ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 січня 2013 р. Справа №801/166/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Зайцевої М.О., представника позивача Мустафаєвої Е.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про стягнення
ВСТАНОВИВ:
Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у сумі 805,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної позивачем перевірки було встановлено порушення ФОП ОСОБА_2 вимог Закону України "Про рекламу", яке виразилось в розміщенні інформації про зниження цін на продукцію "Бізнес ланч на кухню -20%" на фасаді будівлі справа від входу в Паб "Пролетарський", розташованого за адресою: м. Сімферополь, сул. Кавказська, 16, з відсутністю інформації про дату початку та закінчення зниження цін на продукцію, що являється порушенням ч.5 ст. 8 Закону України "Про рекламу". Рішенням Інспекції № 131-р на відповідача було накладено штрафні санкції у п'ятикратному розмірі від вартості розміщеної реклами у сумі 805 грн. У добровільному порядку штраф відповідачкою сплачений не був, у зв'язку з чим Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідачка у судове засідання не з'явилась, про місце та час розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів врегульовані Законом України "Про захист прав споживачів" № 1023-ХІІ від 12.05.1991 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону, держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Ч. 3 ст. 5 Закону передбачено, що Захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші державні органи, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.
Статтею 26 Закону визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право, крім іншого:
1) давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів,
2) перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.
Порядок проведення таких перевірок визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері захисту прав споживачів;
Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.
Судом встановлено, що в ході здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу Інспекцією було виявлено порушення вимог законодавства про рекламу, яке виразилось в розміщенні інформації про зниження цін на продукцію "Бізнес ланч на кухню -20%" на фасаді будівлі справа від входу в Паб "Пролетарський" ФОП ОСОБА_2, розташованого за адресою: м. Сімферополь, сул. Кавказська, 16. При цьому в інформації про зниження ціни на продукцію були відсутні відомості про дату початку та закінчення зниження цін на продукцію, про що складено акт № 168 від 08.05.2012 року (а.с. 6).
Відповідно до ст. 1 Закону України від 03.07.1996 року № 270/96-ВР "Про рекламу", зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно ч. 5 ст. 8 Закону України "Про релкаму", реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
08.05.2012 на адресу відповідача було направлено вимогу про надання інформації щодо документального підтвердження про вартість розповсюдженої реклами та усунення припущених порушень строком до 24.05.2012 року (а.с. 6).
Відповідачкою на адресу інспекції було надано письмові пояснення та договір на оклейку вікон рекламним слоганом (а.с. 7-9). Згідно наданих документів, вартість розповсюдженої реклами склала 161,00 грн.
За результатами розгляду справи про порушення відповідачкою Закону України "Про рекламу", Інспекцією 12.06.2012 прийнято рішення № 131-р про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 805,00 грн. (а.с. 3), яке було отримано ОСОБА_2 18.06.2012 року (а.с. 4).
Ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, в тому числі, рекламодавці, винні у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
Враховуючи, що відповідачем не надано доказів оскарження рішення про накладення штрафних санкцій у судовому порядку, а також сплати штрафних санкцій в добровільному порядку, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 29.01.2013 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 КАС України, постанову у повному обсязі складено 04.02.2013 року.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь державного бюджету м. Сімферополя (код платежу 21081100, ЄДРПОУ 38040558 р/р 31112106700002, МФО 824026 у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим) штрафні санкції в сумі 805 (вісімсот п'ять) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова