Головуючий у 1 інстанції суддя Шальєва В. А.
Суддя-доповідач - Яманко В. Г.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
3 листопада 2008 року справа № 22-а-12451/08
зал судового засідання № 2 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26, 3 корпус
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Яманко В. Г.
суддів: Міронової Г. М.
при секретарі судового засіданняГорбенко К. П.
Білоус К. І.за участю представників від: позивача: Марченко В. І. за дов. від 3 жовтня 2008 року,
Шляхов В. В. за дов. від 3 жовтня 2008 року, відповідачів:
1) Тіняєва В. А. за дов. від 13 травня 2008 року,
Пушкар Т. А. за дов. № 6134/10/10-013 від 31 липня 2008 р.
Ходарковська Л. О. за дов. № 18 від 3 листопада 2008р.,
2) Болтенкова М. В. за дов. № 41/4с від 29 грудня 2007 р.,розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському
районі м. Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 28 серпня 2008 року (повний текст постанови виготовлений 2 вересня 2008 року)по адміністративній справі № 2-а-11043/08 (суддя Шальєва В. А.)за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Донвнешторг"до 1) державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька,
2) Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, про стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість
ВСТАНОВИЛА:
23 травня 2008 року товариство з обмеженою відповідальністю "Донвнешторг" звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом (арк. справи 2-4) до державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька, Головного управління державного казначейства у Донецькій області про зобов'язання податкового органу надати до казначейства у термін визначений судом висновок із зазначенням загальної суми бюджетного відшкодування у розмірі 1226920 грн., яка склалася з повних сум бюджетного відшкодування заявлених у податкових деклараціях з податку на додану вартість за січень 2008 року 701442 грн., за лютий 2008 року 525478 грн.; зобов'язання казначейства виконати наданий податковим органом висновок.
3 липня 2008 року позивачем був змінений предмет позову та збільшені позовні вимоги (арк. справи 88-90), а саме зазначено про стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Донвнешторг" шляхом перерахування на його поточний рахунок бюджетну заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 640824 грн. , яка склалася з повної суми бюджетного відшкодування заявленої у податковій декларації з ПДВ за листопад 2007 року у розмірі 640824 грн.
29 липня 2008 року позивачем було надано уточнення зміни предмету позову та збільшення розміру позовних вимог (арк. справи 99-101), за яким позивачем позовні вимоги в остаточному вигляді були викладені в наступній редакції: "стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Донвнешторг" шляхом перерахування на поточний рахунок бюджетну заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 1226920 грн., яка склалася з повних сум бюджетного відшкодування заявлених у податкових деклараціях з податку на додану вартість за січень 2008 року 701442 грн., за лютий 2008 року 525478 грн."
28 серпня 2008 року Донецький окружний адміністративний суд постановою (арк. справи 128-139) задовольнив позов ТОВ "Донвнешторг", стягнувши з Державного бюджету України на користь ТОВ "Донвнешторг" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковим деклараціям з податку на додану вартість за січень та лютий 2008 року в загальній сумі 1226920 грн.
ДПІ у Київському районі м. Донецька в апеляційній скарзі (арк. справи 135-139) просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Позивач проти апеляційної скарги заперечував (арк. справи 147-149) та просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Першим та другим відповідачами апеляційна скарга підтримана.
Під час судового розгляду сторонами було повідомлено суд, що уточнюючи декларації з ПДВ не надавалися, сума ПДВ не відшкодована.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Донвнешторг" є юридичною особою, про що свідчить статут (арк. справи 5-12), свідоцтво про державну реєстрацію (арк. справи 13). За довідкою статистики позивач включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій за № 32805224 (арк. справи 14). Згідно свідоцтва НОМЕР_1 (арк. справи 15), виданого ДПІ у Київському районі м. Донецька, позивач є платником податку на додану вартість з 26 січня 2004 року.
Пунктом 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" № 2505-IV від 25 березня 2005 року зі змінами та доповненнями, внесеними Законами України N 2642-IV від 3 червня 2005 року та № 2771-IV від 7 липня 2005 року, з 1 червня 2005 року передбачений новий порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Згідно підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно підпункту 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
За матеріалами справи колегією суддів встановлено, що: 18 березня 2008 року товариством з обмеженою відповідальністю "Донвнешторг" було подано до ДПІ у Київському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за лютий 2008 року з розрахунком суми бюджетного відшкодування (арк. справи 18-20) та заявою вхідний № 15889 від 18 березня 2008 року (арк. справи 21) про повернення суми бюджетного відшкодування відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” в розмірі 525478 грн., яка була зазначена в рядку 25.1 декларації до відшкодування з бюджету на рахунок платника у банку; 20 лютого 2008 року товариством з обмеженою відповідальністю "Донвнешторг" було подано до ДПІ у Київському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за січень 2008 року з розрахунком суми бюджетного відшкодування (арк. справи 22-24) та заявою вхідний № 10111 від 20 лютого 2008 року (арк. справи 25) про повернення суми бюджетного відшкодування відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” в розмірі 701442 грн., яка була зазначена в рядку 25.1 декларації до відшкодування з бюджету на рахунок платника у банку. Як встановлено судом першої інстанції та не спростовується відповідачами позивачем податкові декларації з податку на додану вартість за січень та лютий 2008 року та заяви про повернення повних сум бюджетного відшкодування були надані у відповідності до вимог підпункту 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість”.
В підтвердження заявлених до відшкодування сум податку на додану вартість за січень та лютий 2008 року позивачем до матеріалів справи був наданий розрахунок сум ПДВ заявлених до відшкодування (арк. справи 16-17), договори, контракти, платіжні доручення, витратні та податкові накладні, вантажно-митні декларації (арк. справи 26-58), меморіальні валютні ордери (арк. справи 74-83). З заперечень та апеляційної скарги відповідача не вбачається, що перелічені документи є спірними у справі, укладені та отримані з порушенням законодавства. Договори та контракти є дійсними та відповідачі протилежного не доводили.
Відповідно до підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 визначеного Закону протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Відповідно до пункту 9 частини 6 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" зі змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право провести позапланову виїзну перевірку, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби, за наказом керівника, якщо платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн.
З 17 березня 2008 року по 28 березня 2008 року посадовими особами відповідача згідно направлення № 240 від 17 березня 2008 року (арк. справи 115) за наказом № 242 від 17 березня 2008 року (арк. справи 113) була здійснена виїзна позапланова перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2008 року, за результатами якої посадовими особами ДПІ у Київському районі м. Донецька була складена довідка (арк. справи 59-64), в якій було зазначено про відсутність порушень та неможливість підтвердити заявлену позивачем у січні 2008 року суму бюджетного відшкодування у розмірі 701442 грн., що пов'язано з відсутністю відповідей по направленим запитам по ланцюгу від постачальника до виробника .
З 16 квітня 2008 року по 6 травня 2008 року посадовими особами відповідача згідно направлення № 376 від 15 квітня 2008 року (арк. справи 116) за наказом № 368 від 15 квітня 2008 року (арк. справи 114) була здійснена виїзна позапланова перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2008 року, за результатами якої посадовими особами ДПІ у Київському районі м. Донецька була складена довідка (арк. справи 65-73), в якій було зазначено про відсутність порушень та неможливість підтвердити заявлену позивачем у лютому 2008 року суму бюджетного відшкодування у розмірі 525478 грн., що пов'язано з відсутністю відповідей по направленим запитам по ланцюгу від постачальника до виробника (арк. справи 117-121).
Відповідно до абзацу 2 підпункту 7.7.5 пункту 7.5 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Згідно заперечень на позов (арк. справи 122) Управління Державного казначейства України у Донецькій області станом на 18 червня 2008 року реєстри та висновки податкового органу на відшкодування заявлених у даній справі сум надані не були.
Відповідач у апеляційній скарзі проти законності заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість за січень 2008 року у розмірі 701442 грн. та лютий 2008 року у розмірі 525478 грн. не заперечував, оскільки порушень при перевірках не встановив, в отой же час зазначив, що надання висновку на відшкодування вказаних сум неможливо, у звязку з відсутністю результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.
Відповідно до преамбули Закону України “Про податок на додану вартість” цей Закон серед іншого визначає платників податку на додану вартість, порядок обліку звітування та внесення податку до бюджету. Таким чином, саме нормами зазначеного Закону регулюються всі питання повязанні із визначенням та сплатою податку на додану вартість. Нормами зазначеного Закону право платника податку не поставлене в залежність від проведення або не проведення всіх зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника. Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період, у звязку з чим суд не приймає до уваги твердження податкового органу щодо необхідності проведення зустрічних перевірок контрагентів позивача.
Аналіз вищенаведених норм підпункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” доводить, що податковий орган як орган владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податків, у тому числі, бюджетним відшкодуванням, повинен діяти у певний спосіб, а саме за наслідками перевірок, визначених Законом, або надати висновок із зазначення суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування. Утриматися від здійснення однієї чи іншої дії означає неналежне здійснення своїх повноважень шляхом бездіяльності.
Згідно статті 19 Конституції України посадові особи суб'єктів владних повноважень, якими є й податкові органи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуватися Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
З огляду на відповідність прийнятої судом першої інстанції постанови нормам матеріального та процесуального права колегія судів зазначає, що наявні підстави для залишення її без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-11043/08 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-11043/08 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Донвнешторг" до державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька, Головного управління державного казначейства у Донецькій області про стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Донвнешторг" бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по податковим деклараціям з податку на додану вартість за січень та лютий 2008 року в загальній сумі 1226920 грн. - залишити без змін.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк пять днів складання судового рішення у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені та підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 3 листопада 2008 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена у повному обсязі та підписана колегією суддів 6 листопада 2008 року.
Головуючий: /підпис/ В.Г.Яманко
Судді /підпис/ Г.М.Міронова
/підпис/ К.П.Горбенко