ЛУГАНСКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
07 лютого 2013 року Справа № 812/214/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі судового засідання Гришиній О.Ю.
в присутності представників сторін:
від позивача: Леонова З.Є., Хома Б.М.,
від відповідача: Лебеденко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» про встановлення порядку та способу виконання рішення шляхом розстрочення виконання рішення суду по адміністративній справі №812/214/13-а за адміністративним позовом державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області Державної податкової служби до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків "Лисичанськводоканал" про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у сумі 708400,60 грн., -
ВСТАНОВИВ:
09 січня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області Державної податкової служби до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків "Лисичанськводоканал" про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у сумі 708400,60 грн.
Постановою суду від 24 січня 2013 року позовні вимоги за зазначеним адміністративним позовом були задоволені у повному обсязі, стягнуто заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у сумі 708400,60 грн., за рахунок коштів, які перебувають у його власності, з рахунків суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» (індентифікаційний код 03339851) у банках, обслуговуючих його.
04 лютого 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» про встановлення порядку та способу виконання рішення шляхом розстрочення виконання рішення суду по адміністративній справі №812/214/13-а шляхом розстрочення заборгованості на 10 років, починаючи з лютого 2013 року по січень 2023 року включно по 5900, 00 грн. щомісячно, і у лютому 2023 року - 6300,60 грн. відповідно до графіка погашення заборгованості. Та просив зобов'язати позивача внести необхідні зміни відносно розстрочення виконання судового рішення №812/214/13-а в картки особистих рахунків платника податків - ЛКСП «Лисичанськводоканал».
В обґрунтування заяви про розстрочення виконання судового рішення зазначено, що ЛКСП «Лисичанськводоканал» є підприємством комунальної форми власності, знаходиться в важкому фінансовому становищі, котре викликано низькою платоспроможністю споживач питної води.
В судовому засіданні представник заявника - відповідача підтримав заяву про розстрочення та просив її задовольнити у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у заяві.
Представники позивача проти задоволення заяви про розстрочення судового рішення у справі № 812/214/13-а не заперечували, про що надали письмовий відзив.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши заяву про розстрочення та матеріали справи, суд приходить до такого.
Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 24 січня 2013 року про задоволення позовних вимог державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області Державної податкової служби до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків "Лисичанськводоканал" про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у сумі 708400,60 грн. сторонами оскаржена не була та набрала законної сили.
Згідно зі ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, який видав виконавчий документ, із поданням, а сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може розглянуто також за ініціативою суду. Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з викликом заявника та осіб, які беруть участь у справі і у виняткових випадках може відстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Відповідно до п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 "Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження" при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст.263 КАС України - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Підставою для розстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Посилання на тяжке фінансове становище як на підставу для розстрочення виконання судового рішення, судом до уваги не беруться, оскільки, на думку суду, це не є винятковою обставиною, у розумінні ст.263 КАС України.
При вирішенні даної заяви, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем повинно також бути зазначено економічне обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення зазначеного боргу внаслідок застосування режиму відстрочення та розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління чи збуту. У даному випадку такі події відповідачем не зазначені.
Крім того, відповідно до приписів статті 100 Податкового кодексу України орган податкової служби, в даному випадку державна податкова інспекція в м. Лисичанську Луганської області ДПС наділена повноваженнями самостійно надати розстрочку або відстрочку сплати податкових зобов'язань або податкового боргу. У зв'язку з чим відповідач у справі не позбавлений права звернутися за розстрочкою сплати податкового боргу безпосередньо до позивача у справі - державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області ДПС.
Враховуючи, що тільки у винятковому випадку, залежно від обставин справи суд має розстрочити виконання рішення, приймаючи до уваги недоведеність заявником необхідності надати розстрочку виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду, та можливості виконати рішення у встановлений законом строк у подальшому, суд, керуючись ст.263 КАС України,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» про встановлення порядку та способу виконання рішення шляхом розстрочення виконання рішення суду по адміністративній справі №812/214/13-а за адміністративним позовом державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області Державної податкової служби до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків "Лисичанськводоканал" про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у сумі 708400,60 грн. - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. В інших випадках в строк, встановлений ст. 254 КАС України.
Особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Суддя Є.О. Кисельова