Ухвала суду № 29228712, 28.01.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2013
Номер справи
2а-1765/12/2770
Номер документу
29228712
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-1765/12/2770

28.01.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Цикуренка А.С.,

суддів Іщенко Г.М. ,

Дудкіної Т.М.

секретар судового засідання Бражникова Ю.В.

за участю сторін:

представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Елефтерія"- Спиридонова Ірина Михайлівна, довіреність № 420/12-12 від 27.12.12

представник відповідача, Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби - Ксенз Олексій Миколайович, довіреність № 1873/9/10-0 від 14.09.12

розглянувши матеріали справи № 2а-1765/12/2770 за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Майсак О.І. ) від 01.10.12

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Елефтерія" (вул. Нафтова, 2, м. Севастополь,99019)

до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби (вул. 7-го Листопада, 3, м. Севастополь,99042)

про визнання протиправним та скасування наказу №148 від 18.07.2012 року,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 01.10.12 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Елефтерія" до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу №148 від 18.07.2012 року, - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано наказ Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби № 148 від 18.07.2012 року про проведення невиїзної позапланової документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Елефтерія".

Не погодившись з даною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 01.10.12 та прийняти нове рішення по справі.

У судовому засіданні представник позивача проти апеляційної скарги заперечував та просив залишити постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 01.10.12 без змін.

Представник відповідача наполягав на задоволенні апеляційної скарги з наведених у ній підстав.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Елефтерія» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання дій протиправними, визнання недійсним та скасування наказу № 148 від 18.07.2012 року.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно матеріалів справи, 23.04.2012 року Державна податкова інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС отримала від Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби супровідний лист з актом про неможливість проведення зустрічної звірки Будівельно-виробничого підприємства «Строітель-Плюс»(а.с.184).

Державна податкова служба України 22.05.2012 року за вих. № 14525/7/22-1217 направила лист на адресу Державної податкової служби у м. Севастополі про необхідність регіональним підрозділам вжити вичерпні заходи щодо проведення позапланових документальних перевірок (в т.ч. призначених постановами слідчого податкової міліції/лист ДПС від 21.05.2012 року № 14339/7/22-1217) вигодонабувачів з метою зменшення суми податкового кредиту, отриманого від «сумнівних» суб'єктів господарювання (а.с.147). Відповідно до додатку №1 до вищевказаного листа ТОВ «Елефтерія» є підприємством - вигодонабувачем, яке отримало податковий кредит від СПД - «податкових ям» та «транзитерів»(а.с.148).

23.05.2012 року Державна податкова інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС отримала лист від Державної податкової служби у м. Севастополі про виконання листа Державної податкової служби України від 22 травня 2012 року за вих. № 14525/7/22-1217 (а.с.146).

08.05.2012 року Державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС отримала лист від Державної податкової інспекції м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби з відомостями про те, що в рамках Постанови слідчого групи слідчих -старшого слідчого з ОВС ГСУ ДПС України Мазуркевича В.А. від 02.04.2012 року, винесеної в рамках кримінальної справи № 69-0146 направлено акти про неможливість проведення зустрічних звірок з питань правомірності проведених господарських відносин з контрагентами-покупцями та постачальниками з метою встановлення факту реальності проведених взаємовідносин, повноти їх відображення в податковому обліку з урахуванням їх виду, обсягу, якості та розрахунків при здійснені фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року також по КП «Альянс»(а.с.149-150).

На підставі п.п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС 01.06.2012 року за вих. № 356/10/22-047 направила лист на адресу ТОВ «Елефтерія» з вимогою надати інформацію та її документальне підтвердження копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податкову обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах тощо) результатів операцій по господарських відносинах ТОВ «Елефтерія»з Будівельно-виробничим підприємством «Строитель-плюс»та Колективним підприємством «Альянс»за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року (а.с.42).

15.06.2012 року за вих. № 126/06-12 ТОВ «Елефтерія»на виконання листа ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС від 01.06.2012 року за вих. № 356/10/22-047, направило на адресу останнього перелік необхідних документів на підтвердження законності формування свого податкового кредиту (а.с.43-46).

Наказом начальника ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС № 148 від 18.07.2012 року «Про проведення невиїзної позапланової документальної перевірки ТОВ «Елефтерія» призначено провести у термін з 19.07.2012 року по 25.07.2012 року документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Елефтерія»з питань господарських відносинах з БВП «Строитель-Плюс»та КП «Альянс»за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року (а.с.39).

19.07.2012 року на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 75, п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України та наказу ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС від 18.07.2012 року № 148 винесено повідомлення № 16 (а.с.40). Наказ ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС № 148 від 18.07.2012 року та повідомлення № 16 від 19.07.2012 року направлені на адресу позивача 23.07.2012 року та отримані ТОВ «Елефтерія» 25.07.2012 року (а.с.41, 217).

На підставі рішення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС оформленого наказом від 18.07.2012 року № 148 «Про проведення невиїзної позапланової документальної перевірки ТОВ «Елефтерія» по господарських відносинах з будівельно-виробничим підприємством «Строитель-Плюс»та КП «Альянс»за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року»відповідно до п.п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 та ст. 79 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТВ «Елефтерія»з питань правових відносин з БВП «Строитель-Плюс»та КП «Альянс»за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року. За наслідками перевірки було складено акт № 226/22-032/37196093 від 27.07.2012 року (а.с.185-216).

Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Кодексу № 2755 документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту; платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом тощо.

Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень; щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання; отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні; органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу; у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.

Пунктом 78.4 статті 78 ПК України передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Статтею 79 ПК України встановлено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Згідно матеріалів справи, підставами для проведення перевірки ТОВ «Елефтерія» є: лист Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим ДПС від 18.04.2012 року (а.с.184); лист Державної податкової служби України від 22.05.2012 року за вих. № 14525/7/22-1217 (а.с.147); лист Державної податкової служби у м. Севастополі про виконання листа Державної податкової служби України від 22 травня 2012 року за вих. № 14525/7/22-1217 (а.с.146); лист Державної податкової інспекції м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби від 24.04.2012 року за вих. № 2166/7/22-4 (а.с.149-150).

Пункт 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України містить перелік обставин, які можуть слугувати підставами для призначення саме документальної позапланової перевірки, який є вичерпним та не може бути поширений суб'єктом владних повноважень.

Наказ ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС від 18.07.2012 року № 148 та повідомлення від 19.07.2012 року №16 про проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Елефтерія»в порушення вимог п. 78.4 ст. 78 та ст. 79 Податкового кодексу України отримано позивачем лише 25.07.2012 року, тобто після початку проведення перевірки, а саме: 19.07.2012 року. Отже відповідачем не виконано вимоги Податкового кодексу України щодо вручення наказу та повідомлення про проведення невиїзної перевірки та відповідач не мав право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Елефтерія».

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 297383, Товариство з обмеженою відповідальністю «Елефтерія» зареєстровано 12.08.2010 року. Зокрема, зі змісту акту ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя про результати проведення невиїзної позапланової документальної перевірки ТОВ «Елефтерія»по господарських відносинах з будівельно-виробничим підприємством «Строитель-Плюс»та КП «Альянс»№ 226/22-032/37196093 від 27.07.2012 року, вбачається, що перевірку проведено в період з 01.01.2009 року, коли ТОВ «Елефтерія» ще не було зареєстровано як юридичну особу у передбаченому законом порядку.

Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС на підставі п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України від 01.06.2012 року за вих. № 356/10/22-047 направлено запит на адресу ТОВ «Елефтерія»з вимогою надати інформацію та її документальне підтвердження результатів операцій по господарських відносинах ТОВ «Елефтерія»з Будівельно-виробничим підприємством «Строитель-плюс»та Колективним підприємством «Альянс»за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року. Всупереч вимог п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, зі змісту листа ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС від 01.06.2012 року за вих. № 356/10/22-047 не вбачається підстави для його надіслання, тобто не зазначено за наслідками перевірок яких платників податків або отримання якої податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, а також не вказано які було встановлено факти, що стали підставою для висновку щодо можливих порушень законодавства з боку позивача.

Також слід враховувати, що за період з 13.08.2010 року по 30.06.2011 року ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Елефтерія»з питань дотримання вимог податкового законодавства та іншого законодавства (акт № 746/23-030/37196093 від 17.10.2011 року а.с. 47-81). Отже на час прийняття оскаржуваного наказу ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС від 18.07.2012 року № 148 вказаний період (01.01.2009 року по 31.03.2012 року) вже частково перевірено відповідачем та встановлено заниження податку на прибуток.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Сумуючи наведене суд першої інстанції дійшов обгрунтованого та вірного висновку, що ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополі не мало визначених Податковим кодексом України підстав для прийняття наказу від 18.07.2012 року № 148 «Про проведення невиїзної позапланової документальної перевірки ТОВ «Елефтерія» по господарських відносинах з будівельно-виробничим підприємством «Строитель-Плюс» та КП «Альянс» за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року». Наказ видано податковим органом з порушенням вимог ст. ст. 78, 79 Податкового кодексу України.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. У ст. 200 КАС України наведені підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

У зв'язку з чим колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 01.10.12 по справі № 2а-1765/12/2770 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення буде виготовлений 04 лютого 2013 р.

Головуючий суддя підпис А.С. Цикуренко

Судді підпис Г.М. Іщенко

підпис Т.М. Дудкіна

З оригіналом згідно

Головуючий суддя А.С. Цикуренко