованого відбору газу.
29 жовтня 2012 року Тернопільське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів філії "УМВУ "Львівтрансгаз" своїм листом №1261 повідомило ПАТ "Тернопільміськгаз" та міського голову м. Тернополя Надала С.В. про наступне: "відбір газу за 28 жовтня 2012 року споживачами ПАТ "Тернопільміськгаз" становить 883 тис. куб. м. при ліміті - 553 тис. куб. м. , понадплановий відбір природного газу - 329,7 тис куб. м. , в тому числі : м. Тернопіль понадплановий відбір природного газу - 318,5 тис. куб. м. Просимо вважати цей лист офіційним попередженням та вжити всіх необхідних заходів для забезпечення достатніми ресурсами природного газу або проводити відпуск природного газу споживачам у виділених обсягах. В іншому випадку , з метою уникнення безоплатного використання природного газу , відповідно до чинного законодавства України , Тернопільське ЛВУ МГ залишає за собою право через 24 години з часу попередження , розпочати примусове обмеження подавання газу до встановлених обсягів.
30 жовтня 2012 року НАК "Нафтогаз України" своїм листом - факсограмою № 6/3-1458 зобов"язало газорозподільних підприємств ДК "Укртрансгаз" , зокрема ПАТ "Тернопільміськгаз" привести споживання природного газу теплопостачальними підприємствами до рівня підтверджених лімітів та здійснювати відпуск природного газу до газорозподільних мереж кожного підприємства з газопостачання та газифікації в обсягах передбачених в плановому розподілі газу.
На виконання вказаних листів , 30 жовтня 2012 року ПАТ "Тернопільміськгаз" своїм листом №1201 повідомив КП ТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" ТМР, у зв"язку із значним перебором ліміту газу в жовтні місяці 2012 року , останньому з 30.10.2012 року буде примусово обмежуватися подавання газу до рівня встановлених обсягів.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України, а саме цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що непередбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до статті 509 Цивільного кодексу України, статті 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько -господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до положень статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Взаємовідносини, що склалися між сторонами у справі суд кваліфікує як взаємовідносини, що випливають із договору купівлі-продажу , згідно якого та в силу статті 655 Цивільного кодексу України, одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно статті 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
У відповідності до статті 12 Закону України " Про засади функціонування ринку природного газу" , визначено , що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, якісні характеристики якого визначено стандартами, в обсязі та порядку, передбачених договором, а споживач зобов'язується сплачувати вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Постачальник має право припинити постачання природного газу споживачам у разі наявності хоча б однієї з таких підстав: несанкціонований відбір природного газу. Несанкціонованим відбором природного газу вважається відбір: з магістральних газопроводів, газорозподільних мереж або підземних сховищ газу за відсутності закуплених відповідно до договору обсягів природного газу.
Стаття 19 Закону України " Про засади функціонування ринку природного газу" , встановлює, що Споживач зобов'язаний: не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно статті 20 Закону України " Про засади функціонування ринку природного газу", Постачальник має право обмежити або припинити постачання природного газу споживачам у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у разі: споживання природного газу в обсязі, що перевищує установлений договором про його постачання.
Відповідно до статті 21 вказаного Закону , Газотранспортні та газорозподільні підприємства мають право на: обмеження або припинення транспортування і постачання природного газу споживачам у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у разі: недотримання споживачами умов договорів, у тому числі перевищення обсягу споживання природного газу понад закуплений обсяг за відповідний період; невиділення їм планових обсягів постачання природного газу (лімітів).
А також , стаття 23 Закону України " Про засади функціонування ринку природного газу" визначає, що одним із правопорушенням на ринку природного газу є: несанкціонований відбір природного газу.
Пунктами 2.6. та 9.1. Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затверджених наказом Держкомнафтогазу від 01 листопада 1994 р. № 355 встановлено , що при перевитратах добової норми відбору природного газу газозбутовою організацією понад обумовлені договором обсяги газопостачальній організації надається право здійснювати примусове обмеження подавання газу до встановленого добового об'єму через 24 години з часу попередження, а газозбутовій організації щодо споживача здійснювати примусове обмеження поставки природного газу до встановленої середньодобової норми через 6 годин після попередження. Підприємствам-споживачам природного газу обмежується або припиняється подавання природного газу у випадках: відсутності обліку продукції, виробленої з використанням природного газу.
Порядок пооб"єктового припинення (обмеження ) газопостачання споживачам , крім населення , затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 08.12.2006р. за №1687, визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу у разі порушення ними відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу.
Враховуючи, що позивач документально не довів суду, що ним не порушено умови договорів купівлі - продажу природного газу №14/2321/11 від 30.09.2011 року та №14/2475/11 від 30.09.2011 року , зокрема , що КП ТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" ТМР не здійснено понадлімітний відбір природного газу у жовтні 2012 року в кількості 318,5 тис. куб.м., а також останній не підтвердив свої твердження , що ПАТ "Тернопільміськгаз" здійснив механічне перекриття поставки газу на котельню за адресою м. Тернопіль вул.. Київська, 3С , яка виготовляє теплову енергію , які споживають жителі 130 будинків м. Тернополя, а тому суд дійшов до висновку, що дії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" спрямовані на обмеження та припинення постачання природного газу до об"єктів позивача являються правомірні.
За таких обставин, суд прийшов до висновку , що позовні вимоги в частині щодо визнання неправомірними дії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" спрямовані на обмеження та припинення постачання природного газу до об"єктів КП ТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" ТМР , документально не обґрунтовані і задоволенню не підлягають.
Оскільки, договорами купівлі - продажу природного газу №14/2321/11 від 30.09.2011 року та №14/2475/11 від 30.09.2011 року, обумовлено, що у разі порушення умов даних договорів щодо понадлімітного відбору природного газу за відсутності у Покупця підтвердженого планового обсягу поставки газу , Газотранспортна організація за клопотанням Продавця газу - "НАК "Нафтогаз України" вправі здійснити обмеження чи припинення подачі газу на об"єкти Покупця . Право на обмеження та припинення газопостачання об"єктів позивача передбачене і в вищевказаних нормах чинного законодавства України.
Враховуючи викладене та те , що не може бути обмеження на майбутнє шляхом встановлення заборони вчиняти дії по обмеженню та /або припинення постачання природного газу чи визнання права на безперебійне постачання природного газу , а тому суд прийшов до переконання , що позовні вимоги в частині щодо : заборони Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" вчиняти дії по обмеженню та/або припиненню постачання природного газу до об'єктів Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради; визнання за Комунальним підприємством теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради право на безперебійне постачання природного газу газорозподільними мережами відповідача , документально не обґрунтовані і задоволенню не підлягають.
Разом з позовними вимогами позивачем заявлено заяву про забезпечення позову шляхом заборони Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" до вирішення спору по суті вчиняти дії по обмеженню та / або припиненню постачання природного газу до об"єктів Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради.
У відповідності до норм статті 66 ГПК України, господарський суд за заявою сторони, прокурора або з власної ініціативи має право вжити передбачених статтею 67 цього Кодексу заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Статтею 67 ГПК України, передбачено вичерпний перелік заходів забезпечення позову, зокрема : накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачеві; забороною відповідачеві вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку; зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.
Згідно Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову" №16 від 26.12.2011р. , у мовою застосування заходів до забезпечення позову за вимогами майнового характеру є достатньо обґрунтоване припущення, що майно (в тому числі грошові суми, цінні папери тощо), яке є у відповідача на момент пред'явлення позову до нього, може зникнути, зменшитись за кількістю або погіршитись за якістю на момент виконання рішення. Отже, найдоцільніше вирішувати питання забезпечення позову на стадії попередньої підготовки справи до розгляду. Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов'язання після пред'явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов'язання тощо). Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви. Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Заявник повинен обґрунтувати підстави для забезпечення позову поданням відповідних доказів з урахуванням зазначених вимог, передбачених статтею 33 ГПК України.
Застосування заходів забезпечення позову - це право суду, а не його обов'язок.
Із представлених документів, позивачем не долучено доказів підтвердження того, що невжиття заходів до забезпечення позову може ускладнити або зробити неможливим виконання рішення суду , доводи позивача базуються на припущеннях , а відтак, суд вважає, що заява про забезпечення позову, документально не обґрунтована , а тому відмовляє у її задоволенні.
Відповідно до вимог статей 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судовий збір, згідно статті 49 ГПК України та Закону України "Про судовий збір", покладається на позивача.
Керуючись статтями 22, 32, 33, 43, 49, 66, 67, 81-1, 82, 84, 85 ГПК України, статтями 11, 509, 525, 526, 530, 625, 629, 655 Цивільного кодексу України, статтями 173, 193 ГК України , Законом України "Про засади функціонування ринку природного газу" , Порядком пооб"єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення , затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 08.12.2006р. №1687, Правилами подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затверджених наказом Держкомнафтогазу від 01 листопада 1994 р. № 355, Постановою Пленуму Вищого господарського суду України " Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову" №16 від 26.12.2011р. , господарський суд
ВИРІШИВ:
1. У заяві про забезпечення позову , відмовити.
2. У задоволенні позову відмовити повністю.
3. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, "13" лютого 2013 року через місцевий господарський суд.
4. Рішення направити сторонам у справі .
Суддя І.М. Турецький