Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.
Суддя-доповідач - Бишов М. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2013 року справа №2а/0570/15648/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Бишова М.В.
суддів Компанієць І.Д., Шальєвої В.А.
при секретарі Куліш А.М.
з участю представника позивача Міміношвілі Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року по адміністративній справі №2а/0570/15648/2012 за позовом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання протиправним та скасування рішення №1522 від 19.09.2012р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» звернулось до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про скасування рішення № 1522 від 19.09.2012р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску органам Пенсійного фонду за період з 20.03.2012р. по 23.04.2012р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що єдиний внесок за лютий 2012р. сплатив
за рахунок бюджетних надходжень, які надійшли як держпідтримка. Вважає безпідставним нарахування пені та штрафу на суму єдиного внеску, оскільки внесок був сплачений за рахунок дотації з коштів державного бюджету на покриття витрат, що включаються до собівартості готової продукції, спрямованих на сплату заробітної плати працівникам підприємства, а не за рахунок власних коштів підприємства.
Вважає, що відповідачем частина коштів, включених в загальну суму платіжного доручення, неправомірно спрямована на сплату єдиного внеску за інший період.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012р. у задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі. Апелянт вважає, що суд першої інстанції не надав належної оцінки обставинам протиправності дій відповідача в частині складення рішення про застосування штрафних санкцій та пені. Єдиний внесок був сплачений позивачем за рахунок дотації з коштів державного бюджету на покриття витрат, що включаються до собівартості готової продукції, спрямованих на сплату заробітної плати працівникам підприємства, а не за рахунок власних коштів підприємства, тобто за рахунок державним коштів, які мають виключно цільове призначення.
Представник позивача у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити її у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що дає суду право розглянути справу у відсутність представника відповідача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Донецької міської ради від 02.09.2004 року, включене до Єдиного державного Реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 33161769), зареєстроване за юридичною адресою: 83001, м. Донецьк, вул. Артема, 63 ( а.с. 23).
«Шахта ім. О.О. Скочинського» є відокремленим підрозділом ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», включене до Єдиного державного Реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 33577414), зареєстроване за юридичною адресою: 83011, м. Донецьк, вул. Бірюзова, та взяте на облік платника єдиного внеску до Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька.
Нарахована сума єдиного внеску за лютий 2012 року сплачена ВП «Шахта ім. О.О. Скочинського» ДП «ДВЕК» 26.03.2012 року та 11.04.2012 року, що підтверджене платіжними дорученнями:
- від 26.03.2012 року № 493 на суму 204300 грн, призначення платежу 3,6% єдиний соціальний внесок за лютий 2012 року;
- від 11.04.2012 року № 501 на суму 159500 грн, призначення платежу 3,6% єдиний соціальний внесок за березень 2012 року (а.с.8).
19.09.2012 року УПФУ у Кіровському районі м. Донецька прийняло рішення № 1522 про застосування до ВП «Шахта ім. О.О. Скочинського» штрафних санкцій в сумі 54119 грн 39 коп та нарахування пені в сумі 11456 грн 48 коп за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.03.2012 року до 23.04.2012 року.
Як вбачається з розрахунку, УПФУ в Кіровському районі фінансові санкції та пеню нараховувало наступним чином:
станом на 20.03.2012 року сума боргу з єдиного внеску по особовому рахунку 2% складає суму 8716 грн.
- дата зарахування 22.03.2012 року в сумі 3647 грн. 45 коп., прострочено 2 дні, застосовані фінансові санкції в сумі 364 грн. 75 коп., нарахована пеня в сумі 7 грн 29 коп;
- дата зарахування 19.04.2012 року в сумі 3853 грн 24 коп, прострочено 30 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 385 грн 32 коп, нарахована пеня в сумі 115 грн 60 коп;
- дата зарахування 23.04.2012 року в сумі 1215 грн 51 коп, прострочено 34 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 121 грн 55 коп, нарахована пеня в сумі 41 грн 33 коп (а.с.7).
станом на 20.03.2012 року сума боргу з єдиного внеску по особовому рахунку 3,6% складає суму 532477 грн 70 коп.
- дата зарахування 26.03.2012 року в сумі 141919 грн 59 коп, прострочено 6 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 14191 грн 96 коп, нарахована пеня в сумі 851 грн 52 коп;
- дата зарахування 11.04.2012 року в сумі 159500 грн, прострочено 22 дні, застосовані фінансові санкції в сумі 15950 грн, нарахована пеня в сумі 3509 грн;
- дата зарахування 19.04.2012 року в сумі 231058 грн 11 коп, прострочено 30 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 23105 грн 81 коп, нарахована пеня в сумі 6931 грн 74 коп (а.с.7).
Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та несе обов'язки з нарахування, обчислення, сплати єдиного внеску в установлені Законом України № 2464-VI строки в повному обсязі.
Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідно до пункту 7 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. № 5-5) затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Згідно із підпунктом 1.1 цього Положення управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Верховною Радою України 08 липня 2010 року прийнято Закон України №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності 01 січня 2011 року.
Правовідносини, що склалися між сторонами з 01 січня 2011 року регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та стягнення цього внеску.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до ч.2, 7 ст. 9 Закону України № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Згідно із частиною 8 статті 9 Закону України № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом відповідно до ч. 8 ст. 9 цього Закону є календарний місяць.
Частинами 11,12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено що, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно другого абзацу пункту 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники, зазначені у пункті 1 частини 1 статті 4 Закону України № 2464 під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) на суми якого нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення).
Пунктом 6 ч.1 ст. 13 вищевказаного Закону Пенсійному фонду та його територіальним органам надано право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Згідно із вимогами ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;
3) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;
4) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Згідно із вимогами ч.13 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до територіального органу Пенсійного фонду або позову до суду.
Відповідно до вимог частини 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121, постановою правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Згідно п.10.11 Інструкції сплата (погашення) пені здійснюється у тому самому порядку, що і недоїмка та фінансові санкції.
У разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
Оскільки зазначеними нормами чинного законодавства встановлена черговість погашення страхувальниками різних складових частин заборгованості перед Пенсійним фондом, Пенсійному фонду надане право у випадку наявності у платника єдиного внеску здійснювати перерозподіл платежів, у позивача рахувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, здійснив перерозподіл сум платежів єдиного внеску, та внаслідок перерозподілу платежів суми єдиного внеску за лютий 2012 року сплачені позивачем з порушенням строку, встановленому Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи позивача стосовно отримання дотацій з державного бюджету, оскільки єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не встановлено певних пільг щодо підприємств, які не отримують прибутку з власної господарської діяльності.
З огляду на зазначене, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про відмову у задоволенні позову, а доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року по адміністративній справі №2а/0570/15648/2012 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року по адміністративній справі № 2а/0570/15648/2012 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання ухвали у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 13 лютого 2013 року.
Колегія суддів М.В. Бишов
І.Д. Компанієць
В.А. Шальєва