ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2013 року № 826/11/13-а
О 14 годині 50 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби від 14 вересня 2012 року № 4876/15-1.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Податковий кодекс України, Узагальнюючу податкову консультацію щодо врахування від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, затверджену наказом Державної податкової служби України від 5 липня 2012 року № 575, та зазначає, що податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби від 14 вересня 2012 року № 4876/15-1 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки висновки камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток Товариства з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» не відповідають нормам чинного законодавства, а Товариством з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» правомірно сформовано та відображено у податкових деклараціях податку на прибуток за І квартал та І півріччя 100% суми від'ємного значення об'єкту оподаткування, що склало 973804 грн., а не 25% як вважають податкові органи.
Представник відповідача заперечила по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Податкового кодексу України, Закону України від 24.05.2012 № 4834-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм», Узагальнюючої податкової консультації щодо врахування від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, затвердженої наказом Державної податкової служби України від 5 липня 2012 року № 575, та зазначила, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» порушено вимоги пункту 3 підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України, що призвело до завищення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування на 730353 грн. і відповідно, до завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування попереднього звітного періоду у розмірі 730353 грн. та заниження грошового зобов'язання з податку на прибуток на 153374 грн., а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби з дотриманням норм чинного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» є юридичною особою та перебуває на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби.
За результатами проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби складено акт № 6/15-01/34539134 від 29 серпня 2012 року, яким встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» занижено грошове зобов'язання з податку на прибуток за 1-е півріччя 2012 року на суму 153374 грн.
В акті зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать, що при складанні податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 1-е півріччя 2012 року (зареєстрована за № 9047822654 від 9 серпня 2012 року) Товариством з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» порушено пункт 3 підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України із змінами та доповненнями внесеними згідно пункту 97 Закону України від 24.05.2012 № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм», а саме: пункт 150.1 статті 150 Податкового кодексу України застосовується у звітних періодах починаючи з 2012-2015 років таким чином: якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік один мільйон гривень та більше станом на перше січня 2012 року є від'ємне значення, то сума цього значення підлягає включенню до витрат у звітних податкових періодах починаючи з 1 півріччя 2012 року у розмірі 25 відсотків, проте Товариством з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» до складу від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року (2011 рік), що є частиною валових витрат першого півріччя 2012 року включено не 25 відсотків від'ємного значення, а 100 відсотків від'ємного значення об'єкту оподаткування 2011 року.
Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті перевірки, позивачем подані заперечення до акту камеральної перевірки № 6/15-01/34539134 від 29 серпня 2012 року.
Листом від 14 вересня 2012 року № 4590/10/150166 Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» про те, що заперечення залишено без розгляду.
На підставі складеного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення № 4875/15-01 від 14 вересня 2012 року, яким зменшено Товариству з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податку на прибуток у розмірі 730353 грн. та податкове повідомлення-рішення № 4876/15-01 від 14 вересня 2012 року, яким донараховано Товариству з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» суму грошового зобов'язання за основним платежем в розмірі 153374 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 38344 грн. за платежем: податок на прибуток, код платежу: 11021000.
Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями Товариство з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» подало первинну скаргу до Державної податкової служби у м. Києві.
За результатами її розгляду Державна податкова служба у м. Києві прийняла рішення № 7746/10/12-410 від 22 листопада 2012 року, яким скасувала податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби від 14 вересня 2012 року № 4875/15-01 та залишила без змін податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби від 14 вересня 2012 року № 4876/15-01.
За результатами розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» на податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби від 14 вересня 2012 року №4876/15-01, Державною податковою службою України прийнято рішення від 19 грудня 2012 року № 7372/0/61-12/10-2115, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби від 14 вересня 2012 року № 4876/15-01 та в зазначеній частині рішення Державної податкової служби України у м. Києві, прийнятого за результатами первинної скарги, а скаргу без задоволення.
Відповідно до статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Статтею 76 Податкового кодексу України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно пункту 86.2 статті 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 9 серпня 2012 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» подано до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2012 року, яка зареєстрована податковим органом за № 9047822654.
В декларації Товариством з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг» самостійно визначено суму доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування (рядок 01) в розмірі 1419613 грн. та суму витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування (рядок 04) в розмірі 994789 грн. В графі 06.5 позивачем зазначено від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року (від'ємне значення рядка 07 податкової декларації за попередній звітний (податковий) рік) в розмірі 973804 грн.
Як встановлено під час розгляду справи, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби зроблений висновок про завищення ТОВ «Червоненко Рейсінг» суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податку на прибуток у розмірі 730353 грн., оскільки позивачем в податковій декларації з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2012 року включено до складу від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року (2011 рік), що є частиною валових витрат першого півріччя 2012 року не 25 відсотків від'ємного значення, а 100 відсотків від'ємного значення об'єкту оподаткування 2011 року.
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно пункту 37.1 статті 37 Податкового кодексу України підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (пункт 44.1 статті 44 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 150.1 статті 150 Податкового кодексу України, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
З прийняттям Закону України від 24.05.2012 № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» внесено зміни до підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України, яким встановлено особливий порядок застосування статті 150 Податкового кодексу України в період 2012-2015 років, що передбачає обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, який враховується у витратах при визначенні податкових зобов'язань платника податку у наступних звітних періодах.
Так, згідно пункту 3 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується у 2012 - 2015 роках таким чином:
- якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах.
При цьому, суд зазначає, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» набрав чинності 1 липня 2012 року.
Таким чином, з 1 липня 2012 року для резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше було встановлено обмеження щодо включення до складу витрат звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя 2012 року від'ємного значення, яке утворилось станом на 1 січня 2012 року у розмірі 25% від такого від'ємного значення.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суть зворотньої дії нормативно-правових актів у часі полягає в тому, що їх юридична обов'язковість не поширюється на правовідносини, які виникли до набрання цими нормативно-правовими актами чинності.
Положеннями статей 8, 58, 92, 152, пункту 1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України встановлено, що виключно законами України про оподаткування визначаються події та факти і встановлюється відповідальність за їх порушення. Відповідно і зворотна дія у часі реалізується через податкові закони у випадках, коли вони скасовують або пом'якшують відповідальність особи.
Крім того, відповідно до рішення Конституційного суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 «У справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів)» Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Отже, положення пункту 3 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України, якими встановлено обмеження щодо включення від'ємного значення, яке утворилось станом на 1 січня 2012 року до складу витрат І півріччя 2012 може застосовуватись лише до від'ємного значення, яке не було включено до складу витрат станом на 1 липня 2012 року, тобто станом на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм», яким було внесено до Податкового кодексу України відповідні зміни.
Як встановлено під час розгляду справи, податкові зобов'язання позивачу були нараховані на підставі акту камерального перевірки № 6/15-01/34539134 від 29 серпня 2012 року, яким було встановлено, що за результатами декларування за І півріччя 2012 року позивачем не враховано обмеження 25 відсотків визначення від'ємного значення.
Відповідно до зазначеного акту при перевірці було використано декларацію позивача з податку на прибуток за І півріччя 2012 року.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у декларації за І півріччя 2012 року відображено від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року у розмірі 973804 грн., яке утворилося станом на 1 січня 2012 року та було відображено в декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2012 року.
За таких обставин, суд зазначає, що позивачем відображено від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року, яке було включено позивачем до складу витрат до 1 липня 2012 року.
З огляду на встановлене та враховуючи, що відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а зміни до пункту 3 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України, якими було встановлено обмеження щодо включення від'ємного значення, яке утворилось станом на 1 січня 2012 року до складу витрат за І півріччя 2012 були внесені законом, який набрав чинності з 1 липня 2012 року, а також те, що сума від'ємного значення об'єкта оподаткування у розмірі 973804 грн., яка утворилася станом на 1 січня 2012 року була включена до складу витрат до 1 липня 2012 року, то позивачем було правомірно відображено вказану суму у повному обсязі у складі витрат в декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2012 року.
Разом з тим, суд зазначає про наступне.
Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.
Органи державної влади, їх посадові особи відповідно до статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно підпункту 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами;
Посадові особи контролюючих органів зобов'язані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій (підпункт 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України).
У відповідності до пункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України . податкове законодавство України ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Аналогічна за змістом норма викладена в пункті 56.21 статті 56 Податкового кодексу України, згідно якого в разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
При цьому, суд зазначає, що на час проведення Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Червоненко Рейсінг», як і на час винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, нормами чинного законодавства не визначений механізм включення до складу витрат звітних (податкових) періодів від'ємного значення, яке утворилось станом на 1 січня 2012 року у розмірі 25% від такого від'ємного значення.
Разом з тим, судом не приймаються до уваги доводи позивача відносно того, що податковим органом порушено принцип стабільності, з наступних підстав.
Відповідно до підпункту 4.1.9. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України під принципом стабільності розуміється те, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Отже, вказана норма визначає принцип внесення змін до будь-яких елементів податків та зборів та не визначає принцип включення платником податків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року в податковій декларації.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, доказів правомірності, законності та обґрунтованості прийнятого рішення до суду не надано, а тому податкове повідомлення-рішення від 14 вересня 2012 року № 4876/15-1 визнається протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
З огляду на встановлене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоненко Рейсінг" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби від 14 вересня 2012 року № 4876/15-01.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоненко Рейсінг" судові витрати у розмірі 2000 (дві тисячі) грн.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Повний текст постанови складений 8 лютого 2013 року.