ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.02.13 Справа № 5015/4758/12
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючого судді Юрченка Я.О.
суддів Данко Л.С.
Матущака О.І.
розглянувши апеляційну скаргу Першого заступника прокурора міста Львова №37-360
вих-13 від 17.01.2013 року
на рішення господарського суду Львівської області від 10.01.2013 року
у справі № 5015/4758/12
за позовом Прокурора Старосамбірського району в інтересах держави в особі
Регіонального відділення фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів
до відповідача: Добромильської міської ради, м. Добромиль Старосамбірського району
Львівської області
за участю третьої особи без самостійних вимог: Відкритого акціонерного товариства
"Добромильський деревообробний комбінат", м. Добромиль Старосамбірського
району Львівської області
про зобов'язання органу місцевого самоврядування прийняти у власність територіальної громади об'єкти державного житлового фонду
за участю представників:
від прокуратури: Яворський Я.Т. (прокурор відділу, посв.№011137);
від позивача: Дутка Ю.І. (довіреність №18-11-07838 від 29.12.2012 року);
від відповідача: не з'явилися;
від третьої особи: не з'явилися;
Рішенням господарського суду Львівської області від 10.01.2013 року у справі №5015/4758/12 (суддя Кидисюк Р.А.) у позові відмовлено.
Перший заступник прокурора міста Львова не погоджуючись із постановленим рішенням подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задоволити повністю, оскільки, вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства та не відповідає обставинам даної справи. Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги зазначає, що відповідно до норм Законів України «Про управління об'єктами державної власності», «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» позивач ініціював передачу в комунальну власність територіальної громади м.Добромиля 5-ти поверховий житловий будинок, який знаходиться за адресою: м.Добромиль, вул.Галицька, 55 та 5-ти поверховий житловий будинок, який знаходиться за адресою: м.Добромиль, вул.Галицька, 55а, у зв'язку із чим, неодноразово звертався до відповідача із відповідними зверненнями. При цьому, враховуючи, те, що відповідачем рішення про прийняття зазначених житлових будинків у комунальну власність не прийнято, вважає, що таким чином, відповідач порушує норми чинного законодавства та перешкоджає позивачу у здійсненні управління об'єктами житлового фонду, що належать до державної власності.
Відповідач та третя особа правом, наданим статтею 96 ГПК України, не скористалися, відзиву на апеляційну скаргу не подали.
Відповідач та третя особа явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, причини неявки суду не повідомили, хоча про час і місце розгляду даної справи належним чином повідомлялися, а тому, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги у відсутності їх уповноважених представників.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі, просили її задоволити - оскаржуване рішення скасувати.
Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а рішення Господарського суду Львівської області від 10.01.2013 року у справі №5015/4758/12 залишити без змін, виходячи з наступного.
Проаналізувавши матеріали справи, колегією суддів встановлено наступне.
Відповідно до акту оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу Державного деревообробного комбінату «Добромиль», затвердженого наказом регіонального відділення від 25.03.1996 № 638, та плану розміщення акцій ВАТ «Добромильський деревообробний комбінат», затвердженого наказом регіонального відділення від 28.03.1996 № 746, до статутного капіталу відкритого акціонерного товариства не увійшло державне майно, в тому числі об'єкти державного житлового фонду, а саме: 5-поверховий житловий будинок за адресою Старосамбірський район, м. Добромиль, вул. Галицька, 55; 5-поверховий житловий будинок за адресою Старосамбірський район, м. Добромиль, вул. Галицька, 55а.
Вищевказані житлові будинки, перебувають на балансі ВАТ «Добромильський ДОК», є об'єктами права державної власності та перебувають у сфері управління регіонального відділення Фонду державного майна України, що підтержується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
Згідно із ст. 3 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», об'єктами управління державної власності є, зокрема, державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», Фонд державного майна України відповідно до законодавства приймає рішення про подальше використання державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських організацій, але перебуває на їх балансі.
Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 р. N 908/68, управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом способу та умов подальшого використання майна. Положенням передбачено спосіб управління об'єктами житлового фонду, що належать до державної власності, який полягає у їх передачі в комунальну власність.
Статтею 3 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (зі змінами і доповненнями), встановлено, що ініціатива щодо передачі об'єктів права державної власності може виходити, зокрема, від органів, уповноважених управляти державним майном.
Згідно ч. 1 ст.4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», передача житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном.
У відповідності до приписів наведених норм законодавства, регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області ініціювало передачу в комунальну власність територіальної громади м. Добромиль Старосамбірського району об'єктів житлового фонду, які перебувають на балансі ВАТ «Добромильський ДОК», однак вилучені із статутного фонду товариства, зокрема, 5-поверховий житловий будинок за адресою Старосамбірський район, м. Добромиль, вул. Галицька, 55; 5-поверховий житловий будинок за адресою Старосамбірський район, м. Добромиль, вул. Галицька, 55а,
На підтвердження факту звернення до відповідача з метою прийняття у комунальну власність вищевказаного майна, позивач покликається на долучені до позовної заяви, копії листів регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, а саме: №13/9-1706 від 22.03.2006 року, №13/9-6977 від 20.11.2006 року, №13/9-5060 від 16.07.2007 року, №13/9-408 від 24.01.2008 року, №05-13-04892 від 27.07.2009 року, №05-13-04422 від 27.07.2010 року, №05-13-00336 від 18.01.2011 року, №05-13-04716 від 12.08.2011 року, №05-13-05558 від 29.09.2011 року.
Разом з тим, колегією суддів досліджено лист №368 від 23.08.2011 року, в якому відповідач у відповідь лист позивача №05-13-04716 від 12.08.2011 року повідомив останнього про те, що питання щодо передачі житлового фонду в комунальну власність розглядалось на шостій сесії шостого демократичного скликання Добромильської міської ради 31.05.2011 року, на якій прийнято рішення №72, в якому, враховуючи інтереси мешканців житлових будинків по вул.Галицькій, 55, 55А в м.Добромилі, дозволено їм зорганізуватися в ОСББ та розробити статут об'єднання.
Згідно ч. 2 ст.4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»,, передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п.51 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування»виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
В матеріалах справи відсутні, а скаржником колегії суддів не надано докази, які вказують на наявність згоди Добромильської міської ради прийняти в комунальну власність 5-поверхові житлові будинки за адресою Старосамбірський район, м. Добромиль, вул.Галицька, 55, та 5-поверховий житловий будинок за адресою Старосамбірський район, м.Добромиль, вул. Галицька, 55а та/або прийняття Добромильською міською радою рішення про прийняття у комунальну власність об'єктів права державної власності, в матеріалах справи такі відсутні.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду про відмову в позові, оскільки, в силу вимог чинного законодавства обов'язковою умовою передачі об'єктів житлового фонду, а саме житлових будинків з державної до комунальної власності територіальних громад міста є прийняття відповідними органами місцевого самоврядування рішення про прийняття житлового фонду до комунальної власності територіальної громади, якщо інше не встановлено законом.
Разом з тим, покликання прокурора в апеляційній скарзі на те, що реалізація мешканцями житлових будинків, які перебувають на балансі ВАТ «Добромильський ДОК», однак вилучені із статутного фонду товариства, їх конституційного права на приватизацію займаних квартир можлива за умови передачі вказаного об'єкта житлового фонду у власність відповідної територіальної громади, не розцінюються колегією суддів, як такі, що мають значення для вирішення даного спору та висновку місцевого господарського суду не спростовують, оскільки, підставою для передачі об'єктів житлового фонду, а саме житлових будинків з державної до комунальної власності територіальних громад міста є прийняття відповідними органами місцевого самоврядування рішення про прийняття житлового фонду до комунальної власності територіальної громади.
Отже, з огляду на викладене вище, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Львівської області від 10.01.2013 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, зазначені в апеляційній скарзі інші доводи скаржника не відповідають матеріалам справи, документально необґрунтовані, не базуються на законодавстві, що регулює спірні правовідносини, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст. 104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» перший заступник прокурора міста Львова, звільнений від сплати судового збору за розгляд Львівським апеляційним господарським судом апеляційної скарги на рішення господарського суду Львівської області від 10.01.2013 року у даній справі. Таким чином, з урахуванням вимог ст.49 ГПК України, судовий збір слід стягнути із позивача - Регіонального відділення фонду державного майна України по Львівській області.
Відповідно до пп.4 п.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду, у випадку коли характер спору майновий, сплачується судовий збір в розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви - 1 % ціни позову, але не менше 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, а коли характер спору немайновий - 0,5 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.Згідно з пп. 8 п.1 ст. 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» з 1 січня 2013 року мінімальну заробітну плату визначено у місячному розмірі 1147 гривень.
За таких обставин та враховуючи те, що предметом позову у даній справі є немайнова вимога про зобов'язання прийняти у власність територіальної громади об'єкти державного житлового фонду та виходячи із змісту апеляційних вимог, судовий збір за розгляд апеляційної скарги у даній справі слід сплати в розмірі 573,50 грн.
Керуючись ст. ст. 49, 91, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. В задоволенні апеляційної скарги Першого заступника прокурора міста Львова №37-360 вих-13 від 17.01.2013 року відмовити.
2. Рішення господарського суду Львівської області від 10.01.2013 року у справі №5015/4758/12 залишити без змін.
3. Стягнути із Регіонального відділення фонду державного майна України по Львівській області (адреса: 79000, м.Львів, вул. Січових Стрільців, будинок 3, код ЄДРПОУ: 20823070) судовий збір в розмірі 573,50 грн. за розгляд справи в апеляційному порядку за наступними реквізитами: Банк: ГУДКСУ у Львівській області; МФО 825014; отримувач: УДКСУ у Личаківському районі м. Львова; код ЄДРПОУ 38007620; рахунок 31216206782006.
4. Доручити місцевому господарському суду видати відповідний наказ.
5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
6. Матеріали справи повернути господарському суду Львівської області.
Повний текст постанови виготовлено: 13.02.2013 року
Головуючий-суддя Юрченко Я.О.
Суддя Данко Л.С.
Суддя Матущак О.І.