ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2013 року /10:22/ Справа № 0870/10378/12 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Чорній В.С., за участю представника позивача Колокол О.О., відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Запорізького міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення 15230 грн. 63 коп. суми коштів,
ВСТАНОВИВ:
Запорізький міський центр зайнятості звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення 15230 грн. 63 коп. суми коштів незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
В позовній заяві позивач зазначив, що відповідач звернулася 19.05.2008 року до Орджонікідзевського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і була зареєстрований як особа, яка шукає роботу. З 26.05.2008 їй надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю як застрахованій особі, залежно від страхового стажу. В період з 13.06.2008 року по 20.05.2009 року відповідач знаходилася на обліку в Орджонікідзевському районному центрі зайнятості як безробітна та отримувала при цьому матеріальне забезпечення. Однак в результаті проведення перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, на підставі відомостей, наданих ДПА України, позивачем було виявлено, що відповідач на момент набуття статусу безробітного та в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітна, займалася трудовою діяльністю - працювала на 0,25 ставки (за сумісництвом) на посаді артисту оркестру при УМВС України в Запорізькій області з 12.04.2007 року, та отримувала при цьому заробітну плату, тому відповідач на момент реєстрації у Орджонікідзевському РЦЗ відносилася до категорії зайнятого населення і не мала права на отримання допомоги по безробіттю. Зазначає, що з 13.06.2008 року по 19.05.2009 року ОСОБА_2 було виплачено допомогу по безробіттю у сумі 15230 грн. 63 коп. Просить стягнути з відповідача 15230 грн. 63 коп. коштів, витрачених Державною службою занятості.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позову наполягала, з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнала. Проти факту отримання допомоги по безробіттю у розмірі, заявленому в позові, не заперечувала. Зазначила, що на час звернення до центру зайнятості дійсно працювала на посаді артиста оркестру при УМВС України в Запорізькій області, факт своєї роботи при постановці на облік в центрі зайнятості не приховувала, а лише не знала, що це унеможливлює виплату допомоги по безробіттю, так як при написанні заяви про надання статусу безробітної, їй про це не було роз'яснено.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що у 2011 році Запорізьким обласним центром зайнятості було прийнято рішення про припинення юридичної особи - Орджонікідзевського районного центру зайнятості м. Запоріжжя шляхом реорганізації, а саме: приєднання до Запорізького міського центру зайнятості про що 03.06.2011 року державним реєстратором внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. На теперішній час триває процедура ліквідації юридичної особи - Орджонікідзевського районного центру зайнятості м. Запоріжжя за рішенням засновника, отже Запорізький міський центр зайнятості є правонаступником Орджонікідзевського районного центру зайнятості.
Як встановлено судом, відповідач звернулася 19.05.2008 року до Орджонікідзевського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і була зареєстрована як особа, яка шукає роботу.
26.05.2008 року відповідач подала до Орджонікідзевського РЦЗ заяву про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю. В заяві відповідач зазначала, що у даний час не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не одержує пенсію на пільгових умовах, не має права на пенсію за віком в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років.
На підставі особистої заяви та наказу директора Орджонікідзевського РЦЗ ОСОБА_2 26.05.2008 року було надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю залежно від страхового стажу відповідно до пп. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за № 915/5136.
В період з 26.05.2008 року по 20.05.2009 року відповідач знаходилася на обліку в Орджонікідзевському РЦЗ як безробітна та отримувала при цьому матеріальне забезпечення.
Згідно ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.2 ст. 36 Закону, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, працевлаштування безробітного.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ "Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" № 219 від 14.02.2007 р. громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно - правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
В результаті перевірки виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та на підставі відомостей , наданих ДПА України, позивачем було виявлено, що Відповідач на момент набуття статусу безробітної та в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітна займалася трудовою діяльністю, а саме: працювала на 0,25 ставки (за сумісництвом) на посаді артисту оркестру при УМВС України в Запорізькій області з 12.04.2007 року, та отримувала при цьому заробітну плату, відповідно до листа ГУМВС України в Запорізькій області від 03.04.2009р. №3/2-886.
Дані факти були виявлені Орджонікідзевським РЦЗ в результаті розслідування страхового випадку у відповідності до вимог п.5, п.6 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики, державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62 «Про затвердження порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» (далі - Порядок) та встановлено порушення чинного законодавства у сфері зайнятості населення (належність безробітного до категорії зайнятого населення, про що було складено відповідний Акт розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 27.04.2009р. №48.
Згідно пп. а п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" ОСОБА_2 відносилася до категорії зайнятого населення у період з 19.05.2008 року по 20.05.2009. Розмір отриманої допомоги по безробіттю відповідачем за період з 13.06.2008 оку по 19.05.2009 року склав 15230 грн. 63 коп.
Відповідно до вимог п.7 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики, державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62 «Про затвердження порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» (далі - Порядок) рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
В матеріалах справи міститься наказ від 13.07.2012р. за № 589, виданий на підставі Акту розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 13.07.2012р. № 138 та протоколу засідання робочої групи по розслідуванню страхових випадків № 8 від 13.07.2012р.
Відповідно до вимог п.7 вищеназваного Порядку від 13.02.2009р. № 60/62 протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Таке повідомлення про необхідність повернення коштів було направлене відповідачу 25.09.2009р. за вих. № 1715 та отримано останньою 21.10.2009р. згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, однак сума заборгованості відповідачем в добровільному порядку погашена не була.
П.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності № 307, встановлено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Отже, у зв'язку з неповідомленням Орджонікідзевського РЦЗ про те, що на момент взяття на облік ОСОБА_2 була працевлаштована, остання незаконно перебувала на обліку як безробітна та безпідставно отримала допомогу по безробіттю за період з 13.06.2008 оку по 19.05.2009 року у розмірі 15230 грн. 63 коп.
Отримання допомоги по безробіттю в розмірі 15230 грн. 63 коп. відповідачем не заперечується та в цій частині позовні вимоги нею визнаються.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Суд не бере до уваги твердження відповідача стосовно її необізнаності в питаннях надання статусу безробітної, а також порядку призначення та виплати допомоги по безробіттю, оскільки в матеріалах справи міститься заява від 26.05.2008 року, підписана відповідачем, про надання їй статусу безробітної, в якій зазначено, що у даний час вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не одержує пенсію на пільгових умовах, не має права на пенсію за віком в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років. Також відповідачу направлялося повідомлення про необхідність повернути виплачені кошти ще у 2009 році, на яке відповідач жодним чином не відреагувала, кошти не сплатила, пояснень стосовно її бездіяльності з 2009 року по момент розгляду справи в суді не надала.
Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Запорізького міського центру зайнятості, заявлені до ОСОБА_2 про стягнення 15230 грн. 63 коп. суми виплаченої допомоги по безробіттю, обґрунтовані та підтверджені належними і допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (69037, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Запорізького міського центру зайнятості (р/р 37172002004384, ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, одержувач - Запорізький міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 20482573) 15230,63 грн. (п'ятнадцять тисяч двісті тридцять грн. 63 коп.) виплаченої суми допомоги по безробіттю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О.Нестеренко