ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 лютого 2013 р. 15:33 Справа №801/566/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., за участю секретаря Бездушної І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс - Континенталь»
до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим ДПС
про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.12.12р. №0000291600
за участю представників:
позивача - Вейсов І.М., довіреність №328 від 06.09.12р.;
Карпенко О.В., довіреність №430 від 05.11.12р.;
відповідача - Отаршинова К.Л., довіреність №б/н від 06.03.12р.;
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс - Континенталь» (далі - позивач, ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь») звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим ДПС (далі - відповідач, Феодосійська ОДПІ АР Крим ДПС) про визнання протиправними дій щодо проведення камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь», оформленої актом від 24.12.12р. №110/15-02/32477244, визнання протиправними дій щодо прийняття податкового повідомлення-рішення від 25.12.12р. №0000291600, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.12.12р. №0000291600.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що дії відповідача є протиправними, оскільки вчинені з порушенням положень Конституції України та Податкового кодексу України.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.01.13р. відкрито провадження по адміністративній справі та закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представники позивача у судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, наведених у запереченні від 04.02.13р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс - Континенталь» зареєстровано державним реєстратором Кіровської районної державної адміністрації АР Крим у якості юридичної особи 10.09.03р., і.к. 32477244 (а.с. 15).
24.12.12р. посадовими особами Феодосійської ОДПІ АР Крим ДПС проведено камеральну перевірку стосовно несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, за результатами якої було складено акт від 24.12.12р. №235/15-02/32477244 (а.с. 6-7).
Вказаною перевіркою було встановлено порушення позивачем абз. «а» п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПК України , що виразилось у несвоєчасному наданні податкової звітності з ПДВ за жовтень 2012 року.
На підставі виявлених порушень, Феодосійською ОДПІ АР Крим ДПС стосовно позивача прийняте податкове повідомлення-рішення від 25.12.12р. №0000291600, яким нараховано штрафні санкції у сумі 170,00грн. (а.с. 5).
Непогоджуючись із зазначеними діями та податковим повідомленням-рішенням Феодосійської ОДПІ АР Крим ДПС, позивач звернувся до суду.
Відповідно до п. 120.1 ст. 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
20.11.12р. позивачем засобами електронного зв'язку до Феодосійської ОДПІ АР Крим ДПС було подано податкову декларацію із ПДВ за жовтень 2012 року із додатками (а.с. 29-35).
Квитанцією №2 від 20.11.12р. ДПС України до відома позивача доведено про прийняття декларації за жовтень 2012 року на районному рівні (а.с. 8).
Повідомленням від 21.11.12р. №4689/10/18-010 позивача проінформовано, що податкова декларація з ПДВ за жовтень 2012 року надана ним із порушенням вимог п. 48.3 ст. 48 ПК України (додаток 2 до податкової декларації з помилкою щодо визначення податкового періоду звітності) та відповідно до п. 49.15 ст. 49 ПК України вважається не поданою, яке було отримано останнім 27.11.12р., про що свідчить підпис у поштовому повідомленні (а.с. 36-37).
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Платниками податків відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно п.п. 16.1.2., 16.1.3 п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України встановлено, що Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Відповідно до п.п. 48.5.1. п. 48.5 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку; податкова звітність, складена з порушенням, не вважається податковою декларацією.
Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.11р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 20.12.11р. за №1490/20228 затверджено форми та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ (далі - Порядок №1492).
Декларація подається платником у визначений у пункті 5 розділу II Порядку №1492 строк до підрозділу органу державної податкової служби, яким здійснюється приймання податкової звітності, за формою, встановленою на дату подання.
Згідно розділу ІХ Порядку №1492 податкові декларації приймаються без попередньої перевірки зазначених у них показників.
Зареєстровані в органі державної податкової служби декларації підлягають камеральній перевірці.
Камеральну перевірку даних, заявлених у податковій звітності з податку на додану вартість, орган державної податкової служби проводить протягом 30 днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації.
Відповідно до п. 49.1. ст.49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 49.8. ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно п. 49.9. ст. 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Підпунктом 49.9.1 пункту 49.9 статті 49 ПК України встановлено, що за умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою
Відповідно до п. 49.11.1 ст. 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Відповідно п. 9 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до розробки та впровадження в дію автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» відповідно до пункту 49.17 статті 49 цього Кодексу, діє Порядок з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року №233 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за N 320/15011.
Згідно із Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року N 233 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 р. за N 320/15011 «Про подання електронної податкової звітності», а саме п. 7.4 розділу ІІІ перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.
Згідно п.7.5 ст.7 Наказу №233, підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Відповідно до п. 49.15 ст. 49 ПК України податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Як зазначалось вище, повідомлення від 21.11.12р. №4689/10/18-010, яким позивача проінформовано, що подана ним податкова декларація з ПДВ за жовтень 2012 року надана ним із порушенням вимог ПК України та вважається не поданою, було отримано останнім 27.11.12р., що підтверджується матеріалами справи, тоді як позивач зазначив, що не отримував зазначеного повідомлення.
Аналізуючи вище викладені обставини, суд приходить до висновку, що підпис у поштовому повідомленні 27.11.12р. про отримання повідомлення від 21.11.12р. №4689/10/18-010, яким позивача проінформовано, що подана ним податкова декларація з ПДВ за жовтень 2012 року надана ним із порушенням вимог ПК України та вважається не поданою, є належним доказом отримання зазначеного повідомлення позивачем.
До того ж, ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь», в порядку ст. 71 КАС України, не додано належних доказів, що підтверджують його позицію стосовно його неотримання повідомлення від 21.11.12р. №4689/10/18-010.
Згідно з п. 49.12 ст. 49 ПК України у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право:
- подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
- оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивачем 22.11.12р. був наданий додаток 2 в електронній формі, який не йшов в пакеті з декларацією.
Лише 19.12.12р. (за №9079990568) позивачем була надана нова декларація з ПДВ за жовтень 2012 року із додатками (а.с. 40-44).
Доводи позивача, що податкова декларація, подана останнім 19.12.12р., була уточнюючою спростовується тим, що у квитанції про її отримання електронною поштою зазначено, що подана 19.12.12р. податкова декларація з ПДВ за жовтень 2012 року є звітною (а.с. 52).
На підставі вищевикладених обставин, суд робить висновок про правомірність висновку камеральної перевірки стосовно несвоєчасного подання позивачем податкової звітності з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, а отже, як слід про правомірність винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 25.12.12р. №0000291600.
В зв'язку із чим, суд не знаходить підстав для задоволення цієї частини позовних вимог.
Щодо правомірності дій відповідача стосовно проведення камеральної перевірки, то суд погоджується із доводами позивача про порушення строків її проведення.
Відповідно до ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно п. 86.5 ПК України акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органів державної податкової служби, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Пунктом 86.6 статті 86 ПК України встановлено, що відмова платника податків або його законних представників чи особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов'язку сплатити визначені органом державної податкової служби за результатами перевірки грошові зобов'язання.
Пунктом 200.10 статті 200 ПК України встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
З матеріалів справи вбачається, що граничний термін подання податкової декларації з ПДВ за жовтень 2012 року - 20.11.12р., тоді як камеральну перевірку стосовно несвоєчасного подання позивачем податкової звітності з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, було проведено 24.12.12р., тобто із порушенням терміну, встановленого п. 200.10 ст. 200 ПК України. Акт перевірки було направлено разом із податковим повідомленням-рішенням від 25.12.12р. №0000291600, що свідчить про порушення відповідачем п. 86.8 ст. 86 ПК України.
Проте оскільки встановлені судом порушення з боку відповідача, не вплинули на вірність визначення податкового зобов'язання позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Таким чином, стягнення судових витрат, відповідно до рішення суду, не на користь суб'єкта владних повноважень, здійснюється з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень-відповідача.
В судовому засіданні 04.02.13р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 11.02.13р.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим ДПС щодо проведення камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс - Континенталь» стосовно несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, оформленої актом від 24.12.12р. №235/15-02/32477244 з порушенням строків, передбачених п. 200.10 ст. 200 ПК України та направлення акту перевірки разом із податковим повідомленням-рішенням від 25.12.12р. №0000291600
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс - Континенталь» (і.к. 32477244, АР Крим, Кіровський район, смт. Кіровське, вул. Р. Люксембург, 92-а) за рахунок коштів на утримання Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим ДПС 38,23грн. судового збору.
У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі проголошення відповідно до ст. 160 КАС України вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні , або, у разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови).
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя підпис Котарева Г.М.